Po powrocie do domu ze szpitala, czeka nas mnóstwo nowych obowiązków. Często towarzyszy temu lęk: czy damy sobie radę? Katarzyna Płudowska, ekspert naszego liveczatu podpowiada, jak przeżyć pierwsze chwile z noworodkiem.

Reklama

Kto lepiej radzi sobie z kąpielą – mama czy tata?

Pierwsza kąpiel to dla rodziców ogromne wyzwanie. Dodatkowo często towarzyszy temu myśl, że można niechcący zrobić dziecku krzywdę. W końcu jest ono tak kruche i delikatne. Aby przełamać strach, warto pracować w duecie i pomagać sobie, gdy druga strona ma z czymś kłopot. Początkowo tata może wydawać się bardziej spanikowany niż mama, ale koniec końców to on często staje się mistrzem w wykonywaniu tej czynności. Co ile dni trzeba kąpać maluszka? „Latem powinno się to robić codziennie, bo wtedy maluch częściej się poci. Natomiast w okresie zimowym wystarczy kąpiel co 2–3 dni. Najważniejszą rzeczą jest to, aby regularnie czyścić buzię, rączki, pupę oraz wszystkie fałdki. To właśnie w tych miejscach zbiera się najwięcej zanieczyszczeń, dlatego należy o nie szczególnie dbać” – radzi Katarzyna Płudowska, położna.

Czy kikut pępka trzeba przemywać spirytusem?

Kikut pępowinowy, bo tak nazywa się to, na co zwykliśmy mówić „pępek”, jest pozostałością po pępowinie, która w trakcie ciąży łączy maluszka z mamą. Wraz z narodzinami podstawowe funkcje życiowe, takie jak oddychanie czy trawienie, przejmowane są przez odpowiednie narządy, dlatego pępowina przestaje być potrzebna. Po jej odcięciu zostaje kikut, który odpada samoczynnie – z reguły po dwóch tygodniach. Zanim jednak do tego dojdzie, rodzice zachodzą w głowę, jak go pielęgnować i czy trzeba używać środków odkażających. „Według bieżących zaleceń, nie ma potrzeby przemywania pępka spirytusem. Jeżeli nic się z niego nie sączy i nie ma zaczerwienienia, wystarczy przemyć go wodą i mydłem, a następnie wytrzeć do sucha. Pępek powinniśmy odkażać jedynie wtedy, gdy zbiera się w nim ropa. Pamiętajmy również o tym, aby zapewnić mu dostęp powietrza” – mówi Katarzyna Płudowska, położna.

Dbajmy o okolice intymne, zwłaszcza u dziewczynek

Higiena intymna małych dzieci to temat, który rodzi wiele pytań. Szczególnie ważna jest pielęgnacja żeńskich narządów płciowych, ponieważ są one o wiele bardziej narażone na kontakt z kałem i moczem, niż genitalia u chłopców. Katarzyna Płudowska, położna, podpowiada jak o nie dbać: „Jeśli chodzi o higienę intymną u dziewczynek, bardzo ważny jest sposób przemywania. Należy to robić zawsze w kierunku od góry do dołu, tak aby nie zanieczyścić bakteriami z odbytu wejścia do pochwy. Można też delikatnie odchylić wargi sromowe i usunąć to, co zgromadzi się w środku. Pamiętajmy przy tym o zmianie gazika, gdy się zabrudzi. W razie jakichkolwiek wątpliwości lub wystąpienia niepokojących objawów zawsze możemy skonsultować się z pediatrą”.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat pielęgnacji noworodka? Obejrzyj nasze wideo!

Zobacz także
Reklama

Zapraszamy do naszej Internetowej Szkoły Rodzenia

Reklama
Reklama
Reklama