Przewijanie wielorazowe – co się przyda?
Zastanawiasz się, czy nie przejść z pieluszek jednorazowych na wielorazówki? Musisz zgłębić temat: pieluszki wielorazowe dzielą się na na wiele rodzajów. Są prefoldy, pieluszki-kieszonki, pieluszki AIO. Co wybrać?
1 z 10
Pieluszki wielorazowe w naszych czasach nie mają już nic wspólnego z wiecznie mokrą tetrą, która do dziś po nocach śni się naszym mamom. Łatwo się je pierze, nie trzeba ich wygotowywać ani prasować (a nawet nie powinno się tego robić, bo wysoka temperatura wpływa na ich trwałość i chłonność).
Pieluszki wielorazowe - sprawdź ranking!
Do tego na rynku jest tyle rodzajów pieluszek wielorazowych, że łatwo dobierzesz takie, które będą wygodne dla ciebie. Sprawdź, co to jest pieluszka AIO, pieluszka-kieszonka i otulacz.
Obejrzyj galerię: Co się przyda, gdy przewijasz wielorazowo?
2 z 10
Najłatwiejsze w użyciu, idealne na początek pieluchowania wielorazowego, są pieluszki AIO (All in one), które nie wymagają wkładu do środka. Zakłada się je jak pieluszki jednorazowe i pierze w pralce. Długo jednak schną, dlatego jeżeli zdecydujesz się wyłącznie na pieluszki AIO, musisz kupić spory zapas: najlepiej ok. 40 sztuk (jeżeli przyjmiemy, że dziecko zużywa 5-6 pieluszek dziennie, konieczny będzie zapas na kilka dni). To spory wydatek na początek, który jednak zwraca się już po kilku miesiącach używania pieluszek wielorazowych.
Na zdjęciu: Pieluszka AIO, www.wielorazowo.pl, ok. 94 zł.
Czytaj także: Pieluszki wielorazowe czy jednorazowe: za i przeciw.
3 z 10
Drugą opcją są pieluszki-kieszonki. To pieluszka z „kieszonką” w środku na chłonny wkład. Kieszonki są tańsze i szybciej schną, bo suszymy oddzielnie pieluszkę i wkład.
Na zdjęciu: Pieluszka-kieszonka, www.ekomaluch.pl, ok. 65 zł
4 z 10
Dodatkową zaletą kieszonek jest to, że nie trzeba ich zmieniać przy każdym przewijaniu. Jeżeli dziecko zrobiło tylko siusiu, czasem wystarczy wymienić w pieluszce chłonny wkład. Materiał, który dotyka skóry dziecka, odprowadza wilgoć do wkładu, dzięki czemu pupka pozostaje sucha i nie jest narażona na odparzenia.
Na zdjęciu: Pieluszka-kieszonka, www.pupeko.pl, ok. 53 zł
5 z 10
Pieluszki wielorazowe powinny czekać na pranie nie w plastikowym worku czy torebce (mogłyby stęchnąć), tylko we wiadrze z pokrywką. Warto skropić je we wiadrze olejkiem lawendowym albo z drzewa herbacianego. Olejki mają działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. Dzięki ich zastosowaniu nie ma potrzeby wygotowywania pieluszek.
Na zdjęciu: Olejek lawendowy, www.pupus.pl. ok. 15 zł
Czytaj więcej: Jak chronić dziecko przed bakteriami i alergenami?
6 z 10
Wybierając chłonny wkład do pieluszek-kieszonek zwróć uwagę na to, z jakiego materiału został wykonany. Wkłady z bambusa są antybakteryjne, ale odrobinę mniej chłonne niż wkłady z mikrofibry. Dodatkową zaletą wkładów z mikrofibry jest krótki czas schnięcia. Na noc wkładaj do pieluszki wkład węglowo-bambusowy, który jest trochę grubszy i bardzo chłonny.
Na zdjęciu: Wkład z mikrofibry, www.bee.pl, ok. 10 zł
7 z 10
Miękkie, biodegradowalne, jednorazowe bibułki do pieluszek wielorazowych zatrzymują kupkę i zapobiegają pobrudzeniu pieluszki. Wkłada się je na wierzch pieluszki.
Na zdjęciu: Bibułki do pieluszek, www.pieluszkarnia.pl, ok. 34 zł
8 z 10
Otulacz to nieprzemakalne, zapinane na napy majteczki, które nakłada się np. na wielorazową pieluszkę bambusową albo tetrową. Otulacz zapobiega przemoczeniu ubranka dziecka i nie trzeba go zmieniać przy każdym przewijaniu.
Otulacze mają różne rozmiary, jednak najpraktyczniejszym rozwiązaniem jest kupowanie otulaczy one-size. Sprawdzą się one u dzieci między 3,5-10 kg.
Otulacze PUL są uszyte z oddychającego poliestru: szybko schną i dość dobrze przepuszczają powietrze, choć nie tak dobrze jak otulacze wełniane. Te drugie jednak o wiele dłużej schną i mają mniejszą trwałość niż pulowe.
Na zdjęciu: Otulacz PUL, www.sklep-milovia.eu.pl, ok. 58 zł.
9 z 10
Bambusowe pieluszki świetnie się dopasowują do pupki i w razie odparzenia chronią przed bakteryjnym zakażeniem skóry, ale są mniej wygodne niż pieluszki AIO czy pieluszki-kieszonki. Wymagają otulacza.
Na zdjęciu: Pieluszka Baboozle Strech, www.pieluszkarnia.pl, ok. 60 zł
10 z 10
Pieluszka-prefold składa się z kilku warstw materiału, dzięki czemu jest bardziej chłonna. Zapinana na napy, można stosować jako wkład do pieluszki kieszonki albo jako pieluszkę do otulacza. Jej zaletą jest wyjątkowa miękkość i niska cena. Uwaga: Pieluszek prefold nie należy prasować, bo to zmniejsza ich chłonność.
Na zdjęciu: Prefold bambusowy, www.pupeko.pl, ok 55 zł/3 sztuki.
Czytaj także: Pieluszki jednorazowe czy wielorazowe – czym się kierować podczas wyboru?