udar słoneczny u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie

Udar słoneczny u dziecka: objawy, ile trwa? Co zrobić, gdy dziecko ma udar słoneczny?

Udar słoneczny u dziecka może mieć bardzo poważne konsekwencje. Po jego rozpoznaniu należy natychmiast wezwać pogotowie. Słoneczne, letnie dni sprzyjają wypoczynkowi na słońcu, lecz w tym czasie koniecznie trzeba odpowiednio chronić dziecko. Typowe objawy udaru słonecznego to między innymi gorączka od słońca u dziecka, ból głowy oraz światłowstręt.

Udar słoneczny u dzieci częściej zdarza się na wakacjach, gdy maluch spędza dużo czasu na świeżym powietrzu. W przypadku małego dziecka udar może być bardzo niebezpieczny – im młodsze dziecko, tym zagrożenie dla jego zdrowia i życia większe. Powikłaniami udaru słonecznego mogą być zaburzenia pracy serca, niewydolność oddechowa, śpiączka. Sprawdź, jakie są objawy udaru słonecznego u dzieci, ile trwa oraz jak mu zapobiec. 

Spis treści: 

 1. Udar słoneczny u dzieci: przyczyny
 2. Objawy udaru słonecznego u dzieci
 3. Co zrobić, gdy dziecko ma udar słoneczny?
 4. Udar słoneczny u dziecka: ile trwa?
 5. Przegrzanie słoneczne u dziecka: powikłania
 6. Udar słoneczny u dzieci: zapobieganie

Jakie leki włożyć do wakacyjnej apteczki – radzi pediatra [WIDEO]

Udar słoneczny u dzieci: przyczyny

Udar słoneczny u dziecka, w przeciwieństwie do udaru cieplnego, wywołany jest przez wysoką temperaturę otoczenia spowodowaną działaniem promieni słonecznych na ciało, szczególnie na głowę. Dochodzi do niego najczęściej wtedy, gdy dziecko w bardzo ciepły dzień długo przebywa na słońcu i nie jest chronione czapeczką.

W udarze cieplnym natomiast do przegrzania dochodzi bez udziału słońca (w przegrzanych pomieszczeniach, w wyniku nieodpowiedniego stroju).

Udar słoneczny u dziecka warto też odróżniać od wyczerpania cieplnego. W tym drugim temperatura ciała dziecka nie przekracza 40°C i działają mechanizmy termoregulacyjne – dziecko się poci. Pozostałe objawy w obu dolegliwościach mogą być podobne.

Objawy udaru słonecznego u dziecka

Jak rozpoznać udar słoneczny u dziecka? Typowe objawy to:

Sprawdź też inne, mniej charakterystyczne objawy udaru słonecznego u dzieci.

Pamiętaj, że u niemowląt i małych dzieci mechanizm termoregulacji, który odpowiada za właściwą temperaturę ciała, nie jest jeszcze w pełni wykształcony. Udar słoneczny u niemowlaka może być więc szczególnie niebezpieczny. Uwaga! Udar słoneczny u dziecka jest stanem zagrożenia życia!

Co zrobić, gdy dziecko ma udar słoneczny?

W przypadku podejrzenia udaru słonecznego u dziecka i wystąpienia u niego poważniejszych objawów należy wezwać pomoc. Do czasu przyjazdu karetki trzeba udzielać maluchowi pierwszej pomocy:

 • ułożyć w chłodnym, zacienionym pomieszczeniu,
 • zdjąć ubranka i stosować chłodne okłady na podudzia (monitorując temperaturę ciała),
 • próbować poić dziecko (czasami dzieci odmawiają przyjmowania płynów),
 • NIE należy dziecku podawać leków obniżających gorączkę,
 • można masować ręce i nogi w celu poprawy krążenia i usprawnienia oddawania ciepła przez organizm.

Udar słoneczny u dziecka: ile trwa?

To, ile potrwa złe samopoczucie dziecka, zależy od jego wieku, stopnia przegrzania organizmu i nasilenia objawów. Powrót do zdrowia po porażeniu słonecznym może trwać od 24 godzin nawet do kilku dni.

Przegrzanie słoneczne u dziecka: powikłania

Bardzo przykre objawy porażenia słonecznego u dziecka to nie wszystko, co może mu się przytrafić wskutek nadmiernej ekspozycji na słońce. Czasami dochodzi do:

 • zaburzeń pracy serca,
 • niewydolności oddechowej,
 • niewydolności układu nerwowego,
 • niewydolności nerek,
 • zaburzeń pracy wątroby,
 • drgawek,
 • śpiączki.

Udar słoneczny u dzieci: zapobieganie

Aby uniknąć udaru słonecznego u dziecka, należy:

 • unikać ekspozycji na słońce w godzinach, kiedy grzeje ono najsilniej – między 10 a 15;
 • zawsze nosić nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne i przewiewne ubranie;
 • regularnie nawadniać malucha, aby uniknąć odwodnienia.
Uwaga! Stosowanie kremów z filtrem u dzieci nie zabezpiecza przed udarem słonecznym, a jedynie przed oparzeniem słonecznym i to tylko wtedy, jeśli krem jest odpowiednio dobrany i stosowany.

Zobacz też:

Czerniak na zdjęciach
Fotolia
Mama
Jak rozpoznać czerniaka? Pomogą zdjęcia i schemat ABCDE
Zdjęcia czerniaka pokazują jego charakterystyczne cechy, takie jak nieregularne brzegi, wypukłość, nasycenie koloru. W przypadku podejrzenia u siebie czerniaka należy szybko skonsultować się z dermatologiem.

Czerniak to jeden z najgroźniejszych nowotworów. Jednak jego wczesne rozpoznanie i leczenie daje nawet 97 proc. szans na całkowite wyleczenie. Dlatego czerniaka nie można się bać, a każdą podejrzaną zmianę na skórze trzeba jak najszybciej pokazać dermatologowi. Spis treści: Jak rozpoznać czerniaka? Charakterystyczne objawy Zdjęcia czerniaka Schemat ABCDE wykrywania raka skóry Gdzie może pojawić się nowotwór skóry? Jak rozpoznać czerniaka? Charakterystyczne objawy Czerniak najczęściej powstaje w obrębie znamion barwnikowych nazywanych pieprzykami , może również powstać (chociaż rzadko) na skórze niezmienionej. Ważne jest, by regularnie oglądać skórę i badać znamiona , zarówno te, które dopiero się pojawiły, jak i te, które mieliśmy od dawna. Większość z nich to łagodne pieprzyki . Znamię będące złośliwym nowotworem skóry: jest duże, jest nieregularne, zmienia kolor, ma poszarpane brzegi, ma nierównomierne zgrubienia, zmienia się. Zdjęcia czerniaka Lekarz ogląda skórę za pomocą dermatoskopu , który pomaga zidentyfikować wszelkie patologiczne zmiany w obrębie znamion. Tak może wyglądać czerniak: Czerniak: uwagę zwraca zmiana wyglądu znamienia, nieregularne brzegi Czerniak: uwagę zwraca nieregularność znamienia   Czerniak: uwagę zwraca kolor, nieregularne brzegi, wypukłość (zdjęcia: czerniak.org.pl) Schemat ABCDE wykrywania raka skóry Kryteria rozpoznania czerniaka skóry są określane za pomocą liter alfabetu: ABCDE (pochodzących od pierwszych liter angielskich słów: Asymmetry, Border, Color, Dimension i Evolution). Są to:  A – asymetria np. znamię „wylewające się” na jedną stronę, B – brzegi poszarpane, nierównomierne, posiadające zgrubienia, C – czerwony lub czarny i niejednolity kolor, D – duży...

kiedy wkładać dziecku czapkę
Adobe Stock
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Wiele osób sądzi, że czapka dla niemowlaka jest niezbędna, i to bez względu na temperaturę panującą na dworze. Pytamy pediatrę, jak jest naprawdę: kiedy niemowlę można zabrać na spacer z gołą głową bez obaw, że się przeziębi, a kiedy trzeba wkładać dziecku czapkę.

Trzeba zawsze wkładać dziecku czapkę, bo przez głowę ucieka najwięcej ciepła. Uszy muszą być zakryte, bo nawieje w nie wiatr. Kto z nas nie słyszał podobnych opinii? Niektórzy uważają jednak, że zakładanie czapki i przegrzewanie dziecka to typowa polska specjalność. W internecie pojawiają się argumenty, że na świecie maluchy są ubierane inaczej. Pytamy doświadczonego pediatrę, dr n. med. Marka Pleskota, kiedy czapka dla niemowlaka jest naprawdę potrzebna. Kiedy wkładać dziecku czapkę? Zakładając dziecku czapkę, trzeba zachować rozsądek. Głowa jest stosunkowo dużą powierzchnią ciała u dziecka. Niemowlę nie ma bujnej czupryny, więc jeżeli temperatura spada poniżej 15ºC , lepiej założyć mu niezbyt grubą czapkę. Dwu-, trzylatek nie musi jej nosić, jeżeli temperatura nie jest niższa niż 10ºC. A jeśli dziecko ma więcej niż 3 lata, może chodzić z gołą głową, jeśli temperatura (odczuwalna) jest wyższa niż 3ºC. Kiedy dziecko może chodzić bez czapki: infografika Czy zakładać dziecku czapkę, by go nie przewiało?  Przewianie to potoczne określenie wychłodzenia pod wpływem złych warunków atmosferycznych . Wiemy, że temperatura odczuwalna w dni wietrzne jest niższa niż temperatura, którą pokazuje termometr. Ale przewianie uszu to mit . Rodzice podejrzewają, że dziecku nawiało do ucha, a przecież  stan zapalny uszu  pochodzi nie z zewnątrz, tylko ze środka. To postępująca infekcja z nosa lub gardła, która rozszerza się na uszy, szczególnie u tych dzieci, które są predysponowane do tego typu powikłań. Jak ubierać dziecko na spacer? Punktem odniesienia powinno być ubranie rodzica. Jeśli dziecko tylko siedzi w wózku, potrzebuje jednej dodatkowej warstwy odzieży i kocyka . Szczególnie dotyczy to niemowląt, bo u nich łatwiej o zaburzenia termoregulacji . W przypadku dzieci, które dużo biegają, skaczą,...

plaża nad Bałtykiem
Adobe Stock
Aktualności
„Przestańcie GORSZYĆ moje dzieci i się zasłońcie! Nikt na plaży nie chce oglądać waszych biustów!” [LIST DO REDAKCJI]
Nie zabrałam dzieci nad morze po to, by gapiły się na wywalone biusty obcych bab. Jak nie macie wstydu, to siedźcie w domu – zamiast gorszyć innych!

Mam dwóch synów – Adaś ma 5 lat, Kamil 7 – i nie chcę, by w czasie wakacji musieli patrzeć na półnagie ciała jakichś kobiet! Panie światowe niech jeżdżą po Chorwacjach czy innych Francjach, jeśli chcą opalać się w negliżu. Albo do Chałup niech pojadą, a inne plaże zostawią dla tych, których mają trochę szacunku do innych. Muszę chronić moich synów! Nazywajcie mnie pruderyjną, bardzo proszę. Nie wstydzę się tego, że mam zasady. Kiedy idą na plażę w Mielnie czy Sarbinowie, oczekuję, że będą tam kulturalni ludzie, którzy wiedzą, jak się ubrać i jak się zachowywać. Broń Boże nie mam na myśli zakrywania całego ciała i siedzenia w jeansach na plaży – w końcu po coś te kostiumy kąpielowe są… Ale jeśli już zakładacie, drogie panie, bikini na publiczną plażę, to chociaż wybierzcie coś, co zakrywa więcej niż brodawki sutkowe! Potem idę na plażę z dziećmi, a tam leżą jedna z drugą w bikini, co wygląda jak jakiś sznurek… Tu gołe, tam gołe, cyc na wierzchu, pośladki odkryte… I co ja mam moim synom powiedzieć? Że to normalne tak przychodzić na plażę?! Że zaraz mamusia z tatusiem też wyskoczą z ciuchów i na waleta będą się opalać i kąpać? Jeszcze czego! O opalaniu się bez stanika – o zgrozo i takie widoki mieliśmy w tym roku – nawet nie wspomnę. Bo to już dla mnie przekroczenie granic dobrego smaku… Dla mnie, drogie panie, od waszej równej czy nierównej opalenizny ważniejszy jest komfort moich dzieci. A ja wiem, że dla nich to coś innego, coś, na co chcą patrzeć. Czy za grosz wstydu nie macie, że tak dzieci gorszycie? A wy, mamusie karmiące, usuńcie się w cień. Może pieluszką zakryjcie. Ja wiem, że gdy dzidziuś głodny, trzeba nakarmić go już, bo inaczej płacze… I da się to zrobić dyskretnie, żeby nie wzbudzać niepotrzebnej sensacji. Naprawdę nikt nie chce patrzeć na wasze...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj