Reklama

Włosy na... uszach
A także na szyjce i pleckach! Takie owłosienie (tzw. meszek płodowy) jest pozostałością życia płodowego. Częściej zdarza się u wcześniaków (bo pod koniec 9. miesiąca ciąży meszek płodowy najczęściej zanika). Bądź spokojna: w ciągu kilku tygodni po porodzie skóra malca zrobi się gładka.

Reklama

Powiększone narządy i krew na pieluszce
Organizm mamy, aby lepiej przygotować się do porodu, zwiększa tuż przed nim produkcję niektórych hormonów. Substancje te w śladowych ilościach przenikają przez łożysko do dziecka. Stąd właśnie noworodki mogą mieć powiększone genitalia i gruczoły piersiowe. Z narządów rodnych może wydostawać się krwista wydzielina, a z gruczołów piersiowych niewielka ilość białawego płynu. Te objawy ustępują same w ciągu tygodnia, dwóch.

Białe krostki na skórze noworodka
Najczęściej występują w okolicy nosa i brody, czasem także na tułowiu czy kończynach. Są wynikiem zatykania się niedojrzałych jeszcze gruczołów łojowych. Nie zdrapuj krostek i nie wyciskaj ich – w ten sposób możesz spowodować stan zapalny skóry. Spokojnie poczekaj, krostki same znikną.

Pęcherzyk na górnej wardze
Najczęściej pojawia się u tych dzieci, które dość intensywnie i łapczywie ssą. Nie jest jednak bolesny i nie przeszkadza dziecku. Nie musisz się więc przejmować. Pęcherzyk zniknie sam po kilku tygodniach.

Drżąca broda
Nie jest sygnałem do niepokoju. Po prostu system nerwowy noworodka jest jeszcze niedojrzały. Dziecku może drżeć nie tylko broda. Zdarza się także, że zadrży całe ciało – to rezultat tzw. odruchu Moro. Najczęściej takie gwałtowne wstrząsy są reakcją na nagły hałas (np. trzaśnięcie drzwi), potrząśnięcie czy niewprawny ruch (gdy np. maluch brany jest na ręce, może mu się wydawać, że spada – wtedy sztywnieje, wierzga rączkami, podnosi kolana).

Duża głowa, małe oczka
Główka noworodka stanowi mniej więcej jedną czwartą jego ciała. Może być lekko spłaszczona, a buzia i oczka w pierwszych dniach opuchnięte – to konsekwencja trudów porodu.

Reklama

Chudziutkie nóżki i rączki
Nóżki sprawiają wrażenie, jakby nie chciały się wyprostować (to efekt długiego przebywania w pozycji embrionalnej). Piąstki maluszek zazwyczaj trzyma mocno zaciśnięte.

Reklama
Reklama
Reklama