Reklama

Czy do mycia noworodka lepszy jest płyn myjący czy mydło w kostce? Jaki płyn najlepiej sprawdzi się do mycia dziecka? Co kryje się pod nazwą emolienty i gdzie ich szukać? Czym się różni mydło w kostce od kostki myjącej? Wyjaśnimy, w czym najlepiej kąpać dziecko, które dopiero przyszło na świat.

Reklama

Spis treści:

Czym myć noworodka?

Do kąpieli noworodka najlepiej używać płynnych środków myjących. Takie kosmetyki są odpowiednie dla niedojrzałej skóry dziecka, które dopiero przyszło na świat. Dobrze dobrany preparat do mycia nie tylko oczyszcza skórę, ale również wspiera jej barierę ochronną.

Polecany przez dermatologów płyn myjący nie powinien być wyprodukowany na bazie mydła. Mydło (nawet jeśli jest to mydełko dziecinne) może prowadzić do naruszenia naturalnej bariery ochronnej skóry. Skutkiem tego bywa suchość, podrażnienie, zaczerwienie lub nawet łuszczenie się naskórka.

Dermatolodzy nie zabraniają używania mydła dla dzieci, ale zwracają uwagę, że lepszym rozwiązaniem dla skóry niemowlęcia jest stosowanie płynów myjących, które nie są wyprodukowane na bazie mydła. Warto wiedzieć, że noworodka można z powodzeniem również myć samą wodą.

Alternatywą polecaną przez dermatologów są środki myjące zawierające syntetyczne detergenty, tzw. syndety. Dla noworodka można wybrać syndet w kostce lub w płynie. Można go używać, jeśli dziecko ma zdrową, gładką i niewysuszoną skórę. Syndety bywają czasem nazywane mydłem bez mydła. Mają odpowiednie pH dla skóry (5,5-6,0).

Co jest lepsze do kąpieli dziecka: mydło czy płyn?

Gdy dziecko przestanie być noworodkiem, nie ma znaczenia, czy umyjesz je płynem do kąpieli czy mydłem, jednak jedno i drugie powinno być przeznaczone dla dzieci.

W przypadku mydła trzeba pamiętać, by odkładać je w miejsce, gdzie będzie mogło obeschnąć. W przeciwnym wypadku stanie się siedliskiem bakterii. Z kolei butelkę z płynem do kąpieli po użyciu trzeba opłukać i wytrzeć do sucha, aby na resztkach płynu na plastikowym opakowaniu nie wyrastał kożuch zawierający niebezpieczne drobnoustroje.

W czym kąpać noworodka z suchą skórą?

Jeśli noworodek ma suchą łuszczącą się skórę albo cierpi na inny problem skórny, warto zastąpić płyn myjący preparatem z emolientami. To składniki, które nie naruszają naturalnej bariery ochronnej, ale również zmiękczają skórę, zatrzymują w niej wodę, a tym samym zapewniają odpowiednie nawilżenie.

Płyny myjące z emolientami dodaje się do wody w wanience.

Emolienty mogą też stanowić skład kosmetyków, których używa się do pielęgnacji po kąpieli. Preparaty tego typu kupuje się w aptece lub sklepach drogeryjnych.

Naturalny domowy emolient do mycia noworodka

Podobnie jak emolienty działa wywar z siemienia lnianego. Można go używać do kąpieli noworodków i dzieci ze zmianami alergicznymi. Siemię lniane po namoczeniu otacza się warstwą śluzu. Dodanie go do kąpieli działa na skórę oczyszczająco, nawilżająco i kojąco.

Zagotuj w garnku z wodą pół szklanki siemienia. Gdy wywar ostygnie, zbierz galaretkę, która utworzyła się na powierzchni, i dodaj ją do przygotowanej ciepłej wody w wanience. Wykąp dziecko, nie używając dodatkowych preparatów.

Jak wybrać najlepszy kosmetyk do mycia dziecka?

Preparat, który wybierzesz dla noworodka, powinien mieć na etykiecie informację, że jest polecany od 1. dnia życia. To ważny fakt, bo skóra małych dzieci różni się od skóry dorosłych i wymaga delikatnej pielęgnacji. Najlepszym wyborem są produkty, których działanie zostało udowodnione w badaniach. Informację o tym znajdziesz na opakowaniu (certyfikat lub atest, np. PZH, IMiD, CZD, a także towarzystw naukowych, np. dermatologicznego, alergologicznego).

Najlepsze preparaty do kąpieli noworodków powinny mieć pH 5,5 i nie zawierać substancji zapachowych (mogą uczulać). Kupując produkt, zwróć też uwagę, jak go stosować – niektóre kosmetyki dodaje się do wody w wanience, inne używa jako środek oczyszczający skórę.

Czy można stosować kosmetyki eko do mycia noworodka?

Naturalna pielęgnacja jest bardzo dobrym wyborem, ponieważ alergia skórna może dotknąć każdego. Ale w tej materii również musimy być ostrożni. Wybierajmy produkty, które zostały dokładnie przebadane. Dobre kosmetyki naturalne posiadają specjalne certyfikaty przyznawane np. przez AllergyCertyfied (najbardziej restrykcyjny), ECOCERT lub BDIH.

Jeśli obawiasz się alergii (często skłonności uczuleniowe dzieci dziedziczą po rodzicach), wybierz kosmetyki dla alergików (hipoalergiczne). Można ich używać nie tylko wtedy, gdy obawiamy się wystąpienia alergii.

Czy noworodek potrzebuje szamponu?

Do mycia delikatnych włosów dziecka nie musisz używać specjalnych szamponów – wystarczy woda i płyn myjący, ten sam, w którym kąpiesz dziecko. Dermatolodzy są zdania, że szampon przyda się dopiero półrocznemu niemowlęciu.

Według aktualnych zaleceń noworodka nie trzeba kąpać codziennie. Można to robić nawet dwa do trzech razy w ciągu tygodnia. Codziennie należy stosować tzw. kąpiel na sucho, która polega na przecieraniu ciała myją zamoczoną w wodzie. Jeśli tylko masz ochotę, warto kąpać dziecko codziennie. To pozwala dziecku porządkować rytm dnia i wyciszyć się przed snem. Małe dzieci, podobnie jak dorośli, po kąpieli lepiej śpią.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama