Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
czym smarować noworodka
Adobe Stock
Noworodek

Skóra noworodka: 6 porad pielęgnacyjnych

Skóra noworodka jest wyjątkowo delikatna, dlatego trzeba na nią chuchać i dmuchać. Jak o nią dbać?

Noworodek ma bardzo delikatną i wrażliwą skórę, dlatego musisz traktować ją z delikatnością, miłością i uwagą. Szczególnego traktowania wymaga też skóra wcześniaka i dziecka urodzonego po terminie.

Skóra wcześniaka

Niedojrzałość skóry wcześniaka sprawia, że jest ona wyjątkowo wrażliwa i przepuszczalna. A to oznacza m.in. że szybciej się wychładza, łatwiej przenikają przez nią szkodliwe substancje czy drobnoustroje i jest mniej odporna na uszkodzenia. Dzieje się tak zwłaszcza przez pierwsze 2–3 tygodnie życia po przyjściu na świat, ponieważ po tym czasie staje się już prawie taka sama jak u donoszonych noworodków. Nic więc dziwnego, że opieka nad wcześniakami jest wyjątkowa: ogrzewa się je w inkubatorach, chroni przed wszelkimi zarazkami. Każdy, kto się styka z maleństwem, musi bardzo dokładnie wymyć i zdezynfekować ręce. Wcześniaki leczy się natychmiast, gdy na ich skórze pojawią się jakieś niepokojące zmiany, bo w przypadku dzieci urodzonych przedwcześnie powikłania mogą szybko objąć cały organizm.

Jak pielęgnować delikatną skórę noworodka?

Aby odpowiednio dbać o skórę noworodka, stosuj się do tych wskazówek:

  • Używaj najłagodniejszych kosmetyków – bez barwników, konserwantów, dodatków zapachowych itd. Tylko takich, które są przeznaczone dla niemowląt (uwaga: nie wszystkie preparaty można stosować od pierwszych dni życia).
  • Nawilżaj i natłuszczaj. Używaj emolientów – preparatów, które dodaje się do kąpieli lub stosuje bezpośrednio na skórę, by trwale ją nawilżyć (tworzą na niej cieniutką warstwę ochronną zapobiegającą wysychaniu). To ważne, bo sucha skóra równa się większe ryzyko mikrouszkodzeń i otarć.
  • Wybieraj ubranka z miękkich, naturalnych tkanin, najlepiej z delikatnej, rozciągliwej bawełny. Wszelkie koronki, falbanki, ostre szwy, spody aplikacji, a nawet metki mogą drażnić skórę, a nawet ją uszkadzać.
  • Często zmieniaj pieluszki. Gdy są spuchnięte od moczu albo wypełnione czymś jeszcze, mocno drażnią skórę. Podczas przewijania przemyj pupę przegotowaną wodą, dokładnie ją osusz (bez pocierania) i posmaruj kremem ochronnym.
  • Starannie pielęgnuj pępek. Powinien być odsłonięty – odwijaj pieluszkę albo wytnij ją tak, by go nie zakrywała. Jeśli pojawia się zaczerwienienie i/lub opuchlizna, idź do lekarza.
  • Przygotuj się na łuszczenie. Najbardziej łuszczy się naskórek u dzieci urodzonych po czasie. Dzieje się tak dlatego, że zabezpieczająca go maź płodowa zdążyła już zniknąć, więc został zmacerowany przez wody płodowe. Przenoszone maluszki mają często „rączki praczki” – skóra na rękach (a także na stopach!) jest pomarszczona jak po zbyt długim moczeniu w wodzie. Trzeba ją nawilżać i natłuszczać, by nie pękała i nie swędziała.

Praktyczna wyprawka noworodka – ubranka, kosmetyki i akcesoria [WIDEO]

noworodek
Fotolia
Noworodek
15 sekretów, jak pielęgnować noworodka
Skóra noworodka jest bardzo delikatna, skłonna do podrażnień. Jak często ją myć, czym smarować, lepszy jest krem czy oliwka, a pielucha jednorazowa czy tetrowa: dermatolog dziecięcy zdradza największe sekrety, jak pielęgnować noworodka.

Noworodek wydaje ci się delikatny, kruchy. Zastanawiasz się, jak go myć, czym pielęgnować, jak kąpać noworodka , by chronić jego delikatną skórę. Sekrety dobrej pielęgnacji noworodka zdradza dr Grażyna Nieżurawska, dermatolog dziecięcy. 1. Kiedy po raz pierwszy wykąpać noworodka w wanience Jeśli noworodek jest zdrowy, urodzony o czasie (czyli pomiędzy 38. a 42. tygodniem ciąży), możesz wykąpać go w wanience nawet już drugiego dnia po porodzie. Możesz go też kąpać, gdy wrócicie do domu. Musisz tylko uważać, by nie zamoczyć jeszcze niezagojonego pępka: o pępek trzeba dbać w szczególny sposób. 2. Jak często kąpać noworodka Najlepiej kąpać noworodka codziennie. Noworodek co prawda mocno się nie brudzi, ale jednak bardzo często bywa zgrzany, spocony, często też ulewa mu się po jedzeniu trochę pokarmu – dlatego kąpiel jest tak ważna. Kąpiel nie powinna jednak trwać dłużej niż kilka minut, by skóra nie traciła warstwy lipidowej (tłuszczowej) i nie ulegała wysuszeniu. 3. Dla noworodka lepsze jest mydło czy płyn do kąpieli To zależy od stanu skóry dziecka. Jeśli skóra noworodka jest normalna, nie łuszczy się i nie jest przesuszona, nie ma na niej żadnych podrażnień, to można używać mydła dla niemowląt o obojętnym odczynie pH (5,5). Uwaga: Nie używaj mydeł dla dorosłych. Mają one odczyn zasadowy, co może zniszczyć ochronną warstwę lipidową skóry, doprowadzić do zbytniego wysuszania i podrażniania. Dlatego nie wolno nimi myć niemowlęcia. Jeśli skóra dziecka jest sucha, szorstka, trzeba stosować przeznaczone dla niemowląt nawilżające płyny do kąpieli, czyli emolienty (najlepiej spytać o nie w aptece). Również mają odczyn pH 5,5. Nie wysuszają skóry, przeciwnie – dodatkowo lekko ją nawilżają. Po takiej kąpieli na skórze pozostaje film, który chroni skórę przed utratą wilgoci. Uwaga: Jeśli wlewasz do wody płyn...

mama, wcześniak
RF
Wcześniak
Jak opiekować się wcześniakiem?
Wcześniak wydaje się tak kruchy, że aż strach wziąć go na ręce. Spokojnie! Dr n. med. Maria Rudzińska-Chazan, pediatra neonatolog wyjaśnia, jak opiekować się dzieckiem urodzonym przed czasem, żeby poczuło się na świecie dobrze i bezpiecznie.

Dziecko, które przyszło na świat przed 37. tygodniem ciąży, nie jest w pełni przygotowane do życia poza łonem mamy. Jest bardzo delikatne, czasem tak maleńkie, że mieści się na dłoni dorosłego człowieka! Dlatego pierwszym chwilom, po powrocie z wcześniakiem do domu, zazwyczaj towarzyszy lęk i rozmaite obawy: jak go karmić, kąpać, przewijać i ubierać, żeby na pewno nie zrobić mu krzywdy? Jak karmić wcześniaka? Dziecko urodzone przed 32. tygodniem ciąży nie potrafi jednocześnie ssać i połykać tak, by się nie krztusić. W szpitalu najmłodsze z wcześniaków są zazwyczaj karmione dożylnie. Trochę starszym jedzenie (mleko mamy lub mieszankę) podaje się sondą i dodatkowo dożywia kroplówką. Pokarm mamy najlepiej chroni dziecko przed infekcjami i wzmacnia jego organizm. Takie mleko różni się składem od mleka matki noworodka donoszonego. Zawiera m.in. więcej białka i potrzebnych mikroelementów oraz inne tłuszcze. Przeczytaj 9 powodów, dla których warto karmić piersią przez wiele miesięcy Jak sprawdzić, że wcześniak się najada? Aby rozbudzić laktację, musisz odciągać pokarm – ręcznie lub laktatorem – minimum osiem razy na dobę. Jak odciągać pokarm? Znamy najlepsze sposoby! Kiedy lekarze wypiszą dziecko do domu, będzie już miało w pełni dojrzały odruch ssania, więc karmienie stanie się łatwiejsze. Ale możesz też poczuć się wtedy nieco bezradna – jak zyskać pewność, czy twój noworodek się najada? W szpitalu regularnie sprawdzano wagę dziecka, ale teraz ważenie przed i po każdym posiłku nie ma sensu. Sprawi tylko, że będziesz się denerwować. Karm na żądanie, nawet jeśli podajesz mieszankę. Pamiętaj, że takie dziecko może chcieć jeść bardzo często, ale w małych ilościach. Podczas kontroli, częstszych niż w przypadku dzieci urodzonych o czasie, pediatra oceni, czy smyk prawidłowo przybiera na wadze. Nowe pokarmy...

żółtaczka u noworodka
Fotolia
Noworodek
Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, czas trwania, zagrożenie dla zdrowia
Żółtaczka u noworodka nie jest niebezpieczna, jeśli pojawia się w 2-3 dobie. Nie można również się nią zarazić. Objawem żółtaczki jest zażółcenie skóry, białkówki oka i błon śluzowych. Sposób postępowania zależy od jej nasilenia.

Żółtaczka u noworodka w większości przypadków jest naturalnym zjawiskiem. Tak zwaną żółtaczkę fizjologiczną przechodzi ok. 70 proc. urodzonych o czasie noworodków i ok. 90 proc. wcześniaków. Jej głównym objawem jest zażółcenie skóry, które nie wymaga leczenia. Niektóre noworodki przechodzą jednak żółtaczkę patologiczną, która może mieć niekorzystny wpływ na ich zdrowie.  Wyjaśniamy: Dlaczego noworodek ma żółtaczkę? Jak rozpoznać żółtaczkę u noworodka? Do kiedy utrzymuje się żółtaczka? Żółtaczka u noworodka a karmienie piersią Żółtaczka patologiczna – jakie objawy? Badanie poziomu bilirubiny Kiedy fototerapia? Kiedy potrzebna jest transfuzja krwi? Karmienie piersią a żółtaczka Żółtaczka u wcześniaka   Dlaczego noworodek ma żółtaczkę? Przyczyną żółtaczki u noworodka jest wysoki poziom bilirubiny, czyli żółtego barwnika krwi w organizmie dziecka. Nadmiar bilirubiny jest skutkiem rozpadu erytrocytów (czerwonych krwinek), do którego dochodzi po narodzinach dziecka . W czasie życia płodowego czerwone krwinki dostarczały płodowi tlen. Gdy dziecko pojawi się na świecie i oddycha samodzielnie, tak duża ilość erytrocytów nie jest potrzebna. Kiedy erytrocyty zaczynają się rozpadać, wątroba noworodka może nie radzić sobie z przetwarzaniem i wydalaniem dużej ilości bilirubiny. Żółty barwnik przez pewien czas utrzymuje się w organizmie dziecka i wywołuje objawy żółtaczki. Przyczyny zwiększające ryzyko żółtaczki u noworodka: Niedotlenienie w czasie porodu - dziecko urodziło się okręcone pępowiną , to może wpłynąć na słabszą pracę wątroby i pojawienie się silniejszej żółtaczki. Niegroźne urazy główki w trakcie porodu - ich skutkiem są krwiaki, w których znajduje się wynaczyniona krew, będąca źródłem bilirubiny. ...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj