Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
płacz noworodka, niemowlę płacze
Edipresse
Rozwój

Dlaczego nie chce spać

Co się dzieje z Twoim maluchem? Nie lubi spać czy może coś mu nie pozwala zasnąć?

 


Co się dzieje z Twoim maluchem? Nie lubi spać czy może coś mu nie pozwala zasnąć?

Przyczyny problemów ze snem niemowlęcia są różnorakie: od błahych po bardzo poważne. Sprawdź, czemu Twój maluszek wierci się i – zamiast spać – co chwilę otwiera oczka.

Już się wyspałem
Ze snem jest jak z jedzeniem: jedne maluchy potrzebują go więcej, inne mniej. Jeśli dziecko jest pogodne i wygląda na wypoczęte, oznacza to, że śpi wystarczająco długo, nawet jeśli spędza w łóżku mniej czasu niż rówieśnicy. Możesz jedynie spróbować trochę „przemeblować” jego dobę, np. skrócić dzienną drzemkę.

Poplątało mi się
Noworodki śpią i budzą się we własnym rytmie. Kilkumiesięczne maluszki potrafią już odróżniać dzień od nocy. Tyle teoria, w praktyce bywa z tym różnie. Niektóre dzieci w ciągu dnia śpią jak susły, a w środku nocy są radosne i gotowe do zabawy – noworodek nie chce spać. Na szczęście jest na to rada. Pokaż dziecku, czym się różni dzień od nocy. Gdy drzemie w dzień, nie zasłaniaj szczelnie okien, nie wyłączaj radia, nie chodź po domu na palcach. Możesz też położyć malca w innym miejscu niż na noc, np. w kojcu. Wieczorem postępuj inaczej. Zgaś światło, mów ciszej, wprowadź wieczorne rytuały. Nie daj się wciągnąć w zabawę.

Dla mnie za wcześnie!
Jeśli Twoje dziecko raczej nie należy do rannych ptaszków – zazwyczaj budzi się późno, rano jest półprzytomne, werwę natomiast odzyskuje wieczorem – nie licz na to, że będzie zasypiać zaraz po dobranocce. Jednak nawet stuprocentowa „sowa” nie powinna chodzić spać o północy. Jeśli chcesz, by dziecko zasypiało chociaż odrobinę wcześniej, postaraj się stopniowo zmienić jego przyzwyczajenia. Zacznij jednak nie wieczorem, a rano – od wcześniejszej o kwadrans pobudki.

Bawię się, więc śpię
Im dziecko starsze, tym ważniejsze dla jego dobrego snu jest aktywne czuwanie w ciągu dnia. Zabawy i ruch prowadzą do zmęczenia mięśni i układu nerwowego. By się zregenerować, dziecko mocno zasypia. Dbaj, aby malec w ciągu dnia dużo się ruszał (leżał na brzuszku i obracał się na boczki, raczkował), a w późniejszym wieku aktywnie się bawił i miał zapewnione urozmaicone bodźce (spacery, zabawy).

Brakuje mi reguł
Nieregularny tryb życia (raz wstajemy o 6.00, a raz o 11.00, dziś kąpiemy się przed dobranocką, jutro dopiero po wyjściu gości) utrudnia zasypianie. W miarę stały rozkład dnia oraz wieczorne rytuały (kąpiel, przebieranie w piżamkę, znajoma melodia z pozytywki itd.) pomagają dziecku zorientować się, że pora iść spać. Oczywiście nie trzeba trzymać się planu dnia z żelazną konsekwencją – pojedyncze odstępstwa nie wprowadzą w życiu malca dużego zamieszania. Najważniejsze, by dziecko nie żyło w totalnym chaosie.

SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej. Co to jest i do kiedy występuje?

dziecko nie chce spać
Panthermedia
Sen
Dziecko nie chce spać? 15 powodów, dlaczego tak się dzieje
Powodów, dla których dziecko nie chce spać, może być kilka, np. dziecko jest wyspane lub nie odróżnia nocy od dnia. Przyczyną może być również nieregularny tryb życia, głód, zdenerwowanie lub zatkany nosek.

Czasami dziecko nie chce spać, bo jest gł, dlaczego niemowlę nie chce spać w łóżeczku jest niewygodny materac - może jest on za twardy lub za miękki? Przyczyną nieprzespanych nocy bywa też nieregularny tryb życia malucha, nieodpowiednia pora lub fakt, że po prostu dziecko jest wyspane. Sprawdź, co zrobić, gdy niemowlę nie chce spać z jednego z tych powodów.  Spis treści : 1. Dziecko nie chce spać, bo jest wyspane 2. Dziecko nie chce spać, bo nie odróżnia  dnia od nocy 3. Dziecko nie chce spać, bo jest dla niego za wcześnie 4. Dziecko nie chce spać, bo nie jest zmęczone 5. Dziecko nie chce spać, bo prowadzi nieregularny tryb życia 6. Dziecko nie chce spać samo 7. Dziecko nie chce spać, bo nie ma odpowiedniego miejsca do snu  8. Dziecko nie chce spać, bo jest głodne 9. Dziecko nie chce spać, bo coś mu przeszkadza 10. Dziecko nie chce spać, bo ma brudną pieluszkę 11. Dziecko nie chce spać, bo jest zdenerwowane 12. Dziecko nie chce spać, bo jest zbyt zmęczone 13. Dziecko nie chce spać, bo... jest za cicho 14. Dziecko nie chce spać, bo ma zatkany nos 15. Dziecko nie chce spać, bo ma niewygodny materac 1. Dziecko nie chce spać, bo jest wyspane Ze snem jest jak z jedzeniem: jedne maluchy potrzebują go więcej, inne mniej. Jeśli dziecko jest pogodne i wygląda na wypoczęte, oznacza to, że śpi wystarczająco długo, nawet jeśli spędza w łóżku mniej czasu niż rówieśnicy. Możesz jedynie spróbować trochę „przemeblować” jego dobę, np. skrócić dzienną drzemkę . 2. Dziecko nie chce spać, bo nie odróżnia  dnia od nocy Noworodki śpią i budzą się we własnym rytmie. Kilkumiesięczne maluszki potrafią już odróżniać dzień od nocy. Tyle teorii, w praktyce bywa z tym różnie. Niektóre dzieci w ciągu dnia śpią jak susły, a w środku nocy są radosne i gotowe do zabawy. Na szczęście...

5323366-490x736.jpg
Rozwój
13 powodów, dla których niemowlaki mogą cierpieć na bezsenność
Otuliłaś dziecko kołderką. Ściszyłaś telewizor. Zabroniłaś psu szczekać. I co? I nic! Twój słodki dzidziuś nie zaczął nawet ziewać. Dlaczego?

Pewnie znów zaśniesz przed dzieckiem. A chciałaś mieć chwilę dla siebie, porozmawiać z mężem... Co się dzieje z tym maluchem? Dlaczego nie chce spać, a może nie lubi zasypiać lub coś mu nie pozwala zasnąć? 1. Już się dobrze wyspałem Ze snem jest jak z jedzeniem: jedne maluchy potrzebują go więcej, inne mniej. Jeśli dziecko jest pogodne i wygląda na wypoczęte, oznacza to, że śpi wystarczająco długo , nawet jeśli spędza w łóżku mniej czasu niż rówieśnicy. Nasza rada: Możesz jedynie trochę „przemeblować” jego dobę, np. skrócić dzienną drzemkę . 2. Troszkę mi się poplątało Noworodki śpią i budzą się we własnym rytmie. Kilkumiesięczne niemowlaki potrafią już odróżniać dzień od nocy . Tyle teoria, w praktyce bywa z tym różnie. Nasza rada: Pokaż dziecku, czym się różni dzień od nocy. Gdy drzemie w dzień , nie zasłaniaj szczelnie okien, nie wyłączaj radia, nie chodź po domu na palcach. Możesz też położyć malca w innym miejscu niż na noc, np. w kojcu. Wieczorem postępuj inaczej. Zgaś światło, mów ciszej, wprowadź wieczorne rytuały. Nie daj się wciągnąć w zabawę. 3. Dla mnie jest za wcześnie Jeśli twoje dziecko raczej nie należy do rannych ptaszków – zazwyczaj budzi się późno , rano jest półprzytomne, werwę natomiast odzyskuje wieczorem – nie licz na to, że będzie zasypiać zaraz po dobranocce. Zamiast walczyć z nim co wieczór, kładź je nieco później . Nie daj się jednak zwariować. Nawet stuprocentowa „sowa” nie powinna chodzić spać o północy. Nasza rada: Jeśli chcesz, by dziecko zasypiało chociaż odrobinę wcześniej, postaraj się stopniowo zmienić jego przyzwyczajenia. Zacznij jednak nie wieczorem, a rano – od wcześniejszej pobudki. 4. Brakuje mi jasnych reguł Nieregularny tryb życia (raz wstajemy o 6, a raz o 11, dziś kąpiemy się przed...

kobieta śpi, zaburzenia snu
Fotolia
Mama
Nie możesz się wyspać? Oto 6 wrogów snu
Kładziesz się do łóżka i nie możesz długo zasnąć? Hałas z ulicy albo chrapanie męża wybijają cię ze snu? Czasem wystarczy kilka drobnych zmian, aby sypialnia zmieniła się w oazę słodkich snów. Jakich? – radzi Michał Skalski, psychiatra, specjalista od leczenia zaburzeń snu.

Przedłużający się brak porządnego nocnego wypoczynku może mieć zły wpływ na twój system odpornościowy. Jeśli się nie wysypiasz, jesteś bardziej narażona na przeziębienia i infekcje. Oto kilka prostych zmian, które sprawią, że będziesz lepiej spała. Wypróbuj je już dzisiaj. 1. Komputer i telewizor w sypialni Przyzwyczaiłaś się do oglądania telewizji przed snem? Sypialnia jest także twoim pokojem do pracy? Na szafce nocnej piętrzą się sterty papierów i nieprzeczytanych gazet? Jak sobie pomóc? Nieład w sypialni może być źródłem niepokoju, który będzie męczył cię także w nocy. Wyrzuć do kosza wszystkie niepotrzebne papiery i gazety. Twój mózg powinien kojarzyć ten pokój jedynie ze snem. Trzymaj komputer w innym pokoju, a przynajmniej umieść go w zamykanej szafce. W ten sposób unikniesz gapienia się w ekran do późnej nocy, co utrudnia zasypianie. Światło monitora może hamować produkcję melatoniny, hormonu odpowiadającego za wewnętrzny zegar. To właśnie on podpowiada ci, że już pora kłaść się do łóżka. Używaj sypialni jedynie do spania. Nie czytaj w łóżku ani nie oglądaj telewizji, bo będziesz kojarzyła sypialnię raczej z czuwaniem niż ze snem. 2. Niepokój i stres Nie dokończyłaś ważnej pracy i niepokój nie pozwala ci zasnąć? Masz kłopoty w pracy i zamartwiasz się tym? Stres to podstawowa przyczyna okresowych, przygodnych zaburzeń snu, takich jak częste budzenie się w środku nocy i bezsenność – twierdzą psychologowie. Dlatego na bezsenność częściej cierpią nadwrażliwcy, którzy wszystkim się przejmują. Jak sobie pomóc? Jeśli stresuje cię lista niezałatwionych spraw, weź kalendarz i dokładnie je zaplanuj. Przed snem nie roztrząsaj wydarzeń z całego dnia, lepiej spisz na kartce wszystkie kłopoty i odłóż ich rozwiązanie na inną porę. Przynajmniej na godzinę przed snem postaraj się odpocząć i...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz