1. Czy noworodkowi musi się odbić po karmieniu
Im bardziej łapczywie dziecko je, tym więcej połyka powietrza. Musi się go potem pozbyć, żeby nie bolał go brzuszek – po to właśnie potrzebne jest odbicie. Aby to ułatwić, trzeba unieść dziecko do pionu, np. ułożyć na swoim ramieniu, i delikatnie poklepać je po pleckach. Można także ułożyć malucha w poprzek swoich kolan i masować go po pleckach. Pęcherzyk połkniętego z pokarmem powietrza zwykle jest duży i szybko udaje się go pozbyć. Jednak noworodkom, które jedzą powoli, rzadko się odbija i jest to zupełnie normalne. Nie ma wtedy sensu trzymać malca w nieskończoność na ramieniu, byle tylko mu się odbiło... Poza tym noworodki często zasypiają przy piersi, jeszcze w trakcie karmienia. Wystarczy wtedy maluszka pokołysać i potem od razu położyć na boczku w łóżeczku, bez noszenia.

Reklama

2. Kiedy noworodek ulewa za dużo
Z doświadczenia wiem, że zazwyczaj to, co niepokoi rodziców, jest w pełni normalne. Po prostu ulana ilość mleka wygląda na dużo obfitszą niż jest w rzeczywistości. Większość malutkich niemowląt ulewa – mniej lub więcej. Częściej i obficiej zdarza się to tym noworodkom, które ssą bardziej łapczywie i przez to połykają więcej powietrza – gdy wydostaje się ono z powrotem, na zewnątrz, wraz z nim dziecko ulewa więcej pokarmu. Nie ma się czym martwić, jeśli maluch dobrze i chętnie je, jest pogodny, prawidłowo przybiera na wadze. Jeżeli jednak ulewa chlustająco, dołączy się gorączka, widać też inne niepokojące objawy, należy szybko skontaktować się z pediatrą. To może być początek choroby.

Reklama

3. Jak to możliwe, że kilka dni po porodzie noworodek waży mniej niż w chwili narodzin
W ciągu pierwszych dni życia noworodek traci do 10 proc. urodzeniowej masy ciała. Trzykilogramowy bobas może więc stracić na wadze nawet do 300 gramów, a dziecko ważące ponad cztery kilo – prawie pół kilograma! Jest to tzw. fizjologiczny spadek masy ciała, naturalny i prawidłowy objaw. Spowodowany jest wydaleniem smółki i utratą płynów przez skórę i płuca. Zdrowy noworodek odrobi straty w ciągu kolejnych dwóch tygodni życia.

Konsultacja merytoryczna

Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich

Specjalistka neonatologii i chorób płuc, Konsultant Krajowy w dziedzinie neonatologii, ponadto konsultantka w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie oraz członkini Rady Naukowej IPCZD. Jej głównymi kierunkami zainteresowań są wczesne uszkodzenia mózgu, ich ewolucja kliniczna i wpływ na rozwój
Reklama
Reklama
Reklama