Choćbyś nie wiadomo, jak się starała, nie jesteś w stanie uniknąć błędów w trudnej sztuce opiekowania się malutkim dzieckiem. Nie zawsze więcej znaczy lepiej. A wpadki mimo wszystko bywają pożyteczne, zwłaszcza jeśli… zdarzają się innym. Dzięki temu ty masz szansę ich nie popełnić. Przeczytaj, jakie potknięcia najczęściej przytrafiają się młodym mamom i postaraj się sama ich nie powielać. Powodzenia!

Reklama

Utrzymywanie sterylnych warunków w mieszkaniu
To prawda, że najbliższe otoczenie noworodka powinno być utrzymane w jak największej czystości. Smoczki i butelki muszą być wyparzane, a ubranka prasowane, aby ochronić maleństwo przed kontaktem z bakteriami. Jednak już trzymiesięczne niemowlę nie potrzebuje aż takiej ochrony. Wręcz przeciwnie – nadmierna dbałość o sterylność otoczenia spowoduje, że organizm malucha nie będzie miał możliwości uodpornienia się i stanie się podatny na przeziębienia, a nawet alergię.
Nasza rada: Nie musisz codziennie myć podłogi ani wyparzać każdej zabawki, którą dziecko wyrzuci z łóżeczka. Wystarczy, że raz na jakiś czas je umyjesz. Sprzątając mieszkanie, staraj się nie używać zbyt wielu silnych detergentów, bo zamiast uchronić dziecko przed bakteriami, narazisz je na uczulenie lub nawet zatrucie. Butelki, talerze myj łagodnym płynem, zabawki – ciepłą wodą z mydłem, a blaty i podłogę w kuchni przetrzyj na mokro po użyciu detergentu. Nie panikuj, gdy domowy pies poliże dziecko w rączkę, ale dbaj o to, by zwierzak był regularnie odrobaczany.[CMS_PAGE_BREAK]
Zbyt ciepłe ubieranie dziecka i przegrzewanie go
Choć noworodki szybko się wychładzają, to już kilkutygodniowe niemowlęta całkiem dobrze radzą sobie z utrzymaniem właściwej ciepłoty ciała. A większość rodziców ma tendencję do szczelnego opatulania dzieci, nawet w pomieszczeniach, w których sami chodzą w T-shirtach! Przegrzewanie maluchów odnosi skutek odwrotny do zamierzonego: najczęściej prowadzi do obniżenia ich odporności, co objawia się m.in. częstymi przeziębieniami.
Nasza rada: Ubierając dziecko, stosuj zasadę, że maluch, który jeszcze samodzielnie się nie porusza, powinien mieć na sobie o jedną warstwę ubrania więcej niż ty. Natomiast dziecko, które już chodzi, ubieraj tak jak siebie. W domu utrzymuj temperaturę 20–22ľC. I przynajmniej raz dziennie przez 10–15 minut wietrz pokój, w którym przebywa maluch, nawet podczas solidnych mrozów.

Codzienna obowiązkowa kąpiel malucha
Większość dzieci uwielbia być kąpana. Wieczorne mycie to także znak, że zbliża się już pora snu. Jednak nie zawsze jest tak, że codziennie pluskanie się malucha w wodzie służy jego zdrowiu. Wyjątkowo wrażliwa, skłonna do podrażnień skóra może źle znosić kąpiel w wodzie z dodatkiem mydła, które niszczy naturalną barierę ochronną i zmienia pH. Przez to skóra staje się przesuszona i skłonna do podrażnień. Kąpiel może być również niewskazana, gdy dziecko nie najlepiej się czuje czy ma pierwsze objawy przeziębienia.
Nasza rada: W przypadku noworodka i malutkiego niemowlaka (w pierwszych miesiącach życia) wystarczy, jeśli umyjesz całe ciałko dziecka w wanience co drugi dzień, używając łagodnych płynów i emolientów. Jednak codziennie trzeba myć wodą buzię, szyjkę, miejsce za uszami, pupę i fałdki na nóżkach. W dzień miejscowe zanieczyszczenia usuwaj nawilżanymi chusteczkami pielęgnacyjnymi, aby na skórze nie zostawały resztki jedzenia czy kupki.[CMS_PAGE_BREAK]
Zbyt wczesne urozmaicanie diety niemowlęcia
Wydaje ci się, że twój dzidziuś cierpi z powodu monotonnej diety i masz ochotę sprawić mu przyjemność, dając do spróbowania banana czy bułeczkę wcześniej, niż przewidują to zalecenia specjalistów od żywienia? Nawet jeśli maluch ma świetny apetyt i przy stole domaga się próbowania potraw z twojego talerza, nie znaczy to, że jest już gotowy na nowe menu. Zalecenia i normy dietetyczne są po to, żeby uchronić dzieci m.in. przed plagą naszych czasów – alergią. I nawet jeśli twoje dziecko nie ma skłonności do uczuleń, nie narażaj go na wystąpienie alergii. Zwłaszcza że jej objawy wcale nie muszą ukazać się bezpośrednio po zjedzeniu danej potrawy.
Nasza rada: Przestrzegaj zaleceń lekarza i nie ulegaj pokusie, by dać dziecku kawałeczek ciasteczka czy łyk zwykłego mleka, jeśli jest na to zbyt małe. Każdą zmianę diety konsultuj z pediatrą i pamiętaj, że lepiej jest zapobiegać alergii, niż ją leczyć.

Oblizywanie łyżeczki i smoczka
Próbowanie kaszki malucha jego łyżeczką czy oblizywanie smoczka, gdy upadnie, to odruch, z którego mało kto zdaje sobie sprawę. Niestety, flora bakteryjna w naszych ustach zdecydowanie niekorzystnie wpływa na zdrowie dziecka. W ten sposób możesz przekazać mu nie tylko próchnicę, ale też inne bakterie, których możesz być nosicielem.
Nasza rada: Nie używaj tych samych sztućców co dziecko. Nie myj mu ząbków własną szczoteczką (lepiej zostaw na jedną noc brudne), a smoczek, który spadł na ziemię, przemyj wodą lub w ostateczności napojem malucha (na spacerze).[CMS_PAGE_BREAK]
Założenie, że niania sama domyśli się, jak dbać o malca
Nawet najukochańsza babcia czy najbardziej doświadczona niania nie muszą wiedzieć, co jest najlepsze dla twojego dziecka i jak należy troszczyć się o jego zdrowie. To ważne zwłaszcza w przypadku najmłodszych niemowląt, dzieci wymagających szczególnej troski lub przyjmujących na stałe jakieś lekarstwa. Jeśli chcesz uniknąć sytuacji, w której opiekunka popełni błąd, bo źle zrozumie twoje intencje, zawsze bardzo starannie wytłumacz, jakie są twoje oczekiwania, a nawet spisz je na kartce.
Nasza rada: Zanim zostawisz malucha pod czyjąś opieką, zrób dokładną listę zaleceń dotyczących diety, przyjmowania leków i rozkładu dnia dziecka (np. drzemek). Nie mów ogólnikami, np. „Jak będzie zimno, ubierz malca cieplej”, „Dolej trochę wody do zupki”, „Gdy poczuje się źle, daj lekarstwo”, bo zapewne niania nie postąpi prawidłowo. Zapisz ścisłe dawkowanie leków, proporcje składników w posiłku i który sweterek założyć przy określonej temperaturze.

Samodzielne leczenie dziecka
Zdarza się, że gdy maluch kolejny raz dostaje kataru czy wysypki, nie idziesz do lekarza, tylko sama próbujesz go leczyć na podstawie wcześniejszych doświadczeń? To błąd, który może mieć bardzo poważne konsekwencje, zwłaszcza u zupełnie malutkich niemowląt – często mają nietypowe objawy różnych chorób. Równie często zdarza się, że w trosce o zdrowie maluchów niektóre mamy same decydują się na podawanie dodatkowych witamin, suplementów lub wprowadzają zmiany w diecie dzieci bez konsultacji z lekarzem. Takie postępowanie również może spowodować, że zdrowie malucha wcale się nie poprawi albo nawet pogorszy.[CMS_PAGE_BREAK]
Nasza rada: Nigdy sama nie podejmuj decyzji o podawaniu dziecku leków czy witamin. Każdą chorobę maluszka konsultuj z pediatrą. Pamiętaj, że to, co wygląda na zwykłą wysypkę, może być objawem ospy czy szkarlatyny. A katar u noworodka szybko przeradza się w niebezpieczne zapalenie płuc. Mierz dziecku temperaturę, nawet gdy po dotknięciu jego głowy wydaje ci się, że nie ma gorączki. Maluchy często miewają chłodne rączki, nóżki i czoło, dlatego temperaturę mierz w uchu lub w pupie specjalnie przeznaczonym do tego celu termometrem.

Zobacz także

Ważne męskie wsparcie
Twoja żona może na początku czuć się zagubiona w opiece nad maluszkiem. Staraj się jej pomóc.
• Spróbuj sam się dokształcać. Nie licz tylko na wiedzę żony. Czytaj pisma o dzieciach i poradniki. Dziel się swoimi spostrzeżeniami z partnerką.
• W sytuacjach stresowych zachowaj zimną krew. Twoje opanowanie pomoże wam ogarnąć sytuację i skutecznie zadziałać.
• Raz w tygodniu zostań ze swoim dzieckiem sam na sam. Lepiej je poznasz, a żona będzie mieć chwilę, by odsapnąć od opieki nad maluszkiem.

KONSULTACJA: DR N. MED. ALICJA KARNEY, PEDIATRA Kieruje Oddziałem Pediatrycznym Hospitalizacji Jednego Dnia w IMiD w Warszawie

td_dopisek.gif

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama