Na początek uporządkuj zwyczaje dziecka i postaraj się nauczyć je prawidłowego zasypiania jak najwcześniej. Niestety w pierwszym okresie po urodzeniu niewiele da się zrobić, aby kontrolować rytm snu noworodka – zasypia wtedy, kiedy chce. Jeśli jest zmęczony, nic nie powstrzyma snu, a jeśli nie śpi, cóż, wtedy po prostu nie śpi. Już od pierwszego dnia życia dziecka możesz jednak zrobić kilka rzeczy.

Reklama

Podsuń dziecku "przedmiot pomocniczy"

Bardzo możliwe, że taki bezpieczny przedmiot - na przykład pluszak lub kocyk – stanie się dla dziecka ważny i będzie mu pomagać w zasypianiu. Jednym z lepszych sposobów na przywiązanie dziecka do misia lub kocyka jest najpierw noszenie go przez jakiś czas przy sobie, aby nabrało zapachu mamy. Dzieci mają bardzo wyostrzony zmysł węchu; kiedy obudzą się nagle, co nocą często się zdarza, zapach mamy może je uspokoić i pomóc znów zasnąć.

Oddziel dziecięcy sen od senności

W okresie niemowlęcym dziecko może szybko zmieniać stany snu i czuwania. Zauważaj sygnały dziecka i stosuj się do nich: jeśli zaśnie podczas karmienia lub noszenia, odłóż je do miejsca, w którym śpi, jak kołyska, łóżeczko czy wózek. Jeśli dziecko czuwa, zachęcaj je do większej czujności bawiąc się z nim. Tworząc wyraźne rozróżnienie między okresami snu i czuwania pomożesz dziecku skojarzyć spanie z określonym miejscem.

Naucz dziecko oddzielać dzień od nocy

Chociaż niemowlę nauczy się kiedyś spać dłużej w nocy, noworodki mogą mieszać dzień i noc. Aby pomóc dziecku wykorzystywać godziny nocne na dłuższe okresy snu, wprowadź wyraźne rozróżnienie między drzemkami i snem nocnym. Wieczorem zacznij budować rytuał zasypiania – spokojna zabawa, czytanie, ciepła kąpiel, przebieranie w piżamkę, śpiewanie, kołysanie, spowijanie i zaciemnianie pokoju.

Traktuj nocne posiłki inaczej niż te w ciągu dnia

Ponieważ noworodek musi jeść przez całą dobę, będzie się budzić kilkakrotnie w ciągu nocy. Aby nocne karmienia były funkcjonalne i mniej dezorganizujące nocny odpoczynek, Dr Penelope Leach w książce „Twoje dziecko” sugeruje, aby nocne karmienia były ciche i spokojne, zaś te w ciągu dnia stanowiły sytuację społeczną. Innymi słowy, jeśli dziecko zaczyna marudzić w nocy, podejdź do niego i nakarm je, zanim na dobre się obudzi.

Zobacz także

Jeśli dziecko śpi z wami, będzie to jeszcze łatwiejsze. Nie rozmawiaj z dzieckiem i nie zapalaj światła, utrzymuj cichą, senną atmosferę jaką stworzyliście, aby dziecko wiedziało, że teraz nie jest czas na zabawę. W ciągu dnia – wręcz przeciwnie. Traktuj karmienia jako okazję do rozmów z dzieckiem, śpiewania mu i wchodzenia z nim w interakcje.

Zachęć starsze dziecko do samodzielnego zasypiania

Początkowo dziecko będzie na pewno zasypiać w twoich ramionach podczas karmienia lub zasypiania. Może spać jeśli nosisz je w chuście, uśpione przez rytm twoich kroków i ciepło twojego ciała.
Stopniowo zmieniaj zwyczaje.

Kiedy dziecko jest senne, ale jeszcze nie śpi, odłóż je do łóżeczka. Odkładając je, kiedy nie śpi – ale czuje się kochane i spokojne – możesz sprawić, że będzie kojarzyć samodzielne zasypianie z takimi właśnie uczuciami. Może się jednak okazać, że łatwiej powiedzieć, trudniej wykonać. Mimo to nadal staraj się odkładać dziecko do łóżeczka kiedy jest senne, ale nie śpi, a wkrótce przyzwyczai się do tego.

Jak jeszcze możesz pomóc dziecku zasnąć?

  • Rozważ dlaczego dziecko budzi się w nocy i płacze. Wysłuchaj jego płaczu i uspokój je.
  • Dzielcie się obowiązkiem wstawania do dziecka. Często dziecko karmione piersią woła mamę w nocy, nawet jeśli nie potrzebuje już nocnych karmień. Ale jeśli tata bierze udział w nocnym wstawaniu, dziecko może nauczyć się uspokajać w jego obecności, a następnie przestać potrzebować kogokolwiek skoro i tak nie dostaje jedzenia!
  • Zaproponuj dziecku przytulankę lub kocyk-uspokajacz. Pomóż mu skojarzyć ten przedmiot ze snem.
Reklama

Czytaj też: Nie pozwól, żeby dziecko zasypiało w trakcie karmienia - radzi psycholog

Reklama
Reklama
Reklama