W pierwszych miesiącach życia dziecko nie tylko rośnie, przybiera na wadze, ale też nawiązuje relację z mamą i tatą. Uczy się miłości.
Czytaj też: Wiemy, co widzi, słyszy i czuje noworodek

Reklama

Więź niemowlę - rodzice

- Nie można powiedzieć, że od urodzenia dziecko jest przepełnione miłością do mamy czy taty. Tego dziecko musi się nauczyć - mówi dr Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy z Wyższej Szkoły Pedagogicznej ZNP, autorka wielu publikacji dla rodziców.
Podstawą jest tworzenie więzi z rodzicami.
- W psychologii używamy terminu: przywiązanie. To jest taki prototyp relacji, jakie dziecko będzie nawiązywać w przyszłości z innymi ludźmi - dodaje dr Piotrowska.
Pierwsze 6-7 miesięcy życia to okres przygotowujący do wytworzenia bliskiej relacji z mamą i tatą. W zależności od tego, jakie doświadczenia będą stawały się udziałem dziecka, bliska relacja z mamą lub tatą może się pojawić albo nie.
Jeśli dziecko jest obdarzane czułą, serdeczną opieką, jeśli zgłaszane przez dziecko sygnały niezadowolenia spotykają się z odpowiedzią ze strony otoczenia, to ok. 8. miesiąca można już zauważyć pierwsze dowody istniejącego przywiązania do rodzica.

Przełom 8. miesiąca

Pierwsze oznaki tego, że dziecko inaczej traktuje rodziców widać ok. 8-9 miesiąca. Do tej pory niemowlę reagowało taką samą radością na widok mamy, taty, babci, jak obcej osoby, która pochylała się nad wózkiem i zagadywała dziecko. Do każdego tak samo chętnie uśmiechało się, chciało iść na rączki.
Ok. 8. miesiąca dziecko wyraźnie zaczyna wyróżniać mamę, tatę i inne znane osoby od obcych. Na widok obcej osoby na twarzy dziecka widać przestrach, powagę, wiele dzieci zaczyna płakać.
- Dziecko zaczęło dzielić świat na kilka osób, które dobrze już zna, z którymi czuje więź i do których jest przywiązane i na całą resztę, której nie zna - wyjaśnia dr Piotrowska.

Więzi na całe życie

- Więź, która rodzi się w pierwszych miesiącach życia między dzieckiem a rodzicami ma wpływ na to, co dziecko przez kolejne miesiące i lata będzie myśleć o ludziach i o świecie: czy są dla mnie dobrzy, sympatyczni, czy warto się z nimi kontaktować, czy mogą nas od nich spotykać dobre rzeczy, czy też może oni to niespecjalnie przejmują się tym, co się ze mną dzieje. Albo jeszcze gorsza opcja: ze strony ludzi nie można oczekiwać niczego dobrego - przekonuje dr Piotrowska. To wszystko zależy od tego, jakie dziecko zgromadzi doświadczenia w pierwszych miesiącach życia.

Jak stworzyć dobrą więź mama - dziecko

  • Okazuj dziecku miłość, daj mu swój czas.
  • Odpowiadaj na wysyłane przez niego sygnały: głodu, pragnienia, niewygody, bólu.
  • Nie zostawiaj dziecka samego, gdy płacze.
  • Jak najczęściej dziecko przytulaj.

Czytaj też: Dziś tata usypia dziecko

Zobacz także

Karmienie piersią a tworzenie więzi

Dlaczego karmienie piersią jest tak ważne w tworzeniu więzi mamy i dziecka?
- Nie ma zmysłu, który nie byłby angażowany przy karmieniu piersią. Dziecko nie tylko angażuje smak, ale też dotyk, i to nie tylko ustami, ale też rączką: raz trafi rączką na pierś, innym razem na, guzik, włosy: warto zwrócić uwagę na to, jak zróżnicowane są przy tym bodźce dotykowe. Dziecko odbiera też temperaturę ciała mamy: czuje ciepło, którego by nie czuje, gdy jest karmione butelką - dodaje dr Piotrowska.
Czytaj też: Kim jest mama? Ma 6 par rąk i 3 pary oczu

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama