Warunki niezbędne dla rozwoju dziecka – co to właściwie takiego? Na pewno nie jest to góra „rozwijających” zabawek czy zajęcia rytmiki dla niemowląt. To coś o wiele prostszego. Poznaj „złotą piątkę”:

Reklama

1. Bezwarunkowa miłość – aby nie bało się wyzwań

Według psychologów, im więcej miłości dostanie niemowlę, szczególnie w pierwszych miesiącach życia, tym bardziej będzie pewne siebie w przyszłości. A to przecież warunek wielu sukcesów. Dlaczego tak się dzieje? Kiedy dziecko wie, że bez względu na wszystko jest akceptowane i otaczane miłością, nie boi się podejmować wyzwań. Dlatego nie szczędź dziecku czułości. To ważne także dlatego, że twoja bliskość i dotyk stymulują układ nerwowy niemowlęcia (przeczytaj, czemu niemowlę koniecznie potrzebuje dotyku).

2. Zaspokajanie potrzeb – by rosło poczucie wartości dziecka

Już kilkumiesięczne dzieci potrafią pokazać, czego potrzebują, a kiedy już to dostaną, nie posiadają się z radości. W takich chwilach rośnie w nich świadomość tego, że są panami samych siebie. Nie bój się, że spełniając drobne zachcianki dziecka, rozpieścisz go. Dla rozwoju niemowlęcia nie dyscyplina jest ważna, ale budowanie w nim poczucia własnej wartości.
Sprawdź, jak w prosty sposób pokazać niemowlęciu, że go kochasz

3. Pole do eksperymentów – dla nauki

Dziecko powinno dotykać twoich okularów, głaskać kocie futerko, chlapać wodą, jeść rękami, brykać na czworakach po całym mieszkaniu i w nieskończoność upuszczać łyżeczkę. Powinno mieć możliwość pełzania, raczkowania, wspinania się przy meblach. Właśnie w takich chwilach się uczy i poznaje swoje możliwości. Choć czasem wydaje ci się, że niemowlę z czymś sobie nie poradzi (np. z samodzielnym jedzeniem), powstrzymaj pokusę, aby wyręczać go we wszystkim.

4. Codzienna rozmowa – na rozwój mowy

Badacze udowodnili, że dla rozwoju mowy najważniejszy jest 1. rok życia. Aby dziecko w kolejnych latach mówiło i rozumiało tyle, ile powinno, już w niemowlęctwie mów do niego jak najwięcej, najlepiej patrząc mu przy tym prosto w oczy. Nie wiesz, co mówić? Wszystko, co przyniesie ślina na język. Opisuj , jak smakują lody, opowiadaj o tym, co dzieje się za oknem, informuj go, co właśnie teraz robisz. Używaj normalnego języka, takiego, jakim posługujesz się w rozmowie z dorosłymi. W ten sposób wzbogacasz wyobraźnię i słownictwo dziecka.
Nauka mówienia w 1. roku życia – poznaj wskazówki specjalistów

Reklama
Zobacz także

5. Rutyna – by czuło się bezpiecznie

Dziecko jeszcze przed porodem umie odnaleźć powtarzalny rytm: bicie serca, maminy oddech, melodię słów. To daje mu poczucie bezpieczeństwa. Po porodzie także wybiera z chaosu informacji to, co się powtarza. Rutyna pozwala niemowlęciu przewidywać przyszłość i ułatwia mu naukę. Poznaj codzienne rytuały, które ułatwią opiekę nad niemowlęciem.

Reklama
Reklama
Reklama