W przypadku noworodków świetnie sprawdza się zasada: im mniej, tym lepiej. To nieprawda, że delikatna skóra dziecka potrzebuje mnóstwa specyfików, które będą ją chronić i wzmacniać. Owszem, na liście kosmetyków dla noworodków jest kilka stałych, niezbędnych pozycji, jak krem na słońce i mróz, łagodny płyn do kąpieli i sól fizjologiczna. Ale reszta, mimo że od lat kojarzona właśnie z noworodkami, nie zawsze jest konieczna. Warto wiedzieć, które kosmetyki mogą najbardziej zaszkodzić małym dzieciom.

Reklama

Krem na odparzenia nie dla noworodka

Kremy na odparzenia często są stosowane profilaktycznie i, zgodnie z nowymi zaleceniami ekspertów, całkiem niepotrzebnie. Zdrowa, gładka skóra dziecka musi przede wszystkim oddychać, więc jeśli zmieniasz pieluchę wystarczająco często (najrzadziej co 3 godziny) i wietrzysz pupę noworodka, nic niepokojącego nie powinno się dziać. Gruba warstwa kremu uniemożliwia swobodne oddychanie, często działa wysuszająco, a dodatkowo – wymaga mocnego tarcia skóry podczas przewijania. Po każdym zabrudzeniu pieluszki przemywaj pupę dziecka ciepłą wodą (pod kranem, nie wacikami), a ryzyko powstania odparzeń zmniejszysz do minimum. Jeżeli koniecznie chcesz coś nałożyć na skórę noworodka, oprósz pupę mąką ziemniaczaną lub kremem ochronnym (nie tym na leczenie odparzeń) i dopiero załóż pieluchę.

Co innego w sytuacjach awaryjnych – na podrażnienia i zaczerwienienia lub, co gorsza, popękaną i piekącą skórę, potrzebny jest specjalny krem i lecznicza maść.

Chusteczki nawilżane dla noworodka zawsze z umiarem

Choć chusteczki nawilżane są bardzo wygodne i stworzone dla niemowląt, mogą zawierać np. konserwanty, które mogą działać drażniąco na skórę i których w pierwszych miesiącach życia dziecka lepiej unikać. Poza tym używając chusteczek nawilżanych, zwykle mocno pocieramy delikatną, wrażliwą skórę w pachwinach i miejscach intymnych – takie mechaniczne tarcie może uszkodzić naskórek! Oczywiście chusteczki nawilżane czasem się przydają, a poza domem czy w podróży bywają wybawieniem, stosuj je jednak z umiarem i wyczuciem.

Preparaty z alkoholem zakazane dla noworodka

Mimo że od dawna nie zaleca się stosowania środków z alkoholem do pielęgnacji pępka noworodka, wciąż polecają go niektóre położne w szpitalach. Nie ma żadnej potrzeby spryskiwania kikuta pępowiny roztworem alkoholu, tym bardziej że pępek goi się wtedy dłużej! Przyczyna? Niszczenie naturalnej flory bakteryjnej wokół pępka. Wystarczy dbać o czystość okolic pępka. Tak, można, a nawet trzeba go myć, a potem delikatnie i dokładnie osuszać.

Zobacz także

Kosmetyki dla niemowląt, a więc nie dla noworodków

Na kosmetykach dla noworodka powinna być wyraźna informacja, że można je stosować „od pierwszych dni życia”. Niedopuszczalne jest kąpanie tygodniowego dziecka w płynie dla starszych dzieci czy w żelu dla dorosłych, który zawiera składniki nieprzebadane pod kątem potrzeb małych dzieci. Skóra noworodka jest niedojrzała i zbyt wrażliwa, a używanie źle dobranych kosmetyków to prosta droga do powstania podrażnień i wystąpienia reakcji alergicznych. Dla noworodka idealny będzie za to emolient, który nie dość, że umyje, to jeszcze pozostawi na skórze barierę ochronną.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama