Jeśli zastanawiasz się, ile śpi niemowlę i czy twoje maleństwo ma prawidłowy rytm czuwania i snu, możesz sprawdzić normy podawane przez specjalistów w specjalnych tabelach. Oczywiście im młodsze niemowlę, tym śpi więcej, ale więcej też ma pobudek, bo musi często jeść. Zwykle na pierwszą przespaną w całości noc można liczyć dopiero po ładnych kilku miesiącach od porodu.

Reklama

Spis treści:

Ile śpi niemowlę?

Ile godzin na dobę powinno przesypiać dziecko? Pamiętaj, że podajemy tu tylko statystyczne wartości. W przypadku każdego dziecka są one nieco inne, ale zwykle zależą od wieku:

 • Noworodek – od 17 do 20 godzin. Śpi siedem i więcej razy na dobę. Musi przystosować się do nowych warunków, dlatego przesypia tyle czasu. Nie odróżnia nocy od dnia, budzi się zgodnie z własnym rytmem.
 • Półroczne niemowlę – od 14 do 16 godzin. Dziecko już wie, że noc jest dla marzeń sennych, a dzień do zabawy. W ciągu dnia funduje sobie dwie, trzy drzemki po blisko dwie godziny.
 • Roczne dziecko – około 13 godzin. Śpi już całą noc, a w dzień regeneruje siły tylko raz, ale przez prawie dwie godziny.

Akademia Młodych Rodziców

Krótko śpi, budzi się w nocy, nie chce zasnąć... Wiemy, jak to zmienić! Czytaj więcej

Ile śpi niemowlę w dzień, a ile w nocy?

Poniżej wyjaśniamy, ile czasu trwają pojedyncze drzemki niemowlęcia w dzień, i ile czasu pomiędzy nimi dziecko jest zwykle aktywne. Na to, ile śpi niemowlę, znaczący wpływ ma wiek dziecka.

Ile śpi miesięczne niemowlę?

Podczas dziennej drzemki przesypia od 45 minut do 3 godzin. Między drzemkami upływa na ogół 45-60 minut.

Zobacz także

Ile śpi 2-miesięczne niemowlę?

Niemowlę w tym wieku drzemie przez 1-3 godziny, a aktywne pozostaje w ciągu dnia przez ok. 60 minut między drzemkami.

Ile śpi 3-miesięczne niemowlę?

Dziecko przesypia jednorazowo w dzień 1,5-2,5 godziny, a aktywne pozostaje przez 1,5-2 godziny za każdym razem.

Ile śpi 6-9-miesięczne niemowlę?

W wieku 6-9 miesięcy maluszek w czasie drzemek śpi od 45 minut do 2 godzin, a między nimi pozostaje aktywny przez 2-3 godziny.

Ile śpi 9-12-miesięczne niemowlę?

Dziecko 9-12-miesięczne drzemie w ciągu dnia zwykle nie krócej niż 45 minut i nie dłużej niż 2 godziny, a między drzemkami czuwa już przez 3-4 godziny.

Jeśli chodzi o sen nocny niemowlęcia, to do ok. 6-9. miesiąca życia budzi się ono w nocy na karmienie. Im mniejsze dziecko, tym więcej pobudek na karmienie i odwrotnie – im starsze, tym robi się ich mniej.

To, ile powinno spać dziecko, zależy od jego wieku, temperamentu, genów, wrażliwości, a więc rzeczy, na które nie masz wpływu. Warto też wiedzieć, że dzieci, które potrafią za jednym razem zjeść więcej, na ogół potem dłużej śpią (mleko zapełnia brzuszek niemowlaka przez dłuższy czas i głód go nie budzi). Stąd wcześniak lub niemowlę o niskiej masie urodzeniowej może budzić się częściej, bo ma mniejszy żołądek, a potrzebuje więcej kalorii, żeby nadrobić zaległości.

Nasz ekspert w prosty sposób wyjaśnia, ile razy dziennie powinno spać niemowlę. Doświadczona położna, Edyta Brala, tłumaczy na filmie, że długość snu niemowlęcia zmienia się wraz z wiekiem: dziecko po skończeniu 4 miesięcy śpi już znacznie krócej niż noworodek i maluszek do 3. miesiąca życia. Liczba drzemek w ciągu dnia też się zmienia. Od czego to zależy?

Ile śpi niemowę: tabela snu niemowląt

Poniżej znajdziesz tabelę snu niemowląt z informacjami, ile śpi niemowlę w dzień wraz z liczbą drzemek, ile śpi w nocy oraz ile śpi w sumie w ciągu doby. Doprecyzowujemy te dane w zależności od wieku dziecka:

Dlaczego sen jest ważny

Sen jest niezbędnym elementem zdrowego trybu życia już od narodzin. Warunkuje prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny dziecka. Odpowiednia ilość snu zapewnia prawidłowe działanie neuroprzekaźników w mózgu. To od nich zależy nastrój, zdolność koncentracji uwagi i energia do działania. Sen jest też niezbędny do wydzielania odpowiedniej ilości hormonu wzrostu oraz prawidłowego działania systemu odpornościowego.

Ważna jest nie tylko ilość snu, ale też jego jakość. Dlatego maluchowi nie służy np. częste wybudzanie się lub sen w niesprzyjających warunkach. Niewyspane dziecko może gorzej się rozwijać, wolniej rosnąć, być rozdrażnione, nadpobudliwe lub nadmiernie ospałe.

Kiedy dziecko zacznie przesypiać noc?

Zanim dziecko prześpi całą noc, minie około 6-9 miesięcy. Noworodek nie odróżnia dnia od nocy, śpi wtedy, gdy jest zmęczony. Nie zapada w głęboki sen i budzi się, kiedy czuje głód – co 3-4 godziny. Ale wiele dzieci robi sobie pobudkę częściej – nawet co 15-30 minut! Nie tyle z głodu, ile z chęci przytulenia się do mamy.

Od 6. tygodnia niemowlę powoli uczy się odróżniać sen dzienny od nocnego. Zaczyna kojarzyć dzień ze światłem, domowym hałasem, a noc z ciemnością i ciszą. Nadal jednak nocą budzi się kilka razy. Głównie po to, by napić się mleka. Wiele dzieci robi tak przez cały pierwszy rok życia, choć są też niemowlęta, którym już od 2-3. miesiąca życia wystarcza jeden nocny posiłek (częściej dotyczy to niemowląt karmionych mieszanką). Jeśli karmisz piersią, nie odmawiaj dziecku nocnego ssania. Kobiecy pokarm w nocy zawiera więcej kalorii i kwasów tłuszczowych potrzebnych do prawidłowego rozwoju mózgu.

Między 2. miesiącem życia a 4. miesiącem życia niemowlę potrafi w nocy przespać już bez przerwy 4-6 godzin. A wtedy i ty nareszcie będziesz mogła się wyspać. Pamiętaj, że w nauce odróżniania dnia i nocy i spokojnego zasypiania pomagają codzienne rytuały dziecka, stała pora kąpieli, spokój i przyciemnione światło na koniec dnia, a także wieczorna cisza w domu.

Czy niemowlę powinno spać samo w łóżeczku?

Najmłodsze niemowlęta zwykle zasypiają przy piersi, blisko mamy. To zrozumiałe – karmienie piersią to także dawanie ciepła i bliskości. Nie ma sensu z tym walczyć, maleństwo śpiące obok mamy czuje się bezpieczniej i na ogół lepiej śpi. Z drugiej strony, jeśli dziecko przez pierwsze miesiące zasypia wyłącznie przy karmieniu albo godzinami kołysane na rękach, możesz mieć potem problemy z układaniem go do snu bez twojego towarzystwa. Warto więc (ale dopiero po okresie noworodkowym) uczyć malca wyciszać się i zasypiać samodzielnie. Oczywiście pod warunkiem, że nie krzyczy wniebogłosy, rozpaczliwie domagając się twej bliskości.

Najlepiej usypiać dziecko zawsze podobnie i o podobnej porze. Maluch, który co noc zmienia miejsce snu, śpi czasami w leżaczku, a czasem w łóżku rodziców, nie nauczy się kojarzyć swojego łóżeczka ze snem. Regularnie powtarzające się czynności pomogą mu wyciszyć się, a ciepła kąpiel rozluźni.

Konkurs „Narodziny rodziny”

Jesteś rodzicem niemowlaka? Opisz swoją historię i wygraj wózek spacerowy! Czytaj więcej

Problemy ze snem u niemowląt

Niemowlęta miewają wieczorem okresy podenerwowania. Być może ma na to wpływ niepokój związany ze zbliżaniem się nocy, ale również emocje z całego dnia, a także twoje zmęczenie i zdenerwowanie. Niemowlę to czuły barometr twojego stanu emocjonalnego! Wieczorny niepokój jest też związany z odreagowywaniem przez niedojrzały układ nerwowy wrażeń z całego dnia. Nie wierz jednak opiniom, że dziecko musi się przed snem wypłakać i że lepiej zaczekać, aż samo się uciszy, bo wtedy lepiej zaśnie. Ono cię swoim płaczem woła! Jeśli nie zostawiasz go samego, uczy się, że jest dla ciebie ważne i może na ciebie liczyć, czuje się kochane. A oto kilka sposobów, które mogą ukoić płacz niemowlaka:

 • Kołysz niemowlę przed snem. Np. w rytm łagodnej muzyki – przypomina to dziecku chwile spędzone w maminym brzuchu – wtedy kołysały je do snu twoje kroki. Do snu może niemowlę ululać także tata. W jego ramionach dziecku bywa nawet lepiej – on często mniej się denerwuje, jest spokojniejszy i jego spokój udziela się maleństwu. Może niemowlę nosić, kołysać w ramionach (np. na fotelu bujanym), w wózku czy kołysce, położyć się na łóżku z dzieckiem na swoim brzuchu lub obok. Każdy sposób jest dobry, jeśli tylko zarówno małemu, jak i dużemu człowiekowi odpowiada.
 • Wypróbuj spowijanie przed snem. Niespokojnego noworodka owiń dość ciasno kocykiem lub kołderką (razem z rączkami). Niektóre niemowlęta czują się tak bezpieczniej, jak w brzuchu mamy. Inne się wiercą – to znak, że zawijanie noworodka w rożek nie ma sensu.
 • Przed snem włącz suszarkę albo pralkę. Monotonny dźwięk sprzętów domowych, np. szum suszarki, pomaga niektórym niemowlętom usnąć.
 • Zaśpiewaj dziecku przed snem. Kołysanki z powtarzającym się refrenem działają kojąco, twój łagodny głos daje poczucie bezpieczeństwa. Kilkumiesięcznemu niemowlęciu możesz też czytać krótkie wierszyki. Ukołysze go ich rytm i miarowa recytacja. Możesz także włączyć dziecku kołysankę.

Co zrobić, jeśli jesteś niewyspana?

Postaraj się łapać każdą chwilę, także w dzień, żeby samej podrzemać, np. kiedy niemowlę śpi albo zajmuje się nim tata czy babcia. Spróbuj zachować spokój nawet wtedy, gdy noworodek płacze do północy, domaga się piersi co 20 minut, budzi cię o 4 nad ranem, kiedy wreszcie udało ci się zasnąć. Jasne, że wówczas trudno o dobry humor. Jednak pomyśl, że nawet najbardziej szalony i oporny mały „antyśpioch’’ z czasem się ucywilizuje, natomiast twój niepokój i podenerwowanie mogą mu się udzielić i dodatkowo utrudnić zasypianie.

Zobacz też:

Reklama
  Reklama
  Reklama
  Reklama