Słońce coraz częściej wygląda zza chmur, a i dni stały się dłuższe. Z pewnością nie chce wam się już siedzieć w domu. Warto pamiętać o codziennych spacerach – to dla malucha nie tylko porcja zdrowia, ale także okazja do zdobywania nowych doświadczeń, poznawania świata. Jeśli zaś pogoda nie dopisuje, pobawcie się w domu. Też będzie fajnie.

Reklama

WODNE ZABAWY (od 3. miesiąca)
Czego potrzebujesz: dwóch termoforków, plastikowego jajka do śmigusa-dyngusa (lub zwykłej strzykawki bez igły).
Jak się bawić: Jeden termofor napełnij zimną, drugi ciepłą wodą. Do plastikowego jajka wlej wodę o temperaturze pokojowej. Tuż przed wieczorną kąpielą połóż nagiego maluszka na przewijaku, w ciepłym pomieszczeniu. Najpierw ciepły termofor przyłóż na kilka sekund do brzuszka dziecka, potem do rączek i nóżek. To samo powtórz z zimną wodą i jeszcze raz z ciepłą. Teraz włóż maluszka do wanienki. Jedną ręką podtrzymuj dziecko, a drugą kilka razy psiknij wodą z jajka na brzuszek i rączki maluszka. Warto do tej zabawy zaangażować również drugiego rodzica.
Co daje: uspokaja i rozluźnia maluszka.

MAZURKI (od 8. miesiąca)
Czego potrzebujesz: mąki, jaj, wody mineralnej, cukru.
Jak się bawić: Przygotuj masę na kruche ciasto (takie, jak na wielkanocne mazurki). Na podłodze połóż drewnianą stolnicę lub dużą deskę do krojenia. Możesz też posadzić dziecko w wysokim krzesełku, pod warunkiem że będzie miało sporo miejsca na tacce przed sobą. Kulę ciasta podziel na mniejsze kawałki. Jeden z nich połóż przed malcem. Chwyć palec wskazujący dziecka i zróbcie ślad paluszkiem w cieście. Możecie odciskać w nim rączki, paluszki, lepić różne kształty. Niektóre odłóż na bok, a potem upiecz je. Możesz je przyozdobić i podać na świąteczny stół.
Co daje: ćwiczy mięśnie rączki, uczy wskazywania, rozwija koordynację wzrokowo-ruchową.
[CMS_PAGE_BREAK]
DOTYK WIOSNY (od 8. miesiąca)
Czego potrzebujesz: bazi, gałązek z pąkami, przebiśniegów czy pędów młodziutkiej trawy – spacerując po parku lub lesie, postaraj się nazbierać jak najwięcej wiosennych skarbów.
Jak się bawić: Zróbcie sobie postój podczas spaceru. Ustaw wózek naprzeciwko siebie i kolejno podawaj dziecku skarby do rączki. Możesz zacząć od pogładzenia dłoni dziecka, a potem dać mu coś do samodzielnego badania. Opowiadaj głośno o każdej rzeczy, którą maluch ma w rączce. Po powrocie do domu zrób z nich bukiecik lub palemkę wielkanocną. Po zabawie nie zapomnij przetrzeć dziecku rączek wilgotną chusteczką.
Co daje: oswaja z przyrodą, uczy rozpoznawać różne faktury i kształty poprzez dotyk.

KOLOROWY KRAJOBRAZ (od 12. miesiąca)
Czego potrzebujesz: nietoksycznych farbek dla małych dzieci, arkusza papieru, tektur lub tapet.
Jak się bawić: Usiądź z dzieckiem na podłodze. Rozłóż przed maluchem kartkę papieru i farbki wyciśnięte na tackę lub talerzyk – tak by dziecko bez problemu mogło sięgnąć do nich dłonią. Weź rączkę malca i zamocz ją w farbce – najpierw koniuszek palca, a potem stopniowo całą dłoń. Rączką dziecka narysuj jakiś kształt lub odciśnijcie palce czy całą dłoń na papierze. Postaraj się, by maluch używał różnych kolorów. Każdy z nich głośno nazywaj. W miarę możliwości postarajcie się zapełnić całą powierzchnię kartki. W czasie zabawy pilnuj, aby maluch nie wkładał rączek do buzi. Ukończone dzieło powieście na honorowym miejscu w pokoju lub w kuchni.
Co daje: uwrażliwia dłonie, rozwija koordynację ręka–oko, oswaja z nazwami kolorów.

BAŃKI MYDLANE (od 6. miesiąca)
Czego potrzebujesz: wody zmieszanej z płynem do naczyń, słomki (końcówkę należy przeciąć na cztery na długości 2 cm i rozpłaszczyć ją na talerzu, aby utworzyło się z niej coś w rodzaju wiatraczka), plastikowej miseczki z zamknięciem, którą można zabrać na spacer (możesz też kupić w kiosku gotowy zestaw do puszczania baniek).
Jak się bawić: Podczas wiosennego spaceru zatrzymajcie się na placyku lub polance. Otwórz miseczkę z wcześniej przygotowanym płynem, zamocz w nim słomkę i dmuchnij w nią, puszczając bańki w kierunku dziecka. Jeśli już sprawnie chodzi, nakłoń je, aby spróbowało złapać bańkę. Dołącz do dziecka i razem łapcie tęczowe bąbelki. W taki sam sposób można się bawić także w domu.
Co daje: rozwija dużą motorykę, ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową.

Zobacz także

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama