jakie pieluchy dla noworodka
Adobe Stock
Noworodek

Jakie pieluchy dla noworodka: najlepsze pieluchy jednorazowe [RANKING]

Pieluchy dla noworodka to podstawowy element wyprawki. Warto kupić spory zapas pieluszek, bo to produkt pierwszej potrzeby! Nie tylko chronią pupę dziecka, ale i gwarantują spokojny sen, brak odparzeń oraz czyste ubranko. Powinny być bezpieczne, naturalne i mieć wycięcie na pępek. Zapytaliśmy dermatologa, na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając najlepsze pieluchy dla noworodka.
Pieluchy dla noworodka powinny być dobrane ze szczególną starannością. Ważne są naturalne materiały i wycięcie na kikut pępowiny. Pieluszki nie mogą przeciekać, uciskać ani drażnić skóry noworodka. Zanim upewnisz się, że wybrałaś najlepsze pieluchy dla noworodka, z pewnością będziesz mieć mnóstwo pytań. Na najważniejsze odpowiadamy razem z dermatologiem dziecięcym, dr hab. n. med. Dorotą Jenerowicz z Katedry i Kliniki Dermatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Dzięki fachowym poradom i opiniom rodziców udało nam się stworzyć ranking pieluch dla noworodka!

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

Po czym poznać najlepsze pieluchy dla noworodka?

Nie wszystkie pieluchy dla noworodka są identyczne. Prawdziwym testem dla pieluch jest kontakt ze skórą dziecka. Choć pieluchy, które znajdziesz w sklepach, są bezpieczne, maluszek może nie tolerować materiału, z którego je zrobiono, lub substancji, jaką dodano (np. po to, by nawilżała pośladki). Zdarza się, że dziecko może nosić tylko jeden rodzaj pieluch i tolerować tylko jeden krem do pupy, bo inne powodują podrażnienia i przyczyniają się do powstawania odparzeń. 

Pampersy czy pieluchy wielorazowe dla noworodka?

Rodzice najczęściej wybierają pieluchy jednorazowe dla noworodka. Ale nowoczesnym pieluchom wielorazowym daleko do używanych dawniej pieluszek tetrowych. Szyje się je z wielowarstwowej bawełny, flaneli lub bambusa z dodatkową wkładką chłonną. Na wierzch zakłada się specjalny otulacz, który zapobiega przemoczeniu ubranka. Takie pieluchy to ekologiczne rozwiązane coraz bliższe wielu rodzicom.
Wybierając ekopieluchy dla noworodka, zwróć uwagę, czy nie są zbyt grube. Leżąc, dziecko nie powinno mieć nienaturalnie wygiętych plecków. 

Czy pieluchy dla noworodka muszą mieć wycięcie na pępek?

Tak. Dopóki nie odpadnie pępowina, do brzuszka dziecka musi swobodnie docierać powietrze. Pielucha, której brzeg zwykle kończy się w okolicy pępka, może to utrudniać. W razie problemów poradzisz sobie, wywijając jej skraj na zewnątrz lub wycinając w nim niewielkie półkole. Albo kupując na okres dwóch, trzech tygodni (tyle zwykle goi się pępek) gotowe pieluszki z wycięciem na pępek.

Jak często zmieniać pieluchy u noworodka?

Choć pieluchy jednorazowe dla noworodka są bardzo chłonne, nie powinno się czekać, aż pieluszka zacznie zdradzać oznaki przepełnienia. Aby skóra na pośladkach nie odparzała się, przewijaj noworodka co dwie, trzy godziny i zawsze od razu, gdy zrobi kupkę, by nie dopuścić do odpieluszkowego zapalenia skóry. Pamiętaj, kiedy dziecko podrośnie, przewijanie przestanie już być tak absorbujące.  

Pieluchy dla noworodka a odparzenia

Nawet najdoskonalsza, przewiewna pielucha dla noworodka w pewnym stopniu utrudnia skórze oddychanie. Jeśli w miejscu, w którym przewijasz dziecko, jest ciepło i czas cię nie goni, pozwól maluchowi poleżeć chwilę z gołą pupą. Latem – także na świeżym powietrzu. To dobrze działa na skórę. Jeśli maluszek czuje się nieswojo, płacze lub grymasi, poczekaj z wietrzeniem pośladków, aż będzie miał lepszy nastrój. 
 

Aby ochronić pupę noworodka przez odparzeniami, sprawdź też:

  • czy pieluchy są wykonane z przepuszczających powietrze materiałów (wewnętrzna warstwa pieluszki powinna być wykonana z bawełny lub PLA (biodegradowalnego materiału pochodzącego z surowców odnawialnych, jak mączka kukurydziana). Panel chłonny powinien zaś być zrobiony z celulozy, koniecznie niebielonej chlorem.
  • czy rozmiar pieluchy jest odpowiedni – za małe mogą uciskać, powodując podrażnienia, a za duże – przeciekać (włóż palec między pieluchę a brzuch noworodka, powinnaś wyczuć odrobinę luzu; sprawdź też, czy gumki na udach dobrze przywierają do skóry, falbanki powinny być wywinięte na zewnątrz).


Dopełnieniem każdej pieluchy jest krem ochronny – smaruj nim cienko dziecięce pośladki bez względu na pogodę przy każdym przewijaniu (od pewnego czasu nie zaleca się używania przy przewijaniu dziecka żadnych zasypek ani pudrów).

Jaki rozmiar pieluch dla noworodka wybrać?

Dla noworodka kup pieluchy oznaczone numerem 1, czyli mini, przeznaczone dla dzieci o wadze 2-5 kg. Bez problemu znajdziesz też pieluchy dla wcześniaków ważących mniej niż 2 kg, a nawet mniej niż 700 g. Choć może ci się wydawać, że noworodek szybko urośnie i maleńkich pieluch nie potrzeba zbyt wiele, to wbrew pozorom właśnie takich pieluch dla noworodka zużywa się zwykle najwięcej (nawet 15 na dobę). Noworodek oddaje mocz i rzadką kupkę często i w małych ilościach, a pieluszki będziesz zmieniać nawet co godzinę/dwie. Gdy pielucha będzie za ciasna na brzuchu albo w pachwinach (pojawią się zaczerwienienia), zmień rozmiar pieluch na większy (midi, 5-8 kg).

Pieluchy dla noworodka: RANKING

Wybrałyśmy najlepsze pieluchy dla noworodka oceniane przez rodziców i specjalistów w naszym katalogu produktów.

 


Zobacz też:

Tata
Kurs przewijania dla taty: jak zmienić pieluszkę
Nie umiesz przewijać swojego nowo narodzonego maleństwa? Krok po kroku nauczymy cię sztuki zmiany pieluszki.

Przymierzasz się do zmiany pieluszki swojemu dziecku, ale boisz się, że nie dasz sobie rady, bo nigdy tego nie robiłeś? Nie martw się, oto instrukcja zmiany pieluszki krok po kroku. Podobno tata jest lepszy w przewijaniu dziecka od mamy! Co będzie ci potrzebne do zmiany pieluszki dziecka? – Materacyk, na którym położysz niemowlę. – Miseczka z wodą, waciki lub gaza do przemycia pupy dziecka oraz niewielki ręcznik do osuszenia skóry. Możesz też stosować specjalne nawilżane chusteczki . – Oliwka albo krem przeciw odparzeniom. – Pieluszka jednorazowa, wielorazowa lub tetrowa Gdzie przewijać dziecko? Gdy przygotowałaś potrzebne do przewijania rzeczy, możesz przystąpić do zmiany pieluszki. Najlepiej robić to na przewijaku umieszczonym na łóżeczku dziecinnym. Wówczas nie będziesz musiał się schylać. Taka gimnastyka wykonywana kilkanaście razy dziennie nie jest wskazana dla twojego kręgosłupa. Pamiętaj, aby nigdy nie zostawiać dziecka samego na przewijaku. Nawet niemowlę może przekręcić się na bok i spaść na podłogę. Połóż malucha na materacyku. Powinien on być przykryty czystą pieluchą tetrową: jeżeli jest wykonany z ceraty, dziecko nie będzie dotykać ciałem do zimnej i nieprzyjemnej powierzchni; jeżeli jest z materiału – nie zabrudzisz go. Zmiana pieluszki krok po kroku 1. Rozbierz dziecko. Odepnij ceratkę lub paski pieluszki jednorazowej i rozwiń ją. Małe dzieci, gdy się je rozbierze i poczują chłód, często robią siusiu. Aby uniknąć nagłej fontanny, rozbieraj malucha powoli. Jeżeli okazało się, że w pieluszce jest kupka, otrzyj pupę dziecka czystym fragmentem pieluchy, zwiń ją i podłóż pod pośladki dziecka. 2. Dużym wacikiem, gazą nasączonymi wodą lub chusteczką umyj pupę malucha . Oczyść bardzo starannie wszystkie fałdki. Następnie osusz skórę miękkim ręcznikiem. Myjąc malucha, uważaj, by nie prostować mu...

przewijanie noworodka, jak przewinąć dziecko, zmiana pieluchy
Fotolia
Pielęgnacja
Kurs przewijania noworodka
Nie umiesz przewijać swojego nowo narodzonego dziecka. Krok po kroku nauczymy Cię sztuki zmiany pieluszki.

Nie umiesz przewijać swojego nowo narodzonego dziecka. Krok po kroku nauczymy Cię sztuki zmiany pieluszki. Co będzie potrzebne do przewijania noworodka Materac, na którym położysz dziecko. Miska z wodą, waciki lub gaza do przemycia pupy dziecka oraz niewielki ręcznik do osuszenia skóry. Możesz też stosować specjalne chusteczki nasączone mleczkiem (zalecane dla dzieci powyżej pierwszego miesiąca życia). Oliwka albo krem przeciw odparzeniom . Trzy pieluszki tetrowe i ceratka albo pieluszka jednorazowa. Gdzie przewijać noworodka Gdy przygotowałaś potrzebne do przewijania rzeczy, możesz przystąpić do zmiany pieluszki. Najlepiej robić to na przewijaku umieszczonym na łóżeczku dziecinnym. Wówczas nie będziesz musiała się schylać. Taka gimnastyka wykonywana kilkanaście razy dziennie nie jest wskazana dla Twojego kręgosłupa. Pamiętaj, aby nigdy nie zostawiać dziecka samego na przewijaku. Nawet niemowlę może przekręcić się na bok i spaść na podłogę. Połóż malucha na materacyku. Powinien on być przykryty czystą pieluchą tetrową: jeżeli jest wykonany z ceraty, dziecko nie będzie dotykać ciałem do zimnej i nieprzyjemnej powierzchni; jeżeli jest z materiału – nie zabrudzisz go. Jakie pieluchy dla noworodka - sprawdź ranking! Noworodek i zmiana pieluchy Rozbierz dziecko. Odepnij ceratkę lub paski pieluszki jednorazowej i rozwiń ją. Małe dzieci, gdy się je rozbierze i poczują chłód, często robią siusiu . Aby uniknąć nagłej fontanny, rozbieraj malucha powoli. Jeżeli okazało się, że w pieluszce jest kupka, otrzyj pupę dziecka czystym fragmentem pieluchy, zwiń ją i podłóż pod pośladki dziecka. Dużym wacikiem, gazą nasączonymi wodą lub chusteczką umyj pupę malucha. Oczyść bardzo starannie wszystkie fałdki. Następnie osusz skórę miękkim ręcznikiem. Myjąc malucha, uważaj, by nie prostować mu nóżek i nie ciągnąć go za stopy...

wyprawka dla noworodka - przewijanie - lista do druku
AdobeStock
Noworodek
Wyprawka dla noworodka: co potrzebne przy przewijaniu [lista rzeczy]
Przed skompletowaniem wyprawki dla noworodka sprawdź listę rzeczy, które będą potrzebne przy przewijaniu dziecka w zależności od tego, czy wolisz pieluszki jednorazowe czy wielorazowe.

Co powinno znaleźć się w wyprawce dla noworodka, aby zawierała wszystko, co będzie potrzebne do przewijania dziecka i aby nie wydać niepotrzebnie pieniędzy na to, co okaże się zbędne? Sprawdź dwie zamieszczone tu listy rzeczy do kupienia i wybierz jedną z nich. Pierwsza powstała z myślą o tych mamach, które chcą używać pieluszek jednorazowych. Drugą przygotowaliśmy dla zwolenniczek pieluch wielorazowych.          Lista rzeczy niezbędnych do przewijania noworodka, gdy zamierzasz stosować pieluchy jednorazowe Pieluszki jednorazowe dla noworodków – 50–60 sztuk Pojemnik na zużyte pieluchy Krem ochronny do pupy Waciki do przemycia pupy Przewijak ew. flanelowa pieluszka Chusteczki do pupy Maść na odparzenia z cynkiem lub pantenolem Lista rzeczy niezbędnych do przewijania noworodka,  gdy chcesz korzystać z pieluch wielorazowych Pieluszki AIO (czyli all in one) lub pieluszki wielorazowe z kieszonką albo otulacz Wkłady do kieszonki albo pieluszki formowane i składane przy otulaczu Olejek bakteriobójczy (lawendowy lub z drzewa herbacianego)   Pojemnik na brudne pieluszki/wkłady Krem ochronny do pupy Waciki do przemycia pupy Przewijak ew. flanelowa pieluszka Bibułki do pieluszek wielorazowych Maść na odparzenia z cynkiem lub pantenolem Wyprawka dla noworodka z pieluchami jednorazowymi Pieluszki jednorazowe dla noworodków Licz się z tym, że ten zapas (50–60 sztuk) wystarczy zaledwie na kilka dni. Tak maleńkie dzieci potrafią moczyć pieluszkę nawet kilkanaście razy na dobę, a te karmione piersią często niemal za każdym razem robią także kupkę. W sklepach są specjalne pieluszki z wycięciem na kikut pępowiny . Możesz jednak również zrobić takie wycięcie sama lub po prostu zawijać górę pieluszki, by nie zahaczała o kikut.  Pojemnik na...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj