Wyprawka dla noworodka na zimę musi zawierać podstawowy zestaw ubranek oraz ciepłe dodatki. Jeśli dziecko urodzi się zimą, już na starcie potrzebuje więcej ubranek, np. ocieplanego kombinezonu. A ponieważ zimą szczególnie ważne jest odpowiednie otulenie maleństwa, noworodek potrzebuje także śpiworka, rożka i kocyków. Jeśli dobrze skompletujesz zimową wyprawkę noworodka, dziecku zawsze będzie ciepło.

Reklama

Spis treści:

Wyprawka dla noworodka na zimę: lista

Zimowa wyprawka dla noworodka to bazowy zestaw ubranek oraz ciepłe bluzy, śpiworki oraz rożek lub otulacz. Poniżej znajdziesz kompletną listę obowiązkowych rzeczy dla dziecka urodzonego w grudniu, styczniu bądź w lutym:

Na zimę dla noworodka kup też:

Jakie ubranka dla noworodka przydadzą się zimą?

Noworodka zimą będziesz ubierać na cebulkę. W zimowej wyprawce przydadzą się więc cienkie body oraz grubsze śpioszki i sweterki. Podstawowe ubranka zimowe dla niemowląt to:

Zobacz także
  • Body – czyli dziecięca bielizna. To ubranko jednoczęściowe: gdy dziecko ma je na sobie, nie musisz się obawiać, że odsłonią mu się plecki i zmarznie. Kup kilka sztuk body z krótkim rękawem (przyda się w domu, gdzie jest przecież ciepło), a te z długimi rękawkami założysz dziecku np. przed wyjściem na spacer.
  • Pajacyki – jednoczęściowe wierzchnie ubranka dla dzieci. Możesz zakładać je na body, a jeśli w domu jest bardzo ciepło, także bezpośrednio na ciało. Rozpięcie na całej długości ułatwia zmianę pieluchy (podczas przewijania pajacyk wystarczy rozpiąć do połowy). Na chłodne dni szukaj pajacyków z długimi rękawami i nogawkami, uszytych z grubszego materiału. To bardzo praktyczne rozwiązanie w zimowej wyprawce.
  • Śpioszki – rodzaj rajstopek/spodenek z zabudowanymi stopami i zapięciem na ramionach. Oprócz nich na sklepowych półkach znajdziesz też półśpioszki zakończone w pasie gumką. Śpioszki zakłada się np. na body. Noworodek może w nich – jak sugeruje nazwa – spać, ale nie tylko. Uszyte z grubszego materiału (frotté, welur, plusz) mogą bardziej przypominać klasyczne spodenki, które noworodek może nosić w ciągu dnia.
  • Bluza/sweterek – aby ochronić dziecko przed chłodem, np. bluza z polaru, a sweterek z wełny.
  • Skarpetki – noworodki mogą mieć chłodne stópki, dlatego zwłaszcza podczas chłodnych dni warto na śpioszki zakładać im skarpetki. Pamiętaj jednak, że aby upewnić się, czy dziecku jest zimno, należy sprawdzić temperaturę skóry na karku (powinna być sucha i ciepła), a nie sugerować się jedynie tym, że rączki czy nóżki nie są ciepłe.
  • Rękawiczki – nie tylko grubsze, do ochrony dłoni dziecka przed chłodem, ale także cieniutkie, bawełniane, które przydadzą się w szpitalu: dzieci często rodzą się z długimi paznokciami, którymi mogą sobie drapać buzię.
  • Czapeczki – cienkie, które założysz dziecku po kąpieli, jeśli w domu jest chłodniej (po półgodzinie należy je zdjąć) i grubsze, w których dziecko wyjdzie na zimowy spacer. Idealna czapka dla noworodka powinna zakrywać uszy i czoło. Najlepiej, gdy jest wykończona delikatnym ściągaczem i wiązana pod szyją. Gdy jest bardzo zimno, możesz dziecku założyć obie: cienką pod spód, grubszą na wierzch.

Ważne, by zabrać odpowiednie ubranka dla noworodka do szpitala. Jeśli szykujesz się na poród zimą, wyprawka do szpitala musi zawierać podstawowy zestaw ubranek i kosmetyków oraz komplet ciepłych ubranek na wyjście do domu. Koniecznie spakuj więc ciepły pajacyk, bluzę, czapkę oraz kombinezon.

Co kupić na zimowy spacer dla noworodka?

W wyprawce noworodka na zimę muszą się znaleźć rzeczy, które pozwolą bezpiecznie wychodzić z dzieckiem na dwór. Ciepło zapewni noworodkowi np. rożek na zimę, śpiworek do wózka i fotelika czy kombinezon z kapturem. Kompletując zimową wyprawkę, koniecznie kup więc:

  • Rożek lub otulacz – praktyczniejszym rozwiązaniem na zimowe miesiące jest rożek (cieplejszy niż otulacz uszyty z materiału typu flanela). Rożek rośnie razem z dzieckiem – można otulać w nim dziecko przez około dwa miesiące, a potem potraktować jako lekką kołderkę. U trzymiesięcznego dziecka rożek można zastąpić śpiworkiem do spania (jest rozpinany na całej długości, ma złączone miejsce na nóżki). Zwróć uwagę na rodzaj zapięcia rożka – wiązania na kokardę wyglądają ładnie, ale wygodniej korzysta się z rożka zapinanego na szeroki rzep.
  • Kocyki – warto kupić ażurowy kocyk, pod którym dziecku nie będzie zbyt gorąco. Na spacerach przyda się także grubszy koc. Można wyściełać nim dno wózka, jeśli nie jest wystarczająco izolowane, albo przykryć dziecko, które ma na sobie kombinezon, zamiast wkładać je w śpiworek do wózka. W domu, zamiast pościeli, z której zakupem lepiej trochę poczekać, do okrywania dziecka sprawdzi się rożek.
  • Kombinezon z kapturem – daje gwarancję, że dziecku będzie ciepło na spacerze. Poza tym łatwo się go zakłada. Kombinezon powinien być luźny, aby między nim a resztą ubranka wytworzyła się izolacyjna warstwa powietrza. Dobrze, jeśli jest uszyty z tkaniny impregnowanej, nieprzemakalnej i ma doszyte rękawiczki.
  • Śpiworek do wózka – to dodatkowa, potrzebna ochrona przed zimnem. Malutkie dziecko leży w wózku niemal nieruchomo, więc jest bardziej narażone na wychłodzenie. Zwróć uwagę na materiał, z którego uszyto śpiworek. Przede wszystkim powinien być oddychający, by opatulony noworodek miał odpowiednią wentylację.
  • Śpiworek do fotelika – w to wygodne rozwiązanie są wyposażone niektóre modele fotelików samochodowych. Dzięki niemu łatwo można rozebrać dziecko podczas wsadzania go do ciepłego auta lub szybko przenieść z samochodu do sklepu czy przychodni.

  • Wózek dla dziecka – ten, którym będziesz wozić dziecko zimą, powinien być ciepły i wodoodporny. Zwróć uwagę, czy materacyk jest odpowiednio gruby i będzie izolował dziecko od chłodu (jeśli nie masz takiej pewności, można wyłożyć dno grubym kocem). Zimą, gdy jeździ się po błocie, szczególnie sprawdzą się wózki w ciemnych kolorach (dotyczy to nie tylko materiału, z którego uszyta jest gondola i budka, ale również kół – białe trudno będzie doczyścić). Wózek dla noworodka to nie wszystko: na chłodne miesiące przyda się też pokrywa i folia, która zabezpieczy przed deszczem.

Ważne: jeśli twoje dziecko urodzi się zimą, czyli w styczniu lub lutym, prawdopodobnie szybko zrobi się cieplej i zaczniecie wychodzić na spacery przy zmiennej pogodzie. Nie kupuj jednak z wyprzedzeniem rzeczy, które zwykle kupuje się do dziecięcej wyprawki na wiosnę bądź do wyprawki dla noworodka na lato. Kupując ubranka na bieżąco, lepiej dopasujesz rozmiary do dziecka.

Zimowa wyprawka noworodka: kosmetyki

Szykując wyprawkę na zimę, nie zapomnij o pielęgnacji skóry dziecka! Dla noworodka koniecznie kup:

  • Krem na spacer – zimą nie można smarować buzi dziecka kremem nawilżającym. Trzeba go zastąpić kosmetykami typu cold cream. Pod tą nazwą kryje się tłusta baza, którą ma w ofercie wiele firm kosmetycznych. Jest idealna do zabezpieczenia buzi i rączek dziecka przed wpływem niskich temperatur.

Wyprawka dla noworodka zimą: lista do druku

Aby wydrukować listę z wyprawką dla noworodka na zimę, kliknij w obrazek i wydrukuj go lub zapisz w smartfonie. Koniecznie zabierz ze sobą gotową listę na zakupy.

Zimowa wyprawka dla noworodka - lista do druku
Alicja Rotfeld

Czytaj także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama