Reklama

Już w noworodkiem możesz jeździć samochodem, pod warunkiem, źe zapewnisz mu bezpieczeństwo. Zapewnienie odpowiedniej ochrony dziecku podczas jazdy samochodem jest priorytetem, jeśli planujesz wspólne z nim podróżowanie. Nie można tego bagatelizować.

Reklama

W wypadkach samochodowych rocznie ginie lub doznaje poważnych obrażeń więcej dzieci niż z powodu wszystkich ciężkich chorób dziecięcych. Dziecko w samochodzie może podróżować jedynie w foteliku samochodowym, dostosowanym do jego wagi. Foteliki samochodowe dla dzieci dzielą się na pięć grup wagowych.

Bezpieczny fotelik dla niemowlęcia

Jazda w foteliku to dla dziecka jedyny bezpieczny sposób podróżowania. Przy zderzeniu lub nagłym hamowaniu nie utrzymasz go na kolanach, nawet jeśli sama będziesz mieć zapięte pasy (przypinanie siebie i dziecka jednym pasem jest równie niebezpieczne!). W przypadku kolizji dziecko wypada do przodu z siłą 30-60 razy większą niż jego waga.

Dla dziecka od pierwszych dni życia, do chwili gdy osiągnie wagę 13 kg (do ok. 8. miesiąca życia) przeznaczone są foteliki przenośne.

W takim foteliku dziecko podróżuje tyłem do kierunku jazdy. Nie wolno montować takiego fotelika w miejscu, gdzie jest poduszka powietrzna.

Pozycja oferowana przez fotelik gwarantuje maksymalne bezpieczeństwo: plecy oraz nóżki dziecka leżą na równym podłożu, pod kątem, a pupa niżej.

Dzieci powyżej 10-13 kg (i po ukończeniu roku) można już przewozić przodem do kierunku jazdy. Dzieci powyżej 15 kg mogą podróżować w fotelikach bez szelek – zapina się je „dorosłymi” pasami (powinny przechodzić przez wszystkie miejsca zaznaczone na foteliku, nie mogą dotykać szyi dziecka, muszą być poluzowane).

Niemowlę w samochodzie: ważne zasady

  • Dziecko zawsze powinno być przypięte w foteliku.
  • Za każdym razem sprawdź umocowanie fotelika; nie może się on kołysać, obracać, przechylać ani zbytnio przesuwać;
  • Ustawiaj fotelik tyłem do kierunku jazdy do skończenia przez dziecko 1. roku życia;
  • Umieszczaj fotelik na środku tylnego siedzenia, gdyż jest to najbezpieczniejsze miejsce w aucie;
  • Dopasuj długość pasów bezpieczeństwa do wielkości dziecka, nie mogą być skręcone ani zbyt napięte (powinno dać się włożyć więcej niż dwa palce między pas a obojczyk dziecka);
  • Ubieraj dziecko tak, by nie było kłopotów z przełożeniem pasów między jego nóżkami; [CMS_PAGE_BREAK]

Jak podróżować z niemowlęciem: ważne zasady

  1. Upewnij się, że ciężkie przedmioty, tj. torby, głośniki, są dobrze zamocowane i zabezpieczone. Torbę z jedzeniem dla dziecka oraz przybory pielęgnacyjne najwygodniej jest mieć pod ręką.
  2. Ostrożnie z klimatyzacją w samochodzie; ustaw ją tak, by temperatura w samochodzie nie przekraczała 19-30°C. Zbyt duże różnice między temperaturą w środku samochodu i na zewnątrz mogą być przyczyną infekcji.
  3. Jeśli nie masz klimatyzacji, a w samochodzie jest bardzo ciepło, uchylaj jedno okno, by uniknąć przeciągów;
  4. Chroń dziecko przed słońcem: przez szyby przenika szkodliwe promieniowanie słoneczne. Na czas podróży załóż specjalne maty przyciemniające szkło i chroniące przed promieniami UV.
  5. W czasie dłuższej podróży konieczne są postoje. W zależności od pogody i aury za oknem możesz zatrzymywać się na leśnych parkingach lub w okolicach stacji benzynowych. W wielu miejscach są już przygotowane specjlane miejsca, gdzie można przewinąć dziecko czy w spokoju nakarmić dziecko piersią.
  6. Pamiętaj, by w samochodzie nie palić papierosów, nawet przy otwartych oknach.

Niezbędnik podróżny dla niemowlęcia

Wyjeżdżając z niemowlęciem zabierz koniecznie:

  1. książeczkę zdrowia dziecka,
  2. apteczkę zawierającą elementarne leki, np.: paracetamol, środki przydatne przy biegunce, plaster z opatrunkiem, gaziki,
  3. numer telefonu pediatry dziecka,
  4. picie i jedzenie dla dziecka (jeśli nie karmisz tylko piersią),
  5. ukochaną przytulankę dziecka.
Reklama

Nigdy nie zostawiaj niemowlęcia samego w samochodzie; wysiadając zabieraj dziecko ze sobą. Jeśli zawiedzie zamek centralny, dziecko zostanie zatrzaśnięte, a temperatura w aucie szybko wzrasta (gdy stoi na słońcu, w niedługim czasie może osiągnąć nawet 50°C!), co grozi przegrzaniem, a nawet udarem słonecznym.

Reklama
Reklama
Reklama