„Czapka” na główce
Czyli przedgłowie. Równomierny obrzęk na główce nowo narodzonego dziecka. Skóra przy tym jest miękka, czasem zasiniona. Tego typu zniekształcenie główki spowodowane jest mozolnym przeciskaniem się maluszka przez wąski kanał rodny.
KIEDY TO ZNIKNIE? W ciągu kilku, najpóźniej kilkunastu dni główka dziecka stanie się bardzo kształtna.

Reklama

Dziwne krostki
Białe lub żółtobiałe, pojawiają się na buzi, np. wokół noska i na brodzie. Czasem na plecach, nóżkach i rączkach. Są wypełnione wydzieliną z gruczołów łojowych. Ma je niemal połowa noworodków urodzonych o czasie. Krost nie należy wyciskać.
KIEDY TO ZNIKNIE? Te zmiany są najbardziej widoczne około 36 godzin po przyjściu dziecka na świat, ale już w ciągu pierwszego tygodnia życia zanikają.

Delikatne ciemiączka
Dwa niezrośnięte miejsca w czaszce, które pokrywa błona na tyle silna, że dziecku nie stanie się krzywda, kiedy ich dotkniesz. Dzięki nim główka malca mogła dopasować się do twoich dróg rodnych. Ciemiączko duże znajduje się na czubku głowy i czasem widać, jak pulsuje. Mniejsze jest z tyłu głowy.
KIEDY TO ZNIKNIE? Ciemiączko duże zarasta do ok. 18. miesiąca życia, ciemiączko małe szybciej, bo po 6-8 tygodniach jest już zasklepione.

Opuchnięte oczy i lekki zezik
Czasem oczka mogą też być przekrwione. To także efekt pokonywania trudnej drogi na świat. Rodzicom może się wydawać, że dziecko zezuje. To wina fałdów skórnych, które znajdują się w kącikach oczu. Gdy znikną, spojrzenie „wyprostuje się”.
KIEDY TO ZNIKNIE? Po kilku dniach dziecko będzie przyglądało się światu pięknymi oczkami.

Plamki na skórze
Ciało noworodka może przybierać nierówne zabarwienie, np. górna część jest blada, a dolna różowa. Niekiedy całe ciało albo tylko nóżki i rączki wyglądają jak cętkowane. Noworodkowi mogą również sinieć paluszki u stóp. To jest wynik niedojrzałości układu krążenia.
KIEDY TO ZNIKNIE? W pierwszym tygodniu życia malca. Cętki jednak mogą pojawiać się co jakiś czas w pierwszych miesiącach życia dziecka.
[CMS_PAGE_BREAK]
Kikut pępowiny
Jego widoku młodzi rodzice nie zaliczają do najprzyjemniejszych. Zapach również bywa dość specyficzny. I chociaż kikut pępowiny wywołuje nieco stresu, jego pielęgnacja jest bardzo prosta. Dzieje się tak, od kiedy nie trzeba używać spirytusu pępkowego. Teraz pępuszek goi się właściwie sam, a ty musisz jedynie zadbać, żeby był zawsze:
- Czysty – jeśli dziecko obsiusia okolice pępowiny albo dostanie się tam zawartość pieluszki, umyj ją, używając wody i mydła.
- Suchy – gdy zamoczy się w kąpieli (nalewaj do wanny mało wody), po prostu go osusz. Aby wytrzeć zakamarki, do których dostała się woda, możesz bez obaw dotykać kikuta i odchylać go.
- Przewietrzony – nie zaklejaj go plastrem, powinno do niego docierać powietrze. Wywijaj brzeg pieluchy lub wytnij w niej kółko.
KIEDY TO ZNIKNIE? Po upływie 1–2 tygodni. Czasem w miejscu po kikucie widać małą rankę. Powinna się zagoić w ciągu kilku dni.
Siniaki i otarcia
To kolejne ślady po trudnym torze przeszkód, jakim była droga przez kanał rodny. Tylko dzieci, które urodziły się w wyniku cesarskiego cięcia, nie mają ich na swoim ciele.
KIEDY TO ZNIKNIE? Mniej więcej po upływie tygodnia.

Zobacz także

Strefa intymna
Pod wpływem hormonów genitalia mogą się powiększyć. U chłopców nabrzmiała bywa moszna, u dziewczynek pojawia się podbarwiona krwią wydzielina z pochwy. Gruczoły piersiowe natomiast mogą wydzielać kropelki mleka.
KIEDY TO ZNIKNIE? Obrzęk i wydzielina znikają po kilku dniach. Moszna może być powiększona nawet przez kilka miesięcy.

Niezwykły meszek
Maleństwa, zwłaszcza te, które urodziły się przed czasem, mogą mieć całą skórę pokrytą cieniutkimi włoskami.
KIEDY TO ZNIKNIE? W ciągu kilku pierwszych miesięcy meszek się wyciera. Jeśli maluch przyszedł na świat z bujną fryzurką, jej los będzie podobny.

Reklama

Zadania dla taty
Jesteś potrzebny swojemu dziecku jak powietrze. I to od samego początku jego życia! Dzięki tobie maleństwo może się prawidłowo rozwijać. Nie przejmuj się więc brakiem doświadczenia w tej materii, bo rzadko który debiutujący rodzic zna się na dzieciach. Z czasem wszystko stanie się oczywiste. Wspieraj również energicznie swoją partnerkę – dla niej poród był wyczerpującym doznaniem.
1. Zabierz dziecko na pierwszy spacer. Jego mama będzie miała czas, by pobyć w domu sam na sam. Takie chwile są dla niej bardzo ważne – pozwalają się zdystansować i zregenerować. Gdy za oknem ciepło, nie trzeba zwlekać z pierwszym wyjściem z domu. Zabierz malca na spacer po kilku dniach po powrocie ze szpitala.
2. Zajmij się kąpielą. Ojcowie świetnie sprawdzają się w tej roli. Mają pewny chwyt, nie boją się, że dziecko wyślizgnie im się z rąk. A mama karmiąca piersią zyskuje czas, żeby nieco wypocząć.
3. Jeśli dziecko nie może usnąć, noś je na rękach. Mama pachnie mlekiem. Gdy maleństwo jest blisko jej piersi, uwierz nam, dużo trudniej mu zdecydować się na drzemkę :)
4. Załatw wszelkie urzędowe formalności. Między innymi w ciągu 14 dni od narodzin powinieneś zarejestrować dziecko w USC. Zabierz ze sobą dowody osobiste: swój i mamy dziecka oraz odpis waszego aktu małżeństwa.

Reklama
Reklama
Reklama