Jak kupić dobrą zabawkę dla niemowlaka?
Kupowanie zabawki dla niemowlaka tylko z pozoru jest proste. Jak uniknąć pułapek? Na co zwracać uwagę podczas zakupów?
- Beata Turska
Dziesiątki grzechotek, najróżniejsze maty do ćwiczeń, coraz ciekawsze karuzele, pluszaki, sortery... Zabawek dla niemowląt jest tyle, że od nadmiaru możliwości może zakręcić się w głowie.
Czym kierować się podczas zakupów, by zabawka sprawiła dziecku frajdę, nie zrobiła mu krzywdy i nie znudziła się po minucie lub dwóch? Co robić, żeby nie przepłacać?
Przeczytaj także: Po co dzieciom zabawki?
Sprawdź, czy zabawka dla niemowlaka jest bezpieczna
Niestety, nie wszystkie takie są, choć częściej dotyczy to zabawek dla starszych dzieci. Zdarzają się zabawki-buble, a nawet zabawki-pułapki: źle wykonane, niechlujnie wykończone, wadliwie skonstruowane, rozpadające się w rękach.
Bezpieczna zabawka jest:
- Trwała. Maluch będzie testował ją na różne sposoby: rzucał, gryzł, siadał na niej i robił mnóstwo rzeczy, które nam, dorosłym, nie przyszłyby do głowy. Podczas tych „testów” nic nie ma prawa się urwać, ułamać, odpruć ani odczepić.
- Ma elementy odpowiedniej wielkości. Zabawki dla niemowląt i dzieci poniżej 3 roku życia nie mogą się składać z drobnych elementów, które bobas biorący wszystko do buzi mógłby połknąć.
- Stabilna i lekka. Nie powinna się przewracać. A nawet jeśli to zrobi, nie może być na tyle ciężka, by zrobić dziecku krzywdę.
- Starannie wykończona. Nie może mieć ostrych krawędzi, zadziorków, źle odlanych kawałków, słabych szwów, zwisających nitek, źle ukształtowanych fragmentów. Każda z tych niedoróbek mogłaby być niebezpieczna dla niemowlęcia.
- Wykonana z bezpiecznych materiałów. Tworzywo, farba itd. nie mogą zawierać toksycznych składników.
- Nie wydziela przykrego zapachu. Od zabawek, które mają chemiczny zapach lepiej trzymać dziecko z daleka.
Postaw na jakość, nie wielkość
Lepiej kupić mniejszą zabawkę dobrej jakości (np. świetną grzechotkę lub zawieszkę) niż większą, ale byle jaką. Tandetne zabawki łatwo się rozpadają. I jak już wspomnieliśmy, bywają niebezpieczne.
Sprawdź, czy zabawka jest odpowiednia do wieku dziecka
Po pierwsze, zabawki na wyrost mogą być niebezpieczne. Jeśli są przeznaczone dla dzieci powyżej 3 roku życia, mogą zawierać drobne elementy, które – jak już wspomnieliśmy – niemowlę mogłoby połknąć.
Po drugie, wbrew nadziejom kupujących je rodziców, zabawki na wyrost nie sprawiają, że dziecko rozwija się szybciej. Bobas przeważnie nie wie, co z nimi robić (a więc szybko się nimi nudzi) albo wpada w histerię (no bo ileż można np. celować klockiem w otwór sortera, jeśli koordynacja oko-ręka nie pozwala jeszcze na takie zabawy?).
Sprawdź, czy zabawka jest odpowiednio oznakowana
Każda zabawka powinna mieć:
- Znak CE, który świadczy o tym, że jest wykonana zgodnie z wymogami bezpieczeństwa, a więc bez użycia toksycznych materiałów itd. Uważaj, zdarzają się fałszywki. W oryginalnym znaku środkowa belka w E jest nieco krótsza.
- Informacja, dla jakiej grupy wiekowej zabawka jest przeznaczona. To szczególnie ważne w przypadku zabawek dla dzieci poniżej 3 roku życia, a więc i dla niemowląt.
- Ostrzeżenia. Powinny być dobrze widoczne i precyzyjne. Dotyczą np. tego, że zabawki trzeba używać pod nadzorem osoby dorosłej.
- Nazwa i adres producenta lub importera.
- Instrukcja. Jest niezbędna, jeśli zabawka wymaga montażu. Ważny jest także sposób konserwacji.
Sprawdź, czy zabawkę da się wyczyścić
Zabawka, której nie można umyć, wyprać albo wyczyścić w inny sposób, nie posłuży dziecku długo albo prędzej czy później stanie się siedliskiem zarazków i roztoczy.
Sprawdź, czy nie przepłacasz
Wszyscy wiemy, że zabawka może kosztować kilka albo kilkaset złotych. Rzadziej pamiętamy o tym, że TA SAMA zabawka może kosztować więcej lub mniej w zależności od tego, gdzie ją kupujemy.
Dlatego:
- Porównuj ceny na stronach internetowych i w porównywarkach cen.
- Poluj na wyprzedaże. Po świętach, dniu dziecka itd. niektóre zabawki można kupić za o wiele niższą cenę. Zabawki ze starych kolekcji są tańsze niż hity sezonu.
- Kupuj w sklepach internetowych. Korzystaj z promocji i dni darmowej wysyłki.
- Zaglądaj na aukcje. Można tam kupić m.in. nowe i używane zabawki renomowanych firm. Gdy znudzą się dziecku, można je odsprzedać.
- Wymieniaj się zabawkami z zaprzyjaźnionymi mamami.
Nie kupuj zbyt wielu zabawek
Dziecko, które ma zbyt wiele zabawek tak naprawdę... nie ma się czym bawić. Poza tym trudno kochać dziesiątego misia czy odnaleźć najukochańszą piłeczkę wśród wielu innych!
Polecamy: Kalendarz rozwoju niemowlaka – tydzień po tygodniu.