Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
kosmetyki dla noworodka
Adobe Stock
Lekcja 3

Kosmetyki dla noworodka – zadbaj o skórę dziecka już od pierwszego dnia życia (LISTA)

Kosmetyki dla noworodka to kilka podstawowych produktów. Ich nadmiar, zamiast pomóc, może zaszkodzić małemu dziecku. Wyjaśniamy, jakie kosmetyki przydadzą się do pielęgnacji noworodka, a z jakich można zrezygnować. Nasza lista zawiera tylko najlepsze i polecane kosmetyki dla dzieci od pierwszych dni życia.

Kosmetyki dla noworodka, które powinny znaleźć się w wyprawce, to tylko kilka produktów. Można zrezygnować z zakupu kremów do wszystkich części ciała, balsamów, szamponów, mydeł i maści. Ograniczenie liczby kosmetyków jest konieczne ze względu na niedojrzałą skórę dziecka. Dermatolodzy przestrzegają, że kosmetyki u tak małych dzieci należy stosować tylko wtedy, gdy są konieczne. Wyjaśniamy, jakie kosmetyki są najlepsze dla noworodka.

Spis treści

Praktyczna wyprawka noworodka – ubranka, kosmetyki i akcesoria [WIDEO]

Kosmetyki do pielęgnacji noworodka - jak wybrać?

Wszystkie kosmetyki dla dzieci, które możesz kupić w sklepach i aptekach, są bezpieczne. Jakie warto wybrać dla noworodka?

  • Dopasowane do wieku – upewnij się, że wybrane kosmetyki można stosować od pierwszego dnia życia. Taka informacja musi znaleźć się na opakowaniu.
  • Z atestem – na opakowaniach kosmetyków możesz znaleźć też certyfikaty, np. Instytutu Matki i Dziecka (IMiD), Centrum Zdrowia Dziecka (CZD), Państwowego Zakładu Higieny (PZH) lub niezależnych organizacji konsumenckich np. AllergyCertyfied. Są to dodatkowe kryteria dla kupujących. Naturalne kosmetyki dla dzieci będą też posiadać certyfikaty ECOCERT i COSMOS, a wegańskie i nietestowane na zwierzętach – pieczęć „Vegan” oraz logo króliczka.
  • Hipoalergiczne – są delikatne i nie uczulają. Sprawdzają się u alergików i u dzieci nieobciążonych uczuleniami, które mają przejściowe problemy ze skórą. Ale jeśli noworodek ma zdrową skórę, wystarczą mu zwykłe produkty dla dzieci od pierwszego dnia życia).

Pierwsze kosmetyki dla noworodka – lista

Początkującym rodzicom często trudno stworzyć listę podstawowych kosmetyków dla noworodka. Wyjaśniamy, co trzeba mieć, a co ewentualnie może się przydać do pielęgnacji dziecka. 

Jakie kosmetyki dla noworodka (lista obowiązkowa):

Co jeszcze jest konieczne do pielęgnacji noworodka: 

Jakie kosmetyki dla noworodka (lista dodatkowa):

Kosmetyki dla noworodka (lista rzeczy niepotrzebnych):

Wyprawka kosmetyczna dla noworodka: kliknij i zapisz w telefonie lub wydrukuj

kosmetyczna wyprawka dla maluszka lista do druku
Alicja Rotfeld

Kosmetyki dla noworodka, które trzeba kupić

Krem ochronny do pupy

To absolutny numer jeden w kosmetyczce noworodka. Jest niezbędny, nawet jeśli dziecko nie ma odparzonej pupy czy odpieluszkowego zapalenia skóry. Stosuj go profilaktycznie, aby zapobiec podrażnieniom skóry na pośladkach. Dermatolodzy zalecają, by używać go bez względu na rodzaj pieluch, jakie stosujesz, bo każda z nich, nawet ultracienka i przewiewna, tamuje dostęp powietrza.

Nanieś cienką warstwę kremu ochronnego po każdej zmianie pieluszki. Może się jednak zdarzyć, że mimo użycia kremu pojawi się zaczerwienienie. Powodem może być zbyt rzadkie przewijanie dziecka, reakcja na pieluszkę lub na sam kosmetyk. Jeśli zaczniesz używać nowych pieluch lub stosować nowy preparat, odczekaj kilka dni, aby się przekonać, czy nastąpi poprawa. 

Płyn myjący

Zwykłe mydła mogą naruszać delikatną barierę naskórkową Jeśli noworodek ma zdrową, gładką, niewysuszoną skórę, do mycia można używać kostek dermatologicznych i płynów myjących. Ich najlepszą odmianą są tzw. emolienty, które myjąc, tworzą na powierzchni skóry barierę ochronną. Dzięki nim ciało jest czyste i lekko nawilżone. Niektóre dodaje się do wody podczas kąpieli, inne stosuje jako środek oczyszczający skórę. Aby nie zniweczyć ich działania, po wlaniu emolientu do wanny nie należy myć dziecka dodatkowo mydłem lub innym płynem.

Balsam nawilżający

Zdaniem dermatologów, jeśli noworodek ma zdrową skórę, bez skłonności do przesuszenia, nie musi być niczym smarowany. Ponieważ nie wiesz, jakie wymagania będzie miała skóra dziecka, na wszelki wypadek kup balsam lub krem nawilżający do twarzy i ciała (jeśli nie będzie potrzebny, możesz go potem zużyć sama). Taki kosmetyk nanosi się cienką warstwą po wyjęciu dziecka z wanienki i delikatnym wysuszeniu ręcznikiem. Nie musisz go stosować, jeśli używasz emolientu, który chroni skórę przed utratą wody.

Jeśli dziecko będzie miało podrażnioną, zaczerwienioną lub suchą, pękającą i łuszczącą się skórę, potrzebne będzie intensywne nawilżanie i natłuszczanie oraz ewentualnie stosowanie leków miejscowych przepisanych przez dermatologa.

Warto wiedzieć: Do pielęgnacji ciała po kąpieli nie zaleca się stosowania oliwki. Obecnie dermatolodzy polecają ją przede wszystkim do masażu dziecka. 

Krem do buzi

Przy zdrowej cerze krem ochronny do buzi stosuj tylko przed wyjściem na spacer. Jeśli skóra na twarzy jest dobrze nawilżona, w domu nie trzeba jej smarować. Gdy jest przesuszona i łuszczy się (to częściej zdarza się zimą, gdy w mieszkaniach jest suche powietrze), przyda się lekki krem nawilżający.

Nie inwestuj w kremy z filtrem UV dla noworodka. Lekarze zalecają, aby do szóstego miesiąca życia nie wystawiać dziecka na słońce. Jeśli wychodzicie na dwór w słoneczny dzień, stawiaj budkę i staraj się jeździć w cieniu.

Sól fizjologiczna

Potrzebujesz jej do przemywania oczu noworodka w pierwszych tygodniach jego życia. Używając jej, zmniejszysz ryzyko podrażnień, które może wywołać woda. Sól fizjologiczną kupisz w aptece. Kolejnym etapem, gdy dziecko trochę podrośnie, będzie przemywanie oczu wodą przegotowaną, a dopiero potem zwykłą z kranu.

Jałowe gaziki

Kupisz je w aptece i wykorzystasz do przemywania dziecku oczu solą fizjologiczną. Po umyciu jednego oka zmień gazik na nowy. Gaziki przydają się również do osuszania kikuta pępowinowego, szczególnie na początku, gdy ranka jest świeża, a także podczas dezynfekcji, jeśli pojawi się stan zapalny.

Płatki kosmetyczne

Po pewnym czasie oczy noworodka możesz przemywać płatkami kosmetycznymi (pamiętaj o zasadzie – jedno oko, jeden płatek). Płatki kosmetyczne (te przeznaczone dla dzieci mają większy rozmiar) przydadzą się też podczas mycia dziecięcych pośladków.

Kosmetyki dla noworodka, które mogą się przydać

Chusteczki do pupy

Ułatwiają pielęgnację noworodka poza domem, ale nie wszystkie dzieci je tolerują. Czasem dziecko akceptuje tylko jeden rodzaj chusteczek. W pierwszym miesiącu podczas przewijania najlepiej oczyszczać pośladki wodą z dodatkiem płynu myjącego (tego, którego używasz do kąpieli). Z nawilżanych chusteczek korzystaj na spacerze, u lekarza i gdy umycie pupy staje się kłopotliwe, np. nocą. W późniejszych tygodniach, jeśli skóra dziecka jest zdrowa, możesz używać ich częściej.

Maść na odparzenia

To silniejszy środek niż krem ochronny do pupy. Przyda się, gdy na skórze pośladków pojawią się niepokojące zmiany – zaczerwienienie, podrażnienie, krostki (gdy problem się utrzymuje, konieczna jest konsultacja u lekarza pediatry lub dermatologa). Na co dzień, gdy skóra jest zdrowa, w wyprawce dla noworodka powinien znaleźć się zwykły krem ochronny do pupy, nanoszony cienką warstwą podczas przewijania.

Octenidyna

To substancja do dezynfekcji i pielęgnacji pępka noworodka, którą można kupić w aptece. Stosuje się ją, jeśli na kikucie pępowinowym pojawi się stan zapalny (obrzęk, wydzielina). Użyj jej jednorazowo. Umów się z dzieckiem do lekarza, aby doradził, w jaki sposób dalej postępować.

Oliwka pielęgnacyjna

Zmieniło się zastosowanie oliwki. Jest to idealny kosmetyk dla noworodka, który przydaje się podczas delikatnego masażu jego ciała. Nie używamy jej do natłuszczania skóry po kąpieli, gdyż oliwka sama w sobie nie natłuszcza, tylko zatrzymuje wilgoć. Jeśli chcesz jej używać, nanieś kosmetyk na wilgotną skórę, a potem osusz dziecko. Zamiast oliwki do nawilżania skóry poleca się balsamy nawilżające i kremy.

Tych kosmetyków dla noworodka nie musisz kupować

Szampon dziecięcy

Z zakupem tego kosmetyku możesz poczekać. W pierwszych tygodniach, a nawet miesiącach życia dziecka do mycia główki wystarczy płyn myjący lub emolient, którego używasz do higieny jego ciała. Z powodzeniem umyjesz nim niewielki noworodkowy puszek, jak i całkiem bujną czuprynę. Prawdziwy niemowlęcy szampon warto kupić, gdy maluch skończy 6 miesięcy.

Puder do pośladków

Kiedyś puder do pośladków, nazywany też zasypką, był stosowany powszechnie. Teraz dermatolodzy go nie polecają. Na posypywanej nim skórze tworzy się bariera utrudniająca jej oddychanie, a to – jak wiadomo – może sprzyjać powstawaniu odparzenia. Zasypki mają też inną wadę. Drobinki pudru, które unoszą się w powietrzu podczas przewijania dziecka, dostają się do jego dróg oddechowych i mogą je podrażniać, powodować kaszel lub nawet utrudniać noworodkowi oddychanie.

Sprej do uszu

Uszy dziecka oczyszczają się same z zalegającej w nich woskowiny. Nie trzeba używać żadnych środków do jej rozpuszczania. Jej nadmiar usuwa się przy pomocy mokrego płatka kosmetycznego podczas mycia buzi dziecka lub kąpieli. Spreje do uszu może przepisać tylko pediatra, jeśli sytuacja zdrowotna dziecka tego wymaga.

Patyczki kosmetyczne

Pediatrzy nie polecają ich do czyszczenia uszu dziecka. Ich zdaniem do wnętrza uszu, czyli do kanału słuchowego, nie należy nic wkładać (higiena uszu polega na wycieraniu małżowiny), gdyż może to doprowadzić do uszkodzenia słuchu.

Zobacz też:

pielęgnacja noworodka
Adobe Stock
Noworodek
Kosmetyczna wyprawka. Co powinno się w niej znaleźć, aby skóra maluszka była zadbana i zdrowa?
Chyba już wszyscy wiedzą, że skóra dziecka jest bardzo delikatna i wrażliwa. Jak zatem troszczyć się o nią, aby nie była sucha i podrażniona? Podpowiadamy, jakie kosmetyki powinny znaleźć się w kosmetycznej wyprawce, abyście mogli skutecznie zadbać o ciało dziecka.

Wyprawkowa kosmetyczka zawiera kilka podstawowych produktów. Do mycia i pielęgnacji ciała noworodka nie potrzeba ich wielu, jednak ich liczba będzie zwiększała się wraz z wiekiem malca. Pielęgnacja z użyciem niewielu produktów wynika przede wszystkim z tego, że skóra malucha jest jeszcze niedojrzała. Również specjaliści podkreślają, by nie tylko stosować je z umiarem, ale również z ostrożnością dobierać preparaty. Sprawdź przed zakupem, czy kosmetyki mają te cechy Przygotowując wyprawkę dla noworodka należy pamiętać, by wybrane kosmetyki były dopasowane do wieku maluszka – upewnij się, że preparaty można stosować od 1. dnia życia . Najlepiej, aby były to kosmetyki o sprawdzonych formułach, z łagodnymi substancjami w składzie, których bezpieczeństwo stosowania potwierdzają certyfikaty –  np. Centrum Zdrowia Dziecka. 5 kosmetyków, których nie może zabraknąć w wyprawce! Na wyprawkowej liście dla noworodka nie może zabraknąć produktu do mycia skóry i włosów maluszka. Dzięki niemu nie tylko oczyścisz, ale również osłonisz i natłuścisz naskórek. Niezbędny jest również nawilżający preparat do pielegnacji ciała np. krem lub balsam . Warto zaopatrzyć się także w krem ochronny do okolicy pieluszkowej , dzięki któremu można uniknąć odparzeń, zaczerwienień i podrażnień. Można również wyposażyć kosmetyczkę wyprawkową w krem do twarzy oraz preparat do dezynfekcji pępka . Co jeszcze jest konieczne do pielęgnacji noworodka? Wyprawka dla noworodka może zawierać również dodatkowe produkty, takie jak płatki kosmetyczne, patyczki do uszu, jałowe gaziki i sól fizjologiczną. Niezastąpione m.in. przy zmianie pieluszki są także chusteczki nawilżające. Przydatne mogą się również okazać kosmetyki takie jak oliwka, olejek myjący na ciemieniuchę oraz krem z filtrem przeciwsłonecznym. Ziajka do...

pielęgnacja noworodka
Adobe Stock
Noworodek
Pielęgnacja noworodka: jak dbać o dziecko po urodzeniu
Pielęgnacja noworodka powinna uwzględniać nie tylko potrzeby wrażliwej skóry, ale również płeć dziecka. Nieco inaczej wygląda higiena małego chłopca, niż dziewczynki. Oto zasady pielęgnacji noworodka. Dowiedz się, jak powinna wyglądać kąpiel, pielęgnacja oczu, włosów, pępka, pupy, nawilżanie skóry. Sprawdź, w jaki sposób używać kosmetyków dla noworodka.

Pielęgnacja noworodka powinna być dostosowana do potrzeb jego skóry, która jest niezwykle delikatna. To ważne, by nie obciążać jej przesadnie kosmetykami ani nie używać produktów przeznaczonych dla starszych dzieci. Dotyczy to zarówno pielęgnacji twarzy, pupy. Płyn do mycia, krem na odparzenia, ewentualnie balsam do ciała – to całkowicie wystarczy do codziennej pielęgnacji dziecka. Oto ważne zasady pielęgnacji noworodka. Spis treści: Kąpiel noworodka Pielęgnacja twarzy noworodka Mycie głowy noworodka Pielęgnacja pupy noworodka Pielęgnacja pępka noworodka Co stosować do pielęgnacji noworodka? Kąpiel noworodka Kąpiel noworodka nie powinna trwać trwać dłużej niż 5 minut. Zbyt długie moczenie dziecka może (wbrew pozorom) skutkować wysuszeniem skóry. Woda w wanience powinna mieć temperaturę 37 stopni Celsjusza. Aby zmierzyć, czy nie jest za gorąca, najlepiej użyć termometru kąpielowego (stara metoda mierzenia temperatury wody w wannie łokciem nie jest zbyt dokładna).  Pielęgnacja twarzy noworodka Jak wyjaśnia położna i pielęgniarka noworodkowa Dorota Lewandowska, buzię noworodka najlepiej myć po kąpieli wacikami zwilżonym w przegotowanej, letniej wodzie. Buzię myjemy ruchami okrężnymi i delikatnie. Pielęgnacja oczu noworodka powinna polegać na przemywaniu ich wacikiem zwilżonym przegotowaną wodą lub solą fizjologiczną. Kierunek przemywania: od zewnętrznego kącika w kierunku nosa. Na koniec twarz dziecka możesz posmarować tym samym preparatem, którego używasz do nawilżania ciała dziecka, nie jest to konieczne, jeśli dziecko nie ma suchej skóry. Jak powinna wyglądać pielęgnacja jamy ustnej noworodka?  Dobrze, jeśli po karmieniu (zwłaszcza wieczornym) dasz dziecku do popicia 1-2 łyżeczki wody przegotowanej letniej wody, która opłucze buzię z resztek...

Lupilu kąpiel dziecka
mat. promocyjne
Pielęgnacja
Jakie cechy powinny posiadać kosmetyki dla dzieci? Podpowiadamy!
Wielu rodziców zastanawia się, jakie kosmetyki do mycia i pielęgnacji wybrać, aby były bezpieczne i w pełni odpowiadały potrzebom delikatnej skóry dziecka. Podpowiadamy, jakie cechy powinny mieć produkty dla maluchów, aby skutecznie myły i stanowiły ochronę dla wrażliwego ciałka.

Nie jest łatwo znaleźć na rynku produkty do mycia i pielęgnacji, które otulą delikatną skórę dzieci. Poniżej doradzamy, jakie konkretnie preparaty powinny znaleźć się w kosmetyczce malucha oraz na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru. Z nami będzie ci łatwiej! 6 cech bezpiecznych i skutecznych kosmetyków dla dzieci: Naturalna formuła Delikatna skóra potrzebuje szczególnej opieki, dlatego warto postawić na wegańskie kosmetyki ze składnikami naturalnego pochodzenia. Najlepiej by nie było w ich składzie m.in. mydła, olejów mineralnych i silikonów.  Bogactwo substancji łagodzących Wrażliwa skóra maluszka jest skłonna do podrażnień i reakcji alergicznych, dlatego wybrane produkty myjące i do pielęgnacji powinny zawierać substancje łagodzące takie jak pantenol, beteina czy prebiotyki.  Ekologiczne materiały Wybierając konkretną markę kosmetyków dla dzieci, zwróć uwagę, czy są przyjazne dla planety. Najlepiej decydować się na te, wykonane z biodegradowalnych materiałów. Łagodność dla oczu – zero łzawienia Jeśli w kosmetykach zostaną użyte łagodne substancje myjące, najpewniej nie będą one wywoływały podrażnień, reakcji alergicznych, a także łzawienia, gdy dostaną się do oczu. Możliwość stosowania od pierwszych dni życia Kosmetyki dla dzieci powinny mieć formułę o neutralnym pH, dzięki czemu pomogą zachować naturalną barierę ochronną skóry dziecka. Tym samym są w pełni bezpieczne i można je stosować od 1. dnia życia. Testowanie dermatologiczne Najlepiej sprawdzą się te produkty, które przeszły testy dermatologiczne. Dzięki temu opiekunowie mają pewność, że kosmetyki są w pełni bezpieczne dla delikatnej skóry maluszka. Co powinno znaleźć się w zestawie do mycia i pielęgnacji skóry maluszka? Przede wszystkim należy uzupełnić...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz