Reklama

Po porodzie rodzina zaczyna funkcjonować w trybie noworodka. Budzenie się co 3-4 godziny na karmienie może być bardzo męczące dla rodziców, szczególnie jeśli nie odsypiają deficytu snu. Chyba każdy rodzic czeka z utęsknieniem na moment, kiedy niemowlę w końcu zacznie przesypiać całe noce.

Reklama

Ach, śpij kochanie

Sen dziecka jest jednym z obszarów życia malucha, który zaprząta głowę każdego świeżo upieczonego rodzica. Rodzi się wiele pytań: o której kłaść maluszka? Jak go usypiać? Jak sprawić, by przesypiał odpowiednią liczbę godzin w ciągu doby? Jak pomóc dziecku przespać jak najwięcej godzin w ciągu? Niektóre badania sugerują, że niewystarczająca ilość snu może wpływać niekorzystnie na rozwój dziecka. Czy rodzice powinni się więc martwić, jeśli dziecko nie przesypia całych nocy w ciągu? Badacze postanowili to sprawdzić.

Przespana noc, czyli jaka?

Kanadyjscy naukowcy przeanalizowali dane 388 par matka - półroczne dziecko i 369 matka - roczne dziecko. Kobiety pytano, jak przebiega proces spania, poproszono o ocenę rozwoju poznawczego i motorycznego dziecka, panie także miały określić swój nastrój. Niemowlęta w badaniu zostały sklasyfikowane jako śpiące w nocy, gdy miały co najmniej sześć godzin nieprzerwanego odpoczynku. Okazało się, że tyle przesypia zaledwie 62 procent dzieci w wieku 6 miesięcy. Natomiast tylko 43 procent matek stwierdziło, że ich dzieci spały co najmniej osiem godzin. Co ciekawsze badacze zauważyli, że w półroczne dziewczynki rzadziej budzą się w nocy niż chłopcy. Okazuje się także, że dzieci, które nie spały przez sześć lub osiem kolejnych godzin, były znacznie częściej karmione piersią.

Wyniki tych badań z pewnością wpłyną korzystnie na samopoczucie rodziców nieśpiących dzieci - w końcu nie są sami. Co ważniejsze przerywany sen nie wpływa niekorzystnie na rozwój dziecka. „Jest tak wiele rzeczy, które wpływają na długoterminowy rozwój, takich jak genetyka, odżywianie i interakcje rodzic-dziecko" tłumaczy Jodi Mindell, zastępca dyrektora Centrum Sleep Center Szpitalu Dziecięcym w Filadelfii i profesor na Uniwersytecie św. Józefa. "Badania wykazały, że trening snu wpływa na obniżenie poziomu stresu, a także sprawia, że członkowie rodziny są szczęśliwsi, ale nie wygląda na to, by dzięki temu dzieci miałyby być mądrzejsze."

Czy oby na pewno nie przesypia nocy? Wielu rodziców kładzie dziecko do łóżeczka bardzo wcześnie, po walce z usypianiem oczekuje, że malec prześpi całą noc, czyli do chwili, gdy rodzic się wyśpi. Na to jeszcze długo będziesz musiała poczekać. Dziecko położone spać o 19, może budzić się w środku nocy wyspane. 6-8 godzin to już pięknie przespana noc.

Reklama

Źródło: thebump.com

Reklama
Reklama
Reklama