Przewijanie noworodka może wydawać się trudne, zwłaszcza jeśli nie mamy pewności, jak robić to prawidłowo i bezpiecznie. Wystarczy jednak kilka tygodni, by każdy rodzic nabrał sporej wprawy. Niemowlaki potrafią bowiem zużyć nawet 10 pieluszek na dobę. Muszą być często przewijane, także w nocy, bo mają bardzo delikatną i wrażliwą skórę – pięć razy cieńszą niż dorośli. Jak przewijać noworodka krok po kroku? Skorzystaj z naszych wskazówek!

Reklama

1. Zgromadź niezbędne akcesoria do przewijania noworodka

Aby zmienić dziecku pieluszkę, będziesz potrzebować kilku drobiazgów. Chusteczki, waciki i miseczka z ciepłą wodą przydadzą się do umycia pupy. Tetrową pieluchą lub ręcznikiem osuszysz skórę. A ponieważ brudne waciki i pieluszkę trzeba gdzieś wyrzucić – przyda ci się także plastikowe wiaderko z pokrywą.

Pod ręką miej krem lub maść do pielęgnacji pupy i czystą pieluszkę (a najlepiej kilka – czasem jej zapięcie nie udaje się za pierwszym razem). Przygotuj też kilka zabawek – to na wypadek, gdyby w trakcie przebierania dziecko marudziło. A gdy będziesz już mieć wszystkie potrzebne rzeczy, umyj ręce i do dzieła.

2. Ułóż noworodka i rozbierz

Połóż noworodka na przewijaku przykrytym pieluchą lub ręcznikiem, by dziecko nie dotykało ciałem zimnej ceraty. Nawet na chwilę nie zostawiaj niemowlaka samego, bo może spaść. Rozbierz noworodka (musisz zdjąć jego dolną część ubranek i podwinąć pod paszki body). Teraz odepnij paski pieluszki i rozwiń ją. Jeżeli okazało się, że dziecko zrobiło kupkę, otrzyj pupę czystym fragmentem pieluchy, zwiń ją i wyrzuć.

3. Umyj pupę noworodka

Użyj wacika i wody lub chusteczek. Oczyść też fałdki! Nie prostuj nóżek dziecka, nie ciągnij stópek – grozi to wywichnięciem stawów biodrowych! By unieść pupę, podłóż pod nią dłonie. Ręcznikiem osusz skórę (dotykaj, nie pocieraj).

Zobacz także

4. Posmaruj pupę noworodka

Posmaruj pachwiny oraz fałdki noworodka kremem na odparzenia (cienko!). Uwaga! Nie smaruj śluzówek narządów płciowych dziewczynki. Możesz przez chwilę pozostawić dziecko bez ubranka – wietrzenie pupy ma działanie lecznicze.

5. Załóż noworodkowi pieluchę

Jedną ręką unieś pośladki, drugą podłóż pod nie czystą pieluchę. Zapnij na jej bokach paski samoprzylepne. Jeżeli dziecko ma jeszcze kikut pępowiny, nie zakrywaj go. W jednorazówkach możesz nożyczkami wyciąć brzeg, który się z nim styka.

[CMS_PAGE_BREAK]

Najczęstsze pytania o przewijanie

Ojcowie pytają – odpowiada dr Maria Rudzińska-Chazan, pediatra neonatolog, przez wiele lat pracowała w IMiD.

Czy po kupie wystarczy myć pupę noworodka chusteczkami pielęgnacyjnymi?

Na spacerze czy w podróży bardzo ułatwiają zmianę pieluszki. W domu jednak nie ograniczaj się tylko do użycia chusteczek – usuń nimi lub rogiem pieluszki zabrudzenia, a potem umyj pupę malca wodą i mydłem. Jeżeli masz synka, sprawdź, czy zanieczyszczenia nie pozostały pod moszną (często dochodzi tam do odparzeń). Tata dziewczynki musi zaś pamiętać, by myć małą zmoczonymi w wodzie dużymi płatkami waty lub gazikami – zawsze w kierunku odbytu, a nie odwrotnie! Po każdym przemyciu zmień wacik (u dziewczynek cewka moczowa jest bardzo krótka, więc łatwo dochodzi do zakażenia dróg moczowych bakteriami, które znajdują się w kupce niemowlęcia).

Co mam zrobić, gdy pupa noworodka jest zaczerwieniona?

Jeśli pieluszki będą zmieniane za rzadko lub dziecko ma wyjątkowo wrażliwą skórę, może dojść do odparzeń. Powstaje zaczerwienienie (skóra jest gorąca), a z czasem pojawiają się suche, łuszczące się plamy. Każdorazowo podczas przewijania dziecka (powinieneś to robić bardzo często) umyj całą pupę przegotowaną wodą i mydłem dla alergików. Wietrzenie przyspieszy leczenie – pozwól noworodkowi pobaraszkować bez pieluchy. Potem posmaruj odparzone miejsca kremem na odparzenia. Zakładając pieluchę, sprawdź koniecznie, czy jej taśma samoprzylepna nie dotyka ciała. Powinieneś też wiedzieć, że skóra pupy dziecka jest szczególnie narażona na odparzenia, gdy dziecko leczy się antybiotykami. Wtedy może dojść do tzw. pieluszkowego zapalenia skóry.

Czy do posmarowania noworodka lepiej użyć oliwki czy kremu na odparzenia?

Kremu. Dobry krem (lub maść) chroni skórę dziecka przed szkodliwym działaniem moczu i stolca, a także leczy odparzenia. Najlepsze są te, które zawierają panthenol (przyśpiesza gojenie) oraz cynk, który ma działanie ochronne.

Praktyczne rady dotyczące przewijania noworodka

  • Pamiętaj, że niemowlęta często robią siusiu, gdy zrobi im się chłodno. Rozbieraj więc dziecko powoli, a nie poczujesz na sobie nagle fontanny.
  • Nie zapinaj pieluchy zbyt ciasno, bo skóra pod nią musi oddychać – inaczej szybko stanie się podrażniona (między brzuszek a pieluszkę powinieneś móc swobodnie wsunąć palec wskazujący).

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama