Znaleźć dobrą nianię dla naszego dziecka to nie łatwa sprawa. Z reguły szukamy wśród rodziny, podpytujemy znajomych lub też udajemy się do agencji niań. Nieważne, jaką drogę wybierzemy, najważniejsze jest, aby wiedzieć, o co pytać nianię na pierwszym spotkaniu. – Oczywiście w takiej rozmowie nie można iść na żywioł, trzeba mieć ustaloną wcześniej listę pytań, podzieloną na trzy etapy – mówi Joanna Jakubiak, właścicielką agencji niań i autorka poradnika „Zaufana niania’’.

Reklama

Zatem: o co pytać nianię na rozmowie kwalifikacyjnej? Poniżej konkretne podpowiedzi, które powinny wyznaczyć kierunek, w jakim trzeba podążać w czasie rozmowy o pracę z opiekunką do dziecka.

1. Jaką osobą jest kandydatka na nianię

To czas na próbę poznania osobowości przyszłej niani. Dlatego warto pytać nianię na pierwszym spotkaniu o to, czy ma rodzeństwo, czy jest ono starsze, czy młodsze, czy kobieta sama ma dzieci, czym się interesuje, jakie miała dzieciństwo, czy i jakie ma hobby lub pasje, co lubi robić w wolnym czasie. Na tym etapie niania ma poopowiadać o sobie i o tym, co lubi – to powinien być dla niej najbardziej komfortowy fragment rozmowy kwalifikacyjnej, który pozwoli jej nieco się rozluźnić.

2. Etap związany z dzieckiem, którym ma się opiekować niania

Najpierw rodzice powinni zadać sobie pytanie, co chcieliby, aby niania robiła z ich dzieckiem, jak wypełniała mu czas. Czy powinna zajmować się ich pociechą tak samo, jak oni robili to dotąd, czy zupełnie inaczej. Na tej podstawie trzeba ułożyć listę pytań. Warto pytać nianię na pierwszym spotkaniu np. o to: jak planuje pani spędzać czas z naszym dzieckiem? Co chciałaby pani z nim robić w dni z piękną pogodą, a co wtedy, gdy za oknem leje, czy lubi pani dziecku czytać, czy lubi pani z dzieckiem rysować, czy będzie pani mogła włączać muzykę z piosenkami dla dzieci i śpiewać itp.

Można też pytać nianię na pierwszym spotkaniu o to, jak radziła sobie ze złym humorem dzieci, w jaki sposób nakłaniała je do spełniania próśb i poleceń, jak reaguje na nieposłuszeństwo dziecka. Na tej podstawie uda się stwierdzić, czy kandydatka na nianię jest ciepłą, spokojną osobą i czy jest cierpliwa.

Zobacz także

3. Pytania o doświadczenie zawodowe

Kandydatka na nianię powinna opowiedzieć, czy zajmowała się już cudzymi dziećmi, co to były za dzieci i rodziny, dla których pracowała. Ten etap pozwoli też stwierdzić, czy mamy do czynienia z osobą dyskretną. Warto zapytać nianię na pierwszym spotkaniu o to, czy zdarzyły jej się w trakcie opieki nad dziećmi jakieś trudne sytuacje, na czym polegały i jak udało się je rozwiązać. Można zapytać o też to, czy jest coś, co napawa ją dumą lub coś, co ją przerażało w czasie pracy.

Joanna Jakubiak jest nianią z wieloletnim doświadczeniem i właścicielką agencji niań „Zaufana niania’’. We współpracy z wydawnictwem Edipresse wydała książkę poradnik „Zaufana niania’’, w której w bardzo przystępny i dowcipny sposób pokazuje, jak skutecznie znaleźć nianię dla dziecka.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama