Reklama

Przez pierwsze miesiące życia dziecka będziesz zmieniać pieluchę co najmniej kilka razy dziennie (noworodkowi nawet kilkanaście). Dlatego warto zadbać o przygotowanie specjalnego kącika do przewijania. Chodzi o bezpieczeństwo dziecka, ale także o twoje zdrowie. Jeśli dziecko będzie leżało na przewijaku umieszczonym na odpowiedniej wysokości, nie będziesz musiała się schylać. Taka gimnastyka wykonywana kilkanaście razy dziennie absolutnie nie jest teraz wskazana dla twojego kręgosłupa.

Reklama

Kącik do przewijania, przewijak czy kombajn-komoda?

Jeśli masz w domu miejsce, możesz kupić tzw. kombajn, czyli komodę z przewijakiem. Jeżeli nie – wystarczy zwykły przewijak dla niemowlaka nakładany na łóżeczko. Na ceratowym materacyku warto rozłożyć ręcznik oraz tetrową lub flanelową pieluchę – skóra dziecka nie zetknie się wtedy z nieprzyjemnie chłodną powierzchnią. Ważne jest, by pod ręką było miejsce na niezbędne akcesoria do przewijania:

  • zapas pieluszek,
  • miseczkę z wodą
  • waciki do przemywania pupy dziecka lub nawilżane chusteczki,
  • krem,
  • maść przeciw odparzeniom.

Dobrze też, jeżeli w pobliżu przewijaka stoi szafka albo komoda z zapasowymi ubraniami. Kącik gotowy? Czas przewinąć noworodka!

Edipresse

1. Rozepnij dziecku ubranie i pieluchę

Odepnij pieluchę i rozwiń ją. Uważaj, bo malutkie dzieci, gdy zostaną rozebrane i poczują chłód, często robią siusiu. Aby uniknąć nagłej fontanny (zwłaszcza w przypadku chłopca), rozbieraj dziecko powoli. Jeżeli jest kupa, delikatnie wytrzyj pupę dziecka czystym fragmentem pieluchy, zwiń ją i podłóż pod pośladki dziecka.

Najlepsze pieluchy dla noworodka - sprawdź opinie!

2. Dokładnie umyj pupę niemowlaka

Dużym wacikiem lub chusteczką nawilżaną oczyść pupę dziecka z wszelkich zanieczyszczeń. Szczególnie starannie umyj wszystkie fałdki.

  • Chłopiec - Siusiaka i okolice cewki moczowej starannie oczyść z pozostałości moczu i kupki. Zwróć uwagę na pachwiny, pośladki i mosznę, gdzie często powstają odparzenia. Absolutnie nie odciągaj napletka – u niemowlęcia naturalnie przywiera on do żołędzi.
  • Dziewczynka - Myjąc okolice krocza, zawsze zachowuj kierunek od cewki moczowej do odbytu. Dobrze oczyść z zanieczyszczeń wszystkie zagłębienia, a także wargi sromowe. Po oczyszczeniu pupy usuń brudną pieluchę. Teraz możesz osuszyć skórę suchym wacikiem lub ręczniczkiem. Podczas mycia absolutnie nie prostuj dziecku nóżek i nie ciągnij za nie – grozi to wywichnięciem stawów biodrowych. Unoś pupę niemowlaka, podkładając dłonie pod jego pośladki.

3. Posmaruj pupę dziecka preparatem ochronnym

Możesz użyć kremu, maści przeciw odparzeniom albo po prostu oliwki dla dzieci. Po posmarowaniu pupy pozostaw przez chwilę noworodka nagiego, żeby swobodnie pomachał sobie nóżkami (o ile tylko w pokoju jest odpowiednio wysoka temperatura). Takie wietrzenie pupy zapobiega odparzeniom, a nawet pomaga w ich gojeniu się. Dla malutkiego dziecka to miła rozrywka. Możesz w tym czasie zabawić dziecko grzechotką lub też po prostu popieścić się z nim, łagodnie do niego przemawiając.

Pamiętaj! Nigdy, nawet na kilka sekund, nie zostawiaj dziecka samego na przewijaku. Mogłoby z niego spaść.

4. Włóż niemowlakowi czystą pieluchę i zapnij ubranie

Unieś pośladki dziecka, wkładając pod nie dłonie, i wsuń pod pupę czystą pieluchę. Zapnij umieszczone po jej bokach rzepy lub paski samoprzylepne (uważaj, żeby ich nie ubrudzić tłustym kremem, bo wtedy się nie przykleją!). Staraj się nie zapinać pieluszki zbyt ścisło, aby jej brzegi nie uwierały ciałka maluszka. Teraz włóż dziecku ubranko.

5. Jakie pieluchy dla dziecka: tetrowe, nowoczesne wielorazowe czy jednorazowe?

Zdecydować musisz sama. Zaletą jednorazowych jest to, że są wygodne w użyciu i bardziej chłonne, a dziecko nie czuje w nich wilgoci i związanego z tym dyskomfortu. Mogą jednak powodować u dziecka uczulenia, ich wadą jest też wysoka cena. Pieluchy wielorazowe czy tetrowe są tańsze (kupujesz je raz), choć dochodzą tu koszty prania. Nie uczulają i panuje opinia, że używające ich dziecko szybciej uczy się korzystać z nocnika.

Konsultacja: dr n. med. Teresa Kibalenko-Nowak, pediatra

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama