tata, zabawa, zabawki, niemowlę
Pielęgnacja

Pielęgnacja malucha – codzienne rytuały dziecka

Każdemu maleństwu potrzebny jest w miarę stały rytm dnia. Takie niezmienne punkty w jego życiu sprawią, że dziecko poczuje się na świecie bezpiecznie, będzie mniej płakać, szybciej się rozwijać.

Noworodek żyje we własnym rytmie – je i zasypia wtedy, kiedy tego potrzebuje. Trzeba się do niego dostosować, bo nie jest w stanie najeść się i wyspać na zapas. Od początku warto jednak uczyć go odróżniania dnia od nocy, a także wyłapywać stałe punkty w jego harmonogramie (np. pory pobudki) i dopasowywać do nich resztę: ubieranie, kąpiel itd. Do czego warto przyzwyczajać maleństwo?

Pobudka

Jedne maluszki budzą się świtem, inne lubią pospać dłużej. Najważniejsze, by codziennie odbywało się to z grubsza o tej samej porze. Dzięki temu dziecko jest wyspane i wypoczęte, a wieczorem nie ma kłopotów z zasypianiem. Pobudka o stałej porze oznacza spokojny początek dnia. Najlepiej więc dostosować się do malucha (niech sam wybierze porę wstawania) i konsekwentnie kłaść go o stałej porze. Pamiętaj o tym, by przywitać razem z dzieckiem dzień: pouśmiechajcie się do siebie, razem rozsuńcie zasłony itd. Ważna jest także poranna toaleta – przewijanie, przemywanie oczek i buzi, przebieranie w dzienne ubranko. Dzięki temu malec uczy się, że w ciągu dnia nie chodzi się w tym, w czym się spało (w przyszłości chodzenie w piżamie do południa będzie dla niego miłą odmianą, a nie normą), że trzeba się umyć, uczesać. Będzie miał to we krwi.
Nasza rada: Jeśli godzina, o której wstaje twój bobas, jest dla ciebie absolutnie nie do przyjęcia, możesz spróbować go trochę przestawić: kładź dziecko spać odrobinę później (najlepiej stopniowo – pół godziny, godzinę), a gdy obudzi cię o świcie, nakarm go „w trybie nocnym” – w ciszy, przy małej lampce i zasłoniętych oknach. Nie daj się wciągnąć w zabawę i spróbuj go jeszcze utulić do snu.

Posiłki

Noworodki i małe niemowlęta karmi się na żądanie, to znaczy w porach, które same wyznaczają. Jedne jedzą bardziej regularnie, inne mniej, ale to one decydują kiedy. Rozszerzając dziecięcą dietę, warto jednak proponować posiłki o w miarę stałych porach. Przerwy między nimi nie powinny być zbyt długie, bo malec stanie się głodny, a co za tym idzie – rozdrażniony i straci siły. Nie może również co chwilę jeść, bo nie będzie miał apetytu na coś konkretnego, np. obiadek, i szybko przyzwyczai się do stałego podjadania smakołyków.
Nasza rada: Zadbaj o to, by posiłkom podobnie jak wstawaniu czy zasypianiu towarzyszył rytuał: możesz skusić się na świetna metodę nauki jedzenia jaką jest BLW. Później myjemy rączki – siadamy na wysokim krzesełku – zawiązujemy śliniaczek itd. Maluch z czasem zacznie kojarzyć np. śliniak z jedzeniem, będzie zadowolony, że wie, co zaraz nastąpi.

Drzemki

Pory drzemek wyznacza dziecko, co nie znaczy, że zawsze zasypia bez problemu. Gdy widzisz, że jest zmęczone, ułóż je do snu, nawet jeśli nie bardzo mu się to podoba. Żeby jednak dzień nie mylił mu się z nocą, zrób to inaczej niż wieczorem. Nie zasłaniaj okien, nie kładź smyka w pościeli, tylko na kocyku, nie staraj się, by w domu panowała idealna cisza. Uwzględniaj pory drzemek, planując spacery, zakupy, w miarę możliwości wizyty w przychodni.
Nasza rada: Nie staraj się, by maluch spał w dzień jak najdłużej, bo „wyrobi” swoją dobową normę i nie będzie mógł długo zasnąć wieczorem.

Spacery

Każde dziecko powinno spędzać minimum dwie godziny na spacerze na świeżym powietrzu. Kiedy? Rano? Po południu? Nie ma to większego znaczenia, chyba że jest bardzo zimno (wtedy najlepiej wybrać się na dwór około południa) albo gorąco (wówczas lepsze są poranki i późne popołudnia). Jednak warto trzymać się, przynajmniej sezonowo, w miarę stałych pór spaceru, bo dzięki temu maluszek mniej marudzi przy wychodzeniu z domu.
Nasza rada: Nie daj się jednak zwariować – jeśli wychodzicie na ogół o jedenastej, a właśnie zaczęło lać, poczekajcie, aż się przejaśni.

„Wszystko jest na mojej głowie, mąż mnie nie wspiera” – pisze mama [WIDEO]

Fotolia_59173870_Subscription_L.jpg
Fotolia
Rozwój
Mały śpioch wieczorową porą, czyli jak skutecznie uśpić niemowlę
Układ nerwowy niemowlęcia po całym dniu nie zawsze potrafi sprawnie wyłączyć się i odpocząć. Senne dziecko marudzi i denerwuje się. Dlatego, żeby uśpić wieczorem niemowlę, trzeba pomóc mu się wyciszyć. Przeczytaj, jak to zrobić.

Kiedy kłaść niemowlę spać? Spróbuj uchwycić moment, gdy dziecko staje się senne , i połóż je do łóżeczka, nim będzie zbyt zmęczone, by spokojnie zasnąć. Senny niemowlak nie krzyczy, raczej marudzi i popłakuje. Trze oczka i wkłada do buzi paluszki. Jeżeli teraz pomożesz mu się wyciszyć, masz spore szanse powodzenia. Niektóre niemowlęta są skłonne usnąć o siódmej wieczorem, inne o dziewiątej, część jeszcze później. Dostosuj się do dziecka. Przestawianie go jest uciążliwe i nie zawsze daje trwały skutek. Jak wyciszyć niemowlaka, żeby usnął? 1. Kołysz Lulanie w ramionach, w wózku czy kołysce, np. w rytm łagodnej muzyki, przypomina dziecku chwile spędzone w twoim brzuchu – wtedy kołysały go do snu twoje kroki. 2. Wypróbuj spowijanie Niespokojnego noworodka owiń ciasno kocykiem lub kołderką (razem z rączkami). Niektóre dzieci czują się wtedy bezpieczniej, tak jak w brzuchu u mamy. Inne się wiercą. To znak, że powijaki są nie dla nich. 3. Włącz suszarkę albo pralkę Monotonny dźwięk sprzętów domowych pomaga niektórym dzieciom usnąć. 4. Śpiewaj Piosenki z powtarzającym się refrenem działają na dziecko kojąco, twój łagodny głos daje poczucie bezpieczeństwa. Wypróbuj np. te popularne kołysanki . Kilkumiesięcznemu dziecku możesz również czytać krótkie wierszyki. Ukołysze go ich rytm i miarowa recytacja. Co jeszcze możesz zrobić, żeby niemowlę usnęło? Zabawianie w dzień, a wyciszanie wieczorem stopniowo wprowadza niemowlę w dobowy rytm, uczy, że noc jest do spania. Pod wieczór nie włączaj przy dziecku telewizora. Migające obrazy i kaskada dźwięków źle wpływają na jego system nerwowy. Wieczorem zrezygnuj też z energicznych zabaw. Wieczorne rytuały dla dzieci Powtarzane o stałej porze czynności zwiastują, że dzień powoli zmierza ku końcowi. Do wieczornych rytuałów należą: Stała pora...

drzemka, sen dziecka, ile ma spać dziecko, dziecko nie chce spać, drzemka popołudniowa, dlaczego dziecko nie śpi
Fotolia
Rozwój
Jak zorganizować dziecku drzemkę w ciągu dnia?
Z miesiąca na miesiąc dziecko coraz bardziej docenia uroki dnia i śpi coraz krócej. Mimo to drzemki są mu nadal bardzo potrzebne. Jak je zorganizować?

Gdy rytm dobowy dziecka unormuje się, maluch zaczyna sypiać w ciągu dnia tylko 2 razy – przed południem i po południu. Początkowo drzemie łącznie 6 godzin, a około pierwszych urodzin nawet o połowę krócej. W tym czasie zwykle maluchy nie korzystają już z przedpołudniowej drzemki . A jak sypia w dzień twoje niemowlę? Chętnie, czy wręcz przeciwnie? Podpowiadamy, jak tę sprawę uporządkować, aby brak snu nie odbijał się źle na rozwoju dziecka. Najważniejsze – nie zmuszaj Potrzeba snu jest sprawą indywidualną. Jeśli twoje dziecko budzi się w świetnej formie po półgodzinnej lub piętnastominutowej drzemce , to znaczy, że tyle snu mu wystarczy. I trzeba się z tym pogodzić. Aby upewnić się, że niemowlę obudziło się na dobre, nie wchodź do pokoju, kiedy tylko je usłyszysz. Może za chwilę zaśnie ponownie? Spróbuj zostawić mu w łóżeczku (ale dopiero jak uśnie) ciekawe zabawki lub książeczki – jest szansa, że zajmie się nimi po przebudzeniu, a ty zyskasz więcej czasu, aby odpocząć. Pamiętaj o spadku formy Staraj się być w domu w porze drzemek . Nawet największe atrakcje na spacerze przestają bawić dziecko, któremu chce się spać. Nie planuj w tym czasie długich zakupów i – jeśli to tylko możliwe – nie umawiaj go do lekarza. Nawet bardzo senny maluch niekoniecznie będzie chciał drzemać w samochodzie lub w koszu na zakupy w hipermarkecie. Wróć do domu na tyle wcześnie, aby spokojnie przygotować go do snu. Nie czekaj, aż zacznie marudzić Kolejny krok do sukcesu to uchwycenie momentu, kiedy dziecko zaczyna być senne – robi się drażliwe, ziewa, trze oczka. To znak, że należy położyć je do łóżeczka. Zmęczenie fizyczne i psychiczne, rozżalanie się z byle powodu utrudnia zasypianie. A przecież chodzi o to, aby drzemka kojarzyła się z miłym odpoczynkiem. Pamiętaj o ruchu i spacerach Maluchy, które dużo przebywają na...

płacz noworodka, niemowlę płacze
Edipresse
Rozwój
Dlaczego nie chce spać
Co się dzieje z Twoim maluchem? Nie lubi spać czy może coś mu nie pozwala zasnąć?

  Co się dzieje z Twoim maluchem? Nie lubi spać czy może coś mu nie pozwala zasnąć? Przyczyny problemów ze snem niemowlęcia są różnorakie: od błahych po bardzo poważne. Sprawdź, czemu Twój maluszek wierci się i – zamiast spać – co chwilę otwiera oczka. Już się wyspałem Ze snem jest jak z jedzeniem: jedne maluchy potrzebują go więcej, inne mniej. Jeśli dziecko jest pogodne i wygląda na wypoczęte, oznacza to, że śpi wystarczająco długo, nawet jeśli spędza w łóżku mniej czasu niż rówieśnicy. Możesz jedynie spróbować trochę „przemeblować” jego dobę, np. skrócić dzienną drzemkę. Poplątało mi się Noworodki śpią i budzą się we własnym rytmie. Kilkumiesięczne maluszki potrafią już odróżniać dzień od nocy. Tyle teoria, w praktyce bywa z tym różnie. Niektóre dzieci w ciągu dnia śpią jak susły, a w środku nocy są radosne i gotowe do zabawy – noworodek nie chce spać . Na szczęście jest na to rada. Pokaż dziecku, czym się różni dzień od nocy. Gdy drzemie w dzień, nie zasłaniaj szczelnie okien, nie wyłączaj radia, nie chodź po domu na palcach. Możesz też położyć malca w innym miejscu niż na noc, np. w kojcu. Wieczorem postępuj inaczej. Zgaś światło, mów ciszej, wprowadź wieczorne rytuały. Nie daj się wciągnąć w zabawę. Dla mnie za wcześnie! Jeśli Twoje dziecko raczej nie należy do rannych ptaszków – zazwyczaj budzi się późno, rano jest półprzytomne, werwę natomiast odzyskuje wieczorem – nie licz na to, że będzie zasypiać zaraz po dobranocce. Jednak nawet stuprocentowa „sowa” nie powinna chodzić spać o północy. Jeśli chcesz, by dziecko zasypiało chociaż odrobinę wcześniej, postaraj się stopniowo zmienić jego przyzwyczajenia. Zacznij jednak nie wieczorem, a rano – od wcześniejszej o kwadrans pobudki. Bawię się, więc śpię Im dziecko starsze, tym...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj