Wyprawka dla noworodka: co będzie potrzebne do kąpieli [lista]
W wyprawce dla dziecka nie może zabraknąć akcesoriów i kosmetyków do jego kąpieli. Sprawdź, co musisz kupić, co może ci się przydać, a z czego możesz zrezygnować.
Kompletowanie wyprawki wcale nie jest takie łatwe. Jeśli już choć raz wybrałaś się do sklepu, by kupić rzeczy dla mającego urodzić się dziecka, to doskonale wiesz dlaczego. Co jest naprawdę potrzebne, choćby przy kąpieli? Bo że wanienka, to oczywiste – ale jaką wybrać? Co jest lepsze: mydełko czy płyn do mycia? A co z szamponem? Pytaniom nie ma końca. Pomożemy ci na nie odpowiedzieć. Sprawdź, co musi się znaleźć w wyprawce, a co będzie niezbędne do kąpieli noworodka (to bezwzględne minimum):
- Wanienka
- Płyn myjący
- Ręcznik – 2 sztuki
A oto rzeczy, które ułatwią ci kąpiel maleńkiego dziecka:
Co będzie potrzebne do kąpieli
Wanienka
Może być najprostsza. Ale możesz wybrać nieco droższą, wyprofilowaną w środku – dzięki temu nie będziesz musiała trzymać dziecka w czasie kąpieli na ręku. Łatwiej też ci będzie poradzić sobie z myciem noworodka bez pomocy drugiej osoby. Są również wanienki na stelażu, który umożliwia dostosowanie ich wysokości do wzrostu kąpiącej dziecko osoby. To rozwiązanie wygodne, ale bardziej kosztowne i wymagające więcej miejsca podczas kąpieli malucha.
Płyn myjący
Nie kupuj zwykłego mydła, ponieważ może ono wysuszać bardzo delikatną skórę noworodka. Kompletując wyprawkę, wybierz bezzapachowy płyn myjący o odczynie zbliżonym do skóry maleńkiego dziecka (pH 5,5). Ważne, by miał on pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka (IMiD), Centrum Zdrowia Dziecka (CZD), Państwowego Zakładu Higieny (PZH) albo Polskiego Towarzystwa Alergologicznego (PTA). Zwróć też uwagę, czy kosmetyk jest przeznaczony do pielęgnacji skóry już od pierwszych dni życia.
Kosmetyki od pierwszego dnia życia - opinie
Zwłaszcza jeśli w waszej rodzinie są alergicy, warto wybrać do kąpieli noworodka emolienty. To preparaty, które nie tylko myją skórę, ale także odbudowują jej naturalny, ochronny płaszcz lipidowy. Po kąpieli pozostawiają na skórze ochronną warstwę, która chroni przed utratą wilgoci. Nie korzystaj już z innych środków do mycia, ponieważ zniwelują one dobroczynne działanie emolientów.
Uwaga: tym samym kosmetykiem, którego używasz do mycia całego ciała, myj także włoski maluszka. Przynajmniej przez pierwszy miesiąc. Potem możesz sięgnąć po szampon, oczywiście odpowiedni do wieku dziecka. Równie dobrze jednak możesz poczekać z kupnem szamponu, aż niemowlę skończy 6 miesięcy.
Sprawdź: Jakie kosmetyki do mycia noworodków i niemowląt polecają rodzice
Ręcznik
Najlepszy będzie z kapturkiem, który – założony na mokrą główkę noworodka – zapobiega jej wyziębieniu po wyjęciu go z wanienki. Tę samo zadanie spełni jednak z powodzeniem zwykły, byle odpowiednio duży ręcznik.
Co ułatwi kąpiel noworodka?
Termometr do wody
Optymalna temperatura wody do kąpieli noworodka to 37 st. C. Cieplejsza – wysusza skórę, w chłodniejszej byłoby dziecku zimno. Dlatego termometr bywa przydatny, zwłaszcza gdy młodzi rodzice nie mają do siebie zaufania w nowej roli. Bardziej odważni mogą sprawdzić – podobnie jak robiły to nasze mamy i babcie – temperaturę wody w wanience, wkładając do niej... swój łokieć.
Myjka
Przydaje się przy myciu i opłukiwaniu ciała dziecka. Ale można to zrobić wacikami kosmetycznymi, gazą lub po prostu ręką. Jeśli zdecydujesz się na myjkę, to musisz ją często prać, a po kąpieli dokładnie suszyć. Gąbka czy myjka to miejsce uwielbiane przez bakterie!
Leżaczek
Choć nie jest niezbędny, to na pewno może ułatwić niedoświadczonym rodzicom kąpiel noworodka. Zamiast trzymać dziecko na ręku, wystarczy bezpiecznie ułożyć je na leżaczku. Pamiętaj jednak, że leżaczek wykonany z tworzywa trzeba myć podobnie jak wanienkę: ciepłą wodą, ewentualnie z dodatkiem płynu myjącego dla niemowląt, a później bardzo dokładnie wypłukać i wytrzeć ręcznikiem. Siedzisko leżaczka z frote trzeba z kolei często prać, podobnie jak myjkę, a po każdej kąpieli wysuszyć.
Lista wyprawkowa na zakupy: kliknij na obrazek i wydrukuj lub zapisz w smartfonie
Sprawdź również: Wyprawka dla noworodka: pielęgnacja + lista rzeczy do wydruku