Kosmetyki dla niemowlaków: balsamy, kremy, mleczka - zawierają wiele różnych składników. Ale czy wszystkie z nich są naturalne i całkowicie bezpieczne dla delikatnej skóry maluszka? Sprawdź.

Reklama

Skóra niemowlęcia jest dużo cieńsza niż u osoby dorosłej. Bardzo łatwo mogą przeniknąć przez nią do organizmu różne substancje zawarte w kosmetykach. Właśnie dlatego do pielęgnacji dziecka trzeba używać specjalnych preparatów. Chociaż nie wszystkie składniki są w nich naturalne, to wszystkie muszą być bezpieczne dla dziecka. Sprawdź zatem, co tak naprawdę mają w sobie dziecięce kosmetyki.

1. Substancje natłuszczające w kosmetykach dla dzieci

Dzięki nim skóra staje się nie tylko miękka i elastyczna, ale również odpowiednio nawilżona. W kosmetykach dla dzieci częściej stosuje się tłuszcze mineralne, czyli np. olej parafinowy lub wazelinowy. Tłuszczów roślinnych, takich jak np. oliwa z oliwek czy olej sojowy zwykle jest mniej, bo łatwiej jełczeją. Jeżeli skóra dziecka jest normalna, nieprzesuszona, wystarczy posmarować ją lekkim mleczkiem lub balsamem albo... niczym. Tego rodzaju kosmetyki zawierają najmniej tłuszczu, są delikatne, szybko się wchłaniają. Jeśli jednak naskórek dziecka jest przesuszony, użyj bardziej tłustego kremu (w jego składzie jest mniej wody, a więcej tłuszczu), zaś w miejscach szczególnie przesuszonych – maści. Jest ona najbardziej gęsta oraz tłusta i najdłużej utrzymuje się na skórze.

2. Wyciągi z ziół w kosmetykach dla dzieci

Najczęściej z koszyczków rumianku, krwawnika pospolitego, melisy. Mają działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Dzięki temu łagodzą skutki podrażnień i zmniejszają ewentualne obrzęki skóry. Wyciąg z ziela krwawnika, a także melisy, ma ponadto łagodne działanie uspokajające. Cennym składnikiem dziecięcych kosmetyków jest też aloes. Silnie nawilża, a to bardzo ważne zwłaszcza u dzieci z suchą skórą.

Zobacz Kosmetyczny niezbędnik niemowlaka

Zobacz także

3. Filtry od słońca w kosmetykach dla dzieci

Dodaje się je nie tylko do specjalnych „letnich” kosmetyków. Zawierają je również kremy ochronne do smarowania buzi, a także tzw. kremy na „każdą pogodę”. Preparaty dla dzieci poniżej szóstego miesiąca życia powinny zawierać filtry mineralne. Ich ochronne działanie polega na tym, że podobnie jak lustro odbijają i rozpraszają promienie słoneczne. Preparaty dla starszych dzieci mogą zawierać filtry chemiczne, czyli substancje, które pochłaniają promienie UV. Nigdy nie używaj kremów z filtrami dla dorosłych. Zawierają substancje, które mogą przeniknąć przez cienką skórkę malucha do organizmu lub wywołać reakcję alergiczną.

4. Olejki eteryczne w kosmetykach dla dzieci

Na przykład olejek migdałowy czy lawendowy. To właśnie dzięki nim dziecięce kosmetyki tak pięknie pachną. Preparaty do pielęgnacji dzieci nie powinny zawierać żadnych sztucznych kompozycji zapachowych. Są one szkodliwe dla malucha – m.in. mogą być przyczyną reakcji alergicznej. Pamiętaj jednak, że nawet naturalne aromaty mogą uczulać. Dlatego jeśli twoje dziecko ma skłonność do alergii, wybieraj dla niego kosmetyki bezzapachowe.

5. Czy kosmetyki dla dzieci muszą mieć dobre konserwanty

Tak! Muszą je zawierać nawet kosmetyki dla dzieci. Tylko oliwka jest od nich wolna, bo składa się wyłącznie z tłuszczów, które się nie psują. Natomiast kremy, balsamy i mleczka to mieszaniny wody i tłuszczu. Dlatego trzeba do nich dodać substancje hamujące rozwój bakterii. Bez konserwantów bardzo szybko by się zepsuły i wtedy z pewnością podrażniałyby skórę. Konserwanty są więc mniejszym złem. Do kosmetyków dla dzieci dodaje się oczywiście tylko te, które są naprawdę bezpieczne i w minimalnej ilości.

6. Substancje przeciwzapalne w kosmetykach dla dzieci

Takie jak: tlenek cynku, d-panthenol, alantolina. Te składniki zawierają najczęściej kosmetyki do zadań specjalnych – np. kremy przeciw odparzeniom do smarowania pupy maluszka. Tworzą one na skórze warstwę ochronną, która zabezpiecza ją przed wilgocią. Łagodzą też podrażnienia, mają również działanie przeciwbakteryjne, dzięki czemu zmniejszają ryzyko pieluszkowego zapalenia skóry.

7. Składniki w kosmetykach dla dzieci zatrzymujące wodę w skórze

To specjalne substancje, których zadaniem jest zatrzymać w skórze wodę i nie dopuścić do jej przesuszenia. Znajdują się w kosmetykach przeznaczonych dla dzieci, które cierpią na atopowe zapalenie skóry (ich skóra jest wyjątkowo sucha, może się łuszczyć i pękać). Do niektórych specjalistycznych kosmetyków dodaje się również mocznik czyli substancję, która powstaje w organizmie i normalnie jest wydalana wraz z potem. Mocznik zatrzymuje wilgoć w skórze i wzmacnia jej warstwę ochronną.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama