Niezbędnik noworodka
Szukanie najmniejszych śpioszków czy wybieranie wózka to wielka frajda. Ale co tak naprawdę jest potrzebne? Jeśli nie chcesz kupować zbędnych rzeczy, idź do sklepu ze ściągą.
- Katarzyna Pinkosz
Zdecydowaliśmy się naszą wyprawkę wybrać w najpopularniejszym warszawskim sklepie z rzeczami dla maluszków – Smyku. Prawie wszystkie znajome, kiedy dowiedziały się, że zostaną mamami, wybrały się na zakupy właśnie tam. Poza tym sklepy Smyk są w wielu polskich miastach. Za wszystko zapłaciliśmy 3654 zł.
To, ile ty wydasz, zależy od zasobności twojego portfela. Możesz zapłacić mniej (niektóre rzeczy warto kupić np. na Allegro, często są nowe lub prawie nowe), część dostaniesz od znajomych (nie wstydź się mówić, czego potrzebujesz – dzięki temu nie dostaniesz dziesięciu kocyków). Musisz się jednak dobrze zastanowić, bo czasem warto kupić coś lepszej jakości, co posłuży ci dłużej. To ważne, zwłaszcza gdy planujesz drugie dziecko. Wózek możesz kupić używany, ale fotelik samochodowy powinien być nowy. Kupując używany od obcej osoby, nie wiesz, czy jego konstrukcja nie ucierpiała podczas wypadku. Za kompletowanie wyprawki najlepiej zabrać się pod koniec drugiego trymestru ciąży. Nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę, bo może się zdarzyć, że mąż, zamiast pomagać ci przy dzidziusiu, będzie musiał gorączkowo biegać po sklepach, szukając ciuszków, pieluszek...
Ubranka
Kup te najmniejsze (rozmiar 56 cm), ale nie za dużo, bo dziecko szybko rośnie i śpiochy zaraz będą za małe. Wybieraj ubranka dobrej jakości, z bawełny, nie z tworzyw sztucznych. Najlepiej, jeśli te, które przylegają do skóry, będą białe (barwniki mogą uczulać). Ciuszki nie powinny mieć ostrych szwów ani guzików, które mogłyby uwierać dzidziusia. Jeszcze przed pierwszym założeniem upierz je w płatkach mydlanych lub proszku przeznaczonym do prania niemowlęcych ubrań (Jelp, Lovela, Dzidziuś) i wyprasuj.
Uwaga: lepsze są kaftaniki na zatrzaski lub wiązane z boku (nie na guziki). Bluzy wybieraj rozpinane, bo mały człowiek nie lubi, gdy cokolwiek zakłada mu się przez główkę! Będzie też potrzebny ciepły kombinezon i czapeczka na powrót do domu i na spacery.
Kosmetyki
W pierwszym miesiącu życia obowiązuje zasada: im mniej, tym lepiej. Zatem skup się na tym, by kosmetyki były naprawdę dobrej jakości. Skóra noworodka jest wrażliwa, mogą przez nią przenikać składniki kremów, dlatego wybieraj te najlepsze (co wcale nie znaczy najdroższe). Muszą jedynie być przeznaczone dla dzieci od pierwszego dnia życia. Na pewno potrzebne będą: mydełko i krem na odparzenia. Do tego oliwka, balsam, mleczko lub krem nawilżający (wszystko zależy od skóry dzidziusia). Jeśli boisz się, że bobas może mieć alergię, bo masz ją ty, mąż lub starsze dziecko, kup w aptece specjalną emulsję do kąpieli dla alergików (np. Oilatum, Lipikar czy Balneum).
Wózek
Wybierz głęboki, z gondolą i dużymi kołami, bo łatwiej go prowadzić. Powinien mieć: parasolkę chroniącą przed słońcem, folię przeciwdeszczową oraz torbę na akcesoria potrzebne na spacerze. Kupno wózka to spory wydatek, dlatego przejdź się po kilku sklepach, porównaj ceny i wybierz to, co najbardziej ci odpowiada.
Mebelki
Konieczne będzie łóżeczko z regulowanym spodem (żebyś nie musiała schylać się do ziemi, wyjmując z niego noworodka). Dobrze, jeśli ma opuszczane boki. Przystawisz wtedy łóżko dziecka do swojego i łatwiej ci będzie wyjąć maluszka w nocy do karmienia. Materacyk kupuje się osobno. Polecamy piankowo-kokosowy: nie odkształca się, a jednocześnie jest dość miękki. Przyda się też komoda. Jest jednak dość droga, możesz więc po prostu wygospodarować w szafce kilka półek na rzeczy malca.