Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Niemowlę w pieluszce - pielęgnacja dziecka
Fotolia
Pielęgnacja

Jak przewijać niemowlę?

Niedługo zostaniesz mistrzynią w pielęgnacji dziecka. A na razie masz mnóstwo wątpliwości. Pomożemy Ci się ich pozbyć. Teraz zdradzamy tajniki zmiany pieluchy.

Udało się policzyć! Będziesz zmieniać pieluchy swojemu dziecku około 4500 razy. Pod warunkiem, że twoje dziecko rozstanie się z pieluszką w wieku dwóch lat i sześciu miesięcy. Jeśli będzie korzystać z niej dłużej – pieluch, które przejdą przez twoje ręce, przybędzie. Mamy nadzieję, że choć część z nich zmieni jednak ktoś inny (ukłony w stronę tatusiów, szczególnie tej licznej grupy, która mocno angażuje się w sprawy swoich dzieci).
Najczęściej przewija się noworodki, gdyż ich wrażliwa skóra szybko reaguje na brudną pieluchę. Zwykle robi się to co trzy godziny bez względu na porę dnia. W przypadku starszego dziecka nieco rzadziej. Oprócz utrzymania higieny głównym celem przewijania jest ochrona przed podrażnieniami (każde kolejne osłabia zdolności obronne skóry). A poza tym – to właściwie banalna czynność. Zaraz się przekonasz.    

Zobacz także: Niezbędnik troskliwych rodziców

Wszystkie rzeczy niezbędne przy zmianie pieluszki powinnaś mieć pod ręką. Zanim zaczniesz przewijać dziecko, przygotuj:

  • pieluchę (jednorazową lub ekologiczną wielorazową),
  • chusteczki pielęgnacyjne lub wodę i mydło,
  • krem lub maść ochronną,
  • woreczek na zużyte pieluchy,
  • czyste ubranko.

Rozbieraj dziecko powoli, nie spiesz się, mów do niego. Pozwolisz mu w ten sposób oswoić się ze zmianą temperatury. Ostrożnie wyjmij zużytą pieluchę (najlepiej od razu włożyć ją do specjalnego woreczka). Bądź przygotowana na mokry scenariusz. Szczególnie małym chłopcom zdarza się zsiusiać, a nawet obsiusiać rodziców, gdy nagle zrobi im się zimno (fot. 1).

AgatkaDoroty1498.jpg
Piotr Ratajski


Dokładnie (ale delikatnie) oczyść dziecku pupę. Umyj ją wodą z mydłem dla niemowląt. A jeśli maluch nie ma skłonności do podrażnień, możesz korzystać z nawilżanych chusteczek do pielęgnacji. Nie używaj gąbek i myjek – łatwo stają się siedliskiem bakterii. A jeśli przewijasz dziewczynkę, pamiętaj o kierunku mycia: przód–tył, nigdy odwrotnie (fot. 2)

AgatkaDoroty1513.jpg
Piotr Ratajski


Wsuń swoją dłoń pod pupę dziecka i lekko ją unieś, aby podłożyć czystą pieluchę. Nigdy nie ciągnij dziecka za nóżkę, stopę ani kolanko, w ten sposób możesz uszkodzić stawy biodrowe. Postaraj się, by pieluszka nie zgniotła się, mogłaby podrażnić delikatną skórę na plecach dziecka. Dalsze czynności wykonuj, gdy maluch leży na pieluszce (fot. 3).

AgatkaDoroty1521.jpg
Piotr Ratajski


Posmaruj pośladki maścią lub kremem ochronnym. Ochronią skórę przed wilgocią i zapobiegną podrażnieniom. Kosmetyk rozprowadź też, oprócz pośladków, w pachwinach i fałdkach skóry (u chłopca uwagi wymagają okolice pod moszną, tam często dochodzi do odparzeń). Jeśli testujesz nowy krem, poczekaj 2–3 dni, by upewnić się, czy jest skuteczny (fot. 4).

AgatkaDoroty1532.jpg
Piotr Ratajski


Zanim zapniesz czystą pieluchę, pozwól skórze pośladków trochę pooddychać. Wietrzenie chroni pupę przed odparzeniem. Nie musi trwać długo, zwłaszcza gdy w pokoju nie jest zbyt ciepło. Czasem maluch nie ma też zwyczajnie ochoty na leżenie z gołą pupą. Wtedy z dłuższym wietrzeniem poczekaj na lepszy nastrój. Możesz też kupować pieluszki z funkcją „air”. Wykonane są z materiału, który zapewnia dostęp świeżego powietrza (fot. 5).

