Jak zrozumieć zachowanie noworodka. Jakie tajemnice kryje jego mała głowa. Przeczytaj konieczne.

Reklama

Noworodek poznaje mamę
Po trudach porodu dziecko wcale od razu nie zasypia... Natura zaplanowała ten czas na nawiązanie kontaktu z mamą. Wzrok noworodka jest słabo rozwinięty, ale w odległości 25–30 cm, czyli tam, gdzie pojawia się twarz mamy, malec bardzo dobrze skupia wzrok.
Pamiętaj: Takie "zapatrzenie się" w pierwszej godzinie po porodzie służy nawiązaniu bliskiej więzi uczuciowej. Jeśli towarzyszy wam tata, maluch ma szansę "zapatrzyć się" również w niego. Potem będzie się wam uważnie przyglądał w kolejnych dniach życia. W ten sposób was zapamięta!

Rodzaje płaczu noworodka
Dziecko krzyczy, kiedy potrzebuje pomocy: zmiany pieluszki, karmienia, utulenia. Stwierdzono, że noworodki płaczą na sześć sposobów. Inaczej gdy są głodne, kiedy chcą pić czy spać, jeżeli jest im niewygodnie, coś je boli, czy potrzebują towarzystwa. Z czasem nauczysz się rozpoznawać potrzeby swojego dziecka.
Pamiętaj: Płacz noworodka spowodowany głodem przypomina atak złości. Dziecko robi się czerwone, macha rączkami i nóżkami, pręży ciałko. To trudne do pojęcia, ale uczucie głodu sprawia takiemu maleństwu prawdziwy ból.

Niepokój noworodka późną porą
Większość dzieci wieczorem staje się niespokojna (to minie około trzeciego miesiąca życia). Może mieć na to wpływ niepokój związany ze zbliżaniem się nocy, ale też emocje z całego dnia, zmęczenie i zdenerwowanie mamy. Niemowlę to czuły barometr twego stanu emocjonalnego!
Pamiętaj: Nie wierz opiniom, że dziecko musi popłakać i lepiej zaczekać, aż samo się wyciszy. Ono ciebie w ten sposób woła! Jeśli nie zostawiasz go samego, uczy się, że jest dla ciebie ważne i może na ciebie liczyć, czuje się kochane.

Miłe dla oka noworodka
Nowo narodzone dzieci lubią patrzeć na twarze. W pierwszych dwóch tygodniach nie odróżniają rodziców od obcych, ale wolą przyglądać się ładnym twarzom. Podobają im się przedmioty w ruchu i o kontrastowych barwach.
Pamiętaj: Dziecko w twoim brzuchu przyzwyczaiło się do półmroku. Po narodzinach może źle reagować na ostre światło.
[CMS_PAGE_BREAK]
Anielski uśmiech noworodka
Pierwszy uśmiech dziecka na pewno zapamiętasz na długo. Musisz jednak na to poczekać, aż dziecko skończy miesiąc. "Uśmiechy" pojawiające się wcześniej to tylko odruchowe grymasy, być może wywołane przesuwaniem się w jelitach pęcherzyków gazu. Taka minka pojawia się najczęściej po karmieniu. Noworodek jest syty i sprawia wrażenie, jakby uśmiechał się do aniołków – stąd urocza nazwa pierwszych "uśmiechów".
Pamiętaj: Prawdziwy uśmiech jest wyraźnie skierowany do kogoś. Dziecko angażuje całą buzię, widać na przykład, jak mruży oczy.

Zobacz także

Noworodek pod ochroną
Niektóre noworodki śpią mimo domowych hałasów (szczekanie psa, głośna muzyka). Wytłumaczenie jest zwykle proste. Dziecko słyszy już w życiu płodowym i tam oswaja się z codziennymi dźwiękami. Potem nie stanowią już one nowości i nie przeszkadzają we śnie. Poza tym natura wyposażyła noworodka w niezwykłą barierę ochronną, która pozwala mu odciąć się od nadmiaru bodźców.
Pamiętaj: Upewnij się, czy dziecko słyszy: klaśnij w dłonie tuż za jego główką – powinno zareagować. Jeśli próba się nie powiedzie, zrób to ponownie. W razie wątpliwości porozmawiaj z pediatrą.

Emocje noworodka
Niby nic się nie wydarzyło: odwiedziło was kilka osób, niczego nie zaniedbałaś... Zastanawiasz się, skąd ten przejmujący płacz dziecka? Układ nerwowy noworodka jest niezwykle wrażliwy! Zbyt dużo wizyt, za wiele osób wokół może spowodować rozdrażnienie, co kończy się płaczem i kłopotami z zaśnięciem. Z upływem czasu ta nadwrażliwość osłabnie.
Pamiętaj: Noworodki płaczą bez łez. Zaczynają one być produkowane dopiero pod koniec czwartego tygodnia życia.

Reklama

Tata pomaga przy noworodku
Dziecko w pierwszych tygodniach życia najchętniej przebywałby cały czas przy maminej piersi. Ale tata też bardzo się przyda! Już od pierwszych dni powinien nawiązywać bliski kontakt z dzieckiem: przewijać, kołysać do snu, podawać mamie dziecko do karmienia. Dowiedziono, że malutkie niemowlęta łatwiej zasypiają w ramionach taty, niż kiedy są tulone przez pachnącą mlekiem mamę!

Reklama
Reklama
Reklama