1. Czy noworodkowi musi się odbić po karmieniu
Im bardziej łapczywie dziecko je, tym więcej połyka powietrza. Musi się go potem pozbyć, żeby nie bolał go brzuszek – po to właśnie potrzebne jest odbicie. Aby to ułatwić, trzeba unieść dziecko do pionu, np. ułożyć na swoim ramieniu, i delikatnie poklepać je po pleckach. Można także ułożyć malucha w poprzek swoich kolan i masować go po pleckach. Pęcherzyk połkniętego z pokarmem powietrza zwykle jest duży i szybko udaje się go pozbyć. Jednak noworodkom, które jedzą powoli, rzadko się odbija i jest to zupełnie normalne. Nie ma wtedy sensu trzymać malca w nieskończoność na ramieniu, byle tylko mu się odbiło... Poza tym noworodki często zasypiają przy piersi, jeszcze w trakcie karmienia. Wystarczy wtedy maluszka pokołysać i potem od razu położyć na boczku w łóżeczku, bez noszenia.
2. Kiedy noworodek ulewa za dużo
Z doświadczenia wiem, że zazwyczaj to, co niepokoi rodziców, jest w pełni normalne. Po prostu ulana ilość mleka wygląda na dużo obfitszą niż jest w rzeczywistości. Większość malutkich niemowląt ulewa – mniej lub więcej. Częściej i obficiej zdarza się to tym noworodkom, które ssą bardziej łapczywie i przez to połykają więcej powietrza – gdy wydostaje się ono z powrotem, na zewnątrz, wraz z nim dziecko ulewa więcej pokarmu. Nie ma się czym martwić, jeśli maluch dobrze i chętnie je, jest pogodny, prawidłowo przybiera na wadze. Jeżeli jednak ulewa chlustająco, dołączy się gorączka, widać też inne niepokojące objawy, należy szybko skontaktować się z pediatrą. To może być początek choroby.
3. Jak to możliwe, że kilka dni po porodzie noworodek waży mniej niż w chwili narodzin
W ciągu pierwszych dni życia noworodek traci do 10 proc. urodzeniowej masy ciała. Trzykilogramowy bobas może więc stracić na wadze nawet do 300 gramów, a dziecko ważące ponad cztery kilo – prawie pół kilograma! Jest to tzw. fizjologiczny spadek masy ciała, naturalny i prawidłowy objaw. Spowodowany jest wydaleniem smółki i utratą płynów przez skórę i płuca. Zdrowy noworodek odrobi straty w ciągu kolejnych dwóch tygodni życia.

Ile powinno ważyć dziecko ? Jaki jest wzrost noworodka? Patrząc na swoje dziecko, zastanawiasz się, czy waży tyle, ile powinno. Czy twój noworodek waży dużo, czy mało, czy jego wzrost jest proporcjonalny do wagi? I jak to rokuje na przyszłość - opowiada dr n. med. Alicja Karney, pediatra z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Ile noworodek powinien ważyć i mierzyć? Jest norma, która określa wagę i wzrost noworodka (fachowo nazywane przez lekarzy masą i długością ciała). Według tej normy ok. 95 procent dzieci urodzonych o czasie waży 2800–3800 g i mierzy 46–55 cm. Warto jednak pamiętać, że na świat przychodzą noworodki, których waga przekracza 4 kg, a wzrost - 60 cm. Są też noworodki, które przychodzą na świat z wagą 2-2,5 kg (a długość ich ciała to 42 cm). Istnieje pewna prawidłowość: chłopcy ważą ok. 250 g więcej niż dziewczynki . Wiele się mówi o narodzinach dzieci, których waga znacznie przekracza normę. Niedawno w Polsce wiele się mówiło o noworodku, który przyszedł na świat z wagą 7 kg: tyle normalnie waży półroczne dziecko! Dlaczego noworodek waży tak mało O noworodkach, które urodziły się z wagą poniżej 2500 g, lekarze mówią, że mają niską masę urodzeniową. Powodem niskiej wagi urodzeniowej jest zazwyczaj niedożywienie w życiu płodowym. Do takiego stanu mogą przyczynić się niektóre choroby przyszłej mamy, ale też palenie papierosów w ciąży , niewłaściwa dieta w ciąży , picie dużej ilości kawy lub innych napojów zawierających kofeinę: herbaty, coli, napojów energetyzujących. Ale malutkie rodzą się również dzieci z ciąż mnogich. Co się dzieje, jeśli noworodek waży za dużo Urodzenie dziecka o wadze ponad 4 kg może wskazywać na zagrożenie mamy cukrzycą oraz zagrożenia cukrzycą dziecka . Powinnaś co jakiś czas sprawdzać swój poziom cukru we krwi. Cukrzyca może pojawić...

Dziecko podczas ssania, oprócz mleka, połyka także powietrze. Gromadzi się ono w żołądku i wywołuje uczucie sytości, zanim maluch zje do końca odpowiednią porcję pokarmu. Dlatego bardzo ważne jest pozbywanie się tego połkniętego powietrza tak, aby dziecku „zrobić miejsce" na niedopitą część mleka. Powinnaś umożliwiać maluszkowi wydalenie zbędnego powietrza kilka razy w ciągu karmienia (jeśli karmisz butelką) i mniej więcej co pięć minut, gdy karmisz piersią. Istnieją trzy sposoby, aby doprowadzić do odbijania przez noworodka połkniętego powietrza: 1. Noworodek na ramieniu Należy oprzeć dziecko na swoim ramieniu i podeprzeć je jedną ręką. Drugą trzeba masować lub poklepywać plecki dziecka. 2. Noworodek na brzuchu na Twoich udach Należy położyć dziecko na swoich udach tak, by jego brzuch opierał się na jednej nodze, a główka na drugiej. Następnie trzymając je jedną ręką, drugą masować lub poklepywać plecki dziecka. 3. Noworodek na siedząco Należy posadzić dziecko na kolanach w takiej pozycji, aby miało główkę pochyloną do przodu. Następnie przytrzymać jedną ręką pod pachą, a drugą poklepywać po pleckach. Trzeba uważać, by główka maluszka nie odchyliła się nagle do tyłu.
Jeśli to Twoje pierwsze dziecko, lękiem napawa Cię wszystko, co nowe i dotyczy dziecka. Każdy dzień przynosi nowe pytania. Bądź spokojna, z naszą pomocą nauczysz się radzić sobie z każdym problemem. Pytaj, my odpowiemy. Noworodek jest taki mały. Boję się, że niechcący zrobię mu krzywdę Zupełnie niepotrzebnie. Noworodek nie jest taki kruchy, jak mogłoby się wydawać. Natura zadbała o to, by był wystarczająco odporny, mając nawet niewprawną mamę. Zauważyłaś, jak trudno rozprostować jego rączki i nóżki? Gdy unosisz dziecko, jego kończyny przylegają do tułowia, tylko główka opada bezwładnie. Podpieraj ją koniecznie, gdy będziesz brać dziecko na ręce. Jak upewnić się, że noworodek nie marznie Zanim nabierzesz nauczysz się odróżniać kiedy noworodkowi jest zbyt ciepło, lub przeciwnie – za zimno, ubieraj go tak, jak Tobie samej byłoby komfortowo, gdybyś leżała bez ruchu. Śpiące dziecko niewiele się rusza, a więc nie rozgrzewa się i trzeba to zrekompensować za pomocą ubrania. • Czapeczka – na oddziałach noworodków dzieci leżą z odkrytymi główkami. W mieszkaniu też nie powinno mieć na głowie czapeczki, pod warunkiem, że w pokoju jest dostatecznie ciepło. Aby upewnić się, że to prawda wyobraź sobie, że masz odkrytą nie tylko głowę i szyję, ale także część ramion. Ciepło? Jeśli nie, załóż maleństwu czapeczkę. • Ubranie na spacer – szybko zorientujesz się, jak przygotować malca do spaceru (nauczysz się tego metodą prób i błędów). Po spacerze dziecko nie powinno być spocone, nie może też mieć chłodnych rączek i nóżek. Czy zdołam się obudzić, gdy noworodek będzie mnie potrzebować Już pierwsza noc po porodzie przekona Cię, że ten lęk jest całkowicie nieuzasadniony. Nawet jeśli kiedyś spałaś twardym snem, teraz zbudzi Cię najlżejsze poruszenie się dziecka. Czy martwić się wodnistymi...