10 powodów, dlaczego dziecko nie chce spać
Niemowlęta często nie śpią wtedy, kiedy ich rodzice najbardziej chcieliby odpocząć. Sprawdź, dlaczego.
1 z 5
1. Dziecko jest wyspane
Niektóre dzieci potrzebują więcej snu, inne mniej. Jeśli dziecko wygląda na wyspane, wypoczęte, nie jest płaczliwe i marudne, nie ma sensu zmuszać go do snu. 2. Noworodki nie odróżniają dnia od nocy
Małe dzieci śpią i jedzą we własnym rytmie, nie odróżniają jeszcze dnia od nocy i na pewno nie wiedzą, kiedy rodzice są zmęczeni i chcieliby pospać. Niektóre maluchy np. potrafią przespać grzecznie cały dzień, by w nocy mieć ochotę na zabawę. Spróbuj kilku prostych trików: gdy niemowlę śpi w dzień, nie zachowuj się, jakby była to noc: nie zasłaniaj okien, nie uciszaj wszystkich domowników, nie wyłączaj muzyki. Dzięki temu maluch przyzwyczai się, że najlepszą porą na spanie jest noc.
Czytaj też: Kalendarz karmienia piersią
2 z 5
3. Za wczesna pora usypiania
Jeśli usilnie próbujesz przyzwyczaić malucha, żeby zasypiał wcześnie, a on i tak zamyka oczy po godzinie czy dwóch, może czas przestawić nieco pory usypiania i wstawania? Nie jest powiedziane, że małe dzieci muszą chodzić spać po dobranocce. Poobserwuj swoje dziecko.
4. Dziecko rozbudzone zabawą nie chce spać
Dla dzieci bardzo duże znaczenie ma ustalenie pór zasypiania i wprowadzenie małych rytuałów, które wyciszą malucha wieczorem. Dziecko rozbudzone zabawą na pewno nie zaśnie od razu.
Czytaj też: Ciąża - co zniknie, a co zostanie po ciąży na zawsze?
3 z 5
5. Dobre nawyki są potrzebne
Nieregularny tryb życia utrudnia zasypianie i powoduje zmęczenie u dorosłych,a co dopiero u dzieci. Oczywiście w weekend można pospać dłużej, ale niech to będzie godzinę dłużej niż zwykle, a nie cztery. Półgodzinna różnica w porze kąpieli też nie zaszkodzi, ale warto, żeby zawsze była mniej więcej o tej samej porze i z tymi samymi, powtarzalnymi rytuałami (kolacja, kąpiel, kołysanka). 6. Niektóre dzieci potrzebują więcej bliskości
Dla niemowlaków i małych dzieci bardzo ważna jest bliskość z rodzicami. Niektórym z nich trudno jest zasnąć samemu w pokoju. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest ustawienie łóżeczka w sypialni - dziecko nei tylko jest blisko rodziców, ale też nie trzeba spacerować na karmienie.
Czytaj też: 10 zaskakujących faktów o porodzie
4 z 5
7. Sprawdź, czy dziecku jest wygodnie
Dziecko będzie miało kłopoty z zasypianiem, jeśli będzie mu niewygodnie. Bardzo ważne są miękkie, przewiewne ubranka, sucha pieluszka, wygodny materac i ustawienie łóżeczka. Nikomu nie spałoby się dobrze przy kaloryferze.
8. Maluch nie śpi z głodu
Pamiętaj, że niemowlęta nie mogą najeść się na zapas - jedzą tyle, na ile pozwala im pojemność małego żołądka, czyli za jednym razem niewiele. Dlatego domagają się karmienia wiele razy dziennie i w nocy. Nie ma na to innej rady, jak tylko nie dopuścić, by maluchowi burczało w brzuchu, bo wtedy na pewno nie zaśnie.
Czytaj też: 5 mitów na temat seksu po porodzie
5 z 5
9. Sprawdź, czy pieluszka jest sucha
Spanie w pełnej pieluszce nie należy do przyjemności, nic więc dziwnego, że malec budzi się i zaczyna płakać. I dobrze, bo bakterie, które są w kupie, mogłyby powędrować do cewki moczowej i spowodować infekcję. Nie ma rady, trzeba wstać, przewinąć malca i trzymać kciuki, by szybko zasnął. Nie trzeba natomiast zmieniać pieluchy za każdym razem, gdy dziecko zrobi siusiu (oczywiście jeśli jest jednorazowa, a nie z tetry). 10. Nie można spać ze zmęczenia i zdenerwowania
Gdy dziecko jest rozdrażnione i zdenerwowane, trudno mu zasnąć. Jeśli maluch ma kolkę, jest chory albo rosną mu ząbki, bądź wyrozumiała. W spaniu przeszkadza dzieciom także nadmiar emocji (nawet przyjemnych), zmiany - wyjazd, przeprowadzka, wizyta gości.
Czytaj też: 10 najtrudniejszych chwil w życiu mamy