Reklama

1. Czy noworodkowi potrzebna jest poduszka
Rodzice zwykle kupują gotowe komplety pościeli do łóżeczka dziecka. W komplecie jest więc także poduszka. Nawet gdyby była najcieńsza i bardzo płaska na razie nie będzie noworodkowi potrzebna. Jej używanie jest niewskazane. Dla bezpieczeństwa maluszka nie zaleca się też obkładania go poduszkami z boku. Na pewno nie skazujemy w ten sposób noworodka na niewygodę, ale zapewniamy mu bezpieczeństwo. Jeśli maluszek ulewa albo z innego powodu trzeba układać go w takiej pozycji, w której główka znajduje się wyżej w stosunku do reszty ciała, można podłożyć poduszkę pod materac albo nogi łóżeczka (pod wezgłowiem) ustawić np. na grubych książkach. Gdy dziecko skończy pięć miesięcy, może spać na płaskiej poduszce. Dlaczego dopiero w tym wieku? Wcześniej istniało ryzyko, że przewróci się na brzuszek i wtulając nosek w poduszkę może się udusić. Pięciomiesięczne dziecko zwykle już samo umie przewrócić się z brzuszka na plecy.

Reklama

2. Jak układać wcześniaka w łóżeczku
Od pierwszych dni po urodzeniu wcześniakom potrzebna jest specjalna poduszka rogal (nazywana też gniazdkiem). Maleństwo leży na nim całym ciałem. Gniazdko ma zapobiec przybieraniu nieprawidłowej pozycji ciała. Jest to o tyle istotne, że dzieci urodzone przed czasem mają osłabione napięcie mięśniowe i mogą niewłaściwie układać ciało, np. odginając główkę do tyłu. Poza tym w gniazdku czują się bezpiecznie jak brzuchu mamy, a jednocześnie mogą swobodnie ruszać nóżkami.

Reklama

3. Czym przykrywać noworodka w lecie
Noworodki bardzo lubią być czymś okryte. Na niektóre opatulenie działa wyjątkowo uspokajająco i są szczęśliwe, gdy zawija się je łącznie z rączkami, a na głowie mają czapeczkę. W lecie jednak trzeba szczególnie pilnować, by nie przegrzać dziecka. W tym czasie na pewno nie sprawdzą się grube kołderki, lepiej zastąpić je miłym, niezbyt grubym kocykiem, a w upały odpowiednie są bawełniane pieluszki. Zwykle używa się ich jako prześcieradeł lub do osuszania dziecka po kąpieli. Łatwo się je uprać, a maluszkowi pod takim przykryciem na pewno nie będzie za gorąco. Ale jest jeden warunek, dziecko powinno być ubrane odpowiednio do pogody i temperatury.

Konsultacja merytoryczna

Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich

Specjalistka neonatologii i chorób płuc, Konsultant Krajowy w dziedzinie neonatologii, ponadto konsultantka w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie oraz członkini Rady Naukowej IPCZD. Jej głównymi kierunkami zainteresowań są wczesne uszkodzenia mózgu, ich ewolucja kliniczna i wpływ na rozwój
Reklama
Reklama
Reklama