AgatkaDoroty1540.jpg
Piotr Ratajski


Kiedy zapniesz rzepy, sprawdź, czy uda ci się swobodnie wsunąć palec między brzeg pieluszki a brzuszek dziecka. W ten sposób ochronisz jego skórę przed otarciami. Na koniec sprawdź, czy falbanki z boku pieluszki nie uciskają nóżek albo czy nie zawinęły się do środka – to one pomagają utrzymać wilgoć. Teraz pozostaje już tylko ubrać dziecko (fot. 6).

AgatkaDoroty1550.jpg
Piotr Ratajski


Polecamy: 6 ważnych pytań o dobre pieluchy dla dziecka

W roli instruktora: Małgorzata Gierada-Radoń, doświadczona położna ze Szpitala św. Zofii w Warszawie, mama czworga dzieci, w tym trojaczków.
Jako modelki: Dorota Podlach (położna) z córeczką Agatką.
Zdjęcia: Piotr Ratajski.
 


 

Rozwój niemowlęcia w 1. miesiącu życia - film

01_pod-pieluszka_mtj_05.jpg
Pielęgnacja
Pierwsza zmiana pieluszki, czyli nie taki diabeł straszny!
U noworodka zmiana pieluszki może się odbywać nawet 10-12 razy na dobę.

// Na szczęście zmiana pieluszki nie jest trudna i nawet niezaprawieni w bojach rodzice z pewnością sobie z nią poradzą. Ten "pierwszy raz" jeszcze przed Wami? Oto mały instruktaż – trochę teorii zanim na świat przyjdzie Wasze maleństwo. Skóra na pupie dziecka, wyjątkowo cienka i delikatna, narażona jest na powstawanie podrażnień. Nic w tym dziwnego, skoro praktycznie całą dobę ukryta jest pod pieluszką! Dlatego tak ważne jest regularne przewijanie maleństwa – dzięki temu będzie mu sucho i wygodnie, gdy nieustająco – dzień za dniem – będzie oddawać się pasji poznawania otaczającego świata. Jakie pieluszki dla noworodka - sprawdź opinie! Lekcję przewijania czas zacząć! Krok 1 – Rozbierz maluszka. Zanim zdejmiesz z pociechy ubranko upewnij się, że w zasięgu ręki masz wszystko, co może Ci być potrzebne: czystą pieluchę, nawilżane chusteczki, krem przeciw odparzeniom i, ewentualnie, czyste ubranka. Powoli rozbieraj maleństwo, by przyzwyczaiło się do chłodu. Nie zdziw się, jeśli przywita Cię mała fontanna – w reakcji na zmianę temperatury malec może odruchowo zrobić siusiu. Krok 2 – Oczyść pupę. Jeśli dziecko zrobiło kupkę, otrzyj pupę pieluszką, którą następnie zwiń i podsuń pod pośladki brzdąca. Skórę przetrzyj wacikiem nasączonym wodą i mydłem/żelem do mycia niemowląt albo – wygodniej – chusteczką nawilżaną. Starannie i dokładnie oczyść wszelkie zakamarki  fałdki. Pupę zawsze wycieraj od cewki moczowej do odbytu. Pamiętaj, by chłopcu przy przewijaniu nie odciągać napletka, ponieważ naturalnie przywiera on do żołędzi. Krok 3 – Unieś pupkę dziecka. Wsuń dłoń pod pupę malca i unieść, tak by móc położyć pod nią czystą pieluszkę. Rzepy powinny być mniej więcej na wysokości pępka. Nigdy nie ciągnij maluszka za nóżki, ponieważ może się to...

Przewijanie Dada
Fotolia
Patronaty
Jak szybko i sprawnie przewinąć niemowlę?
Przewijanie niemowlaka to nie lada wyzwanie dla młodych rodziców. Zobacz, jak zrobić to sprawnie i szybko.

Zmiana pieluszki to czynność, którą przez najbliższe kilka miesięcy będziesz wykonywała bardzo często, niekiedy w niezbyt sprzyjających warunkach, np. na spacerze w parku albo podczas odwiedzin u znajomych. Warto więc nauczyć się, jak ją usprawnić, by nie zabierała nam ona zbyt wiele czasu, zwłaszcza jeśli to twoje pierwsze dziecko i w opiece i pielęgnacji niemowlaka nie masz jeszcze dużej wprawy. Oto krótka instrukcja przewijania malucha krok po kroku – w sam raz do wydrukowania i powieszenia nad przewijakiem. Niezbędne przygotowania Na początku warto zorganizować specjalne miejsce do przewijania , w którym i tobie i dziecku będzie wygodnie. Jeśli masz w domu sporo miejsca, możesz kupić specjalną komodę z przewijakiem. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ w komodzie możesz trzymać wszystkie akcesoria potrzebne podczas przewijania. Jeśli jednak dysponujesz niewielką przestrzenią, w zupełności wystarczy przewijak nakładany na łóżeczko. Umieść go na takiej wysokości, abyś nie musiała nadmiernie schylać się nad maluszkiem – to zaoszczędzi ci problemów z kręgosłupem. Na przewijaku warto położyć miękki ręcznik , aby rozgrzana skóra niemowlaka nie dotykała bezpośrednio zimnej powierzchni. Pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie zostawiać dziecka na przewijaku bez opieki. Dlatego zanim zaczniesz przewijać malucha, przygotuj i umieść w zasięgu ręki wszystkie rzeczy, które będą ci potrzebne, tj. jednorazowe pieluszki , chusteczki nawilżające lub ciepłą wodę i płatki kosmetyczne, krem przeciw odparzeniom . Przydać może się także czyste ubranko , jeśli okaże się, że to, które maluch ma na sobie, jest zabrudzone. Wszystko gotowe? Świetnie, czas rozpocząć akcję: przewijanie! Akcja: przewijanie! Najpierw rozepnij pieluszkę i ostrożnie sprawdź, czy w środku nie ma większej niespodzianki. Jeśli jest, wytrzyj pupę malucha czystym...

081-02.jpg
Pielęgnacja
Kurs przewijania, czyli jak przewijać dziecko
Nie umiesz przewijać swojego nowo narodzonego maleństwa? Krok po kroku nauczymy Cię sztuki zmiany pieluszki.

Co będzie Ci potrzebne? – Materacyk, na którym położysz niemowlę. – Miseczka z wodą, waciki lub gaza do przemycia pupy dziecka oraz niewielki ręcznik do osuszenia skóry. Możesz też stosować specjalne chusteczki nasączone mleczkiem (zalecane dla dzieci powyżej pierwszego miesiąca życia). – Oliwka albo krem przeciw odparzeniom. – Trzy pieluszki tetrowe i ceratka albo pieluszka jednorazowa.       Chusteczki pielęgnacyjne Przewijanie bardzo ułatwiają chusteczki pielęgancyjne dla dzieci; a przy tym bardzo ładnie pachną Gdzie przewijać Gdy przygotowałaś potrzebne do przewijania rzeczy, możesz przystąpić do zmiany pieluszki. Najlepiej robić to na przewijaku umieszczonym na łóżeczku dziecinnym. Wówczas nie będziesz musiała się schylać. Taka gimnastyka wykonywana kilkanaście razy dziennie nie jest wskazana dla Twojego kręgosłupa. Pamiętaj, aby nigdy nie zostawiać dziecka samego na przewijaku. Nawet niemowlę może przekręcić się na bok i spaść na podłogę. Połóż malucha na materacyku. Powinien on być przykryty czystą pieluchą tetrową: jeżeli jest wykonany z ceraty, dziecko nie będzie dotykać ciałem do zimnej i nieprzyjemnej powierzchni; jeżeli jest z materiału – nie zabrudzisz go. Zmiana pieluszki 1. Rozbierz dziecko. Odepnij ceratkę lub paski pieluszki jednorazowej i rozwiń ją. Małe dzieci, gdy się je rozbierze i poczują chłód, często robią siusiu. Aby uniknąć nagłej fontanny, rozbieraj malucha powoli. Jeżeli okazało się, że w pieluszce jest kupka, otrzyj pupę dziecka czystym fragmentem pieluchy, zwiń ją i podłóż pod pośladki dziecka. 2. Dużym wacikiem, gazą nasączonymi wodą lub chusteczką umyj pupę malucha. Oczyść bardzo starannie wszystkie fałdki. Następnie osusz skórę miękkim ręcznikiem. Myjąc malucha, uważaj, by nie prostować mu nóżek i nie ciągnąć go za stopy – grozi to...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj