Kaszel i chrypka przy ząbkowaniu: skąd się bierze? Jak leczyć?
Adobe Stock
Rozwój

Kaszel i chrypka przy ząbkowaniu: skąd się bierze? Jak leczyć?

Kaszel i chrypka u niemowlaka nie są typowymi objawami przy ząbkowaniu. Mogą być jednak męczące dla malucha, więc warto wiedzieć, jak skutecznie się z nimi rozprawić. Czy rodzaj kaszlu przy ząbkowaniu – suchy lub mokry – ma znaczenie? Sprawdź!

Dziecko, które ząbkuje, odczuwa ból dziąsła, przez które przebija się mleczak. Kiedy maluch wkłada do buzi ręce i różne przedmioty, do jego organizmu przenikają drobnoustroje odpowiedzialne za wywoływanie infekcji. W okresie ząbkowania organizm malca jest zwykle mocno osłabiony, dlatego wyrzynaniu się zębów często towarzyszą m.in. kaszel. Na szczęście pojawienie się kaszlu i chrypki przy ząbkowaniu rzadko wymaga wizyty u lekarza. 

O zęby mleczne trzeba dbać! Ale jak? Wyjaśnia ekspert [WIDEO]

Czy przy ząbkowaniu może wystąpić kaszel?

Choć – jak już wiemy – kaszel (podobnie jak np. katar) nie jest typowym objawem ząbkowania, często mu towarzyszy. Może być wynikiem infekcji, ale nie tylko. Przez wyrzynanie się zębów w jamie ustnej wytwarza się nadmiar śliny i innych wydzielin. Dziecko wypluwa część z nich, co często kończy się powstaniem wysypki przy ząbkowaniu. Pozostała ilość wydzielin spływa po tylnej ścianie gardła, przez co zostaje pobudzony ośrodek kaszlu. 

Jak długo trwa kaszel przy ząbkowaniu?

Rodzice zastanawiają się, jak długo trwa kaszel przy ząbkowaniu, ale nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. To sprawa indywidualna. Jedne dzieci mogą kaszleć zaledwie przez jeden dzień, a inne aż do czasu całkowitego wyrżnięcia zęba. 

Czy ząbkowaniu może towarzyszyć chrypka?

Czasem przy kaszlu podczas ząbkowania u dziecka pojawia się także chrypka (powstaje w momencie, gdy puchną struny głosowe). Najczęstszą przyczyną chrypki poza zapaleniem i przeciążeniem głosu jest przeziębienie (wówczas trwa około tygodnia). Przy ząbkowaniu chrypka zwykle spowodowana jest częstym płaczem (dużo krzycząc, maluchy przeciążają strony głosowe). Jeśli twoje dziecko ma nie tylko chrypkę, ale także problemy z oddychaniem, nie zwlekaj i skontaktuj się z lekarzem. 

UWAGA: Chrypkę mogą także powodować niektóre żele stosowane przy ząbkowaniu na ból dziąseł. Jeśli podejrzewasz, że jakiś preparat mógł podrażnić gardło dziecka, odstawy go do czasu konsultacji z pediatrą.

Co pomoże na kaszel przy ząbkowaniu?

Jeśli kaszel u dziecka w trakcie ząbkowania spowodowany jest nadprodukcją śliny, nie będą towarzyszyć mu inne infekcyjne dolegliwości. Napady kaszlu nie powinny być częste i mocne. Maluch nie powinien też mocno gorączkować. Dopiero gdy temperatura przekroczy 38,5°C, wybierz się do lekarza. W innym wypadku wystarczą domowe sposoby leczenia:

  • Zadbaj o to, by jak najmniej wydzieliny spływało do gardła dziecka – maluch nie powinien zbyt długo leżeć na plecach.
  • Podawaj maluchowi jak najwięcej płynów, które rozrzedzą gęstą ślinę.
  • Stosuj inhalacje (w ten sposób oczyszczasz górne drogi oddechowe).
  • Pamiętaj o prawidłowo nawilżonym powietrzu w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko (suche powietrze dodatkowo podrażnia górne drogi oddechowe).
  • Oklepuj plecy dziecka w ciągu dnia (nie rób jednak tego przed samym snem, bo możesz spowodować napad kaszlu w nocy).

Kaszel przy ząbkowaniu – kiedy do lekarza?

Jeśli kaszel przy ząbkowaniu spowodowany jest infekcją, domowe sposoby leczenia mogą nie przynieść pożądanego efektu. W takim wypadku należy udać się do lekarza. W zależności od nasilenia kaszlu, a także wieku malucha, pediatra przepisze małemu pacjentowi syrop albo leki sterydowe. 

UWAGA! Jeśli twojemu dziecku dokucza kaszel bardzo suchy, albo bardzo mokry, a dodatkowo towarzyszy mu wysoka gorączka i objawy przeziębienia lub grypy (w tym kaszel), natychmiast udaj się do lekarza. Nie lekceważ infekcji, bo może skończyć się np. zapaleniem ucha, oskrzeli czy płuc. Wybierz się do specjalisty, także wówczas, gdy kaszlowi nie towarzyszą żadne dodatkowe objawy, ale jest on wyjątkowo męczący i nasilony. 

Zobacz też:

kalendarz ząbkowania
Adobe Stock
Zdrowie
Kalendarz ząbkowania niemowlęcia – wydrukuj i powieś!
Mamo, kalendarz ząbkowania z pewnością ci się przyda! Sprawdź, kiedy zaczyna się ząbkowanie u niemowlęcia, wydrukuj schemat ząbkowania i wpisuj daty pojawiania się kolejnych zębów mlecznych w specjalnym kalendarzu.

Kalendarz ząbkowania to bardzo przydatny gadżet każdej młodej mamy. Dzięki niemu będziesz mogła zaznaczać i opisywać, kiedy u twojego dziecka pojawiły się pierwsze i kolejne ząbki mleczne . Jak działa taki kalendarz? Jest to plansza ze schematem żuchwy i górnej szczęki, na której to ty sama będziesz wpisywać, które zęby ma już twoje dziecko. Kiedy dziecko ząbkuje? Wydrukuj plan ząbkowania Plan ząbkowania przyda się szczególnie tym mamom, których dzieci dopiero zaczną ząbkować. Jeśli jednak twoje dziecko ma już pierwszy ząbek (lub kilka!), możesz zaznaczyć to w kalendarzu bez dokładnej daty (jeśli takiej nie pamiętasz), a kolejne nowe ząbki opisywać wraz z datami ich pojawiania. Jaka to będzie pamiątka dla dziecka, gdy dorośnie! Dla wygody w kalendarzu znajdziesz także informację o tym, kiedy zwykle pojawiają się ząbki u dziecka. Uwaga! Na schemacie zaznaczone są nie tylko zęby stałe. Sprawdź więc, ile zębów mlecznych ma zdrowe dziecko – dzięki temu będziesz wiedzieć, kiedy należy udać się z maluchem do stomatologa. Kalendarz ząbkowania do wydruku Aby wydrukować kalendarz ząbkowania niemowlaka, wystarczy, że klikniesz w poniższą grafikę . Otworzy się ona w nowym oknie. Zapisz ją na swoim komputerze i wydrukuj. Następnie powieś w widocznym miejscu, np. w pokoju dziecięcym lub na lodówce.     Plan ząbkowania wydrukowany i co dalej? Po wydrukowaniu kalendarza ząbkowania koniecznie: Sprawdzaj, w których miesiącach życia pojawiają się kolejne zęby mleczne u dziecka. W szare pola wpisuj daty wyrzynania się kolejnych ząbków. Rób notatki dotyczące ząbkowania swojego niemowlęcia. I koniecznie... kup żel na ząbkowanie , bo może się przydać! Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się nieco inaczej i normy na temat prawidłowego wyrzynania się zębów u dzieci mogą nieco odbiegać od tego, w jakim...

płacz noworodka, niemowlę płacze
Edipresse
Zdrowie
Jak uspokoić niemowlę: 18 sposobów, by szybko uspokoić płaczące niemowlę
Rodzice szukają sposobów, by uspokoić niemowlę, tymczasem najważniejsza jest właściwa reakcja na płacz dziecka. Trzeba reagować na płacz zawsze i bez wyjątku! Proponujemy skuteczne rozwiązania, które pomogą uspokoić płaczące niemowlę i noworodka w histerii.

Każdy rodzic marzy, by wiedzieć, jak szybko uspokoić niemowlę. Warto jednak pamiętać, że płacz niemowlaka to jego sposób na komunikację z mamą i otoczeniem. Sposobów na płacz dziecka jest wiele, najpierw jednak spróbuj się dowiedzieć, dlaczego niemowlę płacze. Niektóre niemowlęta płaczą częściej niż inne – jeśli to przypadek twojego niemowlaka, być może masz w domu High Need Baby, czyli wyjątkowo wymagające dziecko. Podpowiadamy, jak je uspokoić. Spójrz na naszą listę 18 sposobów na płacz noworodka i niemowlęcia  – koniecznie wypróbuj je w domu! 1. Jak uspokoić płaczące niemowlę: noś w chuście Kiedy twoje niemowlę płacze, włóż je do chusty lub nosidełka. W krajach, gdzie dzieci są noszone na plecach lub w chustach, nie następują długie okresy płaczu. Umieszczenie dziecka w nosidełku lub chuście daje efekt spowijania i kołysania równocześnie. Dziecko w chuście czuje twoje ciepło, bicie serca, słyszy twój głos. Poza tym noszenie sprawia dziecku przyjemność. Ważne! Nieprawdą jest, że szybkie reagowanie na płacz noworodka lub niemowlaka i branie dziecka na ręce powoduje jego rozpieszczenie. Specjaliści twierdzą, że kiedy matki szybko reagują na płacz niemowlaka, ich dzieci w przyszłości mniej płaczą. Niemowlęta, którym poświęca się dużo uwagi, często przytula, lepiej się rozwijają, a w przyszłości stają się szczęśliwymi i samodzielnymi ludźmi. 2. Ciasno owiń płaczące niemowlę Gdy dziecko płacze, wymachuje rączkami i nóżkami, co wprawia go w jeszcze większy niepokój. Jeśli je otulisz, poczuje się bezpieczne, bo ciepły „kokon” przypomina łono mamy. 3. Szum uspokaja płaczące niemowlę Monotonne niskie dźwięki przypominają dziecku czas sprzed narodzin, gdy towarzyszyły mu odgłosy pracy jelit oraz szum krwi mamy. Teraz włączaj mu suszarkę, pralkę lub odkurzacz. Uwaga, nie...

niemowlę nie chce pić wody
Adobe Stock
Dieta
Niemowlę nie chce pić wody? Wiemy, jak je do tego zachęcić
Niemowlę czasem nie chce pić wody, ale warto zrobić wszystko, by ją polubiło. Woda to najzdrowszy napój dla dzieci, który w dodatku najlepiej zaspokaja pragnienie. Wyjaśniamy, kiedy niemowlę powinno pić wodę, a kiedy nie musi tego robić. Sprawdź, jak zachęcić dziecko do picia wody.

Picie wody to dobry nawyk, który należy zaszczepiać w dziecku już od najmłodszych lat. Co jednak robić, jeśli niemowlę nie chce pić wody? Przede wszystkim warto podawać mu ją kilka razy w ciągu dnia w małych ilościach, a nie zmuszać, by wypiło jej więcej na jeden raz. Podpowiadamy, w jakim wieku trzeba zacząć poić niemowlę wodą. Spis treści: Czy niemowlę powinno pić wodę?   Jak nawadniać dziecko, gdy nie chce pić wody   Dlaczego niemowlę nie chce pić wody   Jak zachęcić niemowlę do picia wody Czy niemowlę powinno pić wodę? Woda jest podstawowym składnikiem naszego organizmu, który powinien być dostarczany codziennie. Ale uwaga  – zgodnie z aktualnym schematem żywienia niemowląt  dziecko do 6. miesiąca życia powinno być karmione wyłącznie mlekiem, podawanie wody nie jest wtedy konieczne. Nie przejmuj się więc, jeśli młodsze niemowlę nie chce pić wody. Kiedy podawać wodę niemowlęciu przed 6. miesiącem życia? Można   podać wodę dziecku karmionemu mlekiem modyfikowanym, jeśli: maluch ma gorączkę, niemowlę ma zatwardzenie, panują upały. W przypadku niemowląt poniżej 6. miesiąca życia karmionych piersią należy zwiększyć liczbę karmień. Ile wody powinno pić niemowlę? ​Po 6. miesiącu zaś, czyli od momentu rozszerzenia diety malucha, należy dbać o to, by dziecko piło odpowiednią ilość wody. Mamy często zastanawiają się, ile wody powinno pić niemowlę. Przyjmuje się, że dziecko między 6. a 12 miesiącem życia powinno przyjmować do 1000 ml płynów na dobę. W ilości zapotrzebowania na płyny u niemowlęcia główne miejsce zajmuje mleko (naturalne lub modyfikowane). Podczas rozszerzania diety dziecka przyjmuje ono płyny również w podawanych owocach i warzywach. Jak nawadniać dziecko, gdy nie chce pić wody?...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj