zabawy z niemowlakiem
Adobe Stock/Tomsickova
Pielęgnacja

Zabawy z niemowlakiem: zabawy rozwijające dla niemowlaka i noworodka

Zabawy z niemowlakiem nie muszą być nudne. Sprawdź, w co się bawić z dzieckiem w kolejnych miesiącach życia. Polecamy najlepsze zabawy rozwijające, które nie tylko edukują, ale i dają mnóstwo radości.

Jak wymyślać zabawy dla niemowlaka? Najpierw poobserwuj dziecko. Na pewno szybko się zorientujesz, jakie zabawy lubi, a jakich wolałoby uniknąć. Jedne dzieci są bardzo żywiołowe i uwielbiają być w ruchu. Inne wolą spokojniejsze atrakcje i wolniej oswajają się z nowościami. Proponujemy zabawy rozwijające dla jednych i drugich.

Spis treści:

 1. Kosi, kosi łapki
 2. A kuku!
 3. Pokaż język
 1. Pokazuj mieszkanie
 2. Gładkie, szorstkie
 3. A kto to?
 1. Bęc!
 2. Chcesz, to weź
 3. Taniec
 1. Berek
 2. Zabawy w kąpieli

Eksperymenty dla dzieci: jak zrobić tęczę [WIDEO]

Zabawy z niemowlakiem 0-3 miesiące

Tuż po urodzeniu dziecko widzi najwyraźniej przedmioty znajdujące się w odległości 20–30 cm. Dostrzega kontrastujące kolory. Lubi również słuchać łagodnej muzyki. Z czasem maluszek zaczyna wodzić wzrokiem za poruszającymi się przedmiotami. Wymyślając zabawy dla noworodka, przygotuj zabawki i obrazki w wyrazistych kolorach, np. czarnym i białym. Oprócz karuzeli warto zainwestować w zestaw grzechotek albo matę edukacyjną z piszczącymi i szeleszczącymi zabawkami. Różnorodne bodźce rozwijają zmysły malca i pobudzają jego wyobraźnię.

Zabawy z noworodkiem: kosi, kosi łapki

Baw się rączkami dziecka (lub jego nóżkami), klaszcząc nimi i powtarzając wierszyk: „Kosi kosi łapki/ pojedziem do babki, babka da nam mleczka/ dziadek cukiereczka”. Ta zabawa usprawnia koordynację wzrokowo-ruchową i sprawność ruchową. Rozwija więź między wami i pozwala cieszyć się z bycia razem.

W co się bawić z noworodkiem: a kuku!

Zwróć na siebie uwagę dziecka, a potem przykryj swoją głowę i twarz pieluszką lub chusteczką. Po kilku sekundach zrzuć materiał i wykrzyknij radośnie „a kuku!”. Możesz też na krótką chwilę przykrywać buzię dziecku (ale tylko bardzo lekką i przewiewną szmatką, tak by mogło oddychać i nie przestraszyło się!) i po chwili zdjąć ją z radosnym okrzykiem lub pozwolić nieco starszemu już maluchowi samemu odsłonić buzię. Zabawa uczy dziecko przewidywania zdarzeń i pozwala zrozumieć pojęcie stałości przedmiotu. W dodatku przynosi maluchom wiele radości.

Zabawa dla niemowlaka: pokaż język

Postaraj się skupić na swojej twarzy uwagę dziecka, a gdy maleństwo będzie już na ciebie patrzyło… pokaż mu język. Wystawiaj i chowaj język, wydając przy tym ciekawe odgłosy, a przekonasz się, że po pewnym czasie maluch zacznie cię naśladować. Dziecko uczy się twojej twarzy, poznaje mimikę, a to wszystko służy budowaniu więzi między wami.

Zabawy z niemowlakiem 3-6 miesięcy

Mały akrobata jest coraz bardziej sprawny. Umie już samodzielnie złączyć rączki, przekręcić się z brzuszka na plecki, chwycić swoją stópkę. Powoli także przymierza się do raczkowania i samodzielnego siadania. W tym okresie dużo radości przyniesie mu zabawa toczącą się piłeczką: miękką i pluszową, którą można wziąć do buzi, albo grającą, np. z dzwoneczkiem w środku. Jest to także idealny czas na pierwsze książeczki.

W co się bawić z niemowlakiem: pokazuj mieszkanie

„To jest lampa”, „To jest okno”. Pamiętaj, jednak, by nie pokazywać wszystkich rzeczy naraz. A potem o nie pytaj. Wkrótce dziecko zacznie je pokazywać! Wydaje ci się, że to nudne? Nie dla niego! Przez większą część pierwszego roku maluch traktuje język jak muzykę, która ma swój rytm, melodię, niesie ze sobą emocje, ale nic nie znaczy. Dopiero pod koniec tego okresu zaczyna rozumieć, że zbitki dźwięków mają określoną treść. Zaczyna kojarzyć ze sobą przedmioty i ich nazwy: „Aha, to białe w pokoju to lampa”, „To raz jasne, a raz ciemne – to okno”.

W tym okresie zaczyna się gotowość do dzielenia uwagi z inną osobą. To ważne dla rozwoju społecznego. Dziecko nie tylko patrzy, ale zachowuje się tak, jakby chciało powiedzieć: „Popatrz tam, gdzie ja!”. Takie zabawy rozwijają też koordynację ręka–oko.

Zabawa rozwijająca dla niemowlaka: gładkie i szorstkie

Pozwól malcowi na poznawanie najróżniejszych przedmiotów: maskotek, plastikowych kubeczków, słuchawki telefonu, piłeczek itd. Niech smyk obraca je w dłoniach, ogląda, ściska, przekłada z rączki do rączki, toczy itd. Dzięki temu jego dłonie coraz chętniej „słuchają” właściciela. Przy okazji malec gromadzi doświadczenia i wiedzę o tym, co go otacza. Zaczyna dostrzegać, że każda rzecz jest inna: piszczący pingwinek daje się ścisnąć, a klocek nie, pluszak jest włochaty, kubek – gładki i chłodny. Uważaj: szkrab stara się poznawać świat wszystkimi zmysłami, więc prędzej czy później (raczej prędzej) wszystko, co wpadnie mu w łapki, wyląduje w jego buzi. Żadna część zabawki nie może więc odpaść, złamać się ani odpruć!

Zabawy dla niemowlaka: a kto to?

Usiądź z malcem przed dużym lustrem i zobacz, co się będzie działo. Twój smyk prawdopodobnie ożywi się na widok brzdąca, którego zobaczy za szybą. Nie rozumie jeszcze, że widzi własne odbicie. Dla niego maluszek w lustrze jest postacią równie realną jak ty.

Zabawy z niemowlakiem 6-9 miesięcy

Maluch ma coraz precyzyjniejszy chwyt. Chętnie bierze do rączek zabawki o różnych fakturach, obraca je w rączkach, bada (dłońmi i językiem) i próbuje wkładać do różnych pojemników. Maluch raczkuje i siada, a także podejmuje próby chodzenia i wspinania się na meble. Przyda się pudełko z klockami albo sorter, dzięki któremu dziecko uczy się rozróżniać kształty i ćwiczy koordynację oko–ręka. Maluch lubi również bawić się wyjmowaniem i wkładaniem mniejszych kubeczków w większe.

Zabawy z niemowlakiem: bęc!

Nie denerwuj się, gdy dziecko po raz czterdziesty upuszcza na podłogę łyżeczkę albo maskotkę. Upuszczanie przedmiotów jest bardzo ważne dla rozwoju malucha – uczy się wtedy świadomie zwalniać uchwyt, a przy okazji dokonuje ważnego odkrycia: zauważa, że to, co się wypuści z rąk, niezmiennie ląduje na podłodze, a nie na... suficie.

W co się bawić: chcesz, to weź!

Pokaż dziecku jakiś ciekawy przedmiot – piłeczkę, kolorowy kubeczek, pluszaka itd. Z pewnością będzie chciało wziąć go w łapki, ścisnąć, włożyć do buzi. Jednak nie ułatwiaj mu zadania: nie podawaj go wprost do rąk. Połóż zabawkę na podłodze tak, żeby dziecko musiało zmienić pozycję, by ją zdobyć. Dystans dopasuj do możliwości malucha, bo gdy będzie dla niego zbyt duży, skończy się na płaczu. Z biegiem czasu możesz kłaść zabawkę coraz dalej.

Zabawa dla niemowlaka: taniec

Weź dziecko w ramiona i zatańcz z nim. Starsze bobasy także lubią kołysanie. I dobrze, bo pozytywnie wpływa ono na rozwój: stymuluje układ przedsionkowy mózgu, który odpowiada za prawidłowe reakcje ciała podczas zmian położenia w przestrzeni. Dzieci, które dużo się kołysały, lepiej się koncentrują i uczą.

Zabawy z niemowlakiem 9-12 miesięcy

Pod koniec pierwszego roku życia dziecko potrafi już naprawdę wiele. Ciekawski maluszek chętnie wszystkiego dotyka i próbuje, doskonaląc swoje umiejętności. W tym czasie dziecko także zaczyna naśladować innych. W co się bawić:

Zabawa dla starszego niemowlaka: berek

Gdy twoje dziecko nauczy się już samodzielnie przemieszczać, baw się z nim w berka. Śmiejąc się radośnie, goń je po pokoju i sama przed nim uciekaj. Taka zabawa zachęci je do raczkowania. Chodzenie na czworakach to świetna gimnastyka nie tylko dla ciała, ale i dla mózgu szkraba.

Zabawy dla niemowlaka w czasie kąpieli

Dla malca przebywanie w wodzie to ciekawe doświadczenie. Odczuwa wtedy ciało inaczej niż zwykle, ruch wymaga mniejszego wysiłku. Interesujące jest też obserwowanie, co się dzieje z przedmiotami: czy to nie dziwne, że mydło tonie, a gumowa foczka pływa?

Zobacz też:

Kosi kosi łapci zabawa
Adobe Stock
Rozwój
Kosi, kosi łapci: tekst, piosenka, zabawa
„Kosi, kosi łapci” to jedna z najlepiej znanych zabaw dla niemowlaków. Można się tak bawić już z bardzo małymi dziećmi, nawet trzymiesięcznymi. Nie pamiętasz tekstu piosenki i zabawy? Nie szkodzi, pomagamy.

Zabawa „Kosi, kosi łapci” często używana jest przez rodziców jako odwracacz uwagi – gdy z jakiegoś powodu dziecko zaczyna marudzić lub płakać, zaśpiewanie tej piosenki świetnie zapobiega większej awanturze. Tekst piosenki ma mnóstwo wersji – bo ta rymowanka-zabawianka dla niemowląt ma najpewniej ludowy rodowód. Trudno więc o jeden ogólny tekst, chociaż niektóre jego elementy powtarzają się we wszyskich wersjach. Aby się bawić, wystarczy, że nauczysz się 2–3 zwrotek. Kosi, kosi łapci – tekst piosenki Tekst piosenki jest bardzo przyjemny dla ucha, a melodia rytmiczna. Są w nim spieszczenia, np. łapcie, i sporo miło brzmiących głosek. Powtórzone słowa „kosi, kosi” mają najpewniej pochodzenie gwarowe. „Słownik gwar małopolskich” zawiera „kosiać” w znaczeniu „klaskać” – wyjaśnia na stronie PWN prof. Kazimierz Sikora z Uniwersytetu Jagiellońskiego, co tłumaczy pierwsze słowa piosenki i sposób zabawy. Śpiewaj więc dziecku piosenkę w rytm muzyki i klaszcz razem z nim w dłonie. Kosi, kosi łapci Kosi, kosi łapci, Pojedziem do babci. Babcia da nam mączki, Upieczemy pączki. Kosi, kosi łapci, Pojedziem do babci, Babcia da nam mleczka, Dziadek cukiereczka. Kosi, kosi łapci, Pojedziem do babci, Babcia da nam kaszki, A dziadzio okraszki. Kosi, kosi łapci, Pojedziem do babci, Od babci do dziadka, Dziadek da dwa jabłka. Kosi, kosi łapci, Pojedziem do babci, Od babci do mamy, Mama da śmietany. Kosi, kosi łapci, Pojedziem do babci, Od babci do cioci, Ciocia da łakoci. Jak się bawić w „Kosi, kosi łapci”? Zabawa polega na klaskaniu w rączki w rytm śpiewanej piosenki. Jeśli twoje dziecko jest jeszcze całkiem malutkie, np. ma dopiero trzy miesiące, usiądź obok niego i śpiewając piosenkę, stykaj jego stópki ze sobą , tak jakbyś nimi klaskała....

syndrom dziecka potrząsanego
Adobe Stock
Zdrowie
Zespół dziecka potrząsanego: objawy i skutki potrząsania dzieckiem
Zespół dziecka potrząsanego może być wywołany przez potrząsanie lub szarpanie dzieckiem. Zdarza się, że gdy dziecko płacze, zdenerwowany rodzic potrząsa nim, chcąc je uspokoić. Nigdy nie należy tego robić. Można w ten sposób skrzywdzić dziecko na całe życie. Zespół dziecka potrząsanego może pojawić się również w wyniku nieumiejętnej zabawy z niemowlęciem.

Zespół dziecka potrząsanego jest trudny w zdiagnozowaniu. Zdarza się, że krzyk niemowlęcia wyprowadza rodzica z równowagi. Zaczyna on potrząsać dzieckiem, chcąc przerwać płacz. To forma przemocy wobec dziecka. Można w ten sposób wyrządzić ogromną krzywdę – doprowadzić do urazów głowy, szyi i ośrodkowego układu nerwowego. Syndrom dziecka potrząsanego zwykle dotyka dzieci w pierwszym roku życia. Spis treści:  Potrząsanie dzieckiem – co to znaczy? Zespół dziecka potrząsanego – objawy Potrząsanie niemowlęciem – szkodliwe zabawy Zespół dziecka potrząsanego - co to jest? Zespół dziecka potrząsanego (SBS – od ang. shaken baby syndrome ) to skutek gwałtownego potrząsania lub szarpania dzieckiem. Na problem potrząsania dzieckiem zwrócono uwagę już w 1946 roku, jednak dopiero w latach 70. pojawiła się koncepcja zespołu dziecka potrząsanego. Specjaliści uważają, że choć najczęściej objawy SBS obserwowane są u dzieci do pierwszego roku życia, to można je zauważyć nawet u niektórych 5-latków. Czym grozi zespół dziecka potrząsanego? Główka niemowlęcia jest nieproporcjonalnie duża i ciężka w porównaniu do reszty ciała. Mięśnie szyi są słabe, nie potrafią utrzymać główki. Potrząsanie dzieckiem prowadzi do gwałtownych ruchów głowy do przodu i do tyłu. Mózg dziecka przemieszcza się wtedy w obrębie przestrzeni wewnątrzczaszkowej – „odbija się” o ściany czaszki. Wskutek urazów odniesionych podczas potrząsania dzieckiem może dojść do obrzęku mózgu, krwawień lub krwiaków. Bardzo często pojawia się także krwawienie do siatkówki oka i inne jej uszkodzenia. Ale nie tylko mózg i narządy w obrębie głowy mogą ulec uszkodzeniu. Zdarzają się też urazy szyi i kręgosłupa. Skutkiem SBS może być m.in. upośledzenie umysłowe i fizyczne dziecka, padaczka, utrata...

kołysanki dla dzieci
Adobe Stock
Rozwój
Kołysanki dla dzieci: najładniejsze polskie teksty i melodie do snu
Kołysanki dla dzieci są zwykle spokojne, melodyjne i urzekają swoją prostotą. Najładniejsze kołysanki mogą być śpiewane wieczorem przed snem, a także w chwilach, w których chcemy, by dziecko się uspokoiło i wyciszyło. Kołysanki można śpiewać również dziecku, które jest jeszcze w brzuchu mamy. Podajemy teksty kołysanek i ich melodię. Obejrzyj wideo z popularnymi wykonaniami kołysanek-usypianek i naucz się je śpiewać.

Teksty kołysanek dla dzieci są obecne w kulturze od dawna. Rodzice często śpiewają dzieciom te same kołysanki, które słyszeli od swoich rodziców w dzieciństwie. Kto nie zna usypianek, takich jak np. „Aaa, kotki dwa” czy „Ach, śpij kochanie”? Nucą je chyba wszystkie dzieci w Polsce, których babcie dawniej śpiewały te piosenki ich rodzicom! Przygotowaliśmy  teksty najładniejszych kołysanek dla dzieci. Są ponadczasowe i uwielbiane bez względu na wiek.  Wybrane przez nas teksty dawnych i nowych polskich kołysanek są gotowe do pobrania i wydrukowania lub zapisania w telefonie czy komputerze. Dziecko z pewnością je pokocha. Polskie kołysanki dla dzieci do snu: Aaa, kotki dwa Na Wojtusia z popielnika W górze tyle gwiazd / Ach, śpij kochanie Idzie niebo ciemną nocą Dobrej nocy i sza Co dzieci widziały w drodze Był sobie król Ta Dorotka Złotowłosa królewna Siwa chmurka Kołysanka dla okruszka Senna kołysanka Teksty kołysanek dla dzieci Śpiewanie kołysanek na dobranoc to świetny sposób na wyciszenie. Dziecko przyzwyczajone do łagodnej, spokojnej melodii łatwiej zasypia. Wystarczy, że pobierzesz wybrane przez nas teksty kołysanek i możesz śpiewać je dziecku już dziś wieczorem. Usypianie niemowlaka i śpiewanie mu to rytuał, który nie tylko wyciszy dziecko, ale też pozwoli mamie (lub tacie!) na chwilę wytchnienia po całodziennej bieganinie. Nie martw się, jeśli nie masz słuchu – dla twojego dziecka to właśnie ty śpiewasz najpiękniej na świecie! Aaa, kotki dwa: tekst kołysanki i wideo z melodią W porze usypiania dziecka zaśpiewaj tę klasyczną kołysankę.   Piosenka ma kilka wersji, oto jedna z nich: Aaa, kotki dwa, szarobure obydwa, nic nie będą robiły, tylko dziecko bawiły. Aaa, kotki dwa, szarobure obydwa, jak się...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj