Dlaczego sen jest ważny?

Odpowiednia ilość snu jest niezbędna do prawidłowego rozwoju najmłodszych. Im lepiej malec śpi, tym jest większa szansa na to, że będzie miał udany dzień. Jeśli dziecko dobrze śpi w nocy, dłużej pozostaje aktywne i radosne w ciągu dnia. Ale jakość snu jest istotna nie tytko dla rozwoju emocjonalno-społecznego. W czasie nocnego odpoczynku, w mózgu dziecka wydzielany jest hormon wzrostu. W nocy, zwłaszcza tuż po zaśnięciu, kiedy sen jest głęboki, wydziela się go najwięcej. Oprócz tego podczas snu regenerują się mięśnie i narządy wewnętrzne, porządkuje się pamięć oraz informacje, jakie zdobył maluszek w ciągu dnia. Dlatego im więcej godzin prześpi nasza pociecha, tym lepiej. Powinniśmy więc zadbać o jak najlepszą jakość snu dziecka. Składa się to z kilku czynników: ustalenie pory snu, tworzenie odpowiednich warunków do wypoczynku oraz komfort maluszka w trakcie zasypiania.

Reklama

Jak zapewnić dziecku spokojny sen?

Problemy ze snem, z jakimi najczęściej borykają się rodzice małych dzieci, to trudne i długotrwałe usypianie (często z płaczem), zbyt krótkie drzemki po których dziecko budzi się niewypoczęte i pozostaje rozdrażnione przez cały okres swojej aktywności, oraz za długie lub czasem bardzo liczne przerwy w śnie nocnym – mówi Agnieszka Piotrowska, ekspert Pampers – W takiej sytuacji warto zadbać o prawidłową higienę snu dziecka:

  • Rytuał przed snem – wystarczy jeśli będzie się składał z 2-3 prostych kroków, takich jak kąpiel, kołysanka, wyciszenie w przytuleniu na rękach rodzica lub w łóżeczku, opcjonalnie książeczka lub bajka. Ważny jest też skrócony rytuał przed drzemką, ponieważ z uwagi na otaczające bodźce zasypianie w dzień jest dla dzieci często trudniejsze niż wieczorem. W rytuale kluczowa jest jego powtarzalność, ponieważ pełni on swoją wyciszającą i sygnalizującą nadchodzący sen rolę tylko wtedy, gdy dziecko rozpoznaje jego kolejne etapy i kojarzy je z zasypianiem.

  • Komfortowe miejsce snu i ubiór – optymalna temperatura do spania to 19-20 st. C. Maluch powinien spać w wygodnej piżamce lub pajacyku z oddychającej tkaniny, a w chłodniejsze dni w dobranym odpowiednio do wzrostu śpiworku (dotyczy to tylko dzieci, które nie śpią z rodzicami w łóżku).

  • Samodzielne zasypianie – część dzieci rozbudza się całkowicie wielokrotnie w ciągu nocy (w skrajnych przypadkach nawet co 30-60 minut), ponieważ w trakcie naturalnych pobudek pomiędzy cyklami nie potrafi z powrotem samodzielnie zasnąć. Wynika to z tego, że rodzice usypiając najpierw noworodki a potem niemowlęta przy pomocy karmienia, bujania czy wożenia w wózku (co jest naturalne i instynktowne) kontynuują taki sposób zasypiania również w starszym wieku.Wycofanie się z usypiania po zakończonym rytuale i odkładanie dziecka do snu w miejscu, w którym się później przebudzi pozwala na stworzenie takich samych warunków, jakie dziecko zastanie po przebudzeniu w nocy, dzięki czemu będzie czuło się bezpieczne i spokojne i nie będzie odczuwało potrzeby by płaczem wzywać rodziców.

Zobacz także
  • Ustalenie regularnego planu dnia – poza pierwszymi miesiącami życia, kiedy dziecko z racji swojej niedojrzałości śpi w różnych, nieprzewidywalnych godzinach, od ok. 6 m.ż. warto zadbać o w miarę regularny harmonogram drzemek i snu nocnego. Regularność pór snu ma wpływ na łatwość zasypiania i długość snu.

Niezwykle ważna jest też dobrej jakości pieluszka jednorazowa, która będzie utrzymywała nieprzyjemną wilgoć z daleka od skóry dziecka przez cały okres snu. Propozycją pieluszki, która idealnie sprawdza się w nocy może być Pampers Active Baby, posiadająca unikalną, dodatkową warstwę chłonną „Sleep”, która pomaga szybko wchłonąć wilgoć do wnętrza pieluszki. Skóra pozostanie sucha przez całą noc, niezależnie od tego, w jakiej pozycji dziecko śpi.

Pampers
Pampers

Ważna rada: Zanim założysz maleństwu czystą pieluszkę, upewnij się, że pupa dziecka została dokładnie oczyszczona z zabrudzeń. Pomogą ci w tym chusteczki Pampers Sensitive, które doskonale oczyszczają skórę maluszka z resztek zawartości pieluszki. A przy tym chronią skórę dziecka, dbają o właściwy poziom nawilżenia i zapobiegają kolejnym podrażnieniom. Chusteczki te pomagają zapobiegać podrażnieniom i utrzymywać naturalne pH skóry. Potwierdzeniem jakości i skuteczności chusteczek Pampers Sensitive jest to, że zostały przetestowany dermatologicznie. Chusteczki nie zawierają fenoksyetanolu, parabenów, alkoholu i kompozycji zapachowych, aby zapewnić delikatną pielęgnację skóry dziecka.

Pampers
Reklama

Materiał powstał przy współpracy z: Pampers

Reklama
Reklama
Reklama