01_19269.jpg
Piękna
Przebieg ciąży

Wszystko, co powinnaś wiedzieć o łożysku, płynie owodniowym i pępowinie

Gdy powstaje zarodek, z części komórek rozwijają się wody płodowe, łożysko i pępowina. To dzięki nim dziecko w twoim brzuchu rośnie. Pierwsze zapewniają maleńkiemu człowiekowi bezpieczne środowisko, a kolejne umożliwiają zaopatrzenie w składniki odżywcze i tlen.

To tak misterna maszyneria, że naukowcom nie udało się jej skopiować! Jak działa – wyjaśnia prof. Bogdan Chazan.

Łożysko

To rodzaj dysku wyściełającego macicę. Najpierw pokrywa dużą część jej powierzchni (60 proc.). Gdy macica rośnie, staje się proporcjonalnie mniejsze. Spełnia funkcje, do których po urodzeniu służą płuca, przewód pokarmowy, wątroba i nerki – dostarcza tlenu i substancji odżywczych, usuwa zbędne produkty przemiany materii. Wytwarza hormony konieczne do właściwego przebiegu ciąży.

Jak substancje odżywcze i tlen docierają do dziecka
Przenikają przez łożysko z krwi mamy i żyłą pępowinową płyną do nienarodzonego maleństwa. Jego krew zawierająca dwutlenek węgla oraz zbędne produkty przemiany materii wraca do łożyska tętnicami pępowinowymi. Substancje te trafiają do krwi mamy, wydalane są przez jej płuca i nerki. Od pracy łożyska zależy zatem, czy malec dostaje dostateczną ilość tlenu oraz substancji odżywczych, i czy prawidłowo się rozwija.

Czy łożysko chroni przed lekami, które bierze mama
Przez łożysko przedostają się niemal wszystkie leki. Całkowicie nie chroni ono też dziecka przed drobnoustrojami chorobotwórczymi, bo nie jest doskonałą barierą. Dlatego podczas ciąży nie należy palić papierosów, pić alkoholu ani jeść w nadmiarze cukru i soli. A przyjmowanie leków trzeba uzgadniać z ginekologiem.

Dowiedz się więcej: Leki w ciąży – film

Czy tzw. łożysko przodujące to coś groźnego
Jeśli zarodek zagnieżdża się w dolnej części macicy, łożysko może zasłonić wejście do jej szyjki – wtedy poród drogą naturalną jest niemożliwy i wykonuje się cesarskie cięcie. W pierwszej ciąży zdarza się to bardzo rzadko, jednak po kilku porodach ryzyko rośnie. Czasami ten stan ustępuje wraz z upływem ciąży.

Co to jest przedwczesne odklejenie łożyska
To częściowe lub całkowite oddzielenie się go od ściany macicy, jeszcze przed porodem. Objawy odklejenia łożyska to bolesność i napięcie macicy, bóle brzucha, krwawienie. Zwykle konieczne jest cesarskie cięcie.

Dlaczego łożysko się starzeje
Ponieważ odkłada się w nim włóknik, sole wapnia – po urodzeniu łożyska widać na jego powierzchni jasne plamki. Podczas ciąży
starzenie się łożyska obserwuje się na USG. Gdy kobieta pali papierosy, ma nadciśnienie lub źle się odżywia, proces ten postępuje szybciej. Lekarz musi wtedy dokładnie kontrolować stan dziecka, bo to może zakłócać dostarczanie substancji odżywczych i tlenu.

Przeczytaj koniecznie: Dlaczego nie wolno palić w ciąży

Jak przyszła mama może o siebie zadbać? [WYWIAD Z EKSPERTEM]

Zielony kolor wód płodowych
AdobeStock
Poród naturalny
Czy dziecku coś grozi, jeśli wody płodowe są zielone?
Co oznaczają zielone wody płodowe? Gdy jesteś w ciąży, nie zastanawiasz się nad kolorem wód płodowych. Szukasz informacji o tym, jak wygląda ich odejście. Ale ich kolor też ma znaczenie. Sprawdź, co cię czeka, jeśli jest zielony.

Wody płodowe , inaczej zwane  płynem owodniowym , to płyn otaczający płód. Wody płodowe pełnią bardzo ważną rolę: m.in. wytwarzają odpowiednie środowisko dla rozwoju płodu. Istotne jest, jak wyglądają wody płodowe . Zmiana zabarwienia płynu owodniowego na zielony może świadczyć o różnych nieprawidłowościach, np. o niedotlenieniu płodu. Sączące się wody płodowe  zagrażają życiu płodu. Zielone wody płodowe: jak wyglądają Zielone wody płodowe (lub jeszcze inaczej zabarwione) mogą świadczyć o zagrożeniach dla dziecka . To stan, którego nie można ignorować. Wody płodowe (płyn owodniowy) powinny być przezroczyste i lekko opalizujące. I to jest ich normalny kolor. Pod koniec ciąży mogą stać się lekko zmętniałe. Zielone wody płodowe: przyczyna Zielony kolor wód płodowych może mieć różne przyczyny: niedotlenienie dziecka – częściej dochodzi do niego u maluszków, które rodzą się po terminie. Zmiana koloru wód płodowych jest związana z wydaleniem smółki. Dziecko robi ją jeszcze przed narodzinami do płynu owodniowego. Za to zjawisko, poza niedotlenieniem, może odpowiadać stres wewnątrzmaciczny, który sprawia, że zwieracze płodu stają się rozluźnione. Nie jest to sytuacja normalna; silna infekcja, którą przechodziła ciężarna – w takiej sytuacji zmiana zabarwienia wód płodowych nie zagraża zdrowiu i życiu nienarodzonego dziecka; ciąża przenoszona – ten stan również może wiązać się z oddaniem smółki dziecka do płynu owodniowego. Zielone wody płodowe: postępowanie Wody płodowe chronią dziecko i sprawiają, że rozwija się ono w bezpiecznych warunkach. Pojawienie się zielonych wód płodowych wymaga przeprowadzenia specjalistycznych badań . Jeśli jesteś w ciąży i odeszły ci wody, które mają kolor zielony, jak najszybciej jedź do szpitala. Lekarz w pierwszej...

Sączenie wód płodowych
Adobe Stock
Przebieg ciąży
Sączenie wód płodowych – jak rozpoznać, o czym świadczy?
Co oznaczają sączące się wody płodowe? Wyciek płynu owodniowego jest stanem, który zagraża życiu płodu. Jeśli jesteś w ciąży i zauważysz sączące się wody płodowe, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.

Wody płodowe (płyn owodniowy) mogą sączyć się na każdym etapie ciąży. Zbyt mała ilość płynu owodniowego jest stanem zagrożenia dla płodu i wymaga pilnej konsultacji u lekarza. Z tego powodu należy zwracać uwagę na objawy podobne do popuszczania moczu czy upławów. To pozwoli uniknąć przeoczenia niebezpiecznych objawów. Warto też wiedzieć, jak wyglądają wody płodowe . Zielone wody płodowe mogą świadczyć o różnych nieprawidłowościach. W tym artykule wyjaśniamy, jak rozpoznać sączenie wód płodowych.  Płód potrzebuje odpowiedniej ilości wód płodowych, aby mógł dobrze się rozwijać. Ilość wód płodowych ocenia lekarz podczas badania USG. Do 36. tygodnia ciąży wód płodowych jest coraz więcej. Potem powoli zaczyna uch ubywać. Wody płodowe m.in. umożliwiają płodowi poruszanie się w macicy, transportują substancje oraz chronią dziecko przed: urazami, infekcjami, wahaniami temperatury. Sączenie wód płodowych: jak rozpoznać? Wody płodowe mają jasny słomkowy kolor. Mogą być lekko opalizujące. Położne określają ich zapach jako delikatny, słodkawy, lekko mdlący. Kobiety w ciąży często zastanawiają się, jak odróżnić sączące się wody płodowe od upławów lub popuszczanego moczu. Sączenie wód płodowych czy popuszczanie moczu? Nietrzymanie moczu w ciąży to dość częsty problem. Dotknięte nim ciężarne mogą bagatelizować mokre ślady na bieliźnie. Jeśli poczujesz wilgoć, upewnij się, że popuszczasz mocz. Wody płodowe mogą mieć podobny do moczu lekko żółtawy kolor. Sprawdź, czy bielizna lub wkładka rzeczywiście ma charakterystyczny zapach moczu. Jeśli go nie wyczujesz, a wkładka jest mokra, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Jak rozpoznać wody płodowe od upławów Sączące się wody płodowe mogą mieć również nieprzyjemny zapach. To objaw zapalenia błon płodowych, które może...

Małowodzie w ciąży
aragami - Fotolia.com
Zdrowie w ciąży
Mało wód płodowych. Czy to powód do zmartwień?
Jakie są przyczyny małowodzia? Wyjaśniamy, dlaczego pod koniec ciąży wód płodowych może być za mało i kiedy ten stan zagraża dziecku.

Ilość wód płodowych w ostatnich tygodniach ciąży zaczyna się zmniejszać. Czasem jednak jest ich zdecydowanie za mało. Lekarze nazywają ten stan małowodziem. Sprawdzamy, co dzieje się, jeśli wód płodowych jest za mało ? Wyjaśniamy, czy małowodzie jest groźne dla dziecka Czym jest małowodzie? Małowodzie to zbyt mała ilość płynu owodniowego w macicy. Może pojawić się na różnych etapach ciąży, ale najczęściej  dochodzi do niego w końcówce ciąży, między 32- 36 tygodniem  wskutek sączenia się wód płodowych. Małowodzie, które pojawia się w drugim trymestrze, zwykle oznacza poważne kłopoty z ciążą. Zbyt małą ilość wód płodowych można zdiagnozować podczas badania USG , dlatego tak ważne jest, by nie opuszczać zlecanych przez lekarza badań ultrasonograficznych w końcówce ciąży.  O małowodziu w trzecim trymestrze mówimy, gdy objętość płynu owodniowego nie przekracza 500 mililitrów.   Ilość płynu owodniowego jest bardzo ważna. Wody płodowe chronią płód przed urazami, zapewniają stałą temperaturę, sprawiają, że dziecko może się swobodnie poruszać i ćwiczyć połykanie. Poza tym transportują substancje odżywcze i produkty przemiany materii. Jakie są przyczyny małowodzia? Do powstania małowodzia w ciąży przyczyniają się takie problemy, jak: przenoszenie ciąży po planowanym terminie porodu; odwodnienie ciężarnej sączenie się wód płodowych odejście wód płodowych wskutek pęknięcia pęcherza płodowego spowolniony i opóźniony wzrost płodu wady w układzie moczowym dziecka nadciśnienie w ciąży nieprawidłowe funkcjonowanie łożyska i owodni. Czym grozi małowodzie? Zbyt mała ilość wód płodowych nie zapewnia dziecku odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i hamuje jego rozwój . Może przyczynić się do: hipotrofii płodu na skutek zahamowania jego...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz