Żeby nasze metody wychowawcze były skuteczne, muszą być idealnie dopasowane do temperamentu dziecka. Co prawda poznać osobowość dziecka nie jest łatwo, warto jednak próbować.

Reklama

Temperament niemowlaka

Dziecko przychodzi na świat z określonymi, wrodzonymi potrzebami. Jedno lubi bardzo stymulujące otoczenie, drugiemu do szczęścia konieczny będzie tylko spokój. Przyczyna takich różnic tkwi w indywidualnej wrażliwości komórek nerwowych, której – nawet gdybyś się bardzo starała – nie zmienisz. Lepiej będzie, jeśli swój wysiłek włożysz w zaakceptowanie usposobienia malucha. Nie obawiaj się, że wychodząc naprzeciw jego potrzebom, rozpieścisz go. Przeciwnie – twoja akceptacja pomoże mu w przyszłości przezwyciężać słabości.

Czytaj też: Czy dwulatek rozwija się prawidłowo?

Jaki charakter ma twoje dziecko?

Chciałabyś, aby maluch powiedział ci coś o sobie? Ależ robi to cały czas! Tylko że po swojemu. Według psychologów, obserwując już czteromiesięczne dziecko, możemy dość dokładnie określić jego temperament. Sprawdź, czy twoje dziecko to introwertyk, czy ekstrawentyk.

Wrażliwość
Są maluchy, którym nigdy nie przeszkadza ani światło, ani hałas. Ale są też i takie, które śpią czujnie jak zając i budzi je dosłownie wszystko, np. odgłosy szumu ulicznego za oknem albo guzik na plecach śpioszków. Jeśli jesteś mamą takiego małego wrażliwca
w każdej nowej dla niego sytuacji sprawdzaj, czy ilość bodźców, jaka do niego dociera, nie jest za duża. Takie dziecko nie znosi hałasu ani jaskrawego światła, zatem nawet zwykłe zakupy będą dla niego torturą.

Zobacz także

Czytaj też: Jak nie oszaleć, gdy niemowlę jest nieznośne?

Chęć nowych doświadczeń
Co zrobił maluch, gdy pierwszy raz przekręcił się na brzuszek? Znieruchomiał z wrażenia czy od razu próbował powtórzyć doświadczenie? Zwróć też uwagę, w jaki sposób dziecko reaguje na innych ludzi, ale pamiętaj, że nawet największe zuchy mniej więcej w ósmym miesiącu wchodzą w okres lęku przed obcymi.

[CMS_PAGE_BREAK]
Intensywność reakcji
Jeśli dziecko wybucha płaczem z byle powodu, oznacza to, że potrzebuje przede wszystkim spokoju. Taki nadwrażliwy maluch szóstym zmysłem w sekundę wyczuwa twoją złość albo zdenerwowanie, dlatego postaraj się powściągnąć nerwy. I jeszcze jedno: możesz mieć pewność, że jeśli w ciągu dość krótkiej chwili nie zareagujesz na jego płacz, potem długo nie da się uspokoić.

Czytaj też: Mity o szkodliwym spaniu z dzieckiem

Umiejętność skupienia
Gdy twoje dziecko co chwilę odrywa się od piersi, aby rozejrzeć się wokół, możesz się spodziewać, że z taką samą trudnością będzie przychodziło mi w późniejszych latach skupianie się na zabawie, a potem na nauce. Na szczęście umiejętność koncentracji można ćwiczyć!

Nastrój
Notuj w pamięci (a jeszcze lepiej załóż dziennik obserwacji), co wprawia dziecko w dobry humor. Dzięki temu poznasz je lepiej i w przyszłości (a przecież jeszcze wiele przed wami!) opieka nad nim będzie łatwiejsza.

Czytaj też: 8 kontrowersyjnych metod wychowawczych

Zdolności adaptacyjne dziecka
Maluch często sprawia wrażenie przestraszonego czy raczej szybko adaptuje się do nowej sytuacji? Obserwuj go uważnie. Dzięki znajomości tej cechy dziecka łatwiej podejmiesz decyzję np. co wybrać: nianię czy żłobek.

Czy charakter da się zmienić?

Temperamentu dziecka nie zmienisz, ale na szczęście jego charakter zależy także od środowiska, w jakim wyrasta, oraz wychowania. Co prawda cichy Jaś raczej nie zostanie liderem w grupie, ale dzięki twojemu wsparciu może próbować przezwyciężyć cechy, które mu przeszkadzają, np. wstydliwość czy skłonność do agresji.

Reklama

Jaki temperament ma moje dziecko?

Dwoje nowojorskich psychiatrów, Stella Chess i Alexander Thomas, po 34 latach badań nad zachowaniem dzieci wyróżnili trzy główne typy temperamentu. Sprawdź, jaki temperament ma twoje dziecko!

Reklama
Reklama
Reklama