niemowlę u lekarza
Fotolia
Noworodek

Co zapisywać w książeczce zdrowia dziecka?

Są tu ważne informacje o zdrowiu dziecka: ile ważyło po urodzeniu, ile w kolejnych miesiącach. Tu wpisuje się ważne informacje o szczepieniach. Dzięki książeczce zdrowia dziecka lekarzowi będzie łatwiej postawić właściwą diagnozę, co dziecku dolega. Jakie informacje muszą się znaleźć w książeczce zdrowia dziecka?

Książeczka zdrowia dziecka to pierwszy dokument dziecka. Zawiera komplet najważniejszych informacji dotyczących zdrowia i rozwoju dziecka.

 

Informacje dla lekarza

Dzięki książeczce zdrowia lekarz nie działa po omacku – wiedząc na przykład, że dziecko przeszło już odrę, szuka innych przyczyn wysypki na skórze. Gdy wie, że dziecko jest uczulone na penicylinę, nie przepisze dziecku Augmentinu.
Dzięki informacjom zawartym w książeczce zdrowia lekarz może sprawdzić, jak dziecko przybywa na wadze i czy rośnie odpowiednio do wieku. Dlatego takie informacje warto wpisywać do książeczki zdrowia dziecka - zrób to ty, jeśli nie zrobił tego lekarz.
Lekarz sprawdza też, czy dziecko jest zostało zaszczepione zgodnie z obowiązującym kalendarzem szczepień. Może też zalecić dodatkowe szczepienia, ważne dla dziecka.

 

Informacje ważne dla rodziców

Dzięki książeczce zdrowia rodzice mogą sami sprawdzić, czy prawidłowo przybiera na wadze i rośnie (najlepiej to sprawdzać na siatkach centylowych, które znajdują się w książeczce zdrowia dziecka).
W książeczce zdrowia możesz też sprawdzić, co zalecił dziecku lekarz pediatra oraz lekarze specjaliści (warto pilnować, by lekarze wpisywali zalecenia do książeczki zdrowia dziecka).

Informacje ważne dla dziecka

Dane zawarte w książeczce zdrowia dziecka mogą się przydać także w dorosłym życiu, np. informacja o szczepieniu przeciw różyczce jest ważna przed zajściem w ciążę - oznacza, że nie trzeba się szczepić na różyczkę przed ciążą (zachorowanie na różyczkę w okresie ciąży może być groźne dla dziecka).

Warto wiedzieć: Jak się uchronić przed różyczką w czasie ciąży?

Co wpisywać do książeczki zdrowia dziecka?

Wzór dziecięcej książeczki zdrowia opracowało Polskie Towarzystwo Pediatryczne przy współpracy Instytutu Matki i Dziecka. W książeczce zdrowia dziecka powinny się znaleźć:

  1. Dane dotyczące rodziny.  Niektóre przypadłości (np. alergia) mogą występować rodzinnie, a więc krzyżyk postawiony w odpowiedniej rubryce sprawia, że można diagnozować dziecko pod odpowiednim kątem.
  2. Informacje o okresie prenatalnym i okołoporodowym dziecka. Informacja, np. o niedotlenieniu podczas porodu, pozwala szybko reagować na wszelkie, nawet drobne nieprawidłowości w rozwoju ruchowym. Dzięki temu dziecko może być w porę rehabilitowane. Ważne są też informacje o badaniach przesiewowych (np. słuchu) i pierwszych szczepieniach – przeciw żółtaczce typu B i gruźlicy.
  3. Informacje o okresie niemowlęcym. Dane zebrane podczas badań profilaktycznych przeprowadzanych w tym okresie (waga i wzrost, obwód głowy i klatki piersiowej dziecka, rozmiary ciemiączka) pozwalają m.in. ocenić, czy dziecko rośnie w odpowiednim tempie i czy właściwie dobrano mu dawkę witaminy D.
  4. Karta rozwoju psychoruchowego niemowlęcia. Zaznacza się w niej, kiedy dziecko zaczęło siadać, raczkować, chodzić itd. Dzięki temu w porę można wychwycić ewentualne problemy. Kartę wypełnia lekarz, jednak może to zrobić także mama, bo to ona spędza z dzieckiem najwięcej czasu.
  5. Ważne badania bilansowe. Lekarz ocenia rozwój dziecka i wyłapuje to, co odbiega od normy.
  6. Informacje o szczepieniach, uczuleniach, chorobach zakaźnych dziecka.
  7. Informacja o poradach ambulatoryjnych i leczeniu szpitalnym dziecka. Notka alergologa dotycząca uczulenia dostarcza cennej wiedzy laryngologowi leczącemu nawracające zapalenia ucha. Do książeczki zdrowia dziecka wpisuje się tylko najważniejsze informacje: dane dotyczące poważniejszych schorzeń albo leczenia specjalistycznego. Pozostałe informacje można zapisywać w zwykłym zeszycie.

Gdy książeczka zdrowia dziecka zaginie...

Odtworzenie wszystkich informacji zawartych w książeczce zdrowia dziecka jest prawie niemożliwe. Trzeba jednak zrobić wszystko, by odzyskać chociaż część z nich.
Nową książeczkę zdrowia dziecka otrzymasz ją na oddziale noworodkowym: po uiszczeniu odpowiedniej opłaty.
Niektóre informacje uzyskasz w punkcie szczepień. Koniecznie poproś o przepisanie ich do nowej książeczki.
Dalszych informacji szukaj w ośrodkach, w których leczyło się Twoje dziecko. Poproś w nich o udostępnienie dokumentacji i/lub przepisanie najważniejszych informacji – zwłaszcza tych, które dotyczą poważniejszych schorzeń, chorób zakaźnych i przewlekłych dziecka.

Polecamy: Bilanse zdrowia dziecka – kiedy je robimy?

Szczepienia zalecane [Wirtualne Warsztaty]

Bilans dwulatka
AdobeStock
Rozwój dziecka
Bilans dwulatka: przebieg badania i normy
Bilans dwulatka to podsumowanie dotychczasowego rozwoju dziecka. Robi się go, gdy dziecko skończy 24. miesiące po to, żeby wychwycić ewentualne wady rozwojowe. Bilans dwulatka składa się z wywiadu przeprowadzanego z rodzicem oraz z badania dziecka.

Bilans dwulatka to – najogólniej mówiąc – obowiązkowy egzamin ze zdrowia dla małych dzieci. Od blisko 40 lat przechodzą go wszystkie polskie dwulatki. Wszystko po to, aby w porę wychwycić u nich wady rozwoju lub ukryte choroby . Po drugie, dzięki takim ogólnokrajowym badaniom można łatwiej ocenić np., czy przybywa w Polsce dzieci z niedosłuchem, czy też nie. Wiele mam bardzo przeżywa to pierwsze bilansowe badanie (kolejne czeka malca, gdy będzie miał 4, a potem 6 lat). Sprawdź, jak przebiega bilans dwulatka.   Bilans dwulatka: termin Wywiad lekarski podczas bilansu dwulatka Jak wygląda bilans dwulatka – badanie dziecka Wzrost i waga dwulatka – normy Bilans dwulatka: ważne zalecenia Bilans dwulatka: termin Termin bilansu dwulatka często bywa ustalany podczas obowiązkowego szczepienia, które wykonuje się między 16. a 18. miesiącem życia dziecka zgodnie z kalendarzem szczepień . Jeśli nie zostałaś umówiona na wizytę w okolicach 2. urodzin dziecka, sama zgłoś się do przychodni w tej sprawie. Malec powinien być zbadany w ciągu 3 miesięcy po ukończeniu dwóch lat. Do gabinetu pediatry przychodzi się na bilans dwulatka – tak jak na szczepienie – ze zdrowym dzieckiem. Dziecka nie trzeba jakoś specjalnie przygotowywać do badania. W gabinecie trzeba będzie malucha rozebrać do majtek (lub pieluchy), więc dobrze go ubrać tak, aby łatwo było ubrania zdjąć, a później założyć. Wywiad lekarski podczas bilansu dwulatka Pediatra podczas bilansu dwulatka wypyta cię o dietę oraz umiejętności dziecka. Sprawdzi też wszelkie wpisy w książeczce zdrowia dziecka, jego kartę chorobową i inne dokumenty, np. dotyczące pobytu malca w szpitalu. Oceni tempo rozwoju dziecka, policzy, ile ma ząbków oraz zbada serce i płucka. Lekarz sprawdzi też, czy maluszek został zaszczepiony wszystkimi obowiązkowymi preparatami. Warto...

Karta ciąży: ważny dokument przyszłej mamy
AdobeStock
Zdrowie w ciąży
Karta ciąży: jak wygląda, co zawiera, kiedy się ją zakłada?
Karta przebiegu ciąży, zwana też książeczką przebiegu ciąży, to dokument, który zawiera szereg cennych informacji o tobie i rozwijającym się dziecku. Dlatego powinnaś mieć ją zawsze przy sobie.

Karta ciąży to papierowy dokument, który otrzymasz na jednej z pierwszych ciążowych wizyt u ginekologa lub ginekolożki. Dokument ten będzie zawierał kluczowe informacje na temat twojego stanu zdrowia, przebytych badań, konsultacji medycznych, przebiegu ciąży i wcześniejszych porodów (jeśli to nie jest twoja pierwsza ciąża). Książeczkę przebiegu ciąży powinnaś nosić zawsze przy sobie – będzie niezbędna w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia lub dodatkowej konsultacji medycznej. Wiesz, jak rozszyfrować skróty, które się tam znajdują? Spis treści: Kiedy zakłada się kartę ciąży? Czy karta ciąży jest obowiązkowa? Jak wygląda karta przebiegu ciąży? Podstawowe informacje na karcie ciąży Skróty medyczne stosowane w karcie ciąży Karta ciąży a zmiana lekarza Karta ciąży a becikowe Kiedy zakłada się kartę ciąży? Karta przebiegu ciąży jest zakładana podczas pierwszej lub drugiej wizyty, czyli około 7-9. tygodnia ciąży, kiedy lekarz lub lekarka nie tylko potwierdzi ją na podstawie badania USG , ale także stwierdzi, że płód rozwija się prawidłowo –  będzie można zarejestrować bicie serca płodu. Pierwsza ciążowa wizyta lekarska, a zarazem założenie tzw. książeczki ciążowej  powinno nastąpić nie później niż do 10 tygodnia ciąży . Czy karta ciąży jest obowiązkowa? Tak, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej (D.U. z 2018, poz. 1756) karta przebiegu ciąży jest obowiązkowa. Co daje karta ciąży? Poczucie bezpieczeństwa, że w razie jakichkolwiek kłopotów zdrowotnych personel medyczny będzie miał pełną historię przebiegu ciąży, a zatem szybciej będzie mógł rozpocząć działanie ratujące zdrowie lub życie przyszłej matki i nienarodzonego dziecka. Jak...

Zmiana w ustawie może doprowadzić do powstania "rejestru nieślubnych dzieci"
Fotolia
Aktualności
Nowy pomysł szokuje: będzie rejestr nieślubnych dzieci!
Aby naprawić błędy sprzed lat, państwo będzie zbierać szczegółowe informacje o urodzeniach, m.in. o stanie cywilnym matki dziecka.

Od dwóch lat państwo nie zbiera pełnych informacji o umieralności noworodków i opiece okołoporodowej . Aby to zmienić, pojawił się projekt ustawy, który nakłada na urzędników stanu cywilnego obowiązek zbierania danych o stanie cywilnym matki dziecka. "Dobra zmiana", która miała wyglądać inaczej Na początku 2015 roku wzory kart urodzenia żywego i martwego dziecka zostały zmienione przez ówczesne Ministerstwo Zdrowia. W obowiązującej od prawie 2 lat wersji informacje o urodzeniu martwego dziecka zostały ograniczone do danych osobowych matki (w tym daty urodzenia) i informacji, kiedy doszło do śmierci dziecka (przed porodem, w trakcie porodu czy po nim). Przez tę zmianę Główny Urząd Statystyczny stracił możliwość odnotowywania podstawowych danych np. o śmiertelności okołoporodowej. Do zmiany wzoru kart doszło tuż po tym, jak do resortu zdrowia zaczęły napływać prośby o poszerzenie wzoru karty o pytania dotyczące szpitala, przyczyny śmierci czy sposobu, w jaki rodziła kobieta. Dr hab. Katarzyna Szamotulska z Instytutu Matki i Dziecka, która zbiera informacje dotyczące opieki okołoporodowej w Europie, przyznaje, że zmiany wzorów kart miały pogłębić analizy dotyczące zdrowia noworodków i opieki okołoporodowej. Lekarze i przedstawiciele GUS wnosili o zmianę kart już od 2014 roku, podając konkretne pytania, które powinny się w niej znaleźć. Żadna z tych propozycji nie została uwzględniona. Jak podaje Gazeta Prawna, "Teraz, aby ratować sytuację, na wniosek GUS w projekcie ustawy o zmianie ustawy o ewidencji ludności, ustawy o opłacie skarbowej oraz ustawy – Prawo o aktach stanu cywilnego, dopisano nowy wzór karty, przywracający jej stary kształt. W efekcie od nowego roku rodzice będą musieli podać takie informacje jak np. liczba dzieci urodzonych przez matkę (w tym żywo lub martwo urodzonych), informacja o poprzednich ciążach i porodach matki dziecka...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj