zabawy z niemowlakiem
Adobe Stock/Tomsickova
Pielęgnacja

Zabawy z niemowlakiem: zabawy rozwijające dla niemowlaka i noworodka

Zabawy z niemowlakiem nie muszą być nudne. Sprawdź, w co się bawić z dzieckiem w kolejnych miesiącach życia. Polecamy najlepsze zabawy rozwijające, które nie tylko edukują, ale i dają mnóstwo radości.

Jak wymyślać zabawy dla niemowlaka? Najpierw poobserwuj dziecko. Na pewno szybko się zorientujesz, jakie zabawy lubi, a jakich wolałoby uniknąć. Jedne dzieci są bardzo żywiołowe i uwielbiają być w ruchu. Inne wolą spokojniejsze atrakcje i wolniej oswajają się z nowościami. Proponujemy zabawy rozwijające dla jednych i drugich.

Spis treści:

 1. Kosi, kosi łapki
 2. A kuku!
 3. Pokaż język
 1. Pokazuj mieszkanie
 2. Gładkie, szorstkie
 3. A kto to?
 1. Bęc!
 2. Chcesz, to weź
 3. Taniec
 1. Berek
 2. Zabawy w kąpieli

Zabawy z niemowlakiem 0-3 miesiące

Tuż po urodzeniu dziecko widzi najwyraźniej przedmioty znajdujące się w odległości 20–30 cm. Dostrzega kontrastujące kolory. Lubi również słuchać łagodnej muzyki. Z czasem maluszek zaczyna wodzić wzrokiem za poruszającymi się przedmiotami. Wymyślając zabawy dla noworodka, przygotuj zabawki i obrazki w wyrazistych kolorach, np. czarnym i białym. Oprócz karuzeli warto zainwestować w zestaw grzechotek albo matę edukacyjną z piszczącymi i szeleszczącymi zabawkami. Różnorodne bodźce rozwijają zmysły malca i pobudzają jego wyobraźnię.

Zabawy z noworodkiem: kosi, kosi łapki

Baw się rączkami dziecka (lub jego nóżkami), klaszcząc nimi i powtarzając wierszyk: „Kosi kosi łapki/ pojedziem do babki, babka da nam mleczka/ dziadek cukiereczka”. Ta zabawa usprawnia koordynację wzrokowo-ruchową i sprawność ruchową. Rozwija więź między wami i pozwala cieszyć się z bycia razem.

W co się bawić z noworodkiem: a kuku!

Zwróć na siebie uwagę dziecka, a potem przykryj swoją głowę i twarz pieluszką lub chusteczką. Po kilku sekundach zrzuć materiał i wykrzyknij radośnie „a kuku!”. Możesz też na krótką chwilę przykrywać buzię dziecku (ale tylko bardzo lekką i przewiewną szmatką, tak by mogło oddychać i nie przestraszyło się!) i po chwili zdjąć ją z radosnym okrzykiem lub pozwolić nieco starszemu już maluchowi samemu odsłonić buzię. Zabawa uczy dziecko przewidywania zdarzeń i pozwala zrozumieć pojęcie stałości przedmiotu. W dodatku przynosi maluchom wiele radości.

Zabawa dla niemowlaka: pokaż język

Postaraj się skupić na swojej twarzy uwagę dziecka, a gdy maleństwo będzie już na ciebie patrzyło… pokaż mu język. Wystawiaj i chowaj język, wydając przy tym ciekawe odgłosy, a przekonasz się, że po pewnym czasie maluch zacznie cię naśladować. Dziecko uczy się twojej twarzy, poznaje mimikę, a to wszystko służy budowaniu więzi między wami.

Zabawy z niemowlakiem 3-6 miesięcy

Mały akrobata jest coraz bardziej sprawny. Umie już samodzielnie złączyć rączki, przekręcić się z brzuszka na plecki, chwycić swoją stópkę. Powoli także przymierza się do raczkowania i samodzielnego siadania. W tym okresie dużo radości przyniesie mu zabawa toczącą się piłeczką: miękką i pluszową, którą można wziąć do buzi, albo grającą, np. z dzwoneczkiem w środku. Jest to także idealny czas na pierwsze książeczki.

W co się bawić z niemowlakiem: pokazuj mieszkanie

„To jest lampa”, „To jest okno”. Pamiętaj, jednak, by nie pokazywać wszystkich rzeczy naraz. A potem o nie pytaj. Wkrótce dziecko zacznie je pokazywać! Wydaje ci się, że to nudne? Nie dla niego! Przez większą część pierwszego roku maluch traktuje język jak muzykę, która ma swój rytm, melodię, niesie ze sobą emocje, ale nic nie znaczy. Dopiero pod koniec tego okresu zaczyna rozumieć, że zbitki dźwięków mają określoną treść. Zaczyna kojarzyć ze sobą przedmioty i ich nazwy: „Aha, to białe w pokoju to lampa”, „To raz jasne, a raz ciemne – to okno”.

W tym okresie zaczyna się gotowość do dzielenia uwagi z inną osobą. To ważne dla rozwoju społecznego. Dziecko nie tylko patrzy, ale zachowuje się tak, jakby chciało powiedzieć: „Popatrz tam, gdzie ja!”. Takie zabawy rozwijają też koordynację ręka–oko.

Zabawa rozwijająca dla niemowlaka: gładkie i szorstkie

Pozwól malcowi na poznawanie najróżniejszych przedmiotów: maskotek, plastikowych kubeczków, słuchawki telefonu, piłeczek itd. Niech smyk obraca je w dłoniach, ogląda, ściska, przekłada z rączki do rączki, toczy itd. Dzięki temu jego dłonie coraz chętniej „słuchają” właściciela. Przy okazji malec gromadzi doświadczenia i wiedzę o tym, co go otacza. Zaczyna dostrzegać, że każda rzecz jest inna: piszczący pingwinek daje się ścisnąć, a klocek nie, pluszak jest włochaty, kubek – gładki i chłodny. Uważaj: szkrab stara się poznawać świat wszystkimi zmysłami, więc prędzej czy później (raczej prędzej) wszystko, co wpadnie mu w łapki, wyląduje w jego buzi. Żadna część zabawki nie może więc odpaść, złamać się ani odpruć!

Zabawy dla niemowlaka: a kto to?

Usiądź z malcem przed dużym lustrem i zobacz, co się będzie działo. Twój smyk prawdopodobnie ożywi się na widok brzdąca, którego zobaczy za szybą. Nie rozumie jeszcze, że widzi własne odbicie. Dla niego maluszek w lustrze jest postacią równie realną jak ty.

Zabawy z niemowlakiem 6-9 miesięcy

Maluch ma coraz precyzyjniejszy chwyt. Chętnie bierze do rączek zabawki o różnych fakturach, obraca je w rączkach, bada (dłońmi i językiem) i próbuje wkładać do różnych pojemników. Maluch raczkuje i siada, a także podejmuje próby chodzenia i wspinania się na meble. Przyda się pudełko z klockami albo sorter, dzięki któremu dziecko uczy się rozróżniać kształty i ćwiczy koordynację oko–ręka. Maluch lubi również bawić się wyjmowaniem i wkładaniem mniejszych kubeczków w większe.

Zabawy z niemowlakiem: bęc!

Nie denerwuj się, gdy dziecko po raz czterdziesty upuszcza na podłogę łyżeczkę albo maskotkę. Upuszczanie przedmiotów jest bardzo ważne dla rozwoju malucha – uczy się wtedy świadomie zwalniać uchwyt, a przy okazji dokonuje ważnego odkrycia: zauważa, że to, co się wypuści z rąk, niezmiennie ląduje na podłodze, a nie na... suficie.

W co się bawić: chcesz, to weź!

Pokaż dziecku jakiś ciekawy przedmiot – piłeczkę, kolorowy kubeczek, pluszaka itd. Z pewnością będzie chciało wziąć go w łapki, ścisnąć, włożyć do buzi. Jednak nie ułatwiaj mu zadania: nie podawaj go wprost do rąk. Połóż zabawkę na podłodze tak, żeby dziecko musiało zmienić pozycję, by ją zdobyć. Dystans dopasuj do możliwości malucha, bo gdy będzie dla niego zbyt duży, skończy się na płaczu. Z biegiem czasu możesz kłaść zabawkę coraz dalej.

Zabawa dla niemowlaka: taniec

Weź dziecko w ramiona i zatańcz z nim. Starsze bobasy także lubią kołysanie. I dobrze, bo pozytywnie wpływa ono na rozwój: stymuluje układ przedsionkowy mózgu, który odpowiada za prawidłowe reakcje ciała podczas zmian położenia w przestrzeni. Dzieci, które dużo się kołysały, lepiej się koncentrują i uczą.

Zabawy z niemowlakiem 9-12 miesięcy

Pod koniec pierwszego roku życia dziecko potrafi już naprawdę wiele. Ciekawski maluszek chętnie wszystkiego dotyka i próbuje, doskonaląc swoje umiejętności. W tym czasie dziecko także zaczyna naśladować innych. W co się bawić:

Zabawa dla starszego niemowlaka: berek

Gdy twoje dziecko nauczy się już samodzielnie przemieszczać, baw się z nim w berka. Śmiejąc się radośnie, goń je po pokoju i sama przed nim uciekaj. Taka zabawa zachęci je do raczkowania. Chodzenie na czworakach to świetna gimnastyka nie tylko dla ciała, ale i dla mózgu szkraba.

Zabawy dla niemowlaka w czasie kąpieli

Dla malca przebywanie w wodzie to ciekawe doświadczenie. Odczuwa wtedy ciało inaczej niż zwykle, ruch wymaga mniejszego wysiłku. Interesujące jest też obserwowanie, co się dzieje z przedmiotami: czy to nie dziwne, że mydło tonie, a gumowa foczka pływa?

Zobacz też:

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Prezent dla 5-latka
Święta i uroczystości
Prezent dla 5-latka: pomysły na prezent dla pięcioletniego chłopca (sportowy, edukacyjny, tani)
Agnieszka Majchrzak
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Alimenty z funduszu
Prawo i finanse
Alimenty z funduszu: co trzeba zrobić, żeby otrzymać pieniądze? Nowe przepisy
Agnieszka Majchrzak
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA