Nareszcie w domu
Chcesz powitać noworodka w bezpiecznym mieszkanku. Czy wiesz, jak się do tego przygotować. Sprawdź, gdy nadejdzie ten wyjątkowy dzień, przeżyjesz go radośnie, bez stresu.
- Edipresse Polska S.A.
Pierwsza podróż ze szpitala do domu, pierwsze karmienie i noc we własnym łóżeczku. To wszystko może ci się wydawać dość skomplikowane, a to tylko noworodek w domu. Tyle czynności do wykonania, i jeszcze chcesz je zrobić jak najlepiej. Pomożemy ci.
Jak przygotować mieszkanie na przyjęcie noworodka
Nie przesadzaj ze sterylną higieną. Owszem, trzeba zrobić porządek – ale nie używaj płynów odkażających. Kontakt z domowymi bakteriami to dla układu odpornościowego malca doskonały trening obrony przed mikrobami. Mieszkanie powinno być wywietrzone, optymalna temperatura na początku to 22–25°C, a po kilku dniach 20–22°C. Zawczasu przygotuj łóżeczko. Jeśli w nocy będziesz spać z noworodkiem, to w ciągu dnia i tak się przyda. Zrezygnuj z baldachimu (gromadzi kurz, ogranicza dostęp powietrza).
Gdzie przewijać noworodka
Warto kupić przewijak z miękką ceratką – ułożysz go na komodzie lub na łóżeczku. Obok postaw kosz na zużyte rzeczy, a także kosmetyki i plastikową miseczkę na wodę. Na wyciągnięcie ręki miej pieluszki, ubranka na zmianę. Nie warto kupować ich wiele, bo szybko będą za małe. Na początek wystarczy kilka pajacyków, dwie, trzy pary śpioszków, dwa, trzy kaftaniki zapinane z przodu, dwie, trzy pary skarpetek, pieluszki dla noworodka.
Czy wywieźć psa lub kota z mieszkania, w którym będzie przebywał noworodek
Nie. Czworonóg powinien być odrobaczony i mieć obrożę przeciwpchelną. Jego posłanie upierz, miski i kuwetę umyj, wymień żwirek. To wystarczy. O alergię na sierść nie martw się na zapas. Przebywanie z psem czy kotem od pierwszych dni życia może podziałać na dziecko wręcz jak szczepionka. Pierwszego dnia pozwól zwierzęciu przywitać się z malcem, nie zostawiaj jednak zwierząt sam na sam z noworodkiem.
Jak przewieźć noworodka do domu
Koniecznie w foteliku samochodowym, a nie w gondoli wózka (chyba że ma ona specjalny system pasów do zamontowania jej w aucie) ani nie na rękach! Powinien to być fotelik dla dzieci od urodzenia, do przewożenia tyłem do kierunku jazdy. Dokup koniecznie tzw. wkładkę redukcyjną dla noworodka (ok. 50 zł) stabilizującą kark i główkę. Najwygodniejsze są foteliki z bazą mocowaną na stałe w aucie, do której później wpina się siedzisko.
Jeśli przewozisz malucha taksówką, zamawiając ją, zaznacz, że ma być wyposażona w fotelik lub wcześniej zaopatrz się w fotelik-nosidełko i przypnij go w taksówce. W Warszawie np. w foteliki dziecięce wyposażone są niektóre taksówki sieci MPT (trzeba zamawiać je około godziny wcześniej).
W co ubrać noworodka na drogę
W ciepły dzień wystarczy koszulka lub body, kaftanik i śpiochy albo pajacyk, do tego bluza, spodenki (lub dresik), cienki kocyk, bawełniana czapka. Gdy jest zimno, zabezpiecz buzię pieluszką tetrową, żeby maleństwo nie nałykało się chłodnego powietrza.
Czy od razu wykąpać noworodka
Pierwszego dnia w domu wystarczy wieczorem umyć dziecko na przewijaku – myjką, przegotowaną ciepłą wodą i mydełkiem dla niemowląt. Kąpiel możesz odłożyć na następny dzień.
Gdzie ułożyć noworodka
W przygotowanym wcześniej łóżeczku ze szczebelkami, na pleckach, bez poduszki. Zdejmij mu bluzę i spodenki, w których przywiozłaś go ze szpitala. Może spać przykryty lekkim kocykiem. Czapeczka jest niepotrzebna. Możesz też położyć się z dzieckiem w swoim łóżku. To ty decydujesz.
Jak i kiedy przewinąć noworodka
Zajrzyj do pieluszki tuż po przyjeździe, bo malec mógł w drodze ją zabrudzić. Po kupce umyj pupę ciepłą wodą i mydłem, posmaruj kremem przeciw odparzeniom, załóż czystą pieluszkę (patrz s. 22). Nie zapomnij o wycięciu w niej dziury na pępek lub wywinięciu, by był odsłonięty. Zapinaj ją tak, byś mogła wsunąć dłoń pomiędzy jej brzeg pieluszki a brzuszek.
Kiedy nakarmić noworodka
Jeśli podróż ze szpitala i zmiana otoczenia zaniepokoiły malca, przytul go i nakarm od razu. Ale jeżeli śpi, nie budź go, poczekaj, aż sam da znać, że zgłodniał.
Po jakim czasie wyjść z noworodkiem na dwór
W maju lub latem – po 5–7 dniach. Jeśli nie jest ciepło, najpierw weranduj maluszka. Przez kilka dni ubrane jak na dwór dziecko ustawiaj w wózku na 10–15 minut przy otwartym oknie. Stopniowo wydłużaj ten czas. Potem zabierz je na dwór. Najpierw na godzinę, potem na dłużej – spacery mogą trwać 2–3 godziny.
W ciepłe dni ubierz noworodka w body z długimi rękawkami, pajacyk z weluru lub frotté, ciepłe skarpetki
i bawełnianą czapeczkę. Przykryj go kocykiem (z polaru, anilany lub bawełny). Po kilku minutach dotknij karczku dziecka. Jeśli jest spocony, zdejmij kocyk.
Tata noworodka
Drogi tato, twój spokój, pomoc, opiekuńczość bardzo się teraz przydadzą.
1. Zorganizuj powrót ze szpitala. Przygotuj fotelik samochodowy, dokup wkładkę dla noworodka, ewentualnie zamów taksówkę.
2. Przygotuj dom na przyjęcie noworodka. Powinno być cicho i spokojnie (bez gości!). Sprawdź zawartość lodówki, upewnij się, że jest woda mineralna i soki, świeże pieczywo, coś na przekąskę. Zrób obiad lub poproś o to mamę czy sąsiadkę.
3. Wstaw kwiaty do wazonu, pomyśl o prezencie dla żony. Ogarnij całe mieszkanie, odkurz. Postaraj się, by twoja ukochana, czyli świeżo upieczona mama, poczuła się dopieszczona oraz wspaniale powitana. Tak jak na to naprawdę zasługuje.