Reklama

Piękne, słoneczne lato to wręcz wymarzona pora na urodziny. Jeśli tylko jest ciepło, dziecko w zasadzie już następnego dnia po wyjściu ze szpitala do domu możesz zabrać na świeże powietrze. Musisz jednak koniecznie trzymać się kilku bardzo ważnych zasad.

Reklama

Nie przegrzewaj noworodka

Pierwszy spacer powinien trwać nie dłużej niż pół godziny. W kolejnych dniach możesz być z dzieckiem na dworze coraz dłużej – jeśli jest ciepło, nawet kilka godzin dziennie. Pamiętaj jednak, że u noworodka nie funkcjonują jeszcze w pełni procesy termoregulacji, dlatego może on początkowo mieć kłopoty z przystosowaniem się do temperatury otoczenia. Musisz zwrócić uwagę na to, jak go ubierasz. Jeśli na dworze jest bardzo gorąco, wystarczy, jeśli założysz dziecku jednorazową pieluszkę, body, cienkie skarpetki i czapeczkę.

Leżący w wózku noworodek przez większość czasu śpi, dlatego koniecznie trzeba go przykryć. W upalne dni wystarczy do tego flanelowa pieluszka lub cienki kocyk. Najlepiej sprawdzisz, czy dziecku nie jest za zimno lub zbyt gorąco, jeśli dotkniesz jego karku (powinien być ciepły, ale nie spocony). Rączki i nóżki natomiast mogą pozostać chłodne.

Zabierz noworodka na spacer

Kiedy wybieracie się na dłuższy spacer, weź dla dziecka dodatkową pieluszkę na zmianę, zapasowe ubranko (może się przydać, jeśli dzidziuś się spoci lub uleje mu się trochę pokarmu) oraz cieplejszy kaftanik czy śpioszki na wypadek, gdyby zrobiło się chłodniej. Takie ubranie może być przydatne zwłaszcza wtedy, gdy zacznie wiać silniejszy wiatr, a Ty będziesz musiała wyjąć maluszka z wózka, np. po to, by go nakarmić.

[CMS_PAGE_BREAK]

Z noworodkiem tylko w cieniu

Noworodek nie może przebywać na słońcu (jego skóra jest zbyt wrażliwa, bardzo łatwo o jej niebezpieczne oparzenie). Dlatego na spacerze zawsze ustawiaj wózek tak, by znajdował się w cieniu. Koniecznie przymocuj do niego przeciwsłoneczną parasolkę. Poza tym dziecko musi mieć na główce cienką, bawełnianą czapeczkę, chroniącą przed słońcem.

Buzię i wszystkie odsłonięte części ciała dziecka posmaruj kremem. Ale nie przeciwsłonecznym (z tym lepiej poczekać, aż dziecko będzie miało pół roku).

Kiedy noworodek chce pić

Jeśli dzidziuś pije Twoje mleko, możesz być na dworze tyle czasu, ile chcesz, bo nakarmisz dziecko praktycznie wszędzie. Dziś już nikogo nie dziwi widok dziecka przytulonego do piersi mamy. Pamiętaj, że w gorące dni maluchowi chce się pić. Będzie wówczas ssał częściej (na początku bowiem mleko jest bardziej wodniste, zaspokaja głównie pragnienie). Jednak noworodek z powodu upałów może być także rozdrażniony i odmawiać ssania.

Jeśli maleństwo pije mieszankę z butelki, karmienie na spacerze latem jest znacznie trudniejsze. W gorące dni mogą w niej namnożyć się bakterie, co grozi zatruciem pokarmowym i biegunką. Dlatego lepiej zabrać ze sobą na spacer gotowe mleko w słoiczkach (możesz takie kupić w aptece lub niektórych sklepach), albo przegotowaną wodę i osobno mleko w proszku. Dla „butelkowego” malca weź też picie (wodę, herbatkę rumiankową lub koperkową), bo mieszanki mleczne zaspokajają raczej głód niż pragnienie.

Reklama

Konsultacja: dr Wojciech Trzeciakowski, pediatra neonatolog, CZD

Reklama
Reklama
Reklama