Czy podawać dziecku witaminę D
Czy promienie słoneczne zapewniają małemu dziecku wystarczającą dawkę potrzebnej mu witaminy D3. Odpowiada neonatolog.
- Ewa Helwich, krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii
Co prawda słońce przyczynia się do wytwarzania w organizmie witaminy D3, która zapobiega krzywicy, jednak dzieci w pierwszym roku życia nie powinno się wystawiać na działanie promieni słonecznych.
Nie grożą im jednak braki tej witaminy. Jeśli noworodek jest karmiony tylko mlekiem modyfikowanym, nie musi otrzymywać dodatkowo witaminy D3, ponieważ jego pokarm ją już zawiera. Lekarz sprawdzi tylko, czy ilość wypijanego mleka gwarantuje dziecku pokrycie dziennego zapotrzebowania na tę witaminę. Gdyby okazało się, że dziecko wypija za małe porcje mleka, konieczne będzie podawanie witaminy D3 w kroplach.
Witaminę otrzymują też niemowlęta karmione piersią - zazwyczaj od 15. dnia życia. A jeśli mama nie przyjmowała podczas ciąży witaminy D3, krople można podawać od pierwszych dni życia dziecka. Maluszkom, które oprócz mleka mamy są dokarmiane mieszanką, lekarz indywidualnie ustala dawkę witaminy D3. Ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza - zmniejszenie i zwiększenie dawki może źle wpłynąć na rozwój dziecka.
Zobacz także:
Witaminy - co trzeba o nich wiedzieć?