Wiadomo, dbanie o higienę jest bardzo ważne. Ale dermatolodzy coraz częściej przestrzegają, że, nadmiar czystości (i kosmetyków również) może być bardziej szkodliwy niż kontakt z brudem. Zbyt częsta kąpiel dziecka może np. nadmiernie wysuszać wrażliwą skórę. Z drugiej strony jednak pediatrzy i psychologowie przypominają, że jest cudownym odprężających rytuałem przed snem. Wykąpane maluszki po prostu śpią lepiej. Dlatego sprawdziliśmy, jakie zasady dotyczące kąpieli małych dzieci obowiązują w różnych miejscach na świecie. Co jest złotym środkiem, jesteście ciekawi?

Reklama
  • Wielka Brytania – położne zalecają, aby pierwszą kąpiel noworodka odroczyć aż do czasu odpadnięcia kikuta pępowiny (to dość długo, biorąc pod uwagę, że pępek może czasem odpaść dopiero po 3 tygodniach od narodzin dziecka).
  • Włochy i Hiszpania – w tych krajach do kąpieli podchodzi się bardziej restrykcyjnie. Niemowlęta powinny być kąpane codziennie. Jeszcze do niedawna takie zalecenie było jedynym, jakie można było usłyszeć w Polsce.
  • Republika Południowej Afryki – na samym południu kontynentu afrykańskiego rodzicom niemowląt zaleca się, aby kąpali swoje dzieci codziennie. Wydaje się to uzasadnione m.in. ze względu na panujący tam klimat.
  • Szwecja – tutaj obowiązuje zgoła odmienne podejście. Ponad 60 proc. szwedzkich położnych zaleca, aby niemowlęta kąpać zaledwie raz w tygodniu.
  • Holandia – holenderskie niemowlęta mogą być kąpane co 2–3 dni, co wydaje się bardzo zdroworozsądkowym podejściem.
  • USA – Amerykańska Akademia Pediatryczna (AAP), czyli jedna z najbardziej opiniotwórczych organizacji medycznych, również podchodzi do tematu w sposób wyważony, informując rodziców, że maluchy do ukończenia 1. roku życia potrzebują kąpieli 3 razy w tygodniu.

A Wy jak często kąpiecie swoje dzieci. Bliżej Wam do Hiszpanów i Włochów czy może do bardziej umiarkowanych Amerykanów i Holendrów. Zobacz, jakie zalecenia dotyczące liczby kąpieli w tygodniu dla dzieci w różnym wieku mają dermatolodzy.

Czytaj też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama