Co powinno się znaleźć w idealnej sypialni dziecka?
Jest kilka rzeczy, których niemowlak będzie potrzebował do snu. Podajemy listę zakupów, o które muszą zadbać rodzice małego śpiocha.
- Natalia Przybylska
Łóżeczko
Na początku dziecko może spać w kołysce albo w specjalnym wiklinowym koszu na kółkach (specjaliści od snu noworodków nie zalecają wspólnego spania z dzieckiem w łóżku rodziców). Tradycyjne łóżeczko ze szczebelkami powinno mieć atest. Masz wtedy pewność, że materiał, z którego jest zrobione, nie zawiera szkodliwych dla zdrowia związków. Nie ustawiaj go przy rozgrzanym kaloryferze, bo właśnie tam powietrze jest najbardziej wysuszone i najgorętsze (ciężej się wtedy oddycha i maluch nie będzie w pełni wypoczęty). Do trzeciego roku życia dziecko może spać w łóżeczku, w którym spało od urodzenia. Później dobrze jest już kupić nowe, np. dziecięcy tapczanik. Są również łóżeczka niemowlęce w rozmiarach 140x70, które można później przerobić na zwykłe tapczaniki dziecięce; wystarczają do około siódmego roku życia.
Materacyk
Ważne, aby był nowy – bez szkodliwych dla zdrowia roztoczy i kurzu. Poza tym nowy materac nie jest zdeformowany, dzięki czemu zapobiega się przyszłym skrzywieniom kręgosłupa i innym problemom rozwojowym związanym ze spaniem w złej pozycji. Za miękki, za twardy albo z innego powodu niewygodny materacyk może uniemożliwić spokojny sen nawet największemu śpiochowi. Najlepszy jest materac elastyczny, ale na tyle twardy, by nie zapadał się pod ciężarem ciała. Jeśli szkrab wierci się przez sen, można zabezpieczyć brzegi łóżeczka dodatkowym miękkim obiciem lub od razu wyłożyć je materacykiem, który ma boki zawijane ku górze.
Czytaj też: Uwaga na robaki w materacach dla dzieci
Kołderka
Na początku dziecku wystarczy rożek zapinany na rzep i kocyk. Prawdziwa pościel przyda się starszemu niemowlakowi. Wybierając kołderkę, zwróć uwagę, czym jest wypełniona, zwłaszcza gdy maluch jest alergikiem (pierze może go uczulać!). Wtedy najlepsza dla niego jest pościel ze specjalnego włókna poliestrowego, którą można regularnie prać, i to w 60°C. Ważne jest również, aby kołderka była lekka i dostosowana do wzrostu dziecka, tzn. żeby można było szczelnie nią okryć malucha. Dla dzieci w wieku od roku do około dwóch lat, które rozkopują się przez sen, można kupić śpiworek – ma on kształt worka i zapina się na szelki. Starszemu niemowlakowi włóż rogi kołderki pod materacyk. W ten sposób zapobiegniesz temu, że maluszek narzuci ją sobie na buzię. I nie podciągaj kołderki wyżej niż do paszek dziecka! Kup dwa zestawy bawełnianych poszewek.
Otulaczek
To dobry i przydatny gadżet dla niemowląt. Otulanie działa uspokajająco – maleństwo czuje się jak w brzuchu mamy. Dzięki temu dzieci rzadziej się wybudzają i mniej płaczą. Powinien być uszyty z delikatnej tkaniny bawełnianej (np. flaneli), by nie usztywniać i nie przegrzewać dziecka. Miękkie rzepy pozwalają dopasować jego rozmiar do każdego maleństwa.
Poduszeczka
Nie będzie potrzebna przez pierwszych 6 miesięcy. Młodsze niemowlaki nie powinny na niej spać ze względu na ryzyko uduszenia. Półrocznemu dziecku nie dawaj klasycznego jaśka, bo może być niebezpieczny (gdy dziecko wtuli się w niego, utrudnia sobie oddychanie) i źle wpływa na kształtujący się kręgosłup. Jeśli z powodu kataru albo wiotkości krtani malec powinien spać z ułożoną wyżej głową, unieś cały materac, np. podkładając książki pod wezgłowie łóżeczka albo kup specjalną poduszkę-podpóreczkię, która pomaga utrzymać główkę w stałej, wygodnej pozycji, także na boku (boczne podpórki można regulować). Starsze dzieci (powyżej dwóch lat) często same wybierają sobie w sklepie podusię, np. z samochodzikiem lub myszką. Warto zwrócić uwagę, by była ona dość płaska i miała wymienną poszewkę.
Ubranko do snu
Luźna, przewiewna, flanelowa lub bawełniana piżamka to ubranko dla starszega dziecka. Jeśli jest dwuczęściowa, zadbaj o to, by gumka od spodenek była odpowiednio luźna i nie ściskała za bardzo malucha. Niemowlakom najwygodniej śpi się w założonych na body śpioszkach lub w samym pajacyku. Ważne jest, by ubranie było wygodne - wpijający się w szyję kołnierzyk, zbyt ciasno zapięta pieluszka, przykrótkie śpiochy, niewygodny kaftanik, drażniąca skórę sztywna metka... To wszystko może zakłócać spokojny sen. Bardzo dokuczliwe mogą być też metalowe zatrzaski od piżamki.
Sprawdź: Co powinna zawierać wyprawka noworodka?
Dźwięki
Trudno spać w hałasie. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że niektórym dzieciom przeszkadza w zasypianiu absolutna cisza. Znajome odgłosy, jak szum wody czy niezbyt głośna rozmowa, sprawiają, że malec czuje się znacznie bezpieczniej. Wiele dzieci najszybciej zasypia przy cicho grającym radiu lub odgłosach telewizora dochodzących zza ściany. Jeśli natomiast malec lubi słuchać spokojnych bajek przed zaśnięciem, a po przebudzeniu pomaga mu skoczna, wesoła muzyka, dobrze jest ustawić w pokoju radio i odtwarzacz CD. Niektóre dzieci zamiast tego wolą dźwięk wciąż tej samej ulubionej pozytywki, np. z karuzeli zawieszonej przy łóżku lub z zabawki – przytulanki.
Lampka
Nie układaj dziecka do snu przy zapalonym świetle. To silny bodziec i może zakłócać odpoczynek. Poza tym u dzieci śpiących w ostrym świetle częściej rozwija się krótkowzroczność. Najlepiej zamontować przy łóżku malca niewielką lampkę, która daje delikatną poświatę lub ma regulację natężenia światła. Taka może się palić nawet całą noc, jeśli maluszek boi się ciemności. W sklepach dostępne są też lampki podłączane bezpośrednio do kontaktu lub takie z czujnikiem światła – same gasną, gdy zaczyna świtać.
Zobacz: Lampki do pokoju dziecięcego - przegląd redakcji
Termofor
Ukryty w mięciutkiej zabawce może być dobrym towarzyszem do snu, zwłaszcza dla typowych zmarzluszków. Przydaje się też podczas chorowania i bólu brzuszka.
Plecamy: Przegląd suchych termoforów dla dzieci
Firanki
Kolorowe zasłony mogą być bardzo fajną ozdobą dziecięcego pokoju, ale czasami ich finezyjne wzory są postrachem dla malca... Wtedy lepiej je zdjąć. Jeśli blisko okna znajdują się drzewa, których cień widać w nocy w pokoju, lub poranne promienie słońca padają bezpośrednio na malca, lepiej zamontować roletę w jednolitym ciemnym kolorze.
Zabawki
Maleńkim dzieciom umilają czas o poranku. Kilkulatki natomiast bardziej potrzebują zabawek przed zaśnięciem. Zabieranie do snu ulubionej przytulanki (niekiedy licznego towarzystwa lalek i pajacyków) pomaga pokonać strach (np. kiedy maluch obudzi się w nocy i chce pójść do rodziców). Pozostaje jeszcze kwestia złych snów, które czasem budzą maluszka. Tu też pomocna będzie zabawka – pożeracz snów. Może to być smok, lew lub szkatułka, do której będą trafiały koszmary. Umieść je przy łóżku lub pod nim.
Czytaj też:
- TOP 10 bestsellerów dla przyszłych rodziców
- Jaka temperatura w dziecięcej sypialni?