sen niemowlaka
Adobe Stock
Rozwój

Ile śpi niemowlę – długość snu a wiek dziecka. Tabela snu niemowląt

To, ile śpi niemowlę, jest często sprawą indywidualną. Podobnie jak to, ile z tego czasu powinno przypadać na noc, a ile na drzemki w ciągu dnia. Istnieją jednak tabele snu niemowląt, które podpowiedzą, ile powinno spać niemowlę w danym miesiącu życia.

Jeśli zastanawiasz się, ile śpi niemowlę i czy twoje maleństwo ma prawidłowy rytm czuwania i snu, możesz sprawdzić normy podawane przez specjalistów w specjalnych tabelach. Oczywiście im młodsze niemowlę, tym śpi więcej, ale więcej też ma pobudek, bo musi często jeść. Zwykle na pierwszą przespaną w całości noc można liczyć dopiero po ładnych kilku miesiącach od porodu.

Spis treści:

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Ile śpi niemowlę?

Ile godzin na dobę powinno przesypiać dziecko? Pamiętaj, że podajemy tu tylko statystyczne wartości. W przypadku każdego dziecka są one nieco inne, ale zwykle zależą od wieku:

  • Noworodek – od 17 do 20 godzin. Śpi siedem i więcej razy na dobę. Musi przystosować się do nowych warunków, dlatego przesypia tyle czasu. Nie odróżnia nocy od dnia, budzi się zgodnie z własnym rytmem.
  • Półroczne niemowlę – od 14 do 16 godzin. Dziecko już wie, że noc jest dla marzeń sennych, a dzień do zabawy. W ciągu dnia funduje sobie dwie, trzy drzemki po blisko dwie godziny.
  • Roczne dziecko – około 13 godzin. Śpi już całą noc, a w dzień regeneruje siły tylko raz, ale przez prawie dwie godziny.

Akademia Młodych Rodziców
Akademia Młodych Rodziców
Krótko śpi, budzi się w nocy, nie chce zasnąć... Wiemy, jak to zmienić!

Ile śpi niemowlę w dzień, a ile w nocy?

Poniżej wyjaśniamy, ile czasu trwają pojedyncze drzemki niemowlęcia w dzień, i ile czasu pomiędzy nimi dziecko jest zwykle aktywne. Na to, ile śpi niemowlę, znaczący wpływ ma wiek dziecka.

Ile śpi miesięczne niemowlę?

Podczas dziennej drzemki przesypia od 45 minut do 3 godzin. Między drzemkami upływa na ogół 45-60 minut.

Ile śpi 2-miesięczne niemowlę?

Niemowlę w tym wieku drzemie przez 1-3 godziny, a aktywne pozostaje w ciągu dnia przez ok. 60 minut między drzemkami.

Ile śpi 3-miesięczne niemowlę?

Dziecko przesypia jednorazowo w dzień 1,5-2,5 godziny, a aktywne pozostaje przez 1,5-2 godziny za każdym razem.

Ile śpi 6-9-miesięczne niemowlę?

W wieku 6-9 miesięcy maluszek w czasie drzemek śpi od 45 minut do 2 godzin, a między nimi pozostaje aktywny przez 2-3 godziny.

Ile śpi 9-12-miesięczne niemowlę?

Dziecko 9-12-miesięczne drzemie w ciągu dnia zwykle nie krócej niż 45 minut i nie dłużej niż 2 godziny, a między drzemkami czuwa już przez 3-4 godziny.

Jeśli chodzi o sen nocny niemowlęcia, to do ok. 6-9. miesiąca życia budzi się ono w nocy na karmienie. Im mniejsze dziecko, tym więcej pobudek na karmienie i odwrotnie – im starsze, tym robi się ich mniej.

To, ile powinno spać dziecko, zależy od jego wieku, temperamentu, genów, wrażliwości, a więc rzeczy, na które nie masz wpływu. Warto też wiedzieć, że dzieci, które potrafią za jednym razem zjeść więcej, na ogół potem dłużej śpią (mleko zapełnia brzuszek niemowlaka przez dłuższy czas i głód go nie budzi). Stąd wcześniak lub niemowlę o niskiej masie urodzeniowej może budzić się częściej, bo ma mniejszy żołądek, a potrzebuje więcej kalorii, żeby nadrobić zaległości.

Nasz ekspert w prosty sposób wyjaśnia, ile razy dziennie powinno spać niemowlę. Doświadczona położna, Edyta Brala, tłumaczy na filmie, że długość snu niemowlęcia zmienia się wraz z wiekiem: dziecko po skończeniu 4 miesięcy śpi już znacznie krócej niż noworodek i maluszek do 3. miesiąca życia. Liczba drzemek w ciągu dnia też się zmienia. Od czego to zależy?

Ile śpi niemowę: tabela snu niemowląt

Poniżej znajdziesz tabelę snu niemowląt z informacjami, ile śpi niemowlę w dzień wraz z liczbą drzemek, ile śpi w nocy oraz ile śpi w sumie w ciągu doby. Doprecyzowujemy te dane w zależności od wieku dziecka:

Wiek dziecka W dzień W nocy Na dobę
0-4 tygodnie 8-9 h
w 4-5 drzemkach
8-9 h 16-18 h
5-8 tygodni 6-7 h
w 3-4 drzemkach
8,5-10 h 15-17 h
9-12 tygodni 5 h w 3 drzemkach 10 h 15 h
4-5 miesięcy 3,5-4 h w 3 drzemkach 11 h 14,5-15 h
6-8 miesięcy 3-3,5 h w 3 drzemkach 11 h 14,5-15 h
9-12 miesięcy 3 h w 2 drzemkach 11 h 14 h

Dlaczego sen jest ważny

Sen jest niezbędnym elementem zdrowego trybu życia już od narodzin. Warunkuje prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny dziecka. Odpowiednia ilość snu zapewnia prawidłowe działanie neuroprzekaźników w mózgu. To od nich zależy nastrój, zdolność koncentracji uwagi i energia do działania. Sen jest też niezbędny do wydzielania odpowiedniej ilości hormonu wzrostu oraz prawidłowego działania systemu odpornościowego.

Ważna jest nie tylko ilość snu, ale też jego jakość. Dlatego maluchowi nie służy np. częste wybudzanie się lub sen w niesprzyjających warunkach. Niewyspane dziecko może gorzej się rozwijać, wolniej rosnąć, być rozdrażnione, nadpobudliwe lub nadmiernie ospałe.

Kiedy dziecko zacznie przesypiać noc?

Zanim dziecko prześpi całą noc, minie około 6-9 miesięcy. Noworodek nie odróżnia dnia od nocy, śpi wtedy, gdy jest zmęczony. Nie zapada w głęboki sen i budzi się, kiedy czuje głód – co 3-4 godziny. Ale wiele dzieci robi sobie pobudkę częściej – nawet co 15-30 minut! Nie tyle z głodu, ile z chęci przytulenia się do mamy.

Od 6. tygodnia niemowlę powoli uczy się odróżniać sen dzienny od nocnego. Zaczyna kojarzyć dzień ze światłem, domowym hałasem, a noc z ciemnością i ciszą. Nadal jednak nocą budzi się kilka razy. Głównie po to, by napić się mleka. Wiele dzieci robi tak przez cały pierwszy rok życia, choć są też niemowlęta, którym już od 2-3. miesiąca życia wystarcza jeden nocny posiłek (częściej dotyczy to niemowląt karmionych mieszanką). Jeśli karmisz piersią, nie odmawiaj dziecku nocnego ssania. Kobiecy pokarm w nocy zawiera więcej kalorii i kwasów tłuszczowych potrzebnych do prawidłowego rozwoju mózgu.

Między 2. miesiącem życia a 4. miesiącem życia niemowlę potrafi w nocy przespać już bez przerwy 4-6 godzin. A wtedy i ty nareszcie będziesz mogła się wyspać. Pamiętaj, że w nauce odróżniania dnia i nocy i spokojnego zasypiania pomagają codzienne rytuały dziecka, stała pora kąpieli, spokój i przyciemnione światło na koniec dnia, a także wieczorna cisza w domu.

Czy niemowlę powinno spać samo w łóżeczku?

Najmłodsze niemowlęta zwykle zasypiają przy piersi, blisko mamy. To zrozumiałe – karmienie piersią to także dawanie ciepła i bliskości. Nie ma sensu z tym walczyć, maleństwo śpiące obok mamy czuje się bezpieczniej i na ogół lepiej śpi. Z drugiej strony, jeśli dziecko przez pierwsze miesiące zasypia wyłącznie przy karmieniu albo godzinami kołysane na rękach, możesz mieć potem problemy z układaniem go do snu bez twojego towarzystwa. Warto więc (ale dopiero po okresie noworodkowym) uczyć malca wyciszać się i zasypiać samodzielnie. Oczywiście pod warunkiem, że nie krzyczy wniebogłosy, rozpaczliwie domagając się twej bliskości.

Najlepiej usypiać dziecko zawsze podobnie i o podobnej porze. Maluch, który co noc zmienia miejsce snu, śpi czasami w leżaczku, a czasem w łóżku rodziców, nie nauczy się kojarzyć swojego łóżeczka ze snem. Regularnie powtarzające się czynności pomogą mu wyciszyć się, a ciepła kąpiel rozluźni.

 

Konkurs „Narodziny rodziny”
Konkurs „Narodziny rodziny”
Jesteś rodzicem niemowlaka? Opisz swoją historię i wygraj wózek spacerowy!

Problemy ze snem u niemowląt

Niemowlęta miewają wieczorem okresy podenerwowania. Być może ma na to wpływ niepokój związany ze zbliżaniem się nocy, ale również emocje z całego dnia, a także twoje zmęczenie i zdenerwowanie. Niemowlę to czuły barometr twojego stanu emocjonalnego! Wieczorny niepokój jest też związany z odreagowywaniem przez niedojrzały układ nerwowy wrażeń z całego dnia. Nie wierz jednak opiniom, że dziecko musi się przed snem wypłakać i że lepiej zaczekać, aż samo się uciszy, bo wtedy lepiej zaśnie. Ono cię swoim płaczem woła! Jeśli nie zostawiasz go samego, uczy się, że jest dla ciebie ważne i może na ciebie liczyć, czuje się kochane. A oto kilka sposobów, które mogą ukoić płacz niemowlaka:

  • Kołysz niemowlę przed snem. Np. w rytm łagodnej muzyki – przypomina to dziecku chwile spędzone w maminym brzuchu – wtedy kołysały je do snu twoje kroki. Do snu może niemowlę ululać także tata. W jego ramionach dziecku bywa nawet lepiej – on często mniej się denerwuje, jest spokojniejszy i jego spokój udziela się maleństwu. Może niemowlę nosić, kołysać w ramionach (np. na fotelu bujanym), w wózku czy kołysce, położyć się na łóżku z dzieckiem na swoim brzuchu lub obok. Każdy sposób jest dobry, jeśli tylko zarówno małemu, jak i dużemu człowiekowi odpowiada.
  • Wypróbuj spowijanie przed snem. Niespokojnego noworodka owiń dość ciasno kocykiem lub kołderką (razem z rączkami). Niektóre niemowlęta czują się tak bezpieczniej, jak w brzuchu mamy. Inne się wiercą – to znak, że zawijanie noworodka w rożek nie ma sensu.
  • Przed snem włącz suszarkę albo pralkę. Monotonny dźwięk sprzętów domowych, np. szum suszarki, pomaga niektórym niemowlętom usnąć.
  • Zaśpiewaj dziecku przed snem. Kołysanki z powtarzającym się refrenem działają kojąco, twój łagodny głos daje poczucie bezpieczeństwa. Kilkumiesięcznemu niemowlęciu możesz też czytać krótkie wierszyki. Ukołysze go ich rytm i miarowa recytacja. Możesz także włączyć dziecku kołysankę.

Co zrobić, jeśli jesteś niewyspana?

Postaraj się łapać każdą chwilę, także w dzień, żeby samej podrzemać, np. kiedy niemowlę śpi albo zajmuje się nim tata czy babcia. Spróbuj zachować spokój nawet wtedy, gdy noworodek płacze do północy, domaga się piersi co 20 minut, budzi cię o 4 nad ranem, kiedy wreszcie udało ci się zasnąć. Jasne, że wówczas trudno o dobry humor. Jednak pomyśl, że nawet najbardziej szalony i oporny mały „antyśpioch’’ z czasem się ucywilizuje, natomiast twój niepokój i podenerwowanie mogą mu się udzielić i dodatkowo utrudnić zasypianie.

Zobacz też:

niespokojny sen
Adobe Stock
Zdrowie
Niespokojny sen niemowlaka, rzucanie się i wiercenie: co pomoże dziecku zasnąć?
Niespokojny sen niemowlaka, rzucanie się w łóżeczku i przerwy w oddychaniu nie pozwalają wyspać się ani dziecku, ani jego rodzicom. Czasem niemowlę robi dziwne miny, gaworzy, a nawet płacze przez sen. Niespokojny sen nie zawsze jest powodem do obaw i nie musi świadczyć o chorobie, ale warto uważnie obserwować niemowlaka. Sprawdź, jak wyeliminować przyczyny niespokojnego snu i czy można podawać dziecku leki na sen, kropelki ziołowe, syropy oraz melatoninę.

Niespokojny sen niemowlaka to częste zmartwienie rodziców. Gdy niemowlę niespokojnie śpi, a rodzice obserwują rzucanie się, wiercenie i dziwne miny, jakie dziecko robi przez sen, pojawia się pytanie: czy niemowlę się wysypia? Niekiedy niepokój budzą też przerwy w oddychaniu i krótki, przerywany sen dziecka. Czasem rodzice decydują się na podanie dziecku leków na sen. Ale czy to nie jest szkodliwe? I skąd się bierze regres snu niemowlaka? Spis treści: Przyczyny niespokojnego snu niemowlaka Objawy niespokojnego snu niemowlaka Niespokojny sen niemowlaka w nocy – co robić? Kropelki i syropki na sen dla niemowlaka: czy pomagają? Przyczyny niespokojnego snu niemowlaka Niespokojny sen niemowlaka to wbrew pozorom bardzo częste zjawisko. Noworodek i niemowlę często budzi się na karmienie albo wybudza się z powodu brudnej pieluchy. Ale rzucanie się przez sen starszego, kilkumiesięcznego niemowlaka wzbudza zaniepokojenie rodziców i rodzi pytania: czy dziecko jest zdrowe i czy na pewno się wysypia? Śpiące dziecko przechodzi różne  fazy snu i różnie się w tym czasie zachowuje. W fazie snu głębokiego oddycha spokojnie, wolno i na ogół nie zmienia pozycji. W płytszym śnie , któremu często towarzyszą szybkie ruchy gałek ocznych, niemowlę może zmieniać pozycję oraz robić różne miny. Warto wiedzieć, że śpiące niemowlęta (w przeciwieństwie do dorosłych) zapadają głównie w tzw. fazę REM, czyli sen płytki. Przyczyny niespokojnego snu niemowlaka mogą być różne: od zwykłej niewygody po chorobę. Najczęściej niemowlę śpi niespokojnie, bo: coś mu przeszkadza: np. uwierająca pielucha albo nierówny materac do spania w sypialni jest za gorąco (ponad 21 stopni C) wilgotność powietrza w pokoju jest nieodpowiednia (właściwa to 40-60%) nie zdążyło się wyciszyć po pełnym wrażeń dniu brakuje mu...

spanie niemowlaka na brzuchu
Adobe Stock
Rozwój
Czy niemowlę może spać na brzuchu? Kiedy układać dziecko w tej pozycji?
Córeczka ma 2 miesiące. Czy może już spać na brzuszku? Jeśli nie, to kiedy można zacząć ją tak układać? Zauważyłam, że mała lepiej sypia w tej pozycji, nie boli jej brzuszek, odchodzą gazy. Wyjaśniamy, od kiedy można bezpiecznie położyć dziecko do snu na brzuchu?

Spanie na brzuchu nie jest polecane niemowlakom, które nie umieją same zmieniać pozycji. Pozostawienie dziecka śpiącego na brzuszku bez opieki rodzica może być bardzo ryzykowne. Dla dzieci w pierwszym roku życia  najbezpieczniejszą pozycją do snu jest leżenie na plecach. Takiego zdania są zarówno polscy specjaliści, jak i eksperci słynnej Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej (AAP). Niemowlę śpi na brzuchu – jakie ryzyko? Zbyt wczesne układanie dziecka do snu na brzuchu może być przyczyną SIDS, czyli zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej . Spanie na brzuchu może wywołać problemy z oddychaniem. Niemowlę w pierwszych miesiącach życia nie jest w stanie samo zmieniać pozycji. Jeśli podczas snu przyciśnie nos do materaca, nie będzie w stanie odwrócić główki, co grozi uduszeniem. Eksperci AAP zwracają również uwagę na inne czynniki ryzyka: podczas spania na brzuchu dziecko może być gorzej dotlenione, ponieważ oddycha powietrzem, które wcześniej wydychało (zawierającym dwutlenek węgla), co może skutkować nie tylko niedotlenieniem, ale również  przegrzaniem organizmu , które jest uważane za istotny czynnik śmierci łóżeczkowej. Jak długo należy zachowywać ostrożność? Dziecko nie powinno spać na brzuchu, dopóki nie nauczy się sprawnie zmieniać pozycji w trakcie snu. Umiejętność obracania się z brzucha na plecy niemowlęta zwykle osiągają między 6 a 8 miesiącem. Ale to tylko książkowa norma. Niektóre dzieci potrzebują więcej czasu na nabycie takiej sprawności. Zdaniem ekspertów z AAP, zanim położysz dziecko do snu na brzuchu, musisz mieć pewność, że rzeczywiście samo będzie w stanie się odwrócić, jeśli zajdzie taka potrzeba. To, że raz maluchowi udało się to zrobić w ciągu dnia, nie oznacza, że zrobi to również nocą. Z tego względu wg amerykańskich zaleceń na brzuchu powinny spać dzieci, które skończyły...

dlaczego niemowlę nie chce spać
Adobe Stock
Rozwój
Dlaczego niemowlę nie chce spać: przyczyny. Co robić, gdy nie chce spać w nocy i w dzień?
Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie, dlaczego niemowlę nie chce spać, pamiętaj, że dziecko nie uśnie na trzy, cztery. Najpierw musi się uspokoić i poczuć bezpiecznie. Rodzicom zwykle łatwiej znaleźć przyczyny kłopotów ze snem, gdy sami się wyciszą. Wtedy też można w spokoju zastanowić się, co robić. Wyjaśniamy, dlaczego niemowlę nie chce spać w dzień albo w nocy.

Dlaczego niemowlę nie chce spać – to pytanie dręczy wielu niewyspanych i zmęczonych rodziców. Najpierw warto poszukać przyczyny, a potem ustalić, co robić. Podpowiadamy, co na pewno zadziała. Spis treści: Dlaczego niemowlę nie chce spać? Niemowlę nie chce spać – co robić? Dlaczego niemowlę nie chce spać? Przyczyny, dla których niemowlę nie chce spać, mogą być naprawdę różne. Zanim więc rodzice ustalą, co przeszkadza w spaniu ich dziecku, muszą się zwykle nieźle natrudzić. Warto jednak poświęcić temu tematowi trochę uwagi i czasu, by w końcu zapewnić maluszkowi spokojny, zdrowy sen. A przy okazji dać odpocząć sobie.  Najczęstsze przyczyny, przez które niemowlę nie chce spać w dzień lub w nocy, są prozaiczne: Niemowlę jest wyspane Być może wydaje ci się, że to banalna odpowiedź, ale na początek przeanalizuj, ile snu potrzebuje dziecko w różnym wieku . Dziecko nie śpi, bo nie odróżnia dnia od nocy Ten problem dotyczy zwłaszcza noworodków. Minie trochę czasu, zanim dziecko przyzwyczai się rytmu dzień-noc. Tymczasem ucz maluszka, że to dwie całkiem inne pory: na noc gaś światło, wieczorem mów ściszonym głosem, nie proponuj ekscytujących zabaw przed snem. Niemowlę nie chce spać, bo ma nieregularny tryb życia Zadbaj o stały plan dnia i powtarzalne rytuały – to pomoże maluszkowi zasypiać o podobnych porach każdego dnia i wieczoru. Dziecku jest za gorąco lub za zimno A może pokój jest niewywietrzony? Temperatura w nocy nie powinna przekraczać 21°C, nie może być też niższa niż 18°C. Niemowlę jest głodne Nie rezygnuj zbyt szybko z nocnych karmień, bo głód wybudzi ze snu nawet największego śpiocha. Gdy dziecko skończy 6 miesięcy, stopniowo zmniejszaj liczbę nocnych karmień, po 1. roku w nocy podawaj do picia tylko wodę. Dziecko ma...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj