Reklama

Pogoda latem bywa zmienna, zwłaszcza gdy spędzacie czas nad morzem lub w górach. Nigdy nie da się jej przewidzieć w stu procentach. Przygotuj się więc na różne niespodzianki, by twój maluch mógł w pełni cieszyć się wakacyjną swobodą.

Reklama

Skompletuj akcesoria
Ten ekwipunek przyda się na spacerach i na wakacjach.
• Miej pod ręką parasolkę od słońca i pokrowiec przeciwdeszczowy. Może się nagle okazać, że budka nie wystarcza jako ochrona przed słońcem lub deszczem i trzeba sięgnąć po folię albo parasol.
• Warto też kupić moskitierę do wózka, która doskonale sprawdza się latem. Chroni przed osami, pszczołami, komarami, kleszczami.

Spakuj do torby cieplejsze ubranka na zapas
Wychodząc z malcem na dłuższy spacer z dala od domu, koniecznie weź dodatkowe ubranka. Maluch może przemoczyć śpiochy albo nagła zmiana pogody może zmusić cię do przebrania dziecka.
• Latem tzw. cebulka Najlepiej się sprawdza. W pogodny dzień ubierz dziecko lekko, ale miej w pogotowiu sweterek lub bluzeczkę z długim rękawem. Gdyby aura się zmieniła, łatwo dołożysz kolejną warstwę lub zdejmiesz jedną.
• Nie zapominaj o kocyku i pieluszce tetrowej. Kiedy dziecko zaśnie w wózku, a słońce zajdzie za chmury, przykryjesz je kocykiem. Jeśli słońce będzie mocno świecić, pieluszka osłoni maluszka przed promieniami.

Zabezpiecz się na wypadek kataru
Jeśli mimo dodatkowego sweterka i folii na wózek malec zmarzł i przeziębił się, postaraj się nie dopuścić do rozwoju choroby. Na początek zacznij od domowych sposobów.
• Na wodnisty katar podawaj przez 2–3 dni witaminę C (np. Cebion) i wapno w syropie. Unikaj też kontaktu z przeziębionymi.
• Na noc możesz posmarować plecki maluszka maścią rozgrzewającą. Kup w aptece odpowiednią dla małych dzieci (nie może podrażnić skóry maluszka) i koniecznie bez kamfory!
• Do noska wpuść po kilka kropli soli fizjologicznej lub wody morskiej, ogrzanej do temperatury ciała dziecka. Nawilżaj pokój, by łatwiej było oddychać, i podawaj dużo picia lub częściej przystawiaj malca do piersi.
• Jeśli malec będzie miał gorączkę, od razu podaj środek przeciwgorączkowy i skontaktuj się z lekarzem.

Nie przerywaj podawania witaminy D3
Pomaga ona w prawidłowym rozwoju kości i ich mineralizacji. W naturalny sposób jest wytwarzana pod wpływem słońca. Jest jej jednak za mało, a malucha nie wolno opalać.
• Nie przerywaj podawania witaminy D3, zwłaszcza jeśli karmisz piersią (dzieci karmione sztucznie dostają ją w mieszance mlecznej).

Konsultacja: dr n. med. Marek Pleskot, pediatra, prowadzi prywatną praktykę medyczną w Podkowie Leśnej.

td_dopisek.gif

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama