Przewijanie dziecka w podróży
Zamiast siedzieć w domu, zrób sobie i maluchowi miłą odmianę. Uda ci się wszystko dobrze zorganizować, nawet przewijanie w polowych warunkach!
- Urszula Kowalska/Twoje dziecko
Humoru nie poprawi wam wypad do sklepu. Pojedźcie do lasu, odwiedźcie mieszkającą dalej babcię czy znajomych. Musisz tylko przewidzieć, jak zorganizować karmienie, spanie i właśnie przewijanie.
Jak zmieniać pieluszkę w plenerze
Zanim wyjmiesz brudną pieluchę przygotuj obszar działania i wszystko, co będzie ci potrzebne. Rozepnij pieluchę, wytrzyj jej brzegiem pupę, gdy jest kupka. Ale nie wyciągaj pieluchy zanim nie będziesz mieć pod ręką chusteczek pielęgnacyjnych. Teraz szybko wytrzyj zanieczyszczenia (od przodu do tyłu) i wyjmij brudną pieluszkę. Wytrzyj pupę maluszka, posmaruj ją kremem i załóż nową pieluszkę.
Co robić w sytuacjach awaryjnych
Może się zdarzyć, że akurat podczas podróży maluch będzie miał mokre całe ubranko, bo zawartość pieluchy wycieknie bokiem lub po pleckach. Albo właśnie przydarzy się megakupa. Niespodzianki zdarzają się podczas zmiany pieluchy – chłopcy zaczynają siusiać z powodu nagłej zmiany temperatury (unikniesz zaskoczenia, gdy nakryjesz siusiaczka tetrową pieluchą), albo maluch wysmaruje sobie kupką nóżkę. Zachowaj spokój, wszystko da się opanować. Jeśli masz dodatkowe ubranko i dość chusteczek pielęgnacyjnych poradzisz sobie z tą sytuacją bez trudu. W razie konieczności obmyjesz malucha wodą z butelki i wytrzesz pieluchą tetrową.
W jaki sposób przewinąć w parku
Jeśli maluch jeździ w głębokim wózku, zrób to w gondoli. Gdy jest starszy, ułóż podkład na ławce, w ostateczności na suchym, czystym trawniku, ale pamiętaj, że dziecko nie może długo leżeć na ziemi. Możesz podłożyć pod matę kocyk lub tetrową pieluchę.
Zobacz także: Bezpieczna podróż z niemowlęciem w samochodzie
[CMS_PAGE_BREAK]
A jak w samochodzie
Konieczny jest postój, bo wyjmowanie malucha z fotelika w czasie jazdy jest niebezpieczne. Na tylnej kanapie rozłóż torbę do wózka (podręczny przewijak) albo matę do przewijania, kocyk. Na to połóż pieluszkę – nigdy nie wiadomo, jaka niespodzianka czeka w środku, czy nie pobrudzi maty i siedzenia. W podróży sprawdzają się jednorazowe podkłady, ale wymagają nieprzemakalnego podłoża.
Czy przewijać dziecko w publicznej toalecie
Rób to, gdy nie ma innego wyjścia. Na większych stacjach benzynowych i w barach sieci fast food zwykle możesz liczyć na czyste łazienki z blatem do przewijania (bywa w toalecie dla osób niepełnosprawnych). Na przewijak w publicznej toalecie najhigieniczniej jest położyć jednorazowy podkład do przewijania ew. jednorazowe ręczniki. Potrzebne akcesoria będziesz mieć w torbie na ramieniu, nie stawiaj jej na podłodze! Nigdy nie przewijaj malca na klapie od sedesu!
Torba dobrze spakowana
Co do niej włożyć? Wszystko zależy od tego, jak długo będziecie poza domem:
- Pieluszki jednorazowe – zwykle 2-3 w zależności od tego, jak długa jest podróż.
- Jednorazowy podkład do przewijania – 2-3 szt. podobnie jak z pieluchami, lepiej więcej niż mniej.
- Chusteczki pielęgnacyjne – także do wytarcia buzi dziecka i rączek przed jedzeniem.
- Torebki na brudne pieluszki – 2-3 (także na brudne ubranka).
- Butelka wody niegazowanej – przyda się do picia, umycia rąk albo nawet malucha po kupce.
- Jedzonko – najlepiej podgrzane i w termosie.
- Mleczko – proszek na mieszankę zabierasz osobno, a oddzielnie ciepłą wodę.
- Pielucha tetrowa lub flanelowa – do położenia na przewijak i podczas karmienia.
- Zapasowe ubranko – nawet 2 komplety.
- Mata do przewijania, kocyk.
Konsultacja: dr Kamil Hozyasz, pediatra, pracuje w Instytucie Matki i Dziecka.
Polecamy: Jak spakować torbę dla niemowlaka