Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
udar słoneczny u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie

Udar słoneczny u dziecka: objawy, ile trwa, co zrobić?

Upalne słoneczne dni sprzyjają wypoczynkowi na dworze, lecz w tym czasie koniecznie trzeba odpowiednio chronić dziecko. Udar słoneczny u dziecka może mieć poważne konsekwencje. Typowe objawy udaru słonecznego to gorączka, ból głowy i światłowstręt. Po rozpoznaniu udaru słonecznego u dziecka należy natychmiast wezwać pogotowie.

Udar słoneczny u dzieci częściej zdarza się na wakacjach, podczas wypoczynku na świeżym powietrzu. U małego dziecka może być bardzo niebezpieczny – im młodsze dziecko, tym większe zagrożenie dla jego zdrowia i życia. Powikłaniami udaru słonecznego mogą być zaburzenia pracy serca, niewydolność oddechowa i śpiączka. Udar słoneczny u dziecka jest stanem zagrożenia życia! Sprawdź, jakie są objawy udaru słonecznego u dzieci, ile trwa oraz jak mu zapobiec. 

Spis treści: 

  1. Objawy udaru słonecznego u dzieci
  2. Udar słoneczny u dzieci: przyczyny
  3. Co zrobić, gdy dziecko ma udar słoneczny?
  4. Udar słoneczny u dziecka: ile trwa?
  5. Przegrzanie słoneczne u dziecka: powikłania
  6. Udar słoneczny u dzieci: zapobieganie

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Objawy udaru słonecznego u dziecka

Objawy udaru słonecznego są dość charakterystyczne. Co ważne, zwykle pojawiają się 3-4 godziny po ekspozycji na słońce, a nie w czasie, gdy dziecko przebywa na słońcu.

Jak rozpoznać udar słoneczny u dzieci? Typowe objawy udaru to:

Jak wygląda udar słoneczny u dziecka? Najczęściej najpierw dziecko zaczyna skarżyć się na ból głowy. Mogą też pojawić się zawroty głowy. Dziecko jest apatyczne, bez energii. Ból głowy może być na tyle silny, że wywołuje płacz. Może też wystąpić podwyższona temperatura ciała i światłowstręt. Lekki udar słoneczny najczęściej na tym się kończy.

W przypadku silnego udaru słonecznego u dziecka pojawia się:

  • gorączka,
  • przyspieszony oddech,
  • bełkotliwa mowa,
  • zaburzenia widzenia,
  • obniżenie ciśnienia krwi,
  • trudności z oddawaniem moczu,
  • trudności z utrzymaniem równowagi,
  • brak potu mimo wysokiej temperatury,
  • mogą wystąpić wymioty i biegunka,
  • może dojść do zwiotczenie mięśni i utraty przytomności.

U niemowląt w wyniku udaru słonecznego dochodzi do zapadnięcia się ciemiączka. U starszych dzieci zapadają się oczy. Objawy te wymagają natychmiastowego kontaktu z lekarzem.

U niemowląt i małych dzieci mechanizm termoregulacji, który odpowiada za właściwą temperaturę ciała, nie jest jeszcze w pełni wykształcony. Udar słoneczny u niemowlaka może być więc szczególnie niebezpieczny. 

Udar słoneczny u dzieci: przyczyny

Udar słoneczny u dziecka (w przeciwieństwie do udaru cieplnego), wywołany jest przez wysoką temperaturę otoczenia spowodowaną działaniem promieni słonecznych na ciało, szczególnie na głowę. Dochodzi do niego najczęściej wtedy, gdy dziecko w bardzo ciepły dzień długo przebywa na słońcu i nie jest chronione czapeczką.

Powstawaniu udaru słonecznego u dzieci sprzyja niedostateczne nawodnienie organizmu.

W udarze cieplnym, który należy odróżnić od udaru słonecznego, do przegrzania dochodzi bez udziału słońca (w przegrzanych pomieszczeniach, w wyniku nieodpowiedniego stroju).

Udar słoneczny u dziecka warto też odróżniać od wyczerpania cieplnego. W tym drugim temperatura ciała dziecka nie przekracza 40°C i działają mechanizmy termoregulacyjne – dziecko się poci. Pozostałe objawy w obu dolegliwościach mogą być podobne.

Co zrobić, gdy dziecko ma udar słoneczny?

Jak postąpić, gdy dziecko ma udar? W przypadku podejrzenia udaru słonecznego u dziecka i wystąpienia poważniejszych objawów należy wezwać pomoc. Do czasu przyjazdu karetki należy udzielać dziecku pierwszej pomocy:

  • ułożyć w chłodnym, zacienionym pomieszczeniu,
  • zdjąć ubranka i stosować chłodne okłady na podudzia (monitorując temperaturę ciała),
  • próbować poić dziecko (czasami dzieci odmawiają przyjmowania płynów),
  • NIE należy podawać dziecku  leków obniżających gorączkę,
  • można masować ręce i nogi w celu poprawy krążenia i usprawnienia oddawania ciepła przez organizm.

Udar słoneczny u dziecka: ile trwa?

To, ile potrwa złe samopoczucie spowodowane udarem słonecznym zależy od wieku dziecka, stopnia przegrzania organizmu i nasilenia objawów. Powrót do zdrowia po porażeniu słonecznym może trwać od 24 godzin nawet do tygodnia.

Przy nasilonych objawach udaru słonecznego dziecko wymaga hospitalizacji, która trwa zwykle od kilku dni do tygodnia, o ile nie pojawią się powikłania.

W przypadku pojawienia się komplikacji leczenie i powrót do zdrowia mogą potrwać dłużej.

Niestety udar słoneczny może u dziecka skończyć się śmiercią, jeśli pomoc medyczna nie zostania udzielona dziecku na czas.

Przegrzanie słoneczne u dziecka: powikłania

Bardzo przykre objawy porażenia słonecznego u dziecka to nie wszystko, co może przytrafić się wskutek nadmiernej ekspozycji na słońce. Czasami dochodzi również do:

  • zaburzeń pracy serca,
  • niewydolności oddechowej,
  • niewydolności układu nerwowego,
  • niewydolności nerek,
  • zaburzeń pracy wątroby,
  • drgawek,
  • śpiączki.

Udar słoneczny u dzieci: zapobieganie

Aby uniknąć udaru słonecznego u dziecka, należy:

  • unikać ekspozycji na słońce w godzinach, kiedy grzeje ono najsilniej – między 10:00 a 15:00;
  • zawsze zakładać dziecku nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne i przewiewne jasne ubranie;
  • regularnie nawadniać malucha, aby uniknąć odwodnienia.
Uwaga! Stosowanie kremów z filtrem u dzieci nie zabezpiecza przed udarem słonecznym, a jedynie przed oparzeniem słonecznym i to tylko wtedy, jeśli krem jest odpowiednio dobrany i stosowany.

Zobacz też:

Czerniak na zdjęciach
Fotolia
Mama
Jak rozpoznać czerniaka? Pomogą zdjęcia i schemat ABCDE
Zdjęcia czerniaka pokazują jego charakterystyczne cechy, takie jak nieregularne brzegi, wypukłość, nasycenie koloru. W przypadku podejrzenia u siebie czerniaka należy szybko skonsultować się z dermatologiem.

Czerniak to jeden z najgroźniejszych nowotworów. Jednak jego wczesne rozpoznanie i leczenie daje nawet 97 proc. szans na całkowite wyleczenie. Dlatego czerniaka nie można się bać, a każdą podejrzaną zmianę na skórze trzeba jak najszybciej pokazać dermatologowi. Spis treści: Jak rozpoznać czerniaka? Charakterystyczne objawy Zdjęcia czerniaka Schemat ABCDE wykrywania raka skóry Gdzie może pojawić się nowotwór skóry? Jak rozpoznać czerniaka? Charakterystyczne objawy Czerniak najczęściej powstaje w obrębie znamion barwnikowych nazywanych pieprzykami , może również powstać (chociaż rzadko) na skórze niezmienionej. Ważne jest, by regularnie oglądać skórę i badać znamiona , zarówno te, które dopiero się pojawiły, jak i te, które mieliśmy od dawna. Większość z nich to łagodne pieprzyki . Znamię będące złośliwym nowotworem skóry: jest duże, jest nieregularne, zmienia kolor, ma poszarpane brzegi, ma nierównomierne zgrubienia, zmienia się. Zdjęcia czerniaka Lekarz ogląda skórę za pomocą dermatoskopu , który pomaga zidentyfikować wszelkie patologiczne zmiany w obrębie znamion. Tak może wyglądać czerniak: Czerniak: uwagę zwraca zmiana wyglądu znamienia, nieregularne brzegi Czerniak: uwagę zwraca nieregularność znamienia   Czerniak: uwagę zwraca kolor, nieregularne brzegi, wypukłość (zdjęcia: czerniak.org.pl) Schemat ABCDE wykrywania raka skóry Kryteria rozpoznania czerniaka skóry są określane za pomocą liter alfabetu: ABCDE (pochodzących od pierwszych liter angielskich słów: Asymmetry, Border, Color, Dimension i Evolution). Są to:  A – asymetria np. znamię „wylewające się” na jedną stronę, B – brzegi poszarpane, nierównomierne, posiadające zgrubienia, C – czerwony lub czarny i niejednolity kolor, D – duży...

kiedy wkładać dziecku czapkę
Adobe Stock
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Wiele osób sądzi, że czapka dla niemowlaka jest niezbędna, i to bez względu na temperaturę panującą na dworze. Pytamy pediatrę, jak jest naprawdę: kiedy niemowlę można zabrać na spacer z gołą głową bez obaw, że się przeziębi, a kiedy trzeba wkładać dziecku czapkę.

Trzeba zawsze wkładać dziecku czapkę, bo przez głowę ucieka najwięcej ciepła. Uszy muszą być zakryte, bo nawieje w nie wiatr. Kto z nas nie słyszał podobnych opinii? Niektórzy uważają jednak, że zakładanie czapki i przegrzewanie dziecka to typowa polska specjalność. W internecie pojawiają się argumenty, że na świecie maluchy są ubierane inaczej. Pytamy doświadczonego pediatrę, dr n. med. Marka Pleskota, kiedy czapka dla niemowlaka jest naprawdę potrzebna. Kiedy wkładać dziecku czapkę? Zakładając dziecku czapkę, trzeba zachować rozsądek. Głowa jest stosunkowo dużą powierzchnią ciała u dziecka. Niemowlę nie ma bujnej czupryny, więc jeżeli temperatura spada poniżej 15ºC , lepiej założyć mu niezbyt grubą czapkę. Dwu-, trzylatek nie musi jej nosić, jeżeli temperatura nie jest niższa niż 10ºC. A jeśli dziecko ma więcej niż 3 lata, może chodzić z gołą głową, jeśli temperatura (odczuwalna) jest wyższa niż 3ºC. Kiedy dziecko może chodzić bez czapki: infografika Czy zakładać dziecku czapkę, by go nie przewiało?  Przewianie to potoczne określenie wychłodzenia pod wpływem złych warunków atmosferycznych . Wiemy, że temperatura odczuwalna w dni wietrzne jest niższa niż temperatura, którą pokazuje termometr. Ale przewianie uszu to mit . Rodzice podejrzewają, że dziecku nawiało do ucha, a przecież  stan zapalny uszu  pochodzi nie z zewnątrz, tylko ze środka. To postępująca infekcja z nosa lub gardła, która rozszerza się na uszy, szczególnie u tych dzieci, które są predysponowane do tego typu powikłań. Jak ubierać dziecko na spacer? Punktem odniesienia powinno być ubranie rodzica. Jeśli dziecko tylko siedzi w wózku, potrzebuje jednej dodatkowej warstwy odzieży i kocyka . Szczególnie dotyczy to niemowląt, bo u nich łatwiej o zaburzenia termoregulacji . W przypadku dzieci, które dużo biegają, skaczą,...

plaża nad Bałtykiem
Adobe Stock
Aktualności
„Przestańcie GORSZYĆ moje dzieci i się zasłońcie! Nikt na plaży nie chce oglądać waszych biustów!” [LIST DO REDAKCJI]
Nie zabrałam dzieci nad morze po to, by gapiły się na wywalone biusty obcych bab. Jak nie macie wstydu, to siedźcie w domu – zamiast gorszyć innych!

Mam dwóch synów – Adaś ma 5 lat, Kamil 7 – i nie chcę, by w czasie wakacji musieli patrzeć na półnagie ciała jakichś kobiet! Panie światowe niech jeżdżą po Chorwacjach czy innych Francjach, jeśli chcą opalać się w negliżu. Albo do Chałup niech pojadą, a inne plaże zostawią dla tych, których mają trochę szacunku do innych. Muszę chronić moich synów! Nazywajcie mnie pruderyjną, bardzo proszę. Nie wstydzę się tego, że mam zasady. Kiedy idą na plażę w Mielnie czy Sarbinowie, oczekuję, że będą tam kulturalni ludzie, którzy wiedzą, jak się ubrać i jak się zachowywać. Broń Boże nie mam na myśli zakrywania całego ciała i siedzenia w jeansach na plaży – w końcu po coś te kostiumy kąpielowe są… Ale jeśli już zakładacie, drogie panie, bikini na publiczną plażę, to chociaż wybierzcie coś, co zakrywa więcej niż brodawki sutkowe! Potem idę na plażę z dziećmi, a tam leżą jedna z drugą w bikini, co wygląda jak jakiś sznurek… Tu gołe, tam gołe, cyc na wierzchu, pośladki odkryte… I co ja mam moim synom powiedzieć? Że to normalne tak przychodzić na plażę?! Że zaraz mamusia z tatusiem też wyskoczą z ciuchów i na waleta będą się opalać i kąpać? Jeszcze czego! O opalaniu się bez stanika – o zgrozo i takie widoki mieliśmy w tym roku – nawet nie wspomnę. Bo to już dla mnie przekroczenie granic dobrego smaku… Dla mnie, drogie panie, od waszej równej czy nierównej opalenizny ważniejszy jest komfort moich dzieci. A ja wiem, że dla nich to coś innego, coś, na co chcą patrzeć. Czy za grosz wstydu nie macie, że tak dzieci gorszycie? A wy, mamusie karmiące, usuńcie się w cień. Może pieluszką zakryjcie. Ja wiem, że gdy dzidziuś głodny, trzeba nakarmić go już, bo inaczej płacze… I da się to zrobić dyskretnie, żeby nie wzbudzać niepotrzebnej sensacji. Naprawdę nikt nie chce patrzeć na wasze...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak