Jak bawi się niemowlak
Fascynujące jest to, że choć maluch nie ma pojęcia o psychologii czy rozwoju, wybiera dla siebie te zabawy i zabawki, które przynoszą mu najwięcej korzyści.
- Sylwia Niemczyk/"Twoje dziecko"
1. miesiąc Tuż po urodzeniu dziecko widzi najwyraźniej przedmioty znajdujące się w odległości 20–30 cm. Dostrzega kontrastujące kolory (np. czarny i biały) i lubi na nie patrzeć.
Jaka zabawka? Powieś nad łóżeczkiem np. czerwony balonik lub kartkę, na której na-malujesz czarno-białą szachownicę albo buzię z dużymi oczami i uśmiechem.
2. miesiąc
Trzymiesięczny maluszek umie już wodzić wzrokiem za poruszającymi się przedmiotami. Lubi również słuchać łagodnej muzyki.
Jaka zabawka? W tym okresie życia dziecka hitem będzie muzyczna kolorowa karuzelka. Choć większość z nich ma pastelowe kolory, postaraj się znaleźć jakąś o bardziej wyrazistych barwach. Wiele uciechy sprawią też dziecku zabawy paluszkowe, np. „Idzie rak nieborak” albo „Sroczka kaszkę ważyła”.
3. miesiąc
Dziecko coraz sprawniej chwyta zabawki, które są w zasięgu jego rączek. Do tego umie już długo wytrzymać w pozycji na brzuszku.
Jaka zabawka? Ogromną radość sprawi maluchowi stojące plastikowe lusterko, w które będzie mógł się wpatrywać, leżąc na brzuszku. Świetną propozycją będzie zestaw grzechotek albo mata edukacyjna z piszczącymi i szeleszczącymi zabawkami. Różnorodne bodźce rozwijają zmysły malca i pobudzają jego wyobraźnię.
4. miesiąc
Mały akrobata jest coraz bardziej sprawny. Umie już samodzielnie złączyć rączki, przekręcić się z brzuszka na plecki, chwycić swoją stopkę.
Jaka zabawka? Malec coraz więcej przyjemności czerpie z zabawy swoim ciałem. Może ssać paluszki, wkładać do buzi swoją stópkę albo badać jedną dłonią drugą.
[CMS_PAGE_BREAK]
5. miesiąc
Teraz czas na ruch! Dziecko może pełzać albo raczkować (choć nie zawsze w obranym przez siebie kierunku).
Jaka zabawka? W tym okresie dużo radości przyniesie mu zabawa toczącą się piłeczką: miękką i pluszową, którą można wziąć do buzi, albo grającą, np. z dzwoneczkiem w środku.
6. miesiąc
Rączki malucha są już na tyle sprawne, że łatwo poradzą sobie z przewracaniem kartek w książce (a nawet rwaniem maminej gazety!).
Jaka zabawka? Książeczka z twardymi, kolorowymi kartkami to najlepszy prezent! Dziecko może oglądać obrazki ze zwierzętami i uczyć się, jakie dźwięki wydają np. piesek, kotek i krówka.
7. miesiąc
Maluch ma coraz precyzyjniejszy chwyt. Chętnie bierze do rączek zabawki o różnych fakturach, obraca je w rączkach, bada (dłońmi i językiem) i próbuje wkładać do różnych pojemników.
Jaka zabawka? Przyda się pudełko z klockami albo sorter, dzięki któremu dziecko uczy się rozróżniać kształty i ćwiczy koordynację oko–ręka. Maluch lubi również bawić się wyjmowaniem i wkładaniem mniejszych kubeczków w większe.
8. miesiąc
To czas poważnych zmian! Malec zaczyna wspinać się przy meblach i podejmuje nieśmiałe próby chodzenia.
Jaka zabawka? Zdobywanie nowych umiejętności będzie łatwiejsze i ciekawsze z pchaczem na kółkach. Od tradycyjnego chodzika pchacz różni się tym, że malec tylko opiera się o zabawkę. Dzięki temu uczy się samodzielnego utrzymywania równowagi.
Konsultacja: dr Aleksandra Jasielska, psycholog, wykładowca w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.