Udało się policzyć! Będziesz zmieniać pieluchy swojemu dziecku około 4500 razy. Pod warunkiem, że twoje dziecko rozstanie się z pieluszką w wieku dwóch lat i sześciu miesięcy. Jeśli będzie korzystać z niej dłużej – pieluch, które przejdą przez twoje ręce, przybędzie. Mamy nadzieję, że choć część z nich zmieni jednak ktoś inny (ukłony w stronę tatusiów, szczególnie tej licznej grupy, która mocno angażuje się w sprawy swoich dzieci).
Najczęściej przewija się noworodki, gdyż ich wrażliwa skóra szybko reaguje na brudną pieluchę. Zwykle robi się to co trzy godziny bez względu na porę dnia. W przypadku starszego dziecka nieco rzadziej. Oprócz utrzymania higieny głównym celem przewijania jest ochrona przed podrażnieniami (każde kolejne osłabia zdolności obronne skóry). A poza tym – to właściwie banalna czynność. Zaraz się przekonasz.

Reklama

Zobacz także: Niezbędnik troskliwych rodziców

Wszystkie rzeczy niezbędne przy zmianie pieluszki powinnaś mieć pod ręką. Zanim zaczniesz przewijać dziecko, przygotuj:

  • pieluchę (jednorazową lub ekologiczną wielorazową),
  • chusteczki pielęgnacyjne lub wodę i mydło,
  • krem lub maść ochronną,
  • woreczek na zużyte pieluchy,
  • czyste ubranko.

Rozbieraj dziecko powoli, nie spiesz się, mów do niego. Pozwolisz mu w ten sposób oswoić się ze zmianą temperatury. Ostrożnie wyjmij zużytą pieluchę (najlepiej od razu włożyć ją do specjalnego woreczka). Bądź przygotowana na mokry scenariusz. Szczególnie małym chłopcom zdarza się zsiusiać, a nawet obsiusiać rodziców, gdy nagle zrobi im się zimno (fot. 1).

Piotr Ratajski

Dokładnie (ale delikatnie) oczyść dziecku pupę. Umyj ją wodą z mydłem dla niemowląt. A jeśli maluch nie ma skłonności do podrażnień, możesz korzystać z nawilżanych chusteczek do pielęgnacji. Nie używaj gąbek i myjek – łatwo stają się siedliskiem bakterii. A jeśli przewijasz dziewczynkę, pamiętaj o kierunku mycia: przód–tył, nigdy odwrotnie (fot. 2)

Zobacz także
Piotr Ratajski

Wsuń swoją dłoń pod pupę dziecka i lekko ją unieś, aby podłożyć czystą pieluchę. Nigdy nie ciągnij dziecka za nóżkę, stopę ani kolanko, w ten sposób możesz uszkodzić stawy biodrowe. Postaraj się, by pieluszka nie zgniotła się, mogłaby podrażnić delikatną skórę na plecach dziecka. Dalsze czynności wykonuj, gdy maluch leży na pieluszce (fot. 3).

Piotr Ratajski

Posmaruj pośladki maścią lub kremem ochronnym. Ochronią skórę przed wilgocią i zapobiegną podrażnieniom. Kosmetyk rozprowadź też, oprócz pośladków, w pachwinach i fałdkach skóry (u chłopca uwagi wymagają okolice pod moszną, tam często dochodzi do odparzeń). Jeśli testujesz nowy krem, poczekaj 2–3 dni, by upewnić się, czy jest skuteczny (fot. 4).

Piotr Ratajski

Zanim zapniesz czystą pieluchę, pozwól skórze pośladków trochę pooddychać. Wietrzenie chroni pupę przed odparzeniem. Nie musi trwać długo, zwłaszcza gdy w pokoju nie jest zbyt ciepło. Czasem maluch nie ma też zwyczajnie ochoty na leżenie z gołą pupą. Wtedy z dłuższym wietrzeniem poczekaj na lepszy nastrój. Możesz też kupować pieluszki z funkcją „air”. Wykonane są z materiału, który zapewnia dostęp świeżego powietrza (fot. 5).

Piotr Ratajski

Kiedy zapniesz rzepy, sprawdź, czy uda ci się swobodnie wsunąć palec między brzeg pieluszki a brzuszek dziecka. W ten sposób ochronisz jego skórę przed otarciami. Na koniec sprawdź, czy falbanki z boku pieluszki nie uciskają nóżek albo czy nie zawinęły się do środka – to one pomagają utrzymać wilgoć. Teraz pozostaje już tylko ubrać dziecko (fot. 6).

Piotr Ratajski

Polecamy: 6 ważnych pytań o dobre pieluchy dla dziecka

W roli instruktora: Małgorzata Gierada-Radoń, doświadczona położna ze Szpitala św. Zofii w Warszawie, mama czworga dzieci, w tym trojaczków.
Jako modelki: Dorota Podlach (położna) z córeczką Agatką.
Zdjęcia: Piotr Ratajski.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama