Reklama

Wybór pierwszego wózka dla niemowlaka nie jest łatwym zadaniem. Wózek z pewnością musi być praktyczny, wygodny i bezpieczny. Młodzi rodzice nie zawsze wiedzą, co jest ważne, a każdy sprzedawca przekonuje, że model dostępny w jego sklepie jest najlepszy. Dlatego przed zakupem wózka trzeba koniecznie zwrócić uwagę na te 10 szczegółów:

Reklama

Wózek dla niemowlaka: waga

Średnia waga wózka może się wahać od 10 do nawet 25 kg. To bardzo duża rozpiętość. Pamiętaj, że do tego jeszcze dojdzie waga niemowlaka, więc jeśli będziesz musiała wózek znosić po schodach, powinnaś szczególnie zwrócić uwagę na to, ile waży wybrany przez ciebie model.

Wózek dla niemowlaka: wielkość

Rodzice pierwszego dziecka mogą w pierwszej chwili na to nie zwrócić uwagi. Gondole mają różne wielkości. Ze zbyt małej malec może bardzo szybko wyrosnąć, nawet jeśli nie jest jeszcze gotowy na spacerówkę. Jeśli rodzisz latem lub jesienią, to zimą dojdzie kombinezon i śpiworek, więc mała gondola może także stanowić problem. Nie można jednak przesadzić w drugą stronę. Zbyt duży wózek może również być utrudnieniem. Zastanów się, gdzie go będziesz przechowywać i sprawdź, czy wybrany model bez problemu zmieści się do bagażnika, a także w drzwiach.

Wózek dla niemowlaka: koła i amortyzatory

Wiele zależy od tego, po jakim terenie będziesz prowadziła wózek: czy często będziecie spacerowali po pobliskim lesie, a może raczej po miejskich uliczkach. Duże pompowane koła z amortyzacją są dobrym rozwiązaniem, gdy mieszkasz poza miastem. Małe, piankowe i skrętne kółka sprawdzą się w mieście, gdzie jest pełno twardych, gładkich chodników. Przydatna jest funkcja zdejmowania kół. Dzięki temu możesz je zawsze oczyścić, jeśli planujesz korzystać z wózka w domu lub wpakować wózek do niewielkiego bagażnika. Trójkołowce będą bardziej zwrotne, ale po śniegu i pasku lepiej sprawdzają się wózki czterokołowe.

Na twardej, równej nawierzchni sprawdzą się amortyzatory sprężynowe. Natomiast amortyzacja paskowa, której podstawą są skórzane paski to rozwiązanie idealnie na nierównych powierzchniach i przy kołysaniu niemowlaka do snu.

Wybór wózka: stelaż i hamulce

Lżejszy stelaż będzie aluminiowy, jednak może być mniej trwały niż stalowy. Stelaże różnią się nie tylko materiałem, ale i samą konstrukcją, rama może być: krzyżakowa (przypomina „X”) lub teleskopowa (odwrócony „Y”). Koniecznie zwróć uwagę na system składania i rozkładania wózka. Ważne, by możliwie jak najprostszy i szybki w obsłudze, ale jednocześnie, by maluch przypadkiem sam nie był w stanie złożyć wózka. Praktycznym rozwiązaniem jest przycisk łatwego składania umieszczony w rączce wózka.

Wózki posiadają hamulce postojowe, blokujące koła całkowicie. Uruchamia się je poprzez naciśnięcie blokady nogą, ważne, by blokowały dwa tylne koła. Niektóre wózki mają także hamulce tarczowe. Montowane są one w przednim kole i hamuje się rączką przy rączce wózka. Hamulce takie pozwala na wyhamowanie wózka np. podczas zjeżdżania z górki. Hamulce takie nie zastępują hamulca postojowego! To jedynie dodatkowa funkcja.

Zobacz także: Wózki do biegania

Wózek dla niemowlaka: gondola

Gondola powinna być stabilna i równa. Grubsze dno zapewni lepszą izolację (niektóre modele mają dodatkowy wyjmowany wkład), natomiast lżejsza może być mniej stabilna, ale za to łatwiejsza do przenoszenia. Niektóre gondole mają funkcje kołyski, oznacza to, że możesz użyć jej jako przenośnego łóżeczka. Sprawdź, czy w budce jest zamontowane okienko lub siateczka, przyda się to latem dla lepszej cyrkulacji powietrza w upalne dni. Gdy malec zacznie podejmować pierwsze próby siadania, nie będzie chciał leżeć na płasko. Bardzo przydatną opcją jest możliwość uniesienia części dna, tak by dziecko leżało w pozycji półleżącej. Przydadzą się również rączki, za które gondolę można wygodnie przenosić.

Wózek dla niemowlaka: tapicerka

Pamiętaj, że tu nie tylko chodzi o to, czy kolor tapicerki będzie pasował do wyprawki, którą zaplanowałaś. Koniecznie zwróć uwagę na to, czy materiał posiada filtry przeciwsłoneczne i czy jest wodoodporny. Dobrze, by tapicerkę łatwo dało się zdjąć do prania. Sprawdź, czy jest system wentylacji.

Wózek dla niemowlaka: rączka

Regulowana rączka jest to szczególnie ważna, jeśli rodzice malucha mają różny wzrost. Dzięki takiej funkcji każda osoba bez problemu dostosuje wysokość pod siebie. Dobrze, by rączka dodatkowo była pokryta skórą lub pianką, by zimą nie marzła, a latem się nie nagrzewała.

Wybór wózka: ilość funkcji

Niemowlę potrzebuje przez pierwsze miesiące życia tylko głębokiego wózka. Wózki tylko z gondolą to zazwyczaj bardzo modne wózki retro, wzorowane na modelach sprzed lat. Praktycznym i cieszącym się dużą popularnością wyborem jest wózek 2w1. W takiej sytuacji powinnaś zwrócić uwagę nie tylko na gondolę, ale i na spacerówkę, która jest w zestawie. Siedzisko powinno być szerokie, miękkie. Sprawdź, czy można je zamontować przodem i tyłem do kierunku jazdy. Ciekawą opcją są wózki w 3w1, czyli takie, które mają dodatkowo fotelik samochodowy w zestawie.

Wybór wózka: atesty

Wózek powinien być bezpieczny dla dziecka, ale jak mieć pewność, że wybrany przez ciebie model, taki właśnie jest? Każdy sprzedawany w Polsce wózek dla dziecka musi posiadać certyfikat bezpieczeństwa. Należy sprawdzić, czy wózek posiada odpowiedni atest: szukaj litery „B” wpisanej w trójkąt. Dobrze, by wózek posiadał także pozytywne opinie np. Instytutu Matki i Dziecka. Możesz sprawdzić, czy wózek nie jest umieszczony na liście wyrobów niezgodnych z dyrektywami UE – taka lista jest publikowana na stronie UOKIK.

Wózek dla niemowlaka: akcesoria

Producenci, by zachęcić do zakupu, oferują wiele ciekawych opcji, dzięki czemu nie musisz akcesoriów dokupywać oddzielnie. Najczęściej w zestawie znajduje się torba do wózka, parasolka, moskitiera, folia przeciwdeszczowa, śpiworek, a czasem pokrowce na koła. Niektóre wózki mają dodatkowy rozkładany daszek w budce, co zapewnia lepszą ochronę przed słońcem. Warto zwrócić uwagę na kosz zakupy, jego umiejscowienie, wielkość. Pamiętaj, że oprócz zakupów niedługo zaczniesz wozić bardzo dużo rzeczy dla dziecka.

Ranking wózków dla niemowląt [TOP5]

Wózek 2w1 Cybex Balios S

Wózek Maxi Cosi

Stelaż wózka umożliwia zamontowanie gondoli oraz siedziska spacerowego, ale także fotelika samochodowego. Bardzo wygodną opcją jest możliwość złożenia do pozycji stojącej jedną ręką. Siedzisko spacerówki może być regulowane do pełnej pozycji leżącej. Pojemny kosz na zakupy pozwala przewozić zakupy o wadze do 5 kg.

Espiro Next Silver 4w1

wózek espiro

To kompletny zestaw: spacerówka, gondola, fotelik + adaptery i baza. Wózek został zaprojektowany tak, by służył dzieciom od urodzenia aż do 3 roku życia. Gondola espiro next jest lekka z wyjątkowo obszernym wnętrzem. Wpinanie i wypinanie gondoli na stelaż jest łatwe i szybkie.

Wózek Oyster Zero

wózek Oyster Zero

To lekki lecz zarazem mocny i składany do małych rozmiarów wózek. Gondola posiada specjalnie wyprofilowane dno, dzięki któremu gondolę można kołysać, gdy nie jest zamontowana na stelażu.

Wózek 3W1 Maxi Cosi Zelia

wózek Maci Cosi

Wózek odpowiedni od narodzin do 3,5 roku życia. Rodzice pokochają sprytny system składania jedną ręką. Wózek ten z łatwością przeniesiesz dzięki możliwości zamocowania fotelika samochodowego Maxi-Cosi z grupy 0+.

Areo Tutis 3W1 z fotelikiem Maxi-Cosi

Wózek Areo Tutis
mat. promocyjne

Producent zapewnia, że wózek posiada najlżejszą gondolę, jaką kiedykolwiek stworzono. Jej waga to jedyne 2,9 kg! W gondolę wszyto rozkładaną moskitierę. Dzięki temu będzie ona zawsze pod ręką. Budka natomiast została wyposażona w dodatkowy, rozkładany daszek - idealny na lato.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama