kosmetyki dla noworodka
Adobe Stock
Lekcja 3

Kosmetyki dla noworodka – najlepsze kosmetyki od pierwszego dnia życia (LISTA)

Kosmetyki dla noworodka to kilka podstawowych produktów. Ich nadmiar, zamiast pomóc, może zaszkodzić małemu dziecku. Wyjaśniamy, jakie kosmetyki przydadzą się do pielęgnacji noworodka, a z jakich można zrezygnować. Nasza lista zawiera tylko najlepsze i polecane kosmetyki dla dzieci od pierwszych dni życia.

Kosmetyki dla noworodka, które powinny znaleźć się w wyprawce, to tylko kilka produktów. Można zrezygnować z zakupu kremów do wszystkich części ciała, balsamów, szamponów, mydeł i maści. Ograniczenie ilości kosmetyków jest konieczne ze względu na niedojrzałą skórę dziecka. Dermatolodzy przestrzegają, że kosmetyki u tak małych dzieci należy stosować tylko wtedy, gdy są konieczne. Wyjaśniamy, jakie kosmetyki są najlepsze dla noworodka.

Spis treści

 

Praktyczna wyprawka noworodka – ubranka, kosmetyki i akcesoria [WIDEO]

Kosmetyki do pielęgnacji noworodka - jak wybrać?

Wszystkie kosmetyki dla dzieci, które możesz kupić w sklepach i aptekach, są bezpieczne. Jakie warto wybrać dla noworodka?

  • Dopasowane do wieku – upewnij się, że wybrane kosmetyki można stosować od pierwszego dnia życia. Taka informacja musi znaleźć się na opakowaniu.
  • Z atestem – na opakowaniach kosmetyków możesz znaleźć też certyfikaty, np. Instytutu Matki i Dziecka (IMiD), Centrum Zdrowia Dziecka (CZD), Państwowego Zakładu Higieny (PZH) lub niezależnych organizacji konsumenckich np. AllergyCertyfied. Są to dodatkowe kryteria dla kupujących. Naturalne kosmetyki dla dzieci będą też posiadać certyfikaty ECOCERT i COSMOS, a wegańskie i nietestowane na zwierzętach – pieczęć „Vegan” oraz logo króliczka.
  • Hipoalergiczne – są delikatne i nie uczulają. Sprawdzają się u alergików i u dzieci nieobciążonych uczuleniami, które mają przejściowe problemy ze skórą. Ale jeśli noworodek ma zdrową skórę, wystarczą mu zwykłe produkty dla dzieci od pierwszego dnia życia).

Ziajka krem do pielęgnacji
Ziajka krem do pielęgnacji
Sprawdź produkt!

Pierwsze kosmetyki dla noworodka – lista

Początkującym rodzicom często trudno stworzyć listę podstawowych kosmetyków dla noworodka. Wyjaśniamy, co trzeba mieć, a co ewentualnie może się przydać do pielęgnacji dziecka. 

Jakie kosmetyki dla noworodka (lista obowiązkowa):

Co jeszcze jest konieczne do pielęgnacji noworodka: 

Jakie kosmetyki dla noworodka (lista dodatkowa):

Kosmetyki dla noworodka (lista rzeczy niepotrzebnych):


Wyprawka kosmetyczna dla noworodka: kliknij i zapisz w telefonie lub wydrukuj

kosmetyczna wyprawka dla maluszka lista do druku
Alicja Rotfeld

Kosmetyki dla noworodka, które trzeba kupić

Krem ochronny do pupy

To absolutny numer jeden w kosmetyczce noworodka. Jest niezbędny, nawet jeśli dziecko nie ma odparzonej pupy czy odpieluszkowego zapalenia skóry. Stosuj go profilaktycznie, aby zapobiec podrażnieniom skóry na pośladkach. Dermatolodzy zalecają, by używać go bez względu na rodzaj pieluch, jakie stosujesz, bo każda z nich, nawet ultracienka i przewiewna, tamuje dostęp powietrza.


Nanieś cienką warstwę kremu ochronnego po każdej zmianie pieluszki. Może się jednak zdarzyć, że mimo użycia kremu pojawi się zaczerwienienie. Powodem może być zbyt rzadkie przewijanie dziecka, reakcja na pieluszkę lub na sam kosmetyk. Jeśli zaczniesz używać nowych pieluch lub stosować nowy preparat, odczekaj kilka dni, aby się przekonać, czy nastąpi poprawa. 

 

Płyn myjący

Zwykłe mydła mogą naruszać delikatną barierę naskórkową Jeśli noworodek ma zdrową, gładką, niewysuszoną skórę, do mycia można używać kostek dermatologicznych i płynów myjących. Ich najlepszą odmianą są tzw. emolienty, które myjąc, tworzą na powierzchni skóry barierę ochronną. Dzięki nim ciało jest czyste i lekko nawilżone. Niektóre dodaje się do wody podczas kąpieli, inne stosuje jako środek oczyszczający skórę. Aby nie zniweczyć ich działania, po wlaniu emolientu do wanny nie należy myć dziecka dodatkowo mydłem lub innym płynem.

Balsam nawilżający

Zdaniem dermatologów, jeśli noworodek ma zdrową skórę, bez skłonności do przesuszenia, nie musi być niczym smarowany. Ponieważ nie wiesz, jakie wymagania będzie miała skóra dziecka, na wszelki wypadek kup balsam lub krem nawilżający do twarzy i ciała (jeśli nie będzie potrzebny, możesz go potem zużyć sama). Taki kosmetyk nanosi się cienką warstwą po wyjęciu dziecka z wanienki i delikatnym wysuszeniu ręcznikiem. Nie musisz go stosować, jeśli używasz emolientu, który chroni skórę przed utratą wody.

Jeśli dziecko będzie miało podrażnioną, zaczerwienioną lub suchą, pękającą i łuszczącą się skórę, potrzebne będzie intensywne nawilżanie i natłuszczanie oraz ewentualnie stosowanie leków miejscowych przepisanych przez dermatologa.

Ziajka płyn do kąpieli
Ziajka płyn do kąpieli
Sprawdź produkt!

Warto wiedzieć: Do pielęgnacji ciała po kąpieli nie zaleca się stosowania oliwki. Obecnie dermatolodzy polecają ją przede wszystkim do masażu dziecka. 

Krem do buzi

Przy zdrowej cerze krem ochronny do buzi stosuj tylko przed wyjściem na spacer. Jeśli skóra na twarzy jest dobrze nawilżona, w domu nie trzeba jej smarować. Gdy jest przesuszona i łuszczy się (to częściej zdarza się zimą, gdy w mieszkaniach jest suche powietrze), przyda się lekki krem nawilżający.

Nie inwestuj w kremy z filtrem UV dla noworodka. Lekarze zalecają, aby do szóstego miesiąca życia nie wystawiać dziecka na słońce. Jeśli wychodzicie na dwór w słoneczny dzień, stawiaj budkę i staraj się jeździć w cieniu.

Sól fizjologiczna

Potrzebujesz jej do przemywania oczu noworodka w pierwszych tygodniach jego życia. Używając jej, zmniejszysz ryzyko podrażnień, które może wywołać woda. Sól fizjologiczną kupisz w aptece. Kolejnym etapem, gdy dziecko trochę podrośnie, będzie przemywanie oczu wodą przegotowaną, a dopiero potem zwykłą z kranu.

Jałowe gaziki

Kupisz je w aptece i wykorzystasz do przemywania dziecku oczu solą fizjologiczną. Po umyciu jednego oka zmień gazik na nowy. Gaziki przydają się również do osuszania kikuta pępowinowego, szczególnie na początku, gdy ranka jest świeża, a także podczas dezynfekcji, jeśli pojawi się stan zapalny.

Płatki kosmetyczne

Po pewnym czasie oczy noworodka możesz przemywać płatkami kosmetycznymi (pamiętaj o zasadzie – jedno oko, jeden płatek). Płatki kosmetyczne (te przeznaczone dla dzieci mają większy rozmiar) przydadzą się też podczas mycia dziecięcych pośladków.

Kosmetyki dla noworodka, które mogą się przydać

Chusteczki do pupy

Ułatwiają pielęgnację noworodka poza domem, ale nie wszystkie dzieci je tolerują. Czasem dziecko akceptuje tylko jeden rodzaj chusteczek. W pierwszym miesiącu podczas przewijania najlepiej oczyszczać pośladki wodą z dodatkiem płynu myjącego (tego, którego używasz do kąpieli). Z nawilżanych chusteczek korzystaj na spacerze, u lekarza i gdy umycie pupy staje się kłopotliwe, np. nocą. W późniejszych tygodniach, jeśli skóra dziecka jest zdrowa, możesz używać ich częściej.

Maść na odparzenia

To silniejszy środek niż krem ochronny do pupy. Przyda się, gdy na skórze pośladków pojawią się niepokojące zmiany – zaczerwienienie, podrażnienie, krostki (gdy problem się utrzymuje, konieczna jest konsultacja u lekarza pediatry lub dermatologa). Na co dzień, gdy skóra jest zdrowa, w wyprawce dla noworodka powinien znaleźć się zwykły krem ochronny do pupy, nanoszony cienką warstwą podczas przewijania.

Octenidyna

To substancja do dezynfekcji i pielęgnacji pępka noworodka, którą można kupić w aptece. Stosuje się ją, jeśli na kikucie pępowinowym pojawi się stan zapalny (obrzęk, wydzielina). Użyj jej jednorazowo. Umów się z dzieckiem do lekarza, aby doradził, w jaki sposób dalej postępować.

Oliwka pielęgnacyjna

Zmieniło się zastosowanie oliwki. Jest to idealny kosmetyk dla noworodka, który przydaje się podczas delikatnego masażu jego ciała. Nie używamy jej do natłuszczania skóry po kąpieli, gdyż oliwka sama w sobie nie natłuszcza, tylko zatrzymuje wilgoć. Jeśli chcesz jej używać, nanieś kosmetyk na wilgotną skórę, a potem osusz dziecko. Zamiast oliwki do nawilżania skóry poleca się balsamy nawilżające i kremy.

Tych kosmetyków dla noworodka nie musisz kupować

Szampon dziecięcy

Z zakupem tego kosmetyku możesz poczekać. W pierwszych tygodniach, a nawet miesiącach życia dziecka do mycia główki wystarczy płyn myjący lub emolient, którego używasz do higieny jego ciała. Z powodzeniem umyjesz nim niewielki noworodkowy puszek, jak i całkiem bujną czuprynę. Prawdziwy niemowlęcy szampon warto kupić, gdy maluch skończy 6 miesięcy.

Puder do pośladków

Kiedyś puder do pośladków, nazywany też zasypką, był stosowany powszechnie. Teraz dermatolodzy go nie polecają. Na posypywanej nim skórze tworzy się bariera utrudniająca jej oddychanie, a to – jak wiadomo – może sprzyjać powstawaniu odparzenia. Zasypki mają też inną wadę. Drobinki pudru, które unoszą się w powietrzu podczas przewijania dziecka, dostają się do jego dróg oddechowych i mogą je podrażniać, powodować kaszel lub nawet utrudniać noworodkowi oddychanie.

Sprej do uszu

Uszy dziecka oczyszczają się same z zalegającej w nich woskowiny. Nie trzeba używać żadnych środków do jej rozpuszczania. Jej nadmiar usuwa się przy pomocy mokrego płatka kosmetycznego podczas mycia buzi dziecka lub kąpieli. Spreje do uszu może przepisać tylko pediatra, jeśli sytuacja zdrowotna dziecka tego wymaga.

Patyczki kosmetyczne

Pediatrzy nie polecają ich do czyszczenia uszu dziecka. Ich zdaniem do wnętrza uszu, czyli do kanału słuchowego, nie należy nic wkładać (higiena uszu polega na wycieraniu małżowiny), gdyż może to doprowadzić do uszkodzenia słuchu.

Zobacz też:
pielęgnacja noworodka
Adobe Stock
Noworodek
Kosmetyczna wyprawka. Co powinno się w niej znaleźć, aby skóra maluszka była zadbana i zdrowa?
Chyba już wszyscy wiedzą, że skóra dziecka jest bardzo delikatna i wrażliwa. Jak zatem troszczyć się o nią, aby nie była sucha i podrażniona? Podpowiadamy, jakie kosmetyki powinny znaleźć się w kosmetycznej wyprawce, abyście mogli skutecznie zadbać o ciało dziecka.

Wyprawkowa kosmetyczka zawiera kilka podstawowych produktów. Do mycia i pielęgnacji ciała noworodka nie potrzeba ich wielu, jednak ich liczba będzie zwiększała się wraz z wiekiem malca. Pielęgnacja z użyciem niewielu produktów wynika przede wszystkim z tego, że skóra malucha jest jeszcze niedojrzała. Również specjaliści podkreślają, by nie tylko stosować je z umiarem, ale również z ostrożnością dobierać preparaty. Sprawdź przed zakupem, czy kosmetyki mają te cechy Przygotowując wyprawkę dla noworodka należy pamiętać, by wybrane kosmetyki były dopasowane do wieku maluszka – upewnij się, że preparaty można stosować od 1. dnia życia . Najlepiej, aby były to kosmetyki o sprawdzonych formułach, z łagodnymi substancjami w składzie, których bezpieczeństwo stosowania potwierdzają certyfikaty –  np. Centrum Zdrowia Dziecka. 5 kosmetyków, których nie może zabraknąć w wyprawce! Na wyprawkowej liście dla noworodka nie może zabraknąć produktu do mycia skóry i włosów maluszka. Dzięki niemu nie tylko oczyścisz, ale również osłonisz i natłuścisz naskórek. Niezbędny jest również nawilżający preparat do pielegnacji ciała np. krem lub balsam . Warto zaopatrzyć się także w krem ochronny do okolicy pieluszkowej , dzięki któremu można uniknąć odparzeń, zaczerwienień i podrażnień. Można również wyposażyć kosmetyczkę wyprawkową w krem do twarzy oraz preparat do dezynfekcji pępka . Co jeszcze jest konieczne do pielęgnacji noworodka? Wyprawka dla noworodka może zawierać również dodatkowe produkty, takie jak płatki kosmetyczne, patyczki do uszu, jałowe gaziki i sól fizjologiczną. Niezastąpione m.in. przy zmianie pieluszki są także chusteczki nawilżające. Przydatne mogą się również okazać kosmetyki takie jak oliwka, olejek myjący na ciemieniuchę oraz krem z filtrem przeciwsłonecznym. Ziajka do...

pielęgnacja noworodka
Adobe Stock
Noworodek
Pielęgnacja noworodka: jak dbać o dziecko po urodzeniu
Pielęgnacja noworodka powinna uwzględniać nie tylko potrzeby wrażliwej skóry, ale również płeć dziecka. Nieco inaczej wygląda higiena małego chłopca, niż dziewczynki. Oto zasady pielęgnacji noworodka. Dowiedz się, jak powinna wyglądać kąpiel, pielęgnacja oczu, włosów, pępka, pupy, nawilżanie skóry. Sprawdź, w jaki sposób używać kosmetyków dla noworodka.

Pielęgnacja noworodka powinna być dostosowana do potrzeb jego skóry, która jest niezwykle delikatna. To ważne, by nie obciążać jej przesadnie kosmetykami ani nie używać produktów przeznaczonych dla starszych dzieci. Dotyczy to zarówno pielęgnacji twarzy, pupy. Płyn do mycia, krem na odparzenia, ewentualnie balsam do ciała – to całkowicie wystarczy do codziennej pielęgnacji dziecka. Oto ważne zasady pielęgnacji noworodka. Spis treści: Kąpiel noworodka Mycie głowy noworodka Pielęgnacja twarzy noworodka Pielęgnacja pupy noworodka Pielęgnacja pępka noworodka Co stosować do pielęgnacji noworodka? Kąpiel noworodka Kąpiel noworodka nie powinna trwać trwać dłużej niż 5 minut. Zbyt długie moczenie dziecka może (wbrew pozorom) skutkować wysuszeniem skóry. Woda w wanience powinna mieć temperaturę 37 stopni Celsjusza. Aby zmierzyć, czy nie jest za gorąca, najlepiej użyć termometru kąpielowego (stara metoda mierzenia temperatury wody w wannie łokciem nie jest zbyt dokładna). Ważny jest odpowiedni kosmetyk, którego używamy do mycia ciała noworodka: powinien oczyszczać, a przy okazji chronić skórę przed utratą wilgoci. Takie są kosmetyki zawierające emolienty . Mycie zwykłym mydłem może powodować wzrost odczynu pH skóry, uszkadzać ochronną barierę lipidową i ułatwiać wnikanie bakterii. Lepsze są nawilżające płyny, żele, emulsje, kostki myjące do kąpieli dla noworodka. Na ich opakowaniu powinna znaleźć się informacja, że są przeznaczone do pielęgnacji dziecka od pierwszego dnia życia. Spa - Akademia Młodych Rodziców Jak często kąpać noworodka? Wbrew utartym przekonaniom kąpiel noworodka nie musi odbywać się codziennie. Można planować ją 2-3 razy w tygodniu. W pozostałe dni należy przemywać tylko newralgiczne miejsca (pupę, zakamarki skóry, w których zbiera się ulane...

Lupilu kąpiel dziecka
mat. promocyjne
Pielęgnacja
Jakie cechy powinny posiadać kosmetyki dla dzieci? Podpowiadamy!
Wielu rodziców zastanawia się, jakie kosmetyki do mycia i pielęgnacji wybrać, aby były bezpieczne i w pełni odpowiadały potrzebom delikatnej skóry dziecka. Podpowiadamy, jakie cechy powinny mieć produkty dla maluchów, aby skutecznie myły i stanowiły ochronę dla wrażliwego ciałka.

Nie jest łatwo znaleźć na rynku produkty do mycia i pielęgnacji, które otulą delikatną skórę dzieci. Poniżej doradzamy, jakie konkretnie preparaty powinny znaleźć się w kosmetyczce malucha oraz na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru. Z nami będzie ci łatwiej! 6 cech bezpiecznych i skutecznych kosmetyków dla dzieci: Naturalna formuła Delikatna skóra potrzebuje szczególnej opieki, dlatego warto postawić na wegańskie kosmetyki ze składnikami naturalnego pochodzenia. Najlepiej by nie było w ich składzie m.in. mydła, olejów mineralnych i silikonów.  Bogactwo substancji łagodzących Wrażliwa skóra maluszka jest skłonna do podrażnień i reakcji alergicznych, dlatego wybrane produkty myjące i do pielęgnacji powinny zawierać substancje łagodzące takie jak pantenol, beteina czy prebiotyki.  Ekologiczne materiały Wybierając konkretną markę kosmetyków dla dzieci, zwróć uwagę, czy są przyjazne dla planety. Najlepiej decydować się na te, wykonane z biodegradowalnych materiałów. Łagodność dla oczu – zero łzawienia Jeśli w kosmetykach zostaną użyte łagodne substancje myjące, najpewniej nie będą one wywoływały podrażnień, reakcji alergicznych, a także łzawienia, gdy dostaną się do oczu. Możliwość stosowania od pierwszych dni życia Kosmetyki dla dzieci powinny mieć formułę o neutralnym pH, dzięki czemu pomogą zachować naturalną barierę ochronną skóry dziecka. Tym samym są w pełni bezpieczne i można je stosować od 1. dnia życia. Testowanie dermatologiczne Najlepiej sprawdzą się te produkty, które przeszły testy dermatologiczne. Dzięki temu opiekunowie mają pewność, że kosmetyki są w pełni bezpieczne dla delikatnej skóry maluszka. Co powinno znaleźć się w zestawie do mycia i pielęgnacji skóry maluszka? Przede wszystkim należy uzupełnić...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz