Jakie pieluchy dla noworodka: najlepsze pieluchy jednorazowe [RANKING]
Pieluchy dla noworodka to podstawowy element wyprawki. Warto kupić spory zapas pieluszek, bo to produkt pierwszej potrzeby! Nie tylko chronią pupę dziecka, ale i gwarantują spokojny sen, brak odparzeń oraz czyste ubranko. Powinny być bezpieczne, naturalne i mieć wycięcie na pępek. Zapytaliśmy dermatologa, na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając najlepsze pieluchy dla noworodka.
Pieluchy dla noworodka powinny być dobrane ze szczególną starannością. Ważne są naturalne materiały i wycięcie na kikut pępowiny. Pieluszki nie mogą przeciekać, uciskać ani drażnić skóry noworodka. Zanim upewnisz się, że wybrałaś najlepsze pieluchy dla noworodka, z pewnością będziesz mieć mnóstwo pytań. Na najważniejsze odpowiadamy razem z dermatologiem dziecięcym, dr hab. n. med. Dorotą Jenerowicz z Katedry i Kliniki Dermatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Dzięki fachowym poradom i opiniom rodziców udało nam się stworzyć ranking pieluch dla noworodka!
Po czym poznać najlepsze pieluchy dla noworodka?
Nie wszystkie pieluchy dla noworodka są identyczne. Prawdziwym testem dla pieluch jest kontakt ze skórą dziecka. Choć pieluchy, które znajdziesz w sklepach, są bezpieczne, maluszek może nie tolerować materiału, z którego je zrobiono, lub substancji, jaką dodano (np. po to, by nawilżała pośladki). Zdarza się, że dziecko może nosić tylko jeden rodzaj pieluch i tolerować tylko jeden krem do pupy, bo inne powodują podrażnienia i przyczyniają się do powstawania odparzeń.
Pampersy czy pieluchy wielorazowe dla noworodka?
Rodzice najczęściej wybierają pieluchy jednorazowe dla noworodka. Ale nowoczesnym pieluchom wielorazowym daleko do używanych dawniej pieluszek tetrowych. Szyje się je z wielowarstwowej bawełny, flaneli lub bambusa z dodatkową wkładką chłonną. Na wierzch zakłada się specjalny otulacz, który zapobiega przemoczeniu ubranka. Takie pieluchy to ekologiczne rozwiązane coraz bliższe wielu rodzicom.
Wybierając ekopieluchy dla noworodka, zwróć uwagę, czy nie są zbyt grube. Leżąc, dziecko nie powinno mieć nienaturalnie wygiętych plecków.
Czy pieluchy dla noworodka muszą mieć wycięcie na pępek?
Tak. Dopóki nie odpadnie pępowina, do brzuszka dziecka musi swobodnie docierać powietrze. Pielucha, której brzeg zwykle kończy się w okolicy pępka, może to utrudniać. W razie problemów poradzisz sobie, wywijając jej skraj na zewnątrz lub wycinając w nim niewielkie półkole. Albo kupując na okres dwóch, trzech tygodni (tyle zwykle goi się pępek) gotowe pieluszki z wycięciem na pępek.
Zobacz także
Jak często zmieniać pieluchy u noworodka?
Choć pieluchy jednorazowe dla noworodka są bardzo chłonne, nie powinno się czekać, aż pieluszka zacznie zdradzać oznaki przepełnienia. Aby skóra na pośladkach nie odparzała się, przewijaj noworodka co dwie, trzy godziny i zawsze od razu, gdy zrobi kupkę, by nie dopuścić do odpieluszkowego zapalenia skóry. Pamiętaj, kiedy dziecko podrośnie, przewijanie przestanie już być tak absorbujące.
Pieluchy dla noworodka a odparzenia
Nawet najdoskonalsza, przewiewna pielucha dla noworodka w pewnym stopniu utrudnia skórze oddychanie. Jeśli w miejscu, w którym przewijasz dziecko, jest ciepło i czas cię nie goni, pozwól maluchowi poleżeć chwilę z gołą pupą. Latem – także na świeżym powietrzu. To dobrze działa na skórę. Jeśli maluszek czuje się nieswojo, płacze lub grymasi, poczekaj z wietrzeniem pośladków, aż będzie miał lepszy nastrój.
Aby ochronić pupę noworodka przez odparzeniami, sprawdź też:
- czy pieluchy są wykonane z przepuszczających powietrze materiałów (wewnętrzna warstwa pieluszki powinna być wykonana z bawełny lub PLA (biodegradowalnego materiału pochodzącego z surowców odnawialnych, jak mączka kukurydziana). Panel chłonny powinien zaś być zrobiony z celulozy, koniecznie niebielonej chlorem.
- czy rozmiar pieluchy jest odpowiedni – za małe mogą uciskać, powodując podrażnienia, a za duże – przeciekać (włóż palec między pieluchę a brzuch noworodka, powinnaś wyczuć odrobinę luzu; sprawdź też, czy gumki na udach dobrze przywierają do skóry, falbanki powinny być wywinięte na zewnątrz).
Dopełnieniem każdej pieluchy jest krem ochronny – smaruj nim cienko dziecięce pośladki bez względu na pogodę przy każdym przewijaniu (od pewnego czasu nie zaleca się używania przy przewijaniu dziecka żadnych zasypek ani pudrów).
Jaki rozmiar pieluch dla noworodka wybrać?
Dla noworodka kup pieluchy oznaczone numerem 1, czyli mini, przeznaczone dla dzieci o wadze 2-5 kg. Bez problemu znajdziesz też pieluchy dla wcześniaków ważących mniej niż 2 kg, a nawet mniej niż 700 g. Choć może ci się wydawać, że noworodek szybko urośnie i maleńkich pieluch nie potrzeba zbyt wiele, to wbrew pozorom właśnie takich pieluch dla noworodka zużywa się zwykle najwięcej (nawet 15 na dobę). Noworodek oddaje mocz i rzadką kupkę często i w małych ilościach, a pieluszki będziesz zmieniać nawet co godzinę/dwie. Gdy pielucha będzie za ciasna na brzuchu albo w pachwinach (pojawią się zaczerwienienia), zmień rozmiar pieluch na większy (midi, 5-8 kg).
Pieluchy dla noworodka: RANKING
Wybrałyśmy najlepsze pieluchy dla noworodka oceniane przez rodziców i specjalistów w naszym katalogu produktów.
- Pieluchy dla noworodka Pampers Premium Care
- Pieluchy dla noworodka Dada Premium 1
- Pieluchy dla noworodka Happy Bella Baby
- Pieluchy dla noworodka Rossmann Bambiboo
- Pieluchy dla noworodka Huggies Newborn
Zobacz też: