Z doświadczenia wiemy, że dla rodziców pielęgnacja nowo narodzonego dziecka bywa bardzo stresująca. Wyjaśniamy najczęstsze wątpliwości.
1. Po co pediatra mierzy noworodkowi obwód główki. Jaki wynik jest prawidłowy
Pomaga to sprawdzić zaraz po porodzie, czy wielkość główki jest proporcjonalna do reszty ciała (nieprawidłowości mogą np. wskazywać na wodogłowie), a potem – czy główka prawidłowo rośnie. Odpowiednie wymiary dla noworodka to 32–38 cm. Jednak nawet pomiar odbiegający od normy, jeszcze o niczym nie świadczy! Lekarz bada całe dziecko, a obwód główki jest jednym ze wskaźników. W przypadku nieprawidłowego wyniku czasem trzeba wykonać dodatkowe badania, np. USG głowy. Wcześniaki na ogół mają mniejszy obwód główki. U każdego niemowlęcia jest on potem mierzony podczas wizyt w przychodni. To, czy główka rośnie harmonijnie, sprawdza się na siatkach centylowych (znajdują się one na końcu książeczki zdrowia dziecka). Obwód głowy rocznego dziecka powinien wynosić od 44 do 50 cm.
2. Jak pozbyć się ciemieniuchy u noworodka
Jeśli główka pokryta jest żółtymi i brunatnymi łuskami, ale nie ma zaczerwienienia, przyczyną jest nadczynność gruczołów łojowych. Łuski usuwa się, smarując główkę oliwką, np. na noc. Po kilku godzinach lub rano trzeba je wyczesać miękką szczoteczką. Z łojotokowym zapaleniem skóry nie można mylić prawdziwej ciemieniuchy, której towarzyszy zaczerwienienie głowy aż do czoła, sączące się zmiany skórne i strupy.
To zwykle objaw atopowego zapalenia skóry wynikającego z alergii pokarmowej. Oprócz stosowania odpowiednich preparatów do smarowania i kąpieli (tzw. dermokosmetyków), które zaleci pediatra, trzeba usunąć przyczynę uczulenia, która może tkwić w diecie karmiącej mamy. Najczęściej są to białka mleka krowiego. Należy to jednak robić w porozumieniu z lekarzem.
3. Dlaczego noworodek ma chłodne ręce i nogi
U noworodka krążenie krwi nie jest jeszcze doskonałe. Krew może krążyć nieco słabiej w dłoniach i stópkach, dlatego są one chłodniejsze. I choćby nie wiem jak grubo ubrać i przykryć dziecko – takie pozostaną. Co najwyżej przegrzany noworodek dostanie potówek. To, czy nie jest mu zbyt zimno lub za gorąco, lepiej sprawdzać, dotykając karczku. Nie powinien być chłodny ani spocony.

Ile powinno ważyć dziecko ? Jaki jest wzrost noworodka? Patrząc na swoje dziecko, zastanawiasz się, czy waży tyle, ile powinno. Czy twój noworodek waży dużo, czy mało, czy jego wzrost jest proporcjonalny do wagi? I jak to rokuje na przyszłość - opowiada dr n. med. Alicja Karney, pediatra z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Ile noworodek powinien ważyć i mierzyć? Jest norma, która określa wagę i wzrost noworodka (fachowo nazywane przez lekarzy masą i długością ciała). Według tej normy ok. 95 procent dzieci urodzonych o czasie waży 2800–3800 g i mierzy 46–55 cm. Warto jednak pamiętać, że na świat przychodzą noworodki, których waga przekracza 4 kg, a wzrost - 60 cm. Są też noworodki, które przychodzą na świat z wagą 2-2,5 kg (a długość ich ciała to 42 cm). Istnieje pewna prawidłowość: chłopcy ważą ok. 250 g więcej niż dziewczynki . Wiele się mówi o narodzinach dzieci, których waga znacznie przekracza normę. Niedawno w Polsce wiele się mówiło o noworodku, który przyszedł na świat z wagą 7 kg: tyle normalnie waży półroczne dziecko! Dlaczego noworodek waży tak mało O noworodkach, które urodziły się z wagą poniżej 2500 g, lekarze mówią, że mają niską masę urodzeniową. Powodem niskiej wagi urodzeniowej jest zazwyczaj niedożywienie w życiu płodowym. Do takiego stanu mogą przyczynić się niektóre choroby przyszłej mamy, ale też palenie papierosów w ciąży, niewłaściwa dieta w ciąży , picie dużej ilości kawy lub innych napojów zawierających kofeinę: herbaty, coli, napojów energetyzujących. Ale malutkie rodzą się również dzieci z ciąż mnogich. Co się dzieje, jeśli noworodek waży za dużo Urodzenie dziecka o wadze ponad 4 kg może wskazywać na zagrożenie mamy cukrzycą oraz zagrożenia cukrzycą dziecka . Powinnaś co jakiś czas sprawdzać swój poziom cukru we krwi. Cukrzyca może pojawić się...

Bierzesz w ramiona ślicznego, różowego noworodka. Ma piękną buźkę i patrzy szeroko otwartymi oczami. Tak to zwykle jest, ale w filmie. Twoje dziecko nie będzie z początku wyjątkowo urodziwe. Spiczasta główka i siniak na czole nie zakłócą ci jednak radości, jeśli będziesz wiedzieć, że to nic groźnego. Uprzedźmy fakty i sportretujmy noworodka. 1. Noworodek ma dziwne proporcje Dziecko przychodzi na świat z główką bardzo dużą w stosunku do reszty ciałka. Jej obwód jest większy nawet od obwodu klatki piersiowej! Tak właśnie powinno być. Te proporcje z czasem się na pewno zmienią. Wielkość główki jest spowodowana dużym mózgiem. Waży on 380 g, to 10 procent masy ciała. Czytaj też: Pierwsze pomiary noworodka 2. Noworodek ma guzy i siniaki Dziecko miewa na ciele ślady trudów związanych z przeciskaniem się przez kanał rodny. Główka jest wydłużona, na skórze widać wybroczyny i siniaki. Częstym zniekształceniem jest przedgłowie – miękka, obrzęknięta, czasem zasiniona część główki . Może mieć wielkość mandarynki! Ustąpi w ciągu kilku dni. Dzieci narodzone przez cesarskie cięcie mają bardziej okrągłe główki i mniej spłaszczone noski. 3. Noworodek ma ciemiączka Są to przestrzenie między kośćmi ciemieniowymi czaszki. Pokrywa je tylko warstwa tkanki włóknistej. To mocna błona, dlatego możesz dziecko pielęgnować bez obaw. Taka budowa główki ułatwia dziecku wydostanie się na świat (kości mogą nieco się „ścieśnić”). A potem umożliwia swobodny rozrost mózgu. Ciemiączka są dwa – duże i małe. Mniejsze trudniej dostrzec, bo znajduje się z tyłu główki. Łatwiej zobaczyć duże, na czubku głowy. Czasem widać, jak pulsuje. Gdy dziecko płacze, może się lekko uwypuklić. Zapadnięte ciemiączko może oznaczać odwodnienie – jeśli dziecko wcześniej wymiotowało, ma biegunkę albo gorączkę i mało...

Dziecko nie powinno przebywać zbyt długo w wodzie. Wystarczy, gdy kąpiel noworodka trwa tyle czasu, ile potrzebujesz do starannego umycia i opłukania dziecka. Jeśli wcześniej uda Ci się wszystko przygotować, kąpiel przebiegnie szybko i sprawnie. 1. Kąpiel noworodka zacznij od przygotowań Jak kąpać noworodka ? W pomieszczeniu powinno być ciepło (ok. 22-24°C), gdyż kilkudniowe dziecko bardzo szybko się wychładza. Na krótko przed kąpielą włącz dodatkowy grzejnik. Zanim włożysz dziecko do wody, sprawdź jej temperaturę. Powinna być lekko ciepła, około 37°C. Możesz też zanurzyć w niej swój łokieć – powinnaś wtedy odczuwać przyjemne ciepło. Wszystkie akcesoria ułóż blisko wanienki, w zasięgu swojej ręki. Najbliżej umieść te, których będziesz używała jako pierwszych. Potrzebne ci będą: Mięciutki ręcznik (np. frotté) Dwie tetrowe pieluszki Wyjałowione gaziki Waciki Pałeczki z watą do mycia uszu (niekoniecznie) Sól fizjologiczna (dostępna w aptece bez recepty, najlepiej kupić pakowaną w jednorazowe ampułki) do przemywania oczu Bawełniana myjka (niekoniecznie). Nie używaj gąbki! Bawełnianą myjkę po każdej kąpieli starannie wypłucz i wysusz, a co dwa-trzy dni wygotuj ją Mydło dla niemowląt lub specjalny płyn do kąpieli (dla noworodka najlepsze są kosmetyki bezzapachowe) Oliwka Maść do smarowania pupy Czyste ubranko i pieluszka Miseczka z gotowaną wodą do mycia buzi Chusteczki pielęgnacyjne Miękka szczoteczka do włosów Sprawdź też, jakie jeszcze przydadzą ci się kosmetyki dla noworodka 2. Umyj na sucho noworodka Na początku możesz bać się mydlenia dziecka w wanience z obawy, że się wyśliźnie. Jeśli tak jest całe ciałko możesz umyć na sucho. Na miejscu do przewijania rozłóż ręcznik i pieluszkę tetrową. Połóż na niej dziecko. Umyj oczka. Gazikiem, zwilżonym solą